Zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach w Kanadzie

Kategoria: Aktualności
2 min. czytania

Jak podkreślają we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele Humane Society International/Canada, Cruelty Free International, Animal Alliance Canada, Lush Cosmetics oraz The Body Shop, jest to przełomowa szansa dla rządu kanadyjskiego, która może sprawić, że Kanada stanie się liderem w promocji alternatyw dla testów na zwierzętach. Włączenie zobowiązania do zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach oraz handlu, oznacza również zakaz sprzedaży na terytorium Kanady produktów kosmetycznych, które były testowane na zwierzętach. Taka decyzja pokazuje chęć przyłączenia się Kanady do 40 krajów, w których obowiązują już tego typu zakazy.

Testowanie produktów kosmetycznych wzbudza wiele emocji na całym świecie. Unia Europejska systematycznie podejmuje wiele działań dyplomatycznych mających na celu wprowadzenie zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach na skalę globalną. Dzięki inicjatywie Unii Europejskiej oraz wieloletniemu dialogowi prowadzonemu z władzami Chin udało się wypracować liberalizację obowiązujących w Chinach przepisów dotyczących obowiązkowego testowania na zwierzętach wszystkich importowanych kosmetyków.

Niemal w 80% krajów świata nadal dozwolone jest testowanie składników, jak i gotowych produktów kosmetycznych na zwierzętach. Poza oczywistymi względami etycznymi związanymi z testowaniem produktów na zwierzętach podkreślany jest potencjał innowacji oraz badań dotyczących opracowania nowoczesnych, alternatywnych metod testowania. Bardzo często te innowacje wykraczają poza przemysł kosmetyczny, stanowiąc potencjał do rozwoju testów w innych dziedzinach.

Kolejną kwestią przemawiającą za wyborem alternatywnych metod testowania kosmetyków jest aspekt ekonomiczny. Szacuje się, że zużycie energii w ośrodkach badawczych bazujących na testach przeprowadzanych na zwierzętach jest 10 razy większe w porównaniu z alternatywnymi metodami testowymi przeprowadzanymi w warunkach biurowych. Przyczyniają się do tego między innymi specyficzne potrzeby, odpowiednia wentylacja, ochrona przed patogenami czy też specjalistyczne oświetlenie. Kolejnym aspektem jest generowanie ogromnej ilości toksycznych zwłok zwierząt, ściółki zwierzęcej czy też odpadów pochodzących z testów na zwierzętach.