Dr Koziej Instytut Badań Kosmetyków – 30 lat sukcesów i zmagań

Kategoria: Badania i rozwój
4 min. czytania

Firma początkowo zajmuje się opracowaniem technologii otrzymywania liposomowych nośników substancji aktywnych będących składnikami wielu produktów kosmetycznych. Jej atutem jest to, że dr Piotr Koziej ma za sobą wieloletnie doświadczenie naukowe (Akademia Medyczna w Warszawie, Johannes Gutenberg-Universität Mainz, Freie Universität Berlin, Institut für Organische Chemie, Universität Basel) i zawodowe. Jest już autorytetem w swej branży oraz autorem ośmiu wynalazków z dziedziny kosmetologii i chemii aminokwasów. Jako pierwszy Polak uzyskuje tytuł Safety Assessora (Safety Assessment of the Cosmetics in the EU, Bruksela 2003). Do dziś dr Piotr Koziej jest czołowym polskim specjalistą w dziedzinie toksykologii i alergologii naturalnych substancji używanych do produkcji kosmetyków, ekspertem  w zakresie prawa kosmetycznego.

Na początku swojej działalności instytut dr. Piotra Kozieja ukierunkowany był na przygotowywanie i weryfikowanie receptur kosmetyków, opracowywanie ocen bezpieczeństwa i przeprowadzenie badań zgodnych z prawem polskim oraz wytycznymi prawa Unii Europejskiej. Swój profesjonalizm, zaangażowanie i odpowiedzialność firma potwierdziła w 2013 r., kiedy to wszystkie polskie podmioty gospodarcze były zobligowane do posiadania oceny bezpieczeństwa każdego wprowadzanego na rynek produktu. Dla nas było to niewiarygodne wyzwanie, kiedy w przeciągu roku musieliśmy wykonać ponad tysiąc ocen bezpieczeństwa i poświadczyć je niezliczoną liczbą badań. Można powiedzieć, że nasz Instytut współtworzył dzisiejszy polski rynek kosmetyczny.

Zaczęliśmy wdrażać nowe usługi – poszerzyliśmy swoje portfolio, ale także dokonaliśmy ekspansji na zagraniczne rynki. W swoim portfelu mamy klientów z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, Hiszpanii, Belgii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Rosji, Turcji, ale również z odleglejszych części świata – Hong Kongu, Australii, USA, Indii i Japonii.

Rzetelna wiedza i innowacyjność

Justyna Koziej zdecydowała się na przystąpienie do rodzinnego biznesu w 2005 r. Z wykształcenia jest psychologiem i specjalistką zarządzania, w błyskawicznym tempie musiała opanować nowe dziedziny wiedzy – tajniki toksykologii i badań laboratoryjnych, meandry regulacji prawnych i wytycznych Komisji Europejskiej. Poznała firmę od środka i wie, jak ważna jest jakość dostarczanych usług. Jej priorytetem stało się innowacyjne podejście do najnowszych metodyk badawczych i maksymalne wykorzystanie specjalistycznego sprzętu analitycznego.

Zawsze na pierwszym miejscu stawialiśmy jakość, profesjonalizm i odpowiedzialność – nie tylko przed klientem, który zleca nam badania, ale przede wszystkim przed konsumentem końcowym. To silne poczucie odpowiedzialności społecznej za jakość i wiarygodność przeprowadzanych analiz potęguje jeszcze świadomość, że gros klientów towarzyszy nam wiernie od lat – trzy dekady nieprzerwanej współpracy świadczą same za siebie.

Dziś Dr Koziej Instytut Badań Kosmetyków przeprowadza specjalistyczne badania produktów kosmetycznych, korzystając z najnowszych możliwości analitycznych. Wachlarz badań jest wyjątkowo szeroki. To już nie tylko oceny bezpieczeństwa i niezbędne do ich wystawienia testy konserwacji, badania mikrobiologiczne i dermatologiczne. Innowacyjne technologie badawcze wykorzystywane są już na etapie tworzenia receptur i testowania kosmetyku. Prowadzimy badania i analizy produktów zawierających adaptogeny, peptydy oraz pre-, pro- i postbiotyki, a także składników, które w najbliższym czasie zainteresują dużą grupę producentów. Nieustający trend eko, który dominuje od kilku lat w recepturach, sprawia, że klienci szukają w nas wsparcia w tworzeniu bardziej proekologicznych rozwiązań, chcą, by składniki zastosowane w recepturze, a także opakowania, były biodegradowalne, by można było je kompostować. Spełniając takie oczekiwania, stworzyliśmy też certyfikat produktu wegańskiego.

 

Drogowskazem dla doświadczonych technologów w naszym Instytucie stało się indywidualne podejście do tworzonych receptur kosmetycznych. Ofertę kierujemy zarówno do start-upów, jak i małych oraz dużych firm, które chcą wdrożyć własne produkty. Wspieramy w stworzeniu koncepcji produktu i wyborze składników aktywnych zgodnie z najnowszymi trendami. Każda receptura kosmetyczna opracowywana jest od podstaw, bez posiłkowania się gotowymi bazami. Daje to możliwość tworzenia spersonalizowanych, unikalnych formulacji, których skuteczność działania potwierdzana jest w badaniach in vivo i in vitro.

W ostatnich miesiącach zaczęliśmy bliską współpracę z wiodącymi jednostkami badawczo-naukowymi, co pozwoliło nam wdrażać nowoczesne metody badawcze rozwijane w innych dziedzinach nauki, takich jak inżynieria tkankowa, chemia, nauka o biomateriałach i medycyna. Daje nam to możliwość rzetelnego potwierdzania rozbudowanych deklaracji marketingowych dla innowacyjnych produktów kosmetycznych, a także deklaracji środowiskowych. Opisana współpraca jest unikalnym w tej branży pomostem pomiędzy światem nauki a światem biznesu.

Kiedy Justyna Koziej, prezes Dr Koziej Instytut Badań Kosmetyków, jurorka Love Cosmetics Awards, podsumowuje dorobek 30 lat, jest dumna z dokonań i perspektyw rodzinnej firmy, jej dynamiki rozwoju, elastyczności i profesjonalizmu.

Wieloletnie starania o stabilną pozycję lidera na polskim rynku, budowaną na rzetelności, doświadczeniu i wiedzy, przekładają się na szybki rozwój. Zaangażowanie i praca całego zespołu pasjonatów, wspieranych przez naukowców i ekspertów, lekarzy różnych specjalności, pozwala nam na zmierzenie się z innowacyjnymi wyzwaniami. Jesteśmy dziś ekspertem w świadczeniu usługi specjalistycznego doradztwa, poczynając od opracowania koncepcji produktu, doboru innowacyjnych składników aktywnych, zaprojektowania całego pakietu badań potwierdzających zaawansowane deklaracje marketingowe wykorzystywane przez producentów, a kończąc na nadzorze nad dokumentacją i ocenie toksykologicznej składników oraz gotowych produktów.

Od 30 lat wspieramy producentów kosmetyków i pomagamy w wyznaczaniu kierunków rozwoju branży i od trzech dekad jesteśmy oceniani jako wiarygodni, rzetelni i dostarczający usługi najwyżej jakości. Stale wdrażamy pionierskie metody badań, dzięki czemu klienci mają do nas zaufanie i zlecają nam coraz bardziej wymagające zadania. Od ponad 30 lat piszemy polski rozdział historii nowoczesnych badań i dzielimy się wiedzą od pokoleń.

 

 

 

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 3/2021