Trendy w opakowaniach kosmetycznych

Kategoria: Opakowania
6 min. czytania

W ostatnich latach branża opakowaniowa mierzy się z niemałymi wyzwaniami, które oprócz niespokojnych czasów, są głównie związane z ekologią. Wymagania stawiane producentom są coraz bardziej wyśrubowane, bywają niełatwe do spełnienia wobec funkcjonujących w branży opakowaniowej technologii. Niemniej jednak, część trendów w opakowaniach kosmetycznych idzie w parze z nowymi regulacjami.

Aktualne trendy w opakowaniach kosmetycznych obejmują zrównoważone materiały, minimalizm, personalizację i innowacyjne rozwiązania. Firmy kosmetyczne coraz częściej sięgają po opakowania wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska, redukując jednorazowe plastikowe opakowania. Rosnąca świadomość ekologiczna może skłaniać producentów do jeszcze większej odpowiedzialności w projektowaniu opakowań, dążąc do ich całkowitego recyclingu i minimalizacji wpływu na środowisko. Minimalistyczny design z naciskiem na estetykę i prostotę grafiki jest również popularny, podkreślając elegancję i czystość produktu. Personalizacja, zarówno pod względem kolorów opakowań, jak i indywidualnych opcji dla klientów nabiera na znaczeniu. Ponadto, innowacyjne rozwiązania, takie jak opakowania wielokrotnego użytku czy aplikatory zastosowane w opakowaniach, są obecnie modne w branży kosmetycznej.

Przyszłość opakowań kosmetycznych może obejmować jeszcze większą innowacyjność i zrównoważone podejście. Prognozuje się rozwój opakowań z materiałów biodegradowalnych oraz opakowań zapewniających długotrwałą ochronę przed działaniem światła i powietrza, aby przedłużyć trwałość produktów kosmetycznych. Technologie śledzenia, umożliwiające konsumentom ścisłe monitorowanie pochodzenia i historii produktu, również mają szansę stać się powszechne. Integracja opakowań z technologią, na przykład poprzez interaktywne etykiety, umożliwiające dostęp do informacji online, może być kolejnym krokiem w interakcji z konsumentem.

Trend nr 1: Chcę opakowań, które są ekologiczne!

Eko-opakowania są najbardziej zauważalnym trendem w opakowaniach. Świadomość konsumentów w tym zakresie znacznie wzrosła, produkty w opakowaniach spełniających szeroko rozumiane pojęcie „eko” są chętnie wybierane. Trend ten jest zauważalny w działaniach zarówno marek globalnych, po manufaktury oferujące bardzo ograniczone rodzaje produktów. Kierunek eco/naturalny to storytelling, który bardzo dobrze buduje markę produktu i zostaje zapamiętane przez konsumentów. Jak informuje Nielsen IQ15.8% konsumentów przykłada uwagę do opakowań kupowanych kosmetyków.

Na definicję eko-opakowania składa się kilka kluczowych punktów: spełniające obowiązujące normy i regulacje, podlegające recyklingowi, z mniejszym śladem węglowym/zużyciem energii. Przy tym konieczne jest zagwarantowania oczekiwanych poziomów bezpieczeństwa produktu. Należy jednak zwrócić uwagę na inne aspekty związane z ekologią w produkcji opakowań, pod względem użycia materiałów do produkcji opakowań giętkich:

 1. Monodozy – saszetki kosmetyczne

Pozwalają na „zaznajomienie” konsumenta z produktem, zachęcają niższą ceną, a przy tym są wyprodukowane przy użyciu bardzo niewielkiej ilości materiałów w stosunku do klasycznych opakowań jak np. butelka.

Saszetki kosmetyczne posiadają wiele zalet:

 • Są lekkie, łatwe do przenoszenia i zajmują mniej miejsca niż tradycyjne opakowania, co czyni je idealnymi do podróży.
 • Pozwalają na łatwe dawkowanie produktu, co może być szczególnie przydatne w przypadku kosmetyków o określonej ilości stosowania.
 • Generują mniejsze ilości odpadów w porównaniu z niektórymi innymi opakowaniami, co jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.
 • Mogą być zaprojektowane tak, aby chronić produkt przed działaniem światła i powietrza, co pomaga utrzymać jego skuteczność.
 • Produkcja saszetek może być bardziej ekonomiczna niż produkcja tradycyjnych opakowań, co może wpływać na koszty produktu.
 • Saszetki są stosowane nie tylko do kosmetyków, ale także do próbek, suplementów diety i innych produktów, co sprawia, że są uniwersalne w zastosowaniu.

2. Doypacki / Refille

Do niedawna, tzw. uzupełniacze, kojarzone głównie z produktami typu mydło w płynie czy płyn do mycia naczyń. Obecniejest to opakowanie, które jest już często traktowane jako docelowe. Konsumenci przyzwyczaili się do tej konstrukcji, akceptując ją jako świetne opakowanie dla produktów kosmetycznych tj. kremy, maseczki, peelingi, szampony, odżywki (jak również dla produktów z branży spożywczej). Doypack to brak przewożenia powietrza w pustych butelkach od ich producenta, bezpieczeństwo w codziennym użytkowaniu, możliwość dozowania medium bezpośrednio bez ingerencji w pozostałą część wsadu.

Doypacki, znane również jako opakowania stożkowe lub stojące, posiadają kilka zalet:

 • Doypacki stoją samodzielnie, co ułatwia ich przechowywanie, prezentację i dostępność na półkach sklepowych.
 • Doypacki można dostosować do różnych kształtów i rozmiarów, co pozwala na kreatywne i funkcjonalne projekty opakowań.
 • Wiele doypacków ma specjalne zamknięcie typu „zip-lock”, które umożliwia wielokrotne otwieranie i zamykanie, utrzymując świeżość produktu i umożliwiając łatwe przechowywanie.
 • Doypacki mogą być produkowane z materiałów zapewniających ochronę przed światłem i wilgocią, co jest istotne dla wielu rodzajów produktów.
 • Możliwość produkcji doypacków z materiałów przyjaznych dla środowiska, takich jak papier lub folie biodegradowalne, przyczynia się do zrównoważonego podejścia do opakowań.
 • Lekki i elastyczny charakter doypacków może przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów w porównaniu do tradycyjnych opakowań.
 • Doypacki umożliwiają drukowanie na całej powierzchni opakowania, co pozwala na atrakcyjne graficznie projekty i skuteczną prezentację marki.

Te cechy sprawiają, że doypacki są popularnym wyborem dla różnych produktów, w tym żywności, napojów, kosmetyków i wielu innych.

Trend nr 2: Chcę widzieć (a najlepiej poczuć) produkt zanim kupię!

Konsumenci oczekują możliwości sprawdzenia, że to co kupują będzie zgodne z ich oczekiwaniami.  Otwieranie produktów, aby ocenić zapach, konsystencję czy kolor na miejscu sprzedaży nie jest czymś odosobnionym. Transparentne opakowanie daje możliwość sprawdzenia przez klienta koloru (zależne oczywiście od właściwości wsadu). Jednakże ocena konsystencji czy zapachu jest już dla konsumenta znacznie trudniejsza. Możliwości są znacznie ograniczone w przypadku opakowań sztywnych (butelki, słoiki). Opakowania giętkie pozwalają na „poczucie” produktu w dłoni. Innym rozwiązaniem, dostępnym zarówno dla opakowań giętkich jak i twardych jest aplikacja etykiety zapachowej.

Trend nr 3: Mogę zabrać mój ulubiony kosmetyk gdziekolwiek zechcę!

W związku z coraz szybszym tempem życia, konsumenci chcą mieć swój ulubiony produkt w każdej chwili na wyciągnięcie ręki. Branża opakowaniowa stara się przedstawić najlepsze rozwiązania dla tych potrzeb. Jednym z rozwiązań są opisywane wcześniej monodozy w formie saszetek, opakowań 3D czy też opakowania typu doypack z korkiem, tubka, mały słoiczek. Dotyczy to zarówno produktów tzw. kosmetyki białej, jak również kolorowej. Ważne jest, aby konsument otrzymał produkt, który jest łatwy w aplikacji, bezpieczny, a jednocześnie możliwie precyzyjny.

Trend nr 4: Ten produkt jest stworzony dla mnie!

Konsumenci oczekują produktów, które są dostosowane do ich potrzeb. Dobrym rozwiązaniem jest proponowanie produktów przeznaczonych dla różnych typów karnacji, z piegami czy też z bliznami, albo tatuażami. Możliwości jest dużo, od kosmetyków do ciała, poprzez kosmetyki do włosów, po kosmetyki przeznaczone do makijażu. Tutaj również ciekawą alternatywą dla wdrażania pełnej gamy produktów w opakowaniach docelowych (butelki, słoiczki) jest zastosowanie mniejszych pojemności w opakowaniach typu saszetka czy tubki. Pozwala to sprawdzić zainteresowanie, pierwsze opinie konsumentów, rotację poszczególnych produktów. Oczywiście, istnieje też możliwość wprowadzenia bezpłatnych próbek produktu, bądź w formie rozdawnictwa w miejscu sprzedaży, bądź też jako dodatek w prasie.

Poszukując ciekawych i innowacyjnych rozwiązań należy zawsze mieć na uwadze bezpieczeństwo produktu. W przypadku opakowań giętkich takich jak saszetka czy doypack ważne jest przeprowadzenie badań kompatybilności laminatu z wsadem, a także badania stabilności produktu. Laminaty używane do produkcji saszetek mają najczęściej barierę w postaci aluminium, więc bardzo dobrze chronią produkt. Ich wadą jest jednak brak możliwości wykonania tzw. „okienka” w nadruku, gdzie można pokazać wsad produktu. Brak przeprowadzenia testów może skutkować późniejszymi problemami z laminatem, np. rozwarstwianiem się nadruku i warstwy zabezpieczającej. Część nowych eko-materiałów charakteryzuje się również słabszą barierą, lub też/oraz krótszym czasem, w jakim produkt będzie przydatny do użycia.

Resumując, opakowania kosmetyczne to obecnie więcej niż tylko zwykłe pojemniki na produkty. Producenci kosmetyków chcą przekazać konsumentom swój „storytelling”, projektują więc opakowania, które nie tylko odpowiednio zabezpieczają produkt, ale także przedstawiają wartości firmy, dbają o środowisko i wpisują się w trendy personalizacji. Próba połączenia funkcjonalności opakowania i estetyki, jest niezwykle istotna w budowaniu marki. Inwestycja czasu i środków w rozwijanie tej ważnej części procesu produkcyjnego kosmetyków szybko zwraca się poprzez sukces rynkowy, a także zaufanie i lojalność klientów.

Dodatkowe informacje

Artykuł został opublikowany w kwartalniku „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 4/2023

Autorzy

 • Kamil Piesio

  Dyrektor Handlowy