Filtry UV stosowane w kosmetykach i ich wpływ na organizmy wodne – najnowsze badania Aarona Boyda

Kategoria: Aktualności Badania i rozwój
2 min. czytania
Filtry UV stosowane w kosmetykach i ich wpływ na organizmy wodne – najnowsze badania Aarona Boyda

Filtry UV w kosmetykach

Kosmetyki zawierające filtry UV od lat są poddawane badaniom. Dotychczas ich wpływ na środowisko morskie, zwłaszcza organizmy takie jak koralowce określany był jako szkodliwy. Tym samym niektóre kraje, takie jak Hawaje zdecydowały się zakazać stosowania wybranych substancji określanych jako filtry UV w preparatach przeciwsłonecznych. Decyzję swoją uzasadniały faktem, iż składniki kremów z filtrami UV, które są aplikowane na skórę, przedostają się bezpośrednio do wody w momencie kąpieli.

Innowacyjne podejście do badań

Dotychczas naukowcy głównie koncentrowali swoją uwagę wokół pojedynczych substancji chemicznych określanych mianem filtrów UV, tym samym przeprowadzane badania dotyczyły konkretnego składnika. Boyd poddał ocenie mieszaninę – „koktajl” stworzony z substancji chemicznych stosowanych w kosmetykach przeciwsłonecznych. Swoją decyzję o przeprowadzaniu takich padań podkreślił, mówiąc – Naukowcy w przeważającej większości przeprowadzają badania toksyczności filtrów UV oddzielnie, poddając badane organizmy działaniu jednej substancji chemicznej. Mniej niż 3% opublikowanych do tej pory badań toksyczności w środowisku wodnym dotyczyło wpływu mieszanin filtrów przeciwsłonecznych, pozostawiając ogromną lukę w wiedzy”.

Przełomowe odkrycie w trosce o zdrowie ludzi i środowisko

W przeprowadzonych badaniach koncentrowano się nad wpływem na rozwielitki, pięciu koktajli stworzonych z filtrów przeciwsłonecznych. Przeprowadzono też badania dotyczące oddziaływania pojedynczych substancji wchodzących w skład mieszanin. Jak podkreśla Boyd „Byliśmy bardzo zaskoczeni, gdy odkryliśmy, że mieszanki filtrów przeciwsłonecznych są znacznie mniej toksyczne dla rozwielitek, niż można by się spodziewać na podstawie ilości każdego filtra w nich obecnego. Odkryliśmy, że dafnia może przetrwać długotrwałą ekspozycję na kremy przeciwsłoneczne zawierające oktokrylen w stężeniach ponad 50 razy wyższych niż to, które byłoby śmiertelne, gdyby organizmy były wystawione na działanie tej substancji oddzielnie”.

Naukowiec podkreśla też rolę szybkiego rozwoju przemysłu kosmetycznego oraz tempo, w jakim tworzone są nowe substancje chemiczne. Bardzo często tempo to przewyższa możliwości naukowców, które określałyby konsekwencje dla środowiska wprowadzanych związków, jednocześnie wyjaśniając: Dlatego ważne jest, abyśmy efektywnie wykorzystywali nasze ograniczone zasoby odróżniając te zanieczyszczenia, które mogą powodować szkody w środowisku, od tych które stwarzają mniejsze ryzyko. Odkryliśmy, że inne składniki kremów przeciwsłonecznych zmniejszają toksyczność do tego stopnia, że być może te ostatnie nie stanowią problemu w środowisku wodnym. Może to oznaczać, że większość badań dotyczących toksyczności filtrów UV przecenia zagrożenie, jakie stwarzają one dla środowiska wodnego”.

Przede wszystkim ochrono przeciwsłoneczna

Mimo że istnieją badania ukazujące potencjalną toksyczność dla środowiska wodnego filtrów UV stosowanych u ludzi, to Boyd podkreśla, że ryzyko związane z zachorowaniem na raka skóry przez ludzi jest poważniejsze niż potencjale zanieczyszczenie środowiska wodnego filtrami UV.