Przegląd najciekawszych surowców kosmetycznych – witamina A w pielęgnacji skóry

Kategoria: Surowce kosmetyczne
5 min. czytania

CZY WITAMINA A JEST WCHŁANIANA PRZEZ SKÓRĘ?

Tak. Dobrze przenika przez naskórek w różnych postaciach. Enzymy znajdujące się w skórze są w stanie łatwo przekształcić różne formy witaminy A do jej aktywnej postaci – kwasu retinowego. Badania wykazały również, że nie zwiększa ona poziomu witaminy A w osoczu krwi po zastosowaniu na skórę, co oznacza, że chociaż jest łatwo wchłaniana przez naskórek, nie przedostaje się do krwiobiegu, zapewniając jedynie przejściowe korzyści dla skóry [1].

JAKIE FORMY WITAMINY A SĄ STOSOWANE W KOSMETYKACH?

Na tym wczesnym etapie należy wyjaśnić, że "aktywną" formą witaminy A w skórze, rozpoznawaną i wykorzystywaną przez receptory, jest kwas trans-retinowy, znany również jako tretinoina [2].

Wiadomo, że kwas retinowy (tretinoina) reguluje wzrost i różnicowanie się keratynocytów skóry.

Chociaż istnieją istotne dowody kliniczne potwierdzające skuteczność kwasu retinowego/tretinoiny w redukcji fotouszkodzeń, przebarwień, zmarszczek i bruzd, ta szczególna forma witaminy A jest również bardzo drażniąca i podejrzewa się, że ma działanie teratogenne. 

Z powodu znacznego ryzyka związanego z jej stosowaniem, zarówno kwas retinowy, jak i tretinoina są ZAKAZANE do stosowania w kosmetykach i są dozwolone jedynie w produktach farmaceutycznych lub terapeutycznych, na receptę.

RODZAJE WITAMINY A, KTÓRE MOŻNA SPOTKAĆ W KOSMETYKACH (OD NAJMNIEJ DO NAJBARDZIEJ POPULARNYCH)

Retinaldehyd – jest on łatwo przekształcany w skórze w kwas retinowy i zapewnia bardzo podobne korzyści, ale przy mniejszym podrażnieniu. Nie jest tak szeroko rozpowszechniony w pielęgnacji skóry jak formy retinolu i palmitynianu retinylu.

Propionian retinylu – kolejna rzadko stosowana forma, jest mniej drażniąca i bardziej stabilna niż retinol, a jej działanie jest podobne.

Octan retinylu – coraz popularniejsza forma, mniej drażniąca i bardziej stabilna niż retinol, o podobnym działaniu.

Palmitynian retinylu – kolejna powszechnie stosowana forma, ten ester retinolu jest bardzo mało drażniący, ale ma znacznie słabsze działanie niż retinol, ale jest bardziej stabilny w preparatach. 

Retinol – najbardziej popularna forma witaminy A w pielęgnacji skóry, ponieważ jego działanie jest dość podobne do kwasu retinowego, ale może być bardzo drażniący. W niektórych regionach wprowadzanie retinolu do obrotu jest ograniczone, dlatego przed zastosowaniem go w preparatach kosmetycznych należy dokładnie zapoznać się z lokalnymi przepisami, aby uniknąć ograniczeń.

Retinol i jego pochodne mają korzystne działanie jedynie w produktach do pielęgnacji skóry, które pozostawia się na skórze; nie są one skuteczne w produktach do zmywania [3].

KIEDY NALEŻY ZACHOWAĆ OSTROŻNOŚĆ (LUB UNIKAĆ STOSOWANIA) RETINOLU I JEGO POCHODNYCH?

Ze względu na znany potencjał drażniący, retinolu należy unikać w produktach do pielęgnacji skóry u osób o skórze wrażliwej, a także u niemowląt i dzieci.

Ma on znaczące działanie odnawiające skórę, dlatego należy go również unikać w produktach do opalania, ale można go stosować w produktach do opalania po opalaniu, gdy skóra nie jest wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Ponieważ w dużych ilościach może być toksyczny po spożyciu, nie powinien być stosowany w produktach do pielęgnacji ust, gdzie przypadkowe spożycie w ciągu dnia może być znaczne [4].

JAKIE SĄ NIEKTÓRE PROBLEMY ZWIĄZANE ZE STOSOWANIEM RETINOLU W PREPARATACH?

Retinol jest stosunkowo niestabilny, dlatego jego formuła musi mieć pH pomiędzy 6–7. Aby utrzymać ten zakres pH przez cały okres przechowywania produktu, należy użyć buforu cytrynianu sodu lub uważnie monitorować testy stabilności, aby upewnić się, że pozostaje on stały.

Podczas przetwarzania należy również unikać wysokiej temperatury i dodawać retinol tylko wtedy, gdy temperatura preparatu jest niższa niż 40°C.

Retinol i jego pochodne są rozpuszczalne w olejach, dlatego należy zapewnić ich stabilność w fazie ciągłej preparatu. W zależności od formy preparatu może być również konieczne rozcieńczenie lub zmieszanie ich z olejem przed dodaniem do formuły.

Wymagane jest dodanie składnika antyoksydacyjnego w celu ochrony formuły, natomiast wysoce zalecane jest dodanie składników przeciwpodrażnieniowych, takich jak alantoina lub alfa-bisabolol [5].

CO ORGANY REGULACYJNE MAJĄ DO POWIEDZENIA NA TEMAT STOSOWANIA RETINOLU I JEGO POCHODNYCH?

Pamiętaj: stosowanie tretinoiny, kwasu retinowego i ich soli w produktach kosmetycznych na całym świecie jest ZABRONIONE.

Status przepisów może się zmienić w każdej chwili. W momencie pisania tego artykułu status prawny witaminy A i jej pochodnych w głównych regionach jest następujący:

Australia: witamina A ograniczona do 1% w/w w produktach kosmetycznych.

ASEAN: jak w UE.

Kanada: ograniczenie do 1% w/w retinolu/RE; 1,15% w/w octanu retinylu i 1,83% w/w palmitynianu retinylu.

Chiny: nie wymieniono, ale należy przestrzegać limitów bezpieczeństwa innych krajów.

UE: chociaż w przepisach nie określono limitów, opinie SCCS zalecają następujące składowe jako "bezpieczne":

– kremy do rąk i twarzy: 0,3% RE,

– balsamy do ciała: 0,05% RE.

Japonia: nie wymieniono, ale należy przestrzegać limitów bezpieczeństwa obowiązujących w innych krajach.

NZ: w celu zapewnienia bezpiecznego stosowania należy zapoznać się z limitami obowiązującymi w Australii lub UE.

Korea Południowa: nie wymieniono, należy jednak przestrzegać limitów bezpieczeństwa obowiązujących w innych krajach.

USA: Przeglądy CIR zalecają, aby przy bieżącym stosowaniu utrzymać poziom 1% w/w lub niższy.

Pamiętaj, że to marka wprowadzająca produkt na rynek jest odpowiedzialna za zapewnienie, że jej produkt, oświadczenia i składniki są zgodne z przepisami obowiązującymi w regionie, w którym będzie sprzedawany. Upewnij się, że przeprowadzasz aktualne kontrole prawne, aby zapewnić bezpieczeństwo i zgodność swojej marki z przepisami [6].

JAK OBLICZYĆ IU (JEDNOSTKA MIĘDZYNARODOWA) I RE (ODPOWIEDNIK RETINOLU)?

Jeśli potrzebujesz przeliczyć ilość retinolu w pochodnej retinolu, skorzystaj z tej tabeli:

JAKIE SĄ ALTERNATYWY DLA WITAMINY A?

Obserwujemy coraz więcej innowacyjnych rozwiązań w zakresie alternatyw dla witaminy A.

W poniższej tabeli przedstawiam niektóre z nich:

ZAKOŃCZENIE

Witamina A jest prawdopodobnie najważniejszym składnikiem odżywczym, którego możesz użyć do odżywienia skóry. Wspomaga zdrowie całego ciała, ale jest szczególnie ważny, jeśli chodzi o zdrową i promienną skórę. Te dwie rzeczy naprawdę współpracują ze sobą, a gdy Twoja skóra ma wystarczającą ilość witaminy A, pomoże Ci nie tylko czuć się zdrowszym, ale także wyglądać zdrowiej. Jednym z łatwych sposobów dodania witaminy A do programu pielęgnacji skóry jest spożywanie większej ilości pokarmów zawierających tę silną witaminę. Jest ich całkiem sporo i zazwyczaj łatwo jest wprowadzić jeden lub dwa z nich do swojego tygodniowego planu posiłków. Jeśli to dla ciebie trudne, zawsze dostępne są suplementy diety. Najlepszą wiadomością na temat witaminy A i Twojej skóry jest to, że Twoja skóra wchłania tę witaminę i może zacząć działać natychmiast i dokładnie tam, gdzie jej potrzebujesz. Stosowanie delikatnego, ale skutecznego kremu nawilżającego z retinolem natychmiast poprawia koloryt skóry i zapewnia młodzieńcze wykończenie.

 

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 3/2022