Laboratorium Joint Innovation Lab – wspólny projekt Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem i Beiersdorf.

Kategoria: Aktualności
2 min. czytania

Zegar epigenetyczny

Naukowcy będą koncentrować swoją uwagę wokół zegara epigenetycznego komórek skóry. To właśnie komórki skóry odpowiadają za jej aktualny wiek, a ściślej ujmując zawarta w nich forma zegara molekularnego. Tym samym wiek może zostać określony za pomocą markerów epigenetycznych w materiale genetycznym. Wraz z upływem lat dochodzi do charakterystycznych zmian we wzorze wspomnianych markerów, przez co możliwe jest określenie ryzyka chorób, łącznie z ryzykiem wystąpienia raka.

Jak podkreśla kierownik działu epigenetyki z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem – prof. dr Frank Lyko „Wiek jest najważniejszym znanym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka. Naszą wizją jest interwencja w epigenetykę skóry w celu biologicznego odmłodzenia komórek skóry i potencjalnego zmniejszenia ryzyka raka skóry”.

Odmłodzenie komórek skóry i zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka skóry

Bieserdorf od lat prowadzi badania skoncentrowane wokół komórek skóry. Jednak współpraca w Joint Innovation Lab z DKFZ jest pierwszą tego typu zinstytucjonalizowaną współpracą. Naukowcy pragną zbadać mechanizmy dotyczące zmian epigenetycznych, zwłaszcza tych związanych z wiekiem oraz ich wpływem na zachodzące procesy komórkowe w skórze, tym samym chcą określić, w jaki sposób cofnąć zegar epigenetyczny w komórkach, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

4,8 miliona euro na nowoczesne laboratorium

Laboratorium Joint Innovation Lab ma swoją siedzibę w Heidelbergu, obie firmy zobowiązały się do zainwestowania blisko 4,8 miliona euro we wspólny projekt. Obecnie współpraca przewidziana jest na 4 lata, co pokazuje, że każda z firmy zainwestuje około 600 tysięcy euro rocznie w laboratorium. Wszyscy pracownicy nowopowstałego laboratorium będą mieli dostęp do nowoczesnej infrastruktury badawczej, którą dysponuje Niemieckie Centrum Badań nad Rakiem.