Przewożenie powietrza kosztuje – trudne czasy wymagają optymalnych rozwiązań.

Kategoria: Opakowania
5 min. czytania

Przechowywanie i transport towarów to jedna z dziedzin, której optymalizacja może przynieść wymierne korzyści. Pomocne w tym zakresie są specjalistyczne narzędzia software’owe, a jednym z nich jest oprogramowanie firmy Multiscience.

O przybliżenie funkcjonalności tych rozwiązań poprosiliśmy Lidię Staszewską, przedstawicielkę handlową firmy SCORPIO, zajmującą się wdrażaniem oprogramowania do optymalizacji paletyzacji.

 

Oprogramowanie firmy Multiscience – jak może pomóc przedsiębiorcom?

To oprogramowanie pozwala wykorzystać w możliwie najlepszy i najbardziej optymalny sposób przestrzeń ładunkową. Dotyczy to zarówno rozmieszczenia ładunku na paletach, w przestrzeni magazynowej, jak i w wybranych środkach transportu. Każda firma produkcyjna, niezależnie co produkuje, musi magazynować oraz transportować swoje produkty. Dlatego bardzo ważne jest, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń, którą się dysponuje. Im bardziej optymalne będzie ułożenie ładunku w opakowaniu czy na palecie, tym mniejszy będzie koszt jego składowania i transportu.

Obniżenie kosztów na różnych poziomach jest oczywiście największym atutem. Ale czy to jedyna korzyść jaką dają omawiane rozwiązania?

Niewątpliwą zaletą jest także ograniczenie śladu węglowego. Zrównoważony rozwój staje się coraz bardziej istotny dla naszego społeczeństwa. Jeśli dzięki zastosowaniu oprogramowania MultiPack lub MultiMix klient byłby w stanie przewozić więcej swoich produktów w jednym transporcie, odbyłoby się to nie tylko z korzyścią dla jego finansów, ale także dla środowiska.

Wspomniane przez Panią rozwiązania MultiPack i Multimix to programy do paletyzacji. Proszę wyjaśnić, czym się od siebie różnią?

Obydwa programy służą do paletyzacji, czyli optymalnego układania produktów na palecie, ale również produktów jednostkowych w opakowaniu zbiorczym, a w przypadku MultiMix także palet w środku transportu. Zasadniczą różnicą między tymi programami jest jednak to, że MultiPack optymalizuje układ produktów jednorodnych, a Multimix – produktów mieszanych.

Jednorodnych, czyli takich samych oraz mieszanych, czyli różnych?

Ogólnie rzecz ujmując – tak. Rzeczywiście MultiPack oblicza optymalne ułożenie dla jednakowych produktów, natomiast w przypadku programu MultiMix trzeba doprecyzować, że mówiąc o produktach mieszanych, chodzi o obiekty o różnych wymiarach, ale jednakowego typu, np. opakowania kartonowe w kształcie prostopadłościanu.

 Proszę opowiedzieć nam coś więcej o samych programach. Jakie funkcjonalności posiadają?

Program MultiPack jest w stanie układać opakowania oraz produkty mające formę graniastosłupów o podstawie prostokąta, owalu lub sześciokąta, przy czym użytkownik może wybrać tylko jeden typ kształtu w jednej kalkulacji. Zakres dostępnych funkcji jest zależny od modułów, które klient wybiera wedle swoich potrzeb. Do dyspozycji jest jedno, dwu lub nawet trzystopniowa analiza.

Czy każda z nich jest przypisana do konkretnego modułu?

Dokładnie tak. Moduł I oblicza optymalne ułożenie opakowań na palecie, moduł II rozmieszcza w nich opakowania jednostkowe, a moduł III umożliwia zastosowanie opakowania pośredniego. Każdy kolejny moduł zawiera w sobie funkcjonalności poprzedniego.

Warto wspomnieć, że MultiPack posiada również niezależną funkcję przeznaczoną do optymalizowania paletyzacji opakowań płaskich, która sprawdza się w przypadku wysztancowanych opakowań ułożonych na płasko, złożonych opakowań klejonych oraz blistrów.

A jak wygląda obsługa programu MultiPack?

MultiPack jest niezwykle prosty w użytkowaniu. Po pierwsze klient może wprowadzić własną bazę opakowań. Dzięki temu po podaniu parametrów i ilości produktów jednostkowych program błyskawicznie podpowie, które opakowanie spośród tych, którymi dysponuje klient, najlepiej sprawdzi się dla danej partii towarów.  Można także skorzystać z opcji, w której program zaproponuje całkiem nowe opakowanie, dopasowane do danych wartości.

W odniesieniu do paletyzacji, sprawa wygląda bardzo podobnie. Tutaj także wystarczy wprowadzić odpowiednie parametry – wymiary palety oraz opcjonalnie jej dopuszczalną wysokość i obciążenie, aby program obliczył najkorzystniejsze układy opakowań zbiorczych na palecie.

Brzmi rzeczywiście bardzo prosto.

I takie jest. A to tylko jedna z wielu zalet tego programu.

W takim razie, jakie jeszcze zalety posiada?

Pozwala ograniczyć ilość różnych opakowań zbiorczych, co przekłada się na uproszczenie procesu pakowania oraz obniżenie kosztów, choćby ze względu na możliwość zamawiania mniejszego asortymentu opakowań, ale w większej ilości. Dzięki temu klient powinien uzyskać na nie lepszą cenę zakupu. Ponadto MultiPack posiada możliwość wizualizacji etykiet informacyjnych oraz zabezpieczeń, które można zastosować do ochrony towaru. Wszystkie zwrócone przez program dane można wydrukować w postaci czytelnego raportu, który znacznie ułatwi układanie opakowań zgodnie z wytycznymi.

Szkoda, że MultiPack nie układa jeszcze opakowań za nas…

Zarówno Multipack jak i Multimix może w tym pomóc robotom współpracującym, jeśli klient takie posiada. Producent oferuje moduł dodatkowy, który tłumaczy współrzędne (koordynaty) paczek, aby były zrozumiałe dla zrobotyzowanych stanowisk klienta.

Wspomniała Pani wcześniej o trzech modułach programu Multipack czy MultiMix również posiada takie moduły?

Tak, z tą różnicą, że szybkie algorytmy obliczeniowe ukierunkowane są na analizy konkretnej przestrzeni. Program Multimix generuje optymalne ułożenia dla produktów jednostkowych w opakowaniu zbiorczym, opakowań zbiorczych na palecie lub palet w środku transportu, np. kontenerze.

Czyli te moduły nie są analogiczne do tych dostępnych w programie MultiPack?

Mimo podobieństw MultiPack i MultiMix to dwa różne programy, mające nieco inne zastosowanie, dlatego sami użytkownicy wymagają od nich innych funkcjonalności. MultiPack idealnie sprawdzi się w niemalże każdej firmie produkcyjnej, natomiast MultiMix w magazynach i centrach dystrybucji, sklepach internetowych i wszędzie tam, gdzie konieczne jest kompletowanie większych lub mniejszych zamówień złożonych z różnorodnego asortymentu.

A może Pani wskazań konkretne firmy, które korzystają z rozwiązań od Multiscience?

Nie sposób wymienić wszystkich, ponieważ korzystają z nich setki zadowolonych klientów. Ale wśród tych najbardziej znanych znajdziemy firmy kosmetyczne, chemiczne i farmaceutyczne, takie jak:  Colgate-Palmolive, Loreal, BASF, Bayer i Polfa, całe mnóstwo firm z branży spożywczej jak: Nestle, Unilever, Ferrero, Haribo, Lindt czy Frosta. Ale także Philips, czyli producent artykułów domowych czy popularna firma Sony. Jak mówiłam – tak naprawdę może to być każda firma produkcyjna.

A skąd taka firma może wiedzieć, że to rozwiązanie się u niej sprawdzi? I co jeszcze trudniejsze, które moduły ma wybrać?

Jako aprobowany przedstawiciel firmy Multiscience w Polsce, pomagam klientom w wyborze. Ponadto przed podjęciem ostatecznej decyzji oferujemy bezpłatne testy, które pozwolą ustalić, które rozwiązania i w jakiej konfiguracji spełnią oczekiwania kupującego.

W takim razie wierzę, że każdy na pewno dostanie to, czego potrzebuje i dołączy do grona zadowolonych klientów. Dziękuję za rozmowę.

Artykuł sponsorowany

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 2/2022