Innowacyjne silikony produkowane w sposób zrównoważony dla środowiska

Kategoria: Surowce kosmetyczne
4 min. czytania

Zrównoważony rozwój jest jednym z największych wyzwań dla przemysłu kosmetycznego. Konsumenci oczekują tego, co najlepsze z obu światów. Z jednej strony wysokiej jakości i najwyższej wydajności oraz z drugiej zrównoważonego wykorzystania zasobów.

Obecny model polega na wykorzystaniu jak największej ilości składników pochodzących z naturalnych źródeł, tak aby spełnić oczekiwania dotyczące zrównoważonego rozwoju. Konsekwencją jest utrata wydajności, co otwiera nowy temat dotyczący śladu wodnego, wylesiania i wszystkich zagrożeń, jakie niesie ze sobą rolnictwo przemysłowe. Przyszłość rozwoju produktów wymaga dogłębnego zrozumienia interakcji składników, opakowań i energii produkcyjnej. Syntetyczne składniki będą tu odgrywać ważną rolę, ponieważ – w zależności od rodzaju polimeru – przynoszą różne korzyści, np. nie kolidują z przemysłem spożywczym i często wymagają tylko niewielkiej ilości silikonów, aby uzyskać dobrą wydajność i zapewnić korzystny ślad wodny. W tym kontekście gospodarka o obiegu zamkniętym jest również ważnym tematem dotyczącym stosowania składników syntetycznych. Podsumowując, przyszłość będzie mieszanką syntetycznych i naturalnych składników, co zaowocuje szczuplejszą formułą.

Dobrym przykładem jest połączenie silikonów i ich alternatyw w produktach do pielęgnacji włosów. Wiele firm próbuje naśladować działanie silikonów – z mniejszym lub większym powodzeniem. Istnieje znacząca różnica w składzie chemicznym silikonu i substancji niesilikonowej, co sprawia, że bardzo trudno jest uzyskać takie same właściwości, zwłaszcza w pielęgnacji włosów. W związku z tym grupa CHT rozpoczęła test oceny wydajności, aby zbadać możliwości i wyniki połączenia tych dwóch składników:

Przygotowano klasyczny szampon na bazie SELS zawierający:

a) 2,0% CHT-BeauSil™ AMO 815 EM, 30% emulsji amodimetikonowej

b) 0,5% CHT-BeauSil™ AMO 815 EM i 0,5% w/w PCA-Glyceryl Oleat

c) 1,0% PCA-Glyceryl Oleat, 100% silikonowa alternatywa z naturalnego źródła (Tabela 1).

W rezultacie połączenie tych dwóch produktów wykazało wydajność 2,0% emulsji silikonowej i lepszą wydajność niż 1,0% alternatywy silikonowej. Jest to wyraźny dowód na to, że możliwe jest użycie mniejszej ilości składników i uzyskanie doskonałej wydajności. (Rysunek 1)

Silikon jest wszechstronnym materiałem, który znajduje zastosowanie w wielu różnych aplikacjach, a jego znaczenie handlowe jest znaczące. Silikony są integralną częścią dodatków do produktów konsumenckich, np. środków higieny osobistej. Jednak produkcja silikonów jest bardzo energochłonna. Aby w pełni wykorzystać wartość tego zasobu, zużyte produkty silikonowe można poddać recyklingowi. W rezultacie dzisiejsze odpady silikonowe można wykorzystać do produkcji alternatywnego surowca na przyszłość. To podejście do recyklingu silikonu jest zgodne z filozofią „waste-to-value” i odbywa się w kilku etapach. Polimery wycofane z eksploatacji są katalitycznie dzielone na monomery silikonowe, następnie modyfikowane, a na koniec polimeryzowane np. do nowego zmodyfikowanego silikonu w jakości pierwotnej, który może być stosowany w produktach do pielęgnacji ciała.

W oparciu o tę koncepcję firma CHT opracowała CHT-BeauSilRE-AMO 919 EM (INCI: Gluconamido Amodimethicone (and) Coco glucoside), pierwszy silikon do pielęgnacji włosów pochodzący z recyklingu i modyfikowany cukrem. Dzięki temu produktowi powstała nowa możliwość użycia stwierdzeń takich jak „oparty na technologii polimerów z recyklingu”. Dodatkowo, cukrowa modyfikacja polimeru silikonowego pozwala uzyskać unikalny efekt na włosach bez ciężkości klasycznych dimetikonów. (Rysunek 2)

CHT-BeauSilRE-AMO 919 EM to mikroemulsja stabilizowana cukrowym środkiem powierzchniowo czynnym (APG). Sam polimer silikonowy jest wykonany z silikonów pochodzących z recyklingu i modyfikowany w końcowym etapie cukrem. Dzięki tej unikalnej kombinacji produkt ma doskonały ślad. (Rysunek 3)

Silikony są również dobrym i zrównoważonym wyborem dla produktów do pielęgnacji skóry. Przemysł farmaceutyczny używa silikonów w swoich kremach i żelach. Udowodniono, że silikony charakteryzują się wysoką oddychalnością, doskonałymi własnościami sensorycznymi i – co najważniejsze – nie powodują reakcji alergicznych. Firma CHT opracowała koncepcję łączącą zarówno syntetyczne silikony, jak i ich alternatywy, również dla produktów do pielęgnacji skóry. CHT-BeauSil™ GEL 8187 EM (INCI: Dimethicone (and) Polysilicone-11 (and) Decyl glucoside (and) Butylene Glycol) jest skoncentrowanym żelem silikonowym, który zapewnia poprawę własności użytkowych już w niskich stężeniach. Może być użyty w takich produktach jak maseczki do twarzy, toniki, maski papierowe i inne formuły do pielęgnacji skóry. CHT-BeauSil™ GEL 8187 EM można dodać bezpośrednio do fazy wodnej, ponieważ jest łatwo dyspergowalny. Może nawet pomóc w rozpuszczeniu niewielkich ilości innych lipidów. CHT-BeauSil™ GEL 8187 EM jest emolientem, który zmniejsza lepkość, wspomaga nawilżenie, maskuje zmarszczki i ma właściwości solubilizujące.

Jako przykład można podać formułę papierowej maseczki do twarzy o właściwościach solubilizujących CHT-BeauSil™ GEL 8187 EM (rysunek 5-7).

Już przy użyciu zaledwie 2% CHT-BeauSil™ GEL 8187 EM można osiągnąć wspaniałe efekty. Unikając klasycznych środków powierzchniowo czynnych opartych na petrochemii, produkt zyskuje dodatkowy zrównoważony charakter dzięki zastosowaniu cukrowego środka powierzchniowo czynnego.

Zrównoważona produkcja

Główny zakład produkcji silikonów CHT znajduje się w Niemczech, Oyten, w pobliżu Bremy. Fabryka ta pozyskuje energię do generowania ciepła dla reaktorów z biogazu. Największy zakład produkcyjny CHT, Dusslingen w Niemczech, posiada instalację fotowoltaiczną o powierzchni 700 m² do wytwarzania energii elektrycznej. Grupa CHT jest firmą opartą na fundamencie, który w swojej działalności kładzie duży nacisk na cele zrównoważonego rozwoju. CHT jest częścią Ecovadis ze srebrnym statusem (2023).

materiał promocyjny

Dodatkowe informacje

Artykuł został opublikowany w kwartalniku „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 3/2023

Autorzy