Surowce na trądzik

Kategoria: Artykuł Surowce kosmetyczne
7 min. czytania

Trądzik to problem skórny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie, niezależnie od wieku czy płci. Choć kojarzy się głównie z okresem dojrzewania, coraz częściej zmagają się z nim także osoby dorosłe. Walka z trądzikiem bywa frustrująca i złożona, wymagająca odpowiedniej pielęgnacji skóry, zdrowego stylu życia oraz często specjalistycznej pomocy dermatologicznej. Wśród dostępnych rozwiązań dużą popularnością cieszą się kosmetyki przeznaczone do skóry trądzikowej, które obiecują zmniejszenie wyprysków, oczyszczenie porów i poprawę kondycji skóry. Ale jak wybrać te, które rzeczywiście działają? Trądzik to złożony problem mający swoje korzenie w braku równowagi „ciała i ducha”, ale w tym artykule chcemy spojrzeć na niego od strony właściwej pielęgnacji i codziennej higieny. która aby być skuteczną musi opierać się na najlepszych składnikach.

Przyjrzymy się ciekawym, nowym i znanym już surowcom, których warto szukać, a których mechanizmy działania wpływają na cztery elementy problemu trądziku na poziomie skórnym:

  1. nadprodukcja sebum – zmiany i wahania poziomu hormonów (w tym testosteronu), są znane ze zwiększania produkcji sebum;
  2. zmieniona keratynizacja mieszków włosowych;
  3. kolonizacja mieszków włosowych przez Cutibacterium acnes. Należy pamiętać, że C. acnes jest najpowszechniejszą bakterią w ludzkiej skórze, niezależnie od tego, czy dana osoba cierpi na trądzik. Rezyduje ona głównie wewnątrz mieszków włosowych, gdzie jako bakteria beztlenowa jest chroniona przed tlenem i znajduje się blisko swojego głównego źródła pożywienia – sebum;
  4. stan zapalny

Działanie w tych obszarach pozwala zmniejszyć widoczność i rozmiar zmian skórnych, a także częściowo zapobiec powstawaniu nowych zmian. Umiejętne połączenie składników działających na wymienione obszary pozwala uzyskać dobre efekty terapeutyczne.

Nowoczesne laboratoria prężnie pracują nad coraz lepszymi i efektywnymi surowcami, które technolodzy mogą zaimplementować do swoich receptur, a poniżej znajduje się jedynie niewielki ich wycinek.

Kwas bursztynowy (INCI: Succinic Acid) to nowy kwas salicylowy w kosmetyce, który zyskuje na popularności ponieważ posiada szereg niewątpliwych zalet. Przede wszystkim jest rozpuszczalny w wodzie i łatwy w recepturowaniu, co pozwala tworzyć urozmaicone formulacje, w przeciwieństwie do kwasu salicylowego rozpuszczalnego w tłuszczach, z maksymalnym dopuszczalnym stężeniem 2%. Kwas bursztynowy ma potwierdzone działanie hamujące C. acnes przy niskich stężeniach, łagodnie złuszcza, bez efektu suchych skórek na twarzy i doskonale odblokowuje pory. W ciągu czterech tygodni zmniejsza wydzielanie sebum o ponad 40% i widocznie zmniejsza rozmiar porów. Ponadto, nie obniża drastycznie pH skóry, dzięki czemu jest łagodny dla mikrobiomu skóry i nie wpływa znacząco na inne szczepy bakterii lub grzybów naturalnie kolonizujących naskórek [badania własne laboratorium Countess]. W kosmetykach dla cer tłustych, mieszanych i trądzikowych znakomicie wygładza i wyrównuje przebarwienia po wypryskach.

Glukonolakton (INCI: Gluconolactone) to kolejny kwas, z grupy PHA, który jest znany w kosmetyce od lat, ale dopiero od niedawna stał się popularny. Podobnie jak kwas bursztynowy jest łatwo rozpuszczalny w wodzie, posiada właściwości chelatujące i wspierające konserwację. Dzięki łagodnemu działaniu złuszczającemu zapewnia wspaniały efekt wygładzenia, wyrównania kolorytu i naturalnego glow, tak bardzo poszukiwanego przez klientki. Z punktu widzenia technologicznego warto wiedzieć, że ze względu na swoją laktonową budowę, w roztworach wodnych w zależności od stężenia i pH ustala się równowaga kwas-lakton. Proces ten możemy zaobserwować w testach stabilności, w postaci obniżania pH produktu do pewnego granicznego punktu.

Azeloglicyna czyli opatentowane połączenie kwasu azelainowego i glicyny to doskonały seboregulator – obniża jego wydzielanie o 30% w 3 tygodnie, a dodatkowo hamuje melanogenezę problematyczną u osób z trądzikiem i redukuje już istniejące przebarwienia. W przeciwieństwie do czystego kwasu azelainowego, doskonale rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu jest bardziej biodostępna.

Biomimetyczny 10-HDA (INCI: 10-Hydroxydecanoic Acid, Sebacic Acid) czyli kwas PHA występujący naturalnie w mleczku pszczelim. Podczas badań klinicznych składnik osiągnął doskonałe wyniki w zakresie seboregulacji, a dodatkowe testy in vitro wykazały doskonałą aktywność przeciwbakteryjną na C. acnes, dodatkowo zmniejsza aktywność sebocytów

Zn PCA – surowiec znany od lat, stanowiący doskonałe rozwiązanie w pielęgnacji skóry problematycznej. Przy stężeniu ok. 0,2-0,5% działa hamująco na Cutibacterium acnes, dodatkowo głęboko nawilża skórę, ponieważ PCA jest składnikiem NMF skóry (Natural Moisturizing Factor).

Kompleks ekstraktów z jeżówki purpurowej i komórek macierzystych adaptogenu różeńca górskiego (INCI: Rhodiola Rosea Extract, Echinacea Purpurea Extrac) to naturalny i skuteczny sposób na zmniejszenie widoczności porów i ilość kropli sebum na powierzchni skóry. W stężeniu 2% zmniejszenia wydzielanie sebum analogicznie do kwasu retinowego (50 μM). Pobudza wybrane szlaki genowe jak retinoidy, bez negatywnych skutków w postaci wysuszenia, podrażnienia skóry.

Ekstrakt z liści Boldo (INCI: Peumus Boldus Leaf Extract) reguluje i równoważy florę skóry poprzez aktywację syntezy β-defensyny. Widocznie zmniejsza rozmiar porów i wygląd tłustej skóry, a klinicznie udowodniono, że zmniejsza niedoskonałości skóry skłonnej do trądziku. Jest to płyn rozpuszczalny w wodzie.

Ekstrakt z nasion arnoty (INCI: Bixa Orellana Seed Extract) pomaga zmniejszyć produkcję sebum, hiperkeratynizację i hamuje zjadliwość zarazków wywołujących stany zapalne. Skóra jest zmatowiona, niedoskonałości są mniej widoczne, a pory oczyszczone.

Ekstrakt ze schinusa peruwiańskiego (INCI: Schinus Molle Extract) – ekstrakt z właściwościami antysmogowymi, oczyszczającymi skórę i opóźniającymi starzenie. Jest bogaty w silne biodostępne polifenole, takie jak kwercytryna i mikwelianina, i wykazuje silne działanie wspomagające wygląd pięknej skóry dzięki właściwościom antysmogowym (chroni przed negatywnym działaniem PM2.5 i PM10), oczyszczającym skórę i przeciwstarzeniowym.

Mieszanka oleju manuka i z pieprzu czarnego z ekstraktem z kory magnolii (INCI: Leptospermum Scoparium Branch/Leaf Oil, Piper Nigrum Seed Extract, Magnolia Officinalis Bark Extract) to znakomite rozwiązanie w pielęgnacji problematycznej cery – jest to lipofilowy kompleks o synergistycznym działaniu Zapewnia niezbędne wsparcie dla naturalnej równowagi między skórą a jej mikrobiomem w trudnych sytuacjach, takich jak trądzik, ponieważ zmniejsza aktywność tworzenia filmu i znacząco hamuje wzrost wirulentnych filotypów Cutibacterium acnes (C. acnes). Silnie zmniejsza stan zapalny związany z trądzikiem i łupieżem. Zmniejsza liczby grudek, zaskórników i pryszczy po jednej stronie twarzy, zmniejsza ekspresję czynników zapalnych IL-1a, IL-8 i IL-17.

Ekstrakt z pniarka lekarskiego (INCI: Fomes Officinalis Extract) – botaniczny składnik aktywny pochodzący z huby, grzyba pochodzącego z lasów iglastych Ameryki Północnej i Europy. Nazywany również Agarikon, ze względu na zawartość kwasu agarowego, był ważnym grzybem leczniczym starożytnej Europy o właściwościach ściągających i nawilżających. Zmniejsza widoczność porów o 20% już w ciągu 15 min.

Mieszanka ekstraktu z marakui, czarnej porzeczki i NNKT z mikroalgi (INCI: Passiflora Edulis Seed Oil, Ribes Nigrum Seed Oil, Phospholipids, Docosahexaenoic Acid, Eicosapentaenoic Acid, Phytosterols) – kuracja z zastosowaniem 2% tego surowca wykazuje doskonałe efekty przeciwtrądzikowe, potwierdzone znaczącą poprawą biomarkerów trądziku (powierzchnia, wysokość, obwód i liczba guzków oraz powierzchnia gładka) w porównaniu z pierwszym dniem. Podwyższony poziom czynników wzrostu w okresie dojrzewania oraz ciągłe sygnały czynników wzrostu wynikające z niezrównoważonego trybu życia stymulują eksport FoxO1 z jądra do cytoplazmy, co prowadzi do rozwoju patogenezy trądziku. Wspomniany surowiec hamuje migrację FoxO1, pomaga zmniejszyć stan zapalny, hiperkeratynizację i przywrócić równowagę syntezy lipidów.

Nowy syntetyczny tripeptyd (INCI: Tripeptide-85), to kolejna interesująca propozycja – redukuje i kontroluje przetłuszczanie się skóry, zapewniając natychmiastowe, długotrwałe rezultaty, a także widoczne zmniejszenie porów. Mechanizm działania opiera się na blokowaniu receptora melanokortyny 5 (MC5R), co czyni go idealnym rozwiązaniem do kontroli sebum u osób młodych i dojrzałych. Badania wykazały, że MC5R jest wydzielany w różnicujących się komórkach w centrum gruczołów łojowych, a substancje antagonistyczne lub blokery tych receptorów są w stanie znacząco zmniejszyć produkcję sebum, co czyni wskazany tripeptyd znakomitym narzędziem do regulacji tłustości i matowienia skóry, a także do redukcji poszerzonych porów.

Oligoalginat z siarczanem cynku (INCI: Hydrolyzed Alginate, Zinc Sulfate) to efekt pracy naukowców nad problemem trądziku – z obserwacji symbiozy alg i mikroorganizmów na nich żyjących wyodrębnili cząsteczki, które aktywują procesy obronne algi i chronią ją przed patogenami – są to oligoalginaty. W pielęgnacji skóry ich działanie jest wielokierunkowe – hamuje syntezę i akumulację lipidów przez sebocyty dzięki czemu działa seboregulacyjnie. Naukowcy opisali oligolaginaty jako jeden z czynników aktywujących (EGF) w celu angażowania i aktywacji podziału keratynocytów podczas procesu gojenia się skóry.

Ksylitol i kwas kaprylowy (INCI: Xylitol, Caprylic Acid) to nieco zaskakujące zestawienie, ale pomaga leczyć trądzik hamując wzrost bakterii C. acnes, minimalizując zaczerwienienie związane ze zmianami oraz regulując produkcję sebum. Oto kilka interesujących liczb: zmniejszenie ilość bakterii wywołujących trądzik w ciągu 1 minuty oraz efekty działania w ciągu 7 dni, redukcja trądziku o 53% w 7 dni i poprawa o 73% w ciągu 14 dni, zmniejszenie ilości porfiryny (wskaźnik C. acnes) o 43% w ciągu siedmiu dni, zmniejsza przetłuszczanie się skóry o 20% w ciągu 28 dni dzięki regulacji 5-alfa reduktazy, zmniejsza zaczerwienienie i zmiany zapalne o 15% w ciągu 14 dni.

Przeciwdrobnoustrojowy heksapeptyd (INCI: Myristoyl Hexapeptide-5), to klasa małych cząsteczek peptydowych występujących w naturze. Jest to bezpieczny i łagodny zamiennik antybiotyku, który działa na poprawę trądziku, krost i pielęgnacji trądziku w przypadku zapalenia skóry zależnego od hormonów. Zdolność przeciwtrądzikowa i przeciwzapalna została osiągnięta poprzez hamowanie C. acnes i S. aureus, które odgrywają ważną rolę w rozwoju trądziku.

Wybór odpowiednich kosmetyków to kluczowy element w skutecznej pielęgnacji skóry problematycznej. Dzięki właściwie dobranym składnikom, które w połączeniu wpływają na cztery aspekty trądziku, możemy nie tylko zredukować istniejące zmiany, ale również zapobiegać powstawaniu nowych. Pamiętajmy jednak, że trądzik to problem wieloczynnikowy – odpowiednia pielęgnacja kosmetykami to tylko jedna z części układanki. Warto zwrócić uwagę także na styl życia, dietę oraz, w razie potrzeby, skonsultować się z dermatologiem i doświadczonym kosmetologiem. Każda skóra jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Stawiając na świadome wybory, mamy szansę nie tylko poprawić kondycję skóry, ale również poczuć się pewniej i bardziej komfortowo we własnej skórze.

Dodatkowe informacje

Artykuł został opublikowany w kwartalniku „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 3/2024

Autorzy

  • Zuzanna Fedyczak

    technolog i co-owner Countess Laboratories