Stres cyfrowy a naturalny biorytm skóry – postbiotyk w ochronie przed wpływem światła niebieskiego.

Kategoria: Surowce kosmetyczne
2 min. czytania

Cyfrowa rewolucja wywarła wpływ na wiele aspektów codziennego życia, w tym na rynek kosmetyków. Stres, deficyt snu, coraz mniej czasu spędzanego na zewnątrz, a dużo przed ekranami urządzeń elektronicznych sprawiają, że konsumenci odczuwają potrzebę cyfrowego detoksu i holistycznego odprężenia.

Według badania opublikowanego przez firmę Nielsen, przeciętny dorosły spędza przed ekranem około 8,5 godziny dziennie, a współczesna ekspozycja na światło niebieskie jest znacznie większa niż jeszcze dziesięć lat temu. Konsumenci są także coraz bardziej świadomi konsekwencji, jakie niesie za sobą zbyt długi kontakt z urządzeniami mobilnymi i ich ekranami. Co trzeci Brytyjczyk twierdzi, że aktywnie poszukuje sposobu na odłączenie od smartfona, a liczba nowości kosmetycznych deklarujących działanie ochronne przed światłem niebieskim wzrosła w latach 2015 – 2019 ponad dwudziestokrotnie. Cyfrowy reset przyjmuje jednak w ostatnim czasie zdecydowanie bardziej holistyczną formę, którą można zawrzeć w popularnym haśle wellbeing. Koncepcja ta oznacza stosowanie praktyk, w tym również rutyn pielęgnacyjnych, pozwalających na odprężenie i zachowanie dobrego samopoczucia. Aż 75% Niemek uważa, że w osiągnięciu równowagi emocjonalnej, złagodzeniu stresu i zrelaksowaniu się pomagają im odpowiednie kosmetyki. Na znaczeniu zyskują tutaj także dobre praktyki higieny snu, dzięki którym można regulować cykl dobowy oraz wspomagać procesy regeneracyjne i przeciwutleniające zachodzące w trakcie snu. W odpowiedzi, segment pro-sleep beauty staje się jednym z najszybciej rozwijających, a produkty do twarzy z melatoniną lub o działaniu melatoninopodobnym (melatonin-like) wyraźnie zyskują na popularności.

Niebieskie światło (HEVL- High Energy Visible Light) wpływa negatywnie na witalność komórek skóry, syntezę ATP oraz prowadzi do wzrostu produkcji wolnych rodników i uszkodzeń DNA. Badania dowodzą również, że promieniowanie HEVL emitowane ze smartfonów, tabletów i komputerów podczas godzin snu odpowiada także za zmiany w biorytmie i przebieg cyklu okołodobowego skóry, który w godzinach popołudniowych i wieczornych skoncentrowany jest przede wszystkim na metabolizmie regeneracyjnym, proliferacji i podziale komórek w warstwie podstawnej naskórka oraz ekspresji genów odpowiedzialnych za różnicowanie keratynocytów i naprawę bariery skórnej.

Biorąc pod uwagę potrzeby konsumentów w zakresie odprężenia oraz ich obawy dotyczące wpływu niebieskiego światła na cykl dobowy, Provital opracował rozwiązanie łączące obie te koncepcje i zapewniające reset wpływu stresu cyfrowego na skórę. Circanblue™ to postbiotyczny składnik aktywny dedykowany na problem indukowanej cyfrowo desynchronizacji cyklu okołodobowego skóry. Został on otrzymany drogą wegańskiej, zielonej fermentacji probiotycznych bakterii Lactococcus lactis. Badania przeprowadzone z wykorzystaniem tego postbiotyku na komórkach naskórka potwierdzają, że Circanblue™ resynchronizuje cykl dobowy skóry zmieniony przez ekspozycję na sztuczne światło niebieskie, wpływając m.in. na ekspresję dwóch kluczowych białek zegara komórkowego – CLOCK i CRY1. Oprócz tego zwiększa on także ekspresję sirtuin, czyli tzw. białek młodości, i enzymów detoksykujących skórę, a także daje efekt „melatonin-like”, zwiększając ekspresję receptora melatoniny w keratynocytach.

Circanblue™ – biotechnologiczna substancja czynna powstała jako ewolucja idei detoksu skóry oraz zapewniająca zintegrowaną rewitalizację skóry, zsynchronizowaną z naturalnym rytmem dobowym.

Więcej informacji:

materiał promocyjny

Dodatkowe informacje

Artykuł został opublikowany w kwartalniku „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 3/2023