Jakość i bezpieczeństwo
Akcesoria do pomiaru barwy i połysku produktów kosmetycznych
W przemyśle kosmetycznym estetyka ma kluczowe znaczenie. Specjalne pigmenty wykorzystywane do wytwarzania kosmetyków powodują wyjątkowy kolor i efekt produktów końcowych. W zależności od kąta padania światła tworzy się ten efekt (od jasnego po ciemny). Częstym zjawiskiem jest także skrzenie podczas obserwacji produktu w bezpośrednim oświetleniu. Spójność i stabilność parametrów wizualnych produktu (jak barwa, połysk czy efekt specjalny) są kluczowymi kryteriami jakości udanego produktu o długiej żywotności. Jednak pomiar produktów kosmetycznych za pomocą urządzeń optycznych (jak spektrofotometry barwy czy połyskomierze) stanowi wyzwanie, ze względu na ich różnorodny charakter (mazie, proszki, substancje ciekłe). Dla każdego rodzaju produktu (lakier do paznokci, szminka, cień do powiek, podkłady) niezbędne jest przygotowanie wystandaryzowanych metod w celu zapewnienia powtarzalnych wyników pomiaru. W poniższym artykule zaprezentowane zostały akcesoria umożliwiające pomiar parametrów wizualnych różnych rodzajów produktów kosmetycznych.
Wyzwania pomiarowe przy badaniu produktów kosmetycznych
Pomiar barwy oraz połysku odbywa się za pomocą urządzeń o konstrukcji optycznej. Wartości numeryczne danego koloru lub stopnia połysku wyliczone zostają z ilości światła emitowanego przez iluminant instrumentu, a następnie odbitego przez próbkę i zebranego przez receptor. W związku z taką konstrukcją techniczną każda ilość światła, która „ucieka” poza granicę próbki lub jest spowodowana zewnętrznym (nie pochodzącym z urządzenia) źródłem światła stanowi o możliwości pojawienia się błędu podczas pomiaru. Tego typu wyzwania często spotykamy w przemyśle kosmetycznym, gdzie niejednokrotnie należy przeprowadzić pomiar próbki mokrej (bezkontaktowo) lub mamy do czynienia z niewielkimi próbkami (pomiar lakieru na sztucznych paznokciach). Producent optycznych urządzeń pomiarowych – firma BYK Gardner przy ścisłej współpracy z odbiorcami z sektora kosmetycznego wypracował szereg akcesoriów eliminujących powyżej opisane źródła błędów oraz ułatwiających badanie produktów kosmetycznych.
Pomiar na małych/zakrzywionych próbkach
Dla zapewnienia powtarzalności wyników próbka umieszczana jest w specjalnym statywie przypominającym szufladę. Statyw łatwo się otwiera i zamyka oraz posiada magnesy zapobiegające zatrzaśnięciu się. Statyw wyposażony jest w maskę/celownik dla połyskomierzy, spektrofotometrów jednokątowych serii spectro2guide oraz wielokątowych do pomiaru barwy i efektów metalicznych BYK mac i (fot. 1 i fot. 2).
Okno pomiarowe pozwala na wygodne i bezkontaktowe pomiary, zapewniając jednoczesną stałość metody pomiarowej. Do pracy ze statywem oferowane są trzy rodzaje uchwytów – w zależności od badanego produktu (fot. 3).
Specjalna konstrukcja uchwytów pozwala na dokonanie pomiaru:
- szminek o różnych średnicach,
- lakieru do paznokci zaaplikowanego na sztuczny paznokieć,
- opakowań kosmetyków (puszek i tubek).
Pomiar mokrych próbek
Jednym z najczęściej spotykanych wyzwań przy pomiarach produktów kosmetycznych jest charakter próbki – materiał jest mokry. Aby móc pracować z takimi próbkami, a jednocześnie mieć pewność, że optyka przyrządu nie zostanie zabrudzona BYK Gardner rekomenduje użycie szablonu do mokrych wymalowań (fot. 4).
Szablon ten pozwala na pomiar połysku, koloru i efektu produktów mokrych przy użyciu urządzeń pomiarowych ze swojej oferty. Dzięki temu akcesorium można w sposób powtarzalny i odtwarzalny badać takie produkty jak:
- błyszczyki do ust, pasty pigmentowe,
- masy barwne (szampony, żele, kremy),
- płynne podkłady czy lakiery do paznokci.
Procedura pomiaru przy użyciu szablonu jest dość prosta i wymaga tylko karty testowej/kontrolnej, na którą nakładamy materiał za pomocą odpowiedniego aplikatora. Na tak przygotowanej próbce umieszcza się szablon do mokrych wymalowań i ustawa na nim urządzenie pomiarowe (spektrofotometr lub połyskomierz). Aby zagwarantować najwyższą powtarzalność pomiarów szablon wyposażony jest w maskę/celownik dla mierników firmy BYK Gardner.
Pomiar produktów o różnej lepkości
Opisywany powyżej szablon może być także stosowany do pomiaru produktów o wysokiej lepkości, jak masa na szminki lub cienie do powiek w kremie. Nie jest to jednak jedyna propozycja akcesorium dla tej aplikacji. Alternatywną metodą jest zastosowanie akcesorium do pomiaru próbek o konsystencji pasty, przedstawione na fot. 5. Akcesorium to przypomina uchwyt z plastikową, jednorazową łyżeczką, na którą nakłada się próbkę. W celu uzyskania powtarzalnych wyników tę samą ilość pasty należy nałożyć do okrągłego naczynia lub łyżki za pomocą np. strzykawki oraz zadbać o uzyskanie gładkiej i jednorodnej powierzchni.
Oba uchwyty na próbki są zaprojektowane tak, aby zapewnić bezkontaktowy pomiar i odpowiednie pozycjonowanie materiału poprzez umieszczenie przyrządu na masce. Zastosowana w konstrukcji akcesoriów bariera świetlna zapobiega przedostawaniu się światła z otoczenia, które w sposób istotny wpływa na wyniki pomiaru barwy oraz połysku.
Pomiar produktów w formie proszków
Cienie do powiek w pudrach i puder do twarzy podczas produkcji są sprasowane w określony, determinowany przez opakowanie kształt. W celu kontroli jakości produkcji należy ustalić znormalizowaną technikę, aby zawsze utrzymywać takie samo ciśnienie tłoka, jak i tę samą tkaninę na tłoku. Zaleca się stosowanie drobno tkanej tkaniny, która nie pozostawia na powierzchni żadnej lub możliwie najdrobniejszą teksturę. Gładka i pozbawiona tekstury powierzchnia umożliwia obiektywny pomiar odcienia koloru i migotania pigmentów efektowych. W tym celu specjalnie zaprojektowano uchwyt na próbki z jednorazowymi okrągłymi szalkami. Sproszkowany materiał jest napełniany i prasowany zgodnie z ustandaryzowaną techniką do jednorazowego naczynia. Uchwyt na próbki jest dostarczany z pierścieniowym adapterem dla rozmiaru ø 35,5 mm i wysokości 4,5 mm. Aby użyć uchwytu z innymi rozmiarami szalek, oferowane są dostosowane do wymagań klienta adaptery pierścieniowe z maksymalnym rozmiarem szalki ø 60 mm (fot. 6, fot. 7).
Uchwyt jest dostępny dla różnych przyrządów pomiarowych firmy BYK Gardner. Za jego pomocą można dokonywać pomiaru połysku połyskomierzami z rodziny micro-gloss oraz barwy jednorodnej i z efektem metalicznym spektrofotometrami spectro2guide i BYK mac i. Uchwyt został zaprojektowany tak, aby pasował do apertury odpowiedniego przyrządu, gwarantując stabilne umieszczanie próbki i powtarzalne wyniki pomiarów, a także pomiar bezkontaktowy w celu ochrony optyki przyrządu.
Autoryzowanym dystrybutorem opisanych w artykule urządzeń oraz innych przyrządów pomiarowych marki BYK Gardner jest firma PTH Eurotom Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
Dodatkowe informacje
Artykuł został opublikowany w kwartalniku „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 3/2024