Love down below

Kategoria: Surowce kosmetyczne
5 min. czytania

Na rynku pojawia się coraz więcej produktów higienicznych zachowujących naturalną kondycję stref intymnych, dbających o korzystną mikroflorę, dostosowanych do płci oraz wieku użytkownika. Prezentowane są także kosmoceutyki – produkty specjalistyczne minimalizujące zmiany chorobowe i powiązane z nimi dolegliwości.

Również gabinety medycyny estetycznej poszerzają ofertę zabiegów upiększających okolice intymne: rozjaśniających skórę, redukujących zmiany, które pojawiły się z wiekiem oraz poprawiających komfort życia, a po zabiegu oferują odpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnacyjne.

 

Mycie, golenie, depilacja

Nowe formy kosmetyków nie tylko pielęgnują, ale też dbają o higienę, ograniczają powstawanie nieprzyjemnych zapachów, szczególnie dbają o miłe odczucie na skórze, mają nowoczesną, a nawet zaskakującą teksturę, kojarzą się także z przyjemnością i zabawą: lekkie pianki, kolorowe i miło pachnące żele i hydrożele, galaretki lub musy i jogurty oraz… maski. Wszystkie te formy można uzyskać korzystając z naturalnych i ECOCERTyfi kowancyh zagęstników serii Carbogreen: QB, EA, EI i EO. Zagęstniki Carbogreen pomagają uzyskać odczucie od nawilżania do pudrowego, a także zawiesić cząsteczki i substancje aktywne.

Receptury myjące przeznaczone do higieny okolic intymnych tworzone są bez mydła, mają fi zjologiczne pH, dostosowane są do wieku i osobistych potrzeb. Takie łagodne produkty można skomponować w oparciu o gamę wyjątkowo delikatnych surfaktantów cukrowych z serii Surfac: coco glucoside, lauryl glucoside, caprylyl/ capryl glucoside i o jakości Mass Balance. Ich działanie uzupełni amfoteryczny Surfac CAD40 – mieszanina cocoamfooctanu i cocoamfodioctanu.

Bardzo istotne jest ograniczenie podrażnienia i stanów zapalnych, które mogą także sprzyjać wrastaniu włosków. Przed niepożądanymi mikroorganizmami chronić mogą: niacynamid, który dodatkowo pomoże skórze wytwarzać więcej ceramidów, składników niezbędnych do utrzymania silnej i zdrowej bariery skórnej oraz ester Radia 7908, INCI: Glyceryl laurate – naturalny emulgator i emolienty o udowodnionym działaniu bakterio i grzybostatycznym.

Z podrażnioną skórą po goleniu czy depilacji poradzi sobie Actimulsi GA 20 INCI: Acacia Senegal Gum Extract składnik o działaniu kojącym i przeciwzapalnym. Jest to ekstrakt z żywicy akacji senegalskiej, zawierający galaktozę, glukozę, ramnozę, ksylozę i kwasy uronowe. Actimulsi GA20 pełni też funkcję koemulgatora, pomaga tworzyć małe krople w emulsji i skutecznie ją stabilizuje, więc możemy zmniejszyć stężenie tradycyjnych surfaktantów lub je wyeliminować.

Interesującą substancją bioaktywną, która chroni skórę i łagodzi podrażnienia spowodowane działaniem szczególnie agresywnych komponentów formuł kosmetycznych, takich jak kremy do golenia czy depilatory chemiczne, jest Ormagel SH INCI: Hypnea Musciformis Extract, Gelidiella Acerosa Extract, Sargassum Filipendula Extract, Sorbitol. Ten bioaktywny składnik powstał przez staranne połączenie czerwonych i brązowych alg pochodzących z Oceanu Atlantyckiego, a ich działanie synergistyczne zostało udowodnione w serii wiarygodnych testów analizujących poprawę nawilżenia i jędrności skóry.

Regeneracja, ujednolicenie kolorytu, nawilżanie, redukcja rozstępów i blizn

Te istotne działania kosmetyków pomagają minimalizować problemy związane ze strefami intymnymi często pojawiające się po okresie dojrzewania, a także po ciąży lub zabiegach operacyjnych. Składnikiem doskonale radzącym sobie z przebarwieniami i ciemnieniem skóry jest Quiditat NWP INCI: Water(and)Hypnea Musciformis Extract (and) Gelidiella Acerosa Extract (and) Cucumis Sativus (Cucumber) Fruit Extract. Produkt zawiera biomolekuły ogórka wzmocnione synergistycznie polimeryczną siecią z alg morskich i działa rozjaśniająco oraz przeciwzapalnie i odżywczo. Do stonowania skóry szczególnie podrażnionej, zaczerwienionej i tkliwej idealnie sprawdzi się ORMADRY CLC INCI: Hypnea Musciformis Extract (and) Gellidiela Acerosa Extract (and) Sargassum Filipendula Extract (and) Cellulose. Ta mieszanina ekstraktów z alg morskich zawiera poligalaktozydy, polisacharydy i sole mineralne i tworzy na skórze silnie nawilżający, ochronny i łagodzący fi lm. Ponieważ Ormagel CLC jest oferowany w postaci sypkiej, łatwo może być włączony do formulacji – proszku, pudru lub pasty.

Od roślin lądowych pochodzi kolejny proponowany surowiec aktywny – Florik Rose – płatki kwiatu róży w formie płynu. Jest to substancja bogata w antocyjany, polifenole, cukry, alfahydroksykwasy, kwasy kwiatowe, nawilżające śluzy roślinne i minerały.

Florik Rose jest wyjatkowo odżywczy i wykazuje także działanie przeciwzapalne, silnie antyoksydacyjne i ściągające. Ciekawym kompleksem o własnościach nawilżających i zmiękczających jest ArdaLat Veg Cotton INCI: Aqua, Oryza sativa Starch, Glycerin, Methylpropanediol, Pentylene Glycol, Oryza sativa Bran Oil, Xanthan Gum, Caprylyl Glycol, Hydrolyzed Rice Protein, Gossypium herbaceum Extract. Ta mieszanina oparta na ekstrakcie z bawełny, który charakteryzuje wysokie stężenie związków fenolowych, w tym garbników i fl awonoidów oraz oleju i proteinach ryżowych – działa tonizująco i przeciwbakteryjnie. Ardalat Veg Cotton minimalizuje także uszkodzenia i wiotczenie skóry.

W walce z rozstępami pomoże masaż olejkami np. olejem sezamowym, który nadaje skórze ładny koloryt, czy olejem makadamia – który oprócz własności uelastyczniających widocznie poprawia wygląd skóry, regeneruje i odżywia. Jeśli wybierzemy olej z orzechów palmy daktylowej ten, dzięki wysokiej zawartości kwasów linolenowych i saponin wzmocni barierę skórną, zmiękczy i nawilży na długo, zapobiegnie spadkowi elastyczności i zredukuje przebarwienia.

Działanie emoliencyjne proponowanych olejów może jeszcze wzmocnić ester Radia 7373, INCI: Triisostrearin, który zmiękcza i uelastycznia, a także wspomaga wprowadzenie innych składników do układu olejowego. Jeśli powstały układ olejowy jest zbyt tłusty w momencie aplikacji możemy to zniwelować dodając Jolee 7202 (Propylene Glyceol Diheptanoate) uzyskując teksturę suchą i bardzo lekką.

Widoczne zmiany skórne można także zamaskować lub spłycić optycznie stosując w formule niewielki dodatek pigmentu lub barwnika z bogatej oferty firmy Sandream Specialties, a połyskujące cząsteczki skutecznie zawiesić zagęstnikiem Carbogreen EO.

Bezpieczeństwo formuł

Produkty do higieny intymnej powinny charakteryzować się wysoką stabilnością mikrobiologiczną. W naszej ofercie znajdują się produkty delikatne, a zarazem doskonale zabezpieczające formuły spłukiwalne i pozostawiane na skórze. Saliguard Ultima 2 to nowoczesna i wielofunkcyjna mieszanina konserwantów. Połączenie glukonolaktonu, sorbinianu potasu oraz glukonianu wapnia hamuje wzrost bakterii i grzybów, a także dba o nawilżenie skóry. Inna propozycja to Salibact. Pochodna chlorheksydyny i kwasu undecylenowego skutecznie hamuje rozwój bakterii, grzybów, drożdżaków i pleśni w szerokim zakresie pH, i w wielu aplikacjach, zastosowana nawet w niskim stężeniu. Bardzo łagodny dla skóry, może być stosowany w kosmetykach dla dzieci oraz dorosłych o wrażliwej skórze lub do higieny stref intymnych.

 

*źródło: Cosmopolitan, The Sun, Wiadomoscikosmetyczne.pl

 

 

 

 

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 1/2022