Surowce kosmetyczne
PROGRAM ECOHANCE® Bogactwa natury dla urody: poszukiwanie alternatywnych surowców nowej generacji
Wszystko to, czego jako ludzie potrzebujemy do życia i dobrego samopoczucia, bezpośrednio lub pośrednio zależy od kondycji naszego środowiska naturalnego. Tymczasem, poważnym zagrożeniem dla zachowania równowagi naszego ekosystemu są nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych oraz gwałtowny przyrost odpadów komunalnych i przemysłowych. Ponadto, dotychczasowa działalność człowieka spowodowała wzrost średniej temperatury planety o 1,0°C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej [1]. Populacje dzikich zwierząt zmniejszyły się w latach 1970-2018 o 69%[2]. Wyzwaniem staje się również zachowanie bezpiecznych proporcji pomiędzy wykorzystaniem gruntów nadających się do uprawy do produkcji żywności i innych zastosowań przemysłowych.
Branża kosmetyczna dawno już rozpoczęła proces transformacji, w kierunku rozwiązań bardziej odpowiedzialnych i bezpiecznych dla planety [3]. Można wśród nich wyróżnić poszukiwanie i wykorzystanie alternatywnych surowców, poszanowanie dla potrzeb lokalnych społeczności, ochronę różnorodności biologicznej, lepszą gospodarkę odpadami i redukcję emisji CO2.
EVONIK Care Solutions – Zrównoważony rozwój jest naszym priorytetem
Dbałość o zrównoważony rozwój jest jednym z priorytetów EVONIK. Podczas projektowania i opracowania przyszłych produktów nasi naukowcy starają się sięgać po alternatywne surowce odnawialne i zastępować nimi np. surowce kopalne. Proponując nowoczesne składniki kosmetyczne, których wytwarzanie wiąże się z niższą emisją dwutlenku węgla, chcemy promować rozwiązania, które mogą zmniejszać nasz negatywny wpływ na planetę.
Jednym z realizowanych w tej chwili projektów jest rozpoczęty w 2019 roku program ECOHANCE®, który koncentruje się na wykorzystaniu do wytwarzania składników kosmetycznych surowców nowej generacji.
Program ECOHANCE® EVONIK
Przemysł kosmetyczny aktywnie poszukuje rozwiązań zmierzających do opracowania produktów opartych na alternatywnych surowcach, ale zaledwie kilka z tych projektów zostało dotychczas skomercjalizowanych. Powodem tego są ograniczenia związane z korzystaniem z surowców rzeczywiście alternatywnych. W założeniu surowce te powinny pochodzić z niewykorzystywanych dotąd źródeł biomasy, takich jak pozostałości po produkcji spożywczej czy produkty odpadowe i uboczne produkcji rolnej czy leśnej. Jednocześnie źródła surowców powinny być zintegrowane jeśli chodzi o dostępność z istniejąca infrastrukturą chemiczną i gwarantować uzyskanie wysokiej wydajności procesu pozyskiwania i jakości produktu finalnego.
Poprzez program ECOHANCE®, Evonik chce zaoferować przemysłowi kosmetycznemu rozwiązania wykorzystujące zasadę obiegu zamkniętego i zapewnić większą dostępność alternatywnych źródeł surowców nowej generacji.
Potrzeba alternatywnych rozwiązań
Transformacja surowcowa wymaga czegoś więcej niż tylko zmiany ich pochodzenia. Odchodząc od tradycyjnej infrastruktury, nawiązujemy współpracę z nowymi dostawcami na całym świecie. Opracowujemy również nowe, wydajne procesy, aby w sposób zrównoważony pozyskiwać jak największe ilości alternatywnych surowców nowej generacji, pochodzących również z dotychczasowych odpadów i produkcyjnych produktów ubocznych.
Po analizie wielu potencjalnych surowców i przeprowadzeniu szeroko zakrojonych badań, Evonik zidentyfikował grupę składników, które umożliwiają większe uniezależnienie od tradycyjnych surowców kopalnych i odnawialnych, pomagając w ten sposób zachować zasoby naturalne.
Niekonwencjonalne łańcuchy dostaw i technologie
Nasz program ECOHANCE® opiera się na niekonwencjonalnych łańcuchach dostaw. Poszukiwanie rozwiązań bardziej zaangażowanych i komplementarnych daje nam możliwość łączenia naszych działań biznesowych z większą odpowiedzialnością społeczno-ekologiczną.
Współpraca ze starannie wybranymi partnerami oraz wykorzystanie najnowocześniejszych technologii, sprawia, że nasz łańcuch dostaw wspiera pozyskiwanie zupełnie nowych i alternatywnych surowców. Promujemy w ten sposób uprawy bezpieczne z punktu widzenia zachowania naturalnych obszarów leśnych i ich różnorodności biologicznej. Wspieramy również inicjatywy zapewniające sprawiedliwą integrację społeczności i wzmocnienie pozycji kobiet-rolników. Kładziemy również nacisk na przejrzystość i identyfikowalność produktów w całym łańcuchu dostaw.
Jednym z przykładów może być współpraca z dostawcą, który specjalizuje się w etycznym pozyskiwaniu afrykańskich składników pochodzenia roślinnego. Kupujemy od niego pochodzący z północnej Ghany olej z baobabu z certyfikatem FairWildTM. Dzięki temu możemy wspierać inicjatywę Great Green Wall (UNCCD) zajmującą się przeciwdziałaniem pustynnieniu i uczestniczyć w 2022 r w Great Green Wall Sourcing Challenge.
W poszukiwaniu wysokiej efektywności
Rozwój naszych produktów ECOHANCE® rozpoczyna się od ich zaprojektowania tak, aby spełniały wymagania zarówno środowiskowe, jak i kosmetyczne. Kolejnym etapem jest weryfikacja ich skuteczności za pomocą wiarygodnych testów, a ostatnim starania mające na celu osiągnięcia najwyższej wydajności w produkcji i zastosowaniach kosmetycznych.
Nasz nowo wprowadzony na rynek emulgator o/w, ECOHANCE® Care PS3 jest w całości oparty na pozostałościach z tłoczenia oliwy z oliwek. Dzięki zróżnicowanemu profilowi wchłaniania zapewnia on doskonałe odczucie na skórze. Dodatek reologiczny ECOHANCE® Remo XP oferujący wyjątkową wydajność zagęszczania układów detergentowych jest oparty na produkcie ubocznym powstającym podczas z produkcji masy celulozowej i papieru.
Podsumowanie
W Evonik jesteśmy zgodni co do tego, że w dłuższej perspektywie tylko firmy, które działają odpowiedzialnie i tworzą społeczną wartość dodaną, mogą odnieść sukces. Chcemy pomagać również naszym klientom realizować ich plany poszerzania aktywności w obszarze zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności za planetę. Produkty ECOHANCE® doskonale odpowiadają potrzebie wytwarzania kosmetyków o wysokiej wydajności i niskim wpływie na środowisko. Cieszymy się, że jako Wasz wiarygodny partner biznesowy, możemy pomagać Wam zmniejszać ślad węglowy, zwiększając jednocześnie Wasze zaangażowanie w ochronę klimatu i potrzeby społeczne.
materiał promocyjny
Bibliografia
[1] IPCC (2018). Global Warming of 1.5°C. A.1.1. https://www.ipcc.ch/sr15/chapter/spm/.
[2] WWF (2022). Living Planet Report 2022. https://livingplanet.panda.org/en-gb/
[3] NIELSEN (2023). Growing Sustainable Beauty Trends for Emerging Brands in 2023. https://nielseniq.com/global/en/insights/education/2023/sustainable-beauty-2023/
Dodatkowe informacje
Artykuł został opublikowany w kwartalniku „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 3/2023
Autorzy
-
Ming Lu
Global Head of Marketing,
Cosmetic Solutions, Evonik -
Natalia Hinrichs-Tontrup
Head of Innovation Domain Sustainable Feedstocks, Evonik -
Peter Becker
Senior Sustainability Manager, Evonik -
Anna Sypniewska
Tłumaczenie
Adara
Zobacz także
- Kosmetyki dla różnych klimatów. Specyfika pielęgnacji skóry w zależności od warunków pogodowych
- „Longevity” czyli piękno, które nie zna granic
- LANXESS: nieustannie pracujemy nad innowacjami w zakresie konserwantów dla przemysłu kosmetycznego. Rozmowa z Royem van Wel Business Director Hygiene & Care w koncernie LANXESS