Trendy w artykułach opakowaniowych z papieru w przemyśle kosmetycznym

W kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju na półkach drogerii Innowacyjne opakowania papierowe dla przemysłu kosmetycznego.

W 2020 roku globalny rynek kosmetyków i produktów higieny osobistej odnotował sprzedaż na poziomie ok. 428 mld euro, kontynuując tym samym nieprzerwany wzrost od ponad dwóch dekad. Konsumenci nie tylko są gotowi wydać więcej na swoje ulubione produkty, ale rośnie również zapotrzebowanie na zrównoważone alternatywy. Jedna czwarta wszystkich konsumentów twierdzi, że zrównoważony styl życia jest ważnym aspektem ich osobistego dobrobytu. Wraz ze wzrostem atrakcyjności produktów przyjaznych środowisku, producenci kosmetyków i środków higieny osobistej zmieniają koncepcję konwencjonalnych opakowań. Rozwiązania w zakresie opakowań papierowych to jeden z głównych trendów. Trwałe pakowanie lepkich i płynnych produktów w papier stawia jednak szereg wyzwań w zakresie interakcji pomiędzy materiałem opakowaniowym, produktem i maszyną.

Dzisiejsi odpowiedzialni konsumenci są coraz bardziej świadomi wyzwań środowiskowych, przed którymi stoi cały świat. Na wielu rynkach mają one bezpośredni wpływ na jakość życia, zdrowie, a także gospodarkę i różnorodność biologiczną. To z kolei prowadzi do poszukiwania bardziej zrównoważonych i odpowiedzialnych rozwiązań, które mogą zarówno złagodzić szkody wyrządzone w trakcie użytkowania i wytwarzania produktów, jak i promować zrównoważony rozwój i odpowiedzialność poprzez ich zakup – począwszy od produktów codziennego użytku, takich jak kosmetyki do makijażu, mydło czy produkty do higieny jamy ustnej.

Większość produktów do pielęgnacji skóry i kosmetyków wypełniających niezliczone półki w drogeriach, aptekach i perfumeriach jest zapakowana w plastik. W obliczu przytłaczającej oferty, coraz więcej konsumentów opiera swoje decyzje o zakupie na jednej właściwości: śladzie ekologicznym produktu. Coraz więcej konsumentów chce przyczynić się do odpowiedzialnego zużycia zasobów i zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Jednocześnie produkty muszą przykuwać uwagę w punkcie sprzedaży. To właśnie tutaj spersonalizowane opakowanie odgrywa kluczową rolę, ponieważ pomaga stworzyć pozytywne doświadczenia związane z marką. Jest to szczególnie korzystne w bardzo dynamicznie rozwijającym się przemyśle kosmetycznym, gdzie wymagania estetyczne są bardzo wysokie. Dzięki spersonalizowanym, wysokiej jakości koncepcjom opakowań, producenci kosmetyków i produktów higieny osobistej mogą przyciągnąć uwagę konsumentów i wyróżnić się na tle konkurencji. Zwłaszcza rosnący rynek mężczyzn. Kosmetyki wymagają nowych rozwiązań opakowaniowych skierowanych do tej grupy docelowej.

Materiały opakowaniowe na bazie papieru stanowią trwałą alternatywę dla konwencjonalnych rozwiązań opakowaniowych. Konsumenci uważają je za bardziej przyjazne środowisku niż plastik, co zwiększa akceptację przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Są to idealne warunki do przeniesienia uznanych opakowań papierowych z tradycyjnych obszarów zastosowań, takich jak przemysł spożywczy, do nowych segmentów rynku.


Papier – uznany materiał opakowaniowy

Opakowania wtórne i końcowe wykonane z tektury są wszechobecne w codziennym życiu konsumentów. Zrównoważone warianty papierowych materiałów opakowaniowych składają się z włókien papierowych pochodzących z recyklingu, tektury lub papieru z cienką powłoką lub wykończeniem. Zgodnie z założeniami gospodarki cyrkulacyjnej, rozwiązania oparte na papierze są optymalne, ponieważ mogą być poddawane wielokrotnemu recyklingowi, zapewniając długi cykl życia i ograniczając ilość odpadów. Podczas gdy przetwarzanie papieru na opakowania wtórne i końcowe jest dobrze ugruntowane – między innymi ze względu na dobrą obrabialność – wciąż istnieją pewne przeszkody, które należy pokonać w przypadku opakowań pierwotnych na bazie papieru.

W przypadku stosowania papieru jako podstawowego opakowania, kluczowa jest interakcja pomiędzy opakowaniem a produktem. Wymagania dotyczące produktu określają możliwości zastosowania materiału opakowaniowego. Na przykład papier jest powszechnie uznawany za podstawowy materiał opakowaniowy dla produktów o niskich wymaganiach dotyczących barierowości. Suche produkty spożywcze, takie jak mąka, cukier i makaron, mogą być bez problemu pakowane w torebki papierowe lub składane kartony. Przemysł spożywczy pokazał jednak, że również inne produkty, takie jak lepkie batoniki, kruche ciasteczka czy czekolada, które wymagają wyższej ochrony barierowej, mogą być pakowane w bardziej zrównoważony sposób: w papier barierowy zgrzewany na zimno, który w porównaniu z wariantami z tworzyw sztucznych może być stosowany na poziomych maszynach pakujących typu flow wrapping bez żadnych ograniczeń prędkości czy formatu. Dzięki niskiej zawartości plastiku, w większości krajów mogą być one w całości utylizowane poprzez strumień recyklingu papieru. W rezultacie papier staje się coraz bardziej atrakcyjnym materiałem na opakowania pierwotne w innych sektorach, takich jak branża kosmetyczna i higieny osobistej.

Nowe opcje opakowań papierowych dla produktów lepkich

Bezpieczne i niezawodne pakowanie w papier substancji lepkich, takich jak kremy, płyny, maseczki do twarzy i płynne kosmetyki wymaga jednak zupełnie nowych koncepcji opakowań. Niemiecki dostawca maszyn ściśle współpracował z producentami opakowań i klientami w celu stworzenia papierowych rozwiązań opakowaniowych, które byłyby zarówno zrównoważone, jak i wydajne – i tak powstały papierowe blistry. Mogą być indywidualnie kształtowane według specyfikacji producenta i stanowią przyjazną dla środowiska alternatywę dla opakowań z tworzyw sztucznych. Oferują one możliwość pakowania lepkich i płynnych kosmetyków w papierowe, jednorazowe opakowania porcjowe. Dzięki zmniejszonej zawartości plastiku, w wielu krajach papierowe blistry mogą być utylizowane i poddawane recyklingowi w strumieniu odpadów papierowych. Ich konfigurowalny, wysokiej jakości wygląd otwiera drzwi dla unikalnych wzorów, co stanowi wyraźną przewagę w punkcie sprzedaży na półce drogeryjnej. Wytłoczenie teksturowanych blistrów tworzy wrażenia dotykowe, które podkreślają wartość i jakość produktu. Konsumenci natychmiast dostrzegają jego zrównoważony charakter i kojarzą nowe opakowanie z równie innowacyjną i przyjazną dla środowiska zawartością.

Spersonalizowane, praktyczne i piękne do oglądania

Zwłaszcza w branży kosmetycznej, która nieustannie wprowadza nowe produkty, producenci muszą zdobywać klientów nie tylko treścią wewnętrzną, ale także opakowaniem zewnętrznym. Kreatywna koncepcja opakowania papierowych blistrów 3D z możliwością personalizacji natychmiast przyciąga uwagę konsumentów na półce i wpływa na ich decyzję o zakupie. Na przykład, szczególnie trwałe produkty mogą być pakowane w liście, a próbki szminek dla młodszych grup docelowych mogą być tłoczone w kształcie motyli. Produkty suche, takie jak pudry do twarzy, można również spersonalizować za pomocą unikalnego wzoru wytłoczonego na opakowaniu, aby wzmocnić wrażenia związane z marką. Co więcej, wieczka papierowych blistrów mogą być wyposażone w inteligentne kody QR, które dostarczają dodatkowych informacji i jeszcze bardziej wzmacniają lojalność klientów. Przyciągające wzrok opakowanie zwraca uwagę zarówno online, jak i offline. Różnorodne dzieła sztuki, wykończenia i kształty, a także nowe materiały wywołują zachwyt klientów, a jednocześnie dają pewność, że produkt spełnia ich oczekiwania.

Rośnie również zapotrzebowanie na produkty w rozmiarach podróżnych, które zajmują niewiele miejsca. Ulubione kremy czy produkty do makijażu muszą być dostępne w podróży. Co więcej, małe formaty opakowań dają więcej możliwości eksploracji produktu bez konieczności kupowania produktu w opakowaniu pełnowymiarowym – materiały wykonane na bazie papieru sprawiają, że próbki te są przyjazne dla środowiska. Oprócz produktów jednorazowego użytku i testerów, nowe rozwiązanie opakowaniowe nadaje się szczególnie do produktów uzupełniających. Marki kosmetyków pielęgnacyjnych z wyższej półki unowocześniają opakowania z możliwością wielokrotnego napełniania, aby były zarówno trwałe, jak i eleganckie, wychodząc z założenia, że jeśli konsumentom spodoba się estetyka, będą bardziej skłonni do zmiany zachowań. Żyletki do golenia, bandaże i wykałaczki są często pakowane w plastikowe opakowania, papierowe spełniają te same wymagania dotyczące barierowości i zapewniają higieniczną ochronę produktu. Nawet płynne produkty uzupełniające mogą być pakowane w papierowe blistry. Dotychczas producenci stosowali je do koncentratów, które następnie były rozcieńczane wodą. Koncentraty mogą być pakowane w postaci blistrów, tabletek lub płynów. Opakowanie papierowe zwiększa możliwość recyklingu i znacznie zmniejsza udział plastiku.

W przyszłości produkty, które w przeciwnym razie byłyby pakowane w folię, będą mogły być pakowane przy użyciu głównie materiałów odnawialnych – co stanowi istotną korzyść dla właścicieli marek w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Elastyczność i efektywność kosztowa

Kolejną zaletą papierowych blistrów jest ich innowacyjny, bardziej zrównoważony proces. Podczas gdy klasyczne opakowania papierowe są formowane ze wstępnie przyciętych arkuszy, ta metoda pozwala na przetwarzanie papieru bezpośrednio z roli bez potrzeby dodatkowego etapu przetwarzania. Eliminuje to wysokie koszty magazynowania, ponieważ wymagane opakowania są precyzyjnie wycinane na linii i nie muszą być wstępnie formowane. Ponadto, producenci mogą produkować na linii różne wielkości opakowań.

Doskonała znajomość systemu

Papierowe blistry oferują producentom środków higieny osobistej, kosmetyków i innych płynnych i lepkich produktów zrównoważone rozwiązanie, które zmniejsza ilość plastiku i toruje drogę innowacyjnym produktom. Maszyna do produkcji papierowych blistrów została nawet wyróżniona nagrodą German Packaging Prize za technologię przyjaznych dla środowiska materiałów opakowaniowych. Ponadto eksperci w dziedzinie opakowań opracowują technologie, które w dłuższej perspektywie czasowej będą funkcjonować całkowicie bez warstw zgrzewu, dzięki czemu powstaną opakowania całkowicie wolne od tworzyw sztucznych.

Konsumenci stają się bardziej wyczuleni na różne kwestie eko-etyczne, a postrzeganie jakości idzie w parze z preferencją dla marek odpowiedzialnych społecznie, oferujących autentyczne, zrównoważone rozwiązania, mniej szkodliwe dla ludzi i planety. Producenci maszyn i właściciele marek mogą teraz wykorzystać ten trend i pakować kosmetyki oraz produkty higieny osobistej w papierowe kapsułki – i w ten sposób rozpowszechnić swoje przesłanie dotyczące zrównoważonego rozwoju.

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 4/2021

Udostępnij materiał w

Zobacz aktualne wydanie

Nowości kosmetyczne

 • 4353

  AXE w nowej globalnej kampanii reklamowej, w której postprodukcję obrazu zrealizowało polskie studio Platige Image

  <strong>Znana marka męskich kosmetyków AXE rusza z nową globalną kampanią reklamową. Za przygotowanie animacji 2D i 3D, VFX oraz korekcję kolorów odpowiadało polskie studio Platige Image. Projekt został pozyskany dzięki działającemu od ponad roku na amerykańskim rynku zespołowi Platige USA.</strong> Czytaj dalej

 • 4352

  Więcej nowych i mocnych włosów dzięki serum pobudzającemu od Bionigree

  <strong>Produkty polskiej marki to wynik połączenia fachowej wiedzy trychologicznej i technologii wytwarzania kosmetyków, opartych na naturalnych składnikach. Serum pobudzające włosy do wzrostu to jeden z bestsellerów Bionigree.</strong> Czytaj dalej

 • 4347

  Na górze róże… i czarnuszka. Jak odżywić końcówki włosów?

  Pierwsze promienie wiosennego słońca motywują nas do regeneracji włosów. Eksperci podpowiadają, że prawdziwego odżywienia nasze kosmyki wymagają od nasady aż do samych końcówek. Tradycja pokazuje, że do pielęgnacji dolnych partii włosów idealnie sprawdzają się olejki. Nasze babcie stawiały na olejek różany i czarnuszkę. I miały rację, ponieważ taki duet nawilża, chroni i odżywia pasma. Czytaj dalej

 • 4340

  Przygotuj skórę dojrzałą do wiosny. Duet: odbudowa mikrobiomu i składniki odmładzające

  Pierwsze promienie słońca zwiastują upragnioną wiosnę. Przedwiośnie to w świecie beauty czas odbudowy, regeneracji i nawilżenia skóry. Kosmetolodzy wskazują, że w przypadku cery dojrzałej do tych kluczowych haseł należy dodać dwa kolejne: odbudowa mikrobiomu i działania anti-aging. Co korzystnie wpłynie na kondycję skóry wczesną wiosną i przyśpieszy przygotowanie do słonecznych dni? Specjaliści stawiają na pre- i probiotyki oraz kompleksy peptydowe. Czytaj dalej

 • 4339

  Wieczór – czas rytuałów pielęgnacyjnych dzieci i rodziców

  Niezależnie od tego, w jakim wieku są Wasze dzieci, kluczem do ich oraz Waszego dobrego snu są wieczorne rytuały. Szczególnie ważne są one w okresie niemowlęcym, ponieważ regularna pielęgnacja daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa, pomaga się wyciszyć oraz ułatwia zasypianie. Dla rodziców to też może być czas na wspólny odpoczynek po dniu pełnym wyzwań. Warto więc zatrzymać się na moment w codziennym pędzie i wpleść do swojej wieczornej rutyny odrobinę przyjemności dla całej rodziny. Czytaj dalej

 • 4335

  Hagi MEN - nowości w męskiej pielęgnacji!

  Z okazji Dnia Mężczyzny firma Hagi wprowadziła na rynek 3 nowe produkty do pielęgnacji twarzy i ciała z męskiej linii Ahoj Kapitanie. Kosmetyki stanowią idealną propozycję dla kosmetycznych minimalistów, kochających multifunkcjonalność i prawdziwych koneserów oryginalnych zapachów. Produkty pachną bryzą morską, wiatrem i kapitańskim rumem. Wśród nowości znajdziemy: żel do mycia twarzy, multikrem do twarzy, ciała i rąk oraz krem przeciwzmarszczkowy. Czytaj dalej

 • 4334

  Pod rękę z pielęgnacją! Oczyszczenie i nawilżenie – duet dla dłoni wiosną

  Za moment rozpocznie się wiosna – czas manicure’owego szaleństwa. W nadchodzących miesiącach będą królowały intensywne kolory, zdecydowane formy i biżuteria na paznokciach. Jak sprawić, by dłonie prezentowały się w nich perfekcyjnie? Kosmetolodzy podpowiadają – zacznij od pielęgnacji! A, ściślej mówiąc, od nawilżenia, ponieważ właśnie po zimie nasze ręce wymagają najbardziej troskliwej opieki. Czytaj dalej

 • 4333

  Polski startup chce poprawić satysfakcję z życia intymnego kobiet

  W pojedynkę, w nowym związku czy w wieloletnim małżeństwie – intymność jest szalenie ważna dla budowania relacji, dobrego samopoczucia, a często też zdrowia fizycznego i psychicznego. Jednak aż 55% kobiet cierpi z powodu zaburzeń pożądania, a wiele z nich nie odczuwa przyjemności z seksu. Czytaj dalej

 • 4332

  Nowość od Your KAYA – pierwszy dezodorant pod pachy i piersi na rynku

  Your KAYA, polska marka produktów menstruacyjnych i kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała, rozszerza swoją ofertę o kolejną już rewolucyjną formułę. Delikatny dezodorant ze składem przyjaznym wrażliwej skórze zapełnia tym samym realną lukę w rynku – zadba o komfort kobiet, które zmagają się z problemem zapachu potu pod biustem. Czytaj dalej

 • 4325

  Pielęgnacja dłoni i stóp - jak dbać o te dwie „wizytówki”?

  <strong>Dłonie są bez wątpienia jednym z najbardziej widocznych atrybutów urody, a jednocześnie najbardziej „prawdomównym”, bowiem wiele o stylu życiu osoby można wyczytać z ich stanu. Stopy zaś nawet przez połowę roku pozostają „w ukryciu” jesienno-zimowego obuwia i o zadbaniu o nie przypominamy sobie wyciągając z szafy sandały. Jak więc dbać o te dwie wizytówki na co dzień tak, aby pielęgnacja była przyjemna, szybka i skuteczna? Odpowiedź to The Rich Hand Cream i The Rich Foot Cream od Herbus Cosmetics – dwa kremy stanowiące idealny upominek nie tylko na Dzień Kobiet.</strong> Czytaj dalej

 • 4322

  Męska skóra… czyli jaka? Oblicza spersonalizowanej pielęgnacji

  Jeden z bardziej znanych mitów kosmetycznych to: „męska skóra zniesie wszystko”. Na drugim miejscu podium znajduje się: „mężczyźnie wystarczy jakieś mydło”. Badania pokazują, że panowie – podobnie jak my – potrzebują spersonalizowanej pielęgnacji. A jeśli mają cerę suchą lub bardzo wrażliwą, odpowiednia pielęgnacja to warunek konieczny zdrowego, zadbanego looku. Jak dbać o potrzeby męskiej skóry? Kosmetolodzy stawiają na arnikę, szałwię, prebiotyki i kwas hialuronowy. Czytaj dalej

 • 4321

  Phlov by Anna Lewandowska & Intimissimi. Współpraca, dzięki której jeszcze mocniej będziesz chciała celebrować kobiecość

  W zabieganym świecie pełnym wrażeń łatwo zapominamy, że powinniśmy poświęcić sobie nieco więcej uwagi. By skupić się na własnych potrzebach i celebrować kobiecość oraz wyjątkowe chwile, dwie marki postanowiły połączyć siły. Phlov by Anna Lewandowska oraz Intimissimi znalazły dobry sposób, aby skutecznie zadbać o każdą z nas. Czytaj dalej

 • 4320

  Piękne włosy po leczeniu?! Marka Nachemii ma receptę

  Wiele chorób, szczególnie onkologicznych wiąże się z nadmierną, a nawet całkowitą utratą włosów. Z tego powodu niemal każda osoba po zakończeniu procesu leczenia dąży do odzyskania dawnego obrazu samego siebie. Wypadanie włosów to często najtrudniejszy moment podczas walki z chorobą, zwłaszcza dla kobiet. Nie dość, że uderza w ich poczucie pewności siebie i jest sporym obciążeniem psychicznym, to również stanowi źródło stresu. Jednak ten proces jest z reguły odwracalny. Rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków, które odżywią włosy oraz wspomogą proces reaktywacji cebulek, dzięki czemu staną się one gęstsze i mocniejsze. Czytaj dalej

 • 4319

  Błyskawiczna regeneracja skóry głowy z nową gamą Scalp Advanced od L’Oréal Professionnel Paris

  Piękne i lśniące włosy to z pewnością marzenie wielu z nas. By osiągnąć ten cel poddajemy się luksusowym zabiegom koloryzacji i same, niekiedy nawet codziennie, stylizujemy pasma. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, że wygląd i kondycja włosów zależą w głównej mierze od stanu skóry głowy? Wie o tym marka L’Oréal Professionnel Paris, która wspólnie z profesjonalistami w dziedzinie włosów oraz dermatologami, opracowała gamę Scalp Advanced. To profesjonalne produkty o właściwościach silnie oczyszczających i łagodzących. Z nimi każda skóra głowy zyska to, czego potrzebuje, a efektem będą zdrowo wyglądające, silne i pełne blasku włosy. Czytaj dalej

 • 4317

  NATURALNIE CZYSTY DOM Z SERIĄ FAMILOVE OD YOPE

  Linia FAMILOVE jest o rodzinie, cieple i bezpieczeństwie, dlatego od teraz oprócz naturalnych kosmetyków znajdują się w niej również produkty do pielęgnacji domu. Uniwersalne i przyjemne zapachy oraz rodzinny format butelek pozwolą delikatnie, a zarazem skutecznie wyczyścić wszystkie powierzchnie. To produkty, które pokocha cała rodzina! Czytaj dalej

Czytaj inne

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • https://wsiiz.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/