Pielęgnacja i kosmetyka zwierząt: jak dbać o naszych pupili?

O kondycję skóry oraz okrywy włosowej zwierząt domowych trzeba dbać przede wszystkim „od wewnątrz”, zapewniając zwierzęciu prawidłowo zbilansowaną dietę oraz czuwając nad ogólnym stanem jego zdrowia.

Warto jednak pamiętać, że nieprawidłowo prowadzone działania pielęgnacyjne mogą również mieć znaczący wpływ na wygląd skóry i sierści zwierzęcia. Jak wiadomo, kondycja skóry i okrywy włosowej odzwierciedla ogólny stan zdrowia.

W warunkach prawidłowych okrywa włosowa powinna być błyszcząca i gładka, a skóra elastyczna i czysta. Niestety, nie zawsze tak się dzieje i nawet u zwierzęcia zdrowego, żywionego odpowiednio zbilansowaną dietą, sierść bywa szorstka, łamliwa, a skóra jest przesuszona lub przetłuszcza się. Warto wówczas przyjrzeć się bliżej, jak wyglądają zabiegi pielęgnacyjne, którym poddawane jest zwierzę.

Fizjologicznie na powierzchni skóry psa i kota codziennie gromadzą się produkty wydzielania gruczołów łojowych, złuszczone keratynocyty, bakterie, drożdżaki, zanieczyszczenia ze środowiska, pyłki, zarodniki pleśni itp. Nadmiar tych czynników może powodować podrażnienia skóry i sprzyjać rozwojowi wtórnych zakażeń. Jeśli skóra i włosy zwierzęcia zostaną zaniedbane, może to nasilać lub wyzwalać istniejące w fazie podostrej choroby skóry.

W przypadku zdrowych zwierząt domowych częstotliwość kąpieli jest uzależniona od jakości włosa i pojawiania się ewentualnego nieprzyjemnego zapachu. Niektóre psy i większość kotów mogą przez długi czas obejść się bez kąpieli, pod warunkiem, że ich sierść będzie regularnie wyczesywana (szczotkowana).

Dobry szampon powinien:
• mieć przede wszystkim odpowiednie pH, dobrane do naturalnego pH skóry naszego pupila (Kot 6,4; Pies 7,4),
• usuwać zabrudzenia i wydzielinę łojową,
• pozostawiać sierść miękką w dotyku, błyszczącą i łatwą do rozczesania,
• łatwo się spłukiwać i nie pozostawać na skórze.

Szampony

Nowoczesne szampony i pielęgnacyjne produkty weterynaryjne tworzone są w oparciu o znajomość fizjologii warstwy rogowej naskórka, co w dużym stopniu ogranicza ich efekt wysuszający. Najczęściej szampony tworzone są na bazie detergentów i podobnie, jak ma to miejsce w kosmetyce przeznaczonej dla ludzi, opierają się na surowcach naturalnych mających zdolność emulgacji, rozpuszczania i dyspersji tłuszczów, brudu i kruszywa komórkowego. W recepturach naturalnych podstawa to skuteczny efekt mycia, podniesienie bariery skórnej, ograniczenie łojotoków, przesuszenia, łupieżu oraz przykrego zapachu sierści. Niezwykle istotne jest zwłaszcza wzmocnienie bariery skórnej, ponieważ skóra pełni wiele kluczowych dla organizmu funkcji, nie jest jedynie barierą mechaniczną, ale też chemiczną. W nowoczesnych formułach preparatów kosmetycznych dla zwierząt stosowane powinny być łagodne środki powierzchniowo czynne, o niskim potencjale alergennym. Skóra zwierząt jest cieńsza i delikatniejsza od skóry człowieka, a tym samym bardziej podatna na działania wszelkich ksenobiotyków. Syntetyczne emolienty zastępowane są naturalnymi, mającymi także silne właściwości nawilżające i natłuszczające przy niskim działaniu alergizującym i komodogennym. Istotne jest również, aby pH szamponu było kompatybilne z odczynem zdrowej skóry psa (pH 7-7,4), a zatem szampony dla ludzi (o pH < 5) nie powinny być stosowane u zwierząt. Niewłaściwe pH może zaburzać ładunek elektryczny powierzchniowych lipidów naskórka, co z kolei skutkuje nieprawidłowym funkcjonowaniem bariery naskórkowej.

Odżywki

W idealnych warunkach szampon powinien w jak najmniejszym stopniu naruszać płaszcz lipidowy skóry. Niestety, mimo że szampony dla zwierząt są coraz lepszej jakości, na ogół nie udaje się zupełnie wyeliminować niepożądanego efektu przesuszenia. Efekt ten można natomiast w dużym stopniu zniwelować, stosując bezpośrednio po kąpieli specjalną odżywkę (płukankę), której zadaniem jest zastąpienie lub uzupełnienie ubytków płaszcza lipidowego skóry, naruszonego przez szampon. W skład odżywek najczęściej wchodzą emolienty (substancje zmiękczające, natłuszczające) ograniczające odparowywanie wody z naskórka oraz substancje nawilżające (humektanty), takie jak: kwasy tłuszczowe, lipidy, fitosfingozyna, mocznik, gliceryna, roztwór koloidalny owsa czy mleczan sodu, które, wbudowując się w warstwę rogową naskórka, zatrzymują w niej wodę. Drugim ważnym zadaniem odżywek stosowanych po kąpielach w szamponach jest redukcja ładunku eklektycznego sierści. W warunkach prawidłowych włosy mają neutralny lub nieznacznie ujemny ładunek elektryczny, jednak po kąpieli i wyschnięciu włosy w środowisku o niskiej wilgotności lub intensywnie wyczesywane wychwytują ujemne ładunki. Sąsiadujące ze sobą włosy o podobnym ładunku odpychają się („elektryzują”) i sierść staje się napuszona. Odżywki zawierają emolienty kationowe lub amfoteryczne, przez co neutralizują ładunek włosów, niwelują efekt puszenia, sprawiają, że włosy stają się gładsze i łatwiej się rozczesują.

Chusteczki czyszcząco-odkażające dla zwierząt

Wnętrze kanału słuchowego u zdrowych psów i kotów nie wymaga specjalnego oczyszczania (w szczególności z zastosowaniem patyczków kosmetycznych), ponieważ niepotrzebnie zaburza to homeostazę ucha. Zabrudzenia gromadzące się na fałdach wewnętrznej powierzchni małżowin usznych najwygodniej jest wyczyścić coraz powszechniej dostępnymi chusteczkami czyszcząco-odkażającymi dla zwierząt. Chusteczki tego typu nasączone są różnymi substancjami aktywnymi, takimi jak chlorheksydyna, olejami roślinnymi, olejkami eterycznymi i ekstraktami roślinnymi.

Ochrona skóry przed promieniowaniem UV

Choroby skóry spowodowane działaniem promieni słonecznych (posłoneczne zapalenie skóry, keratoza posłoneczna, a nawet rak kolczystokomórkowy) zarówno u ludzi, jak i u zwierząt ze względu na wysoką ekspozycję na promieniowanie UV stanowią coraz większe zagrożenie. Dlatego też na zagrożone słabo owłosione, słabo pigmentowane obszary ciała zwierzęcia należy stosować, podobnie jak u ludzi, wodoodporne kremy z filtrami UV. Takie produkty powinny chronić zarówno przed UVA, jak i UVB, i odznaczać się faktorem ochronnym SPF co najmniej 30. Nałożenie specyfiku powinno następować 15-30 minut przed spodziewaną ekspozycją na promienie słoneczne i być powtarzane kilka razy dziennie. W przypadku kremów ochronnych także należy pamiętać o niestosowaniu produktów przeznaczonych dla ludzi.

Higiena jamy ustnej

Psy, ze względu na spożywanie jedzenia domowego czy mokrej karmy, narażone są na gromadzenie się kamienia nazębnego, który po pewnym czasie może powodować stan zapalny dziąseł. Jest on źródłem przykrego oddechu, może prowadzić do utraty zębów, a także przyczyniać się do chorób serca i nerek. Higiena jamy ustnej zatem jest niezwykle ważna, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim dla ogólnego stanu zdrowia zwierzaka i jego dobrego samopoczucia. Nie wolno stosować pasty dla ludzi, gdyż po połknięciu może powodować wymioty.

Podsumowanie

Dużym zagrożeniem wynikającym ze stosowania produktów pielęgnacyjnych dla zwierząt jest fakt, że na obecnie producenci kosmetyków pielęgnacyjnych dla zwierząt nie muszą potwierdzać jakości i bezpieczeństwa swoich produktów żadnymi badaniami i ocenami, jak ma to miejsce w przypadku kosmetyków dla ludzi. Wiele odpowiedzialnych firm jednak dba o to, by produkt przed wprowadzeniem na rynek przeszedł weryfikację pod okiem doświadczonych weterynarzy, został przebadany pod kątem poziomu alergizującego i drażniącego, a także wykazał swoją skuteczność w badaniach aplikacyjnych. Coraz częściej producenci produktów pielęgnacyjnych dla zwierząt wykonują oceny bezpieczeństwa toksykologicznego wytwarzanych produktów, a także poddają je badaniom starzeniowym i oceniają stabilność mikrobiologiczną.

Za jakość produktu pielęgnacyjnego dla zwierząt odpowiada producent, dlatego przy wyborze tych kosmetyków warto postawić na tych producentów, którzy rzetelnie podchodzą do bezpieczeństwa swoich produktów, zapewniając tym samym komfort użytkowania naszym pupilom i ich właścicielom.

Bibliografia:

• K. Campbell, C. Griffin, W. Miller, Muller and Kirk’s Small Animal Dermatology, 7th Edition, 2012.
• J. Dawidowicz, J. Karaś-Tęcza, Jak dbać o kondycję skóry i okrywy włosowej u psów i kotów?, „Weterynaria w Praktyce”, 7/8 2019; 16-21.
• K. Hnilica: Small Animal Dermatology: A Color Atlas and Therapeutic Guide, 3rd Edition, St. Louis 2011.
• K. Hnilica, Dermatologia małych zwierząt. Kolorowy atlas i przewodnik terapeutyczny, wyd. II polskie, red. J.Popiel, 2014.
• C. Outerbridge, Cutaneous manifestations of internal diseases, “Veterinary Clinics of North America Small Animal Practice”, 2013, 43 (1), 135-152.
• S. Peters, Choroby skóry małych zwierząt, red. Marek Gehrke, Warszawa 2016.

Marek Przybylski
Kierownik ds. Technicznych i Legislacyjnych w Invanto Sp. z o.o.

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 4/2020

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 3597

  Z SPF czekasz na letni sezon? To błąd!

  Mimo wzrostu świadomości konsumenckiej, z produktów z ochroną UV nadal korzystamy głównie w okresie wiosenno-letnim. Aby zmienić te nawyki i podejście, Pure by Clochee wypuściło na rynek nowy kosmetyk – BB SPF 30 Krem mineralny. Z pewnością będzie to całoroczny sprzymierzeniec dla dobrej kondycji skóry. Jego formuła została opracowana tak, aby spełniał swoje zadania w codziennej pielęgnacji, niezależnie od pory roku. Czego możemy się po nim spodziewać? Czytaj dalej

 • 3551

  Świat u stóp!

  26 kości, 107 mięśni oraz żyły, tętnice i nerwy o całkowitej długości 1,6 km, a także setki tysięcy gruczołów potowych – ludzkie stopy to ewolucyjny majstersztyk. Ale tylko w pełni zdrowe i sprawne stanowią stabilną podporę ciała! Tymczasem coraz więcej Polaków boryka się z dolegliwościami takimi jak nadmierne pocenie czy, w efekcie, z grzybicą. Dlatego o stopy należy dbać w każdym wieku i właściwie pielęgnować je przez cały rok, a bezpiecznych, skutecznych i sprawdzonych dermokosmetyków i wyrobów medycznych szukać w aptekach. Czytaj dalej

 • 3549

  Idea zdrowej pielęgnacji włosów

  Linia Jantar Medica to intensywna kuracja do włosów zniszczonych i wymagających regeneracji z wyciągiem z bursztynu dostępna wyłącznie w aptekach. Wysokie stężenie składników aktywnych oraz rezultaty działania potwierdzone w badaniach konsumenckich to gwarancja skuteczności od pierwszego zastosowania. Czytaj dalej

 • 3546

  Poczuj ZEW zdrowych i lśniących włosów – odkryj nowy szampon do włosów 2w1 z odżywką ZEW for men

  Nowy produkt z węglem drzewnym z Bieszczad w ofercie polskiej marki kosmetyków dla mężczyzn. Czytaj dalej

 • 3540

  Nowość od polskiej marki Olivia Plum – Tonik DASH - nawilżająca esencja tonizująca

  Polska marka kosmetyków naturalnych Olivia Plum wkracza w nowy obszar i poszerza swoje portfolio o kolejny produkt. Debiutancka seria naturalnych toników do twarzy to kosmetyki, nad którymi pracowaliśmy bardzo długo – mówi założycielka marki Ania Śliwińska. Udało nam się, zachowując krótki skład i dobierając wyjątkowe składniki aktywne, nadać im pożądane właściwości. 23 lutego odbył się launch pierwszego z nich – toniku nawilżającego DASH. Czytaj dalej

 • 3503

  tołpa dermo men max efekt. W odpowiedzi na męskie potrzeby.

  Czasy się zmieniają. Współcześni mężczyźni poszukują w kosmetykach już nie tylko skuteczności, ale także innowacji i przyjemności z używania. Dlatego połączyliśmy trendowe składniki z najważniejszymi potrzebami pielęgnacyjnymi mężczyzn, nie rezygnując ze skutecznego działania. Poznajcie nowoczesną i energetyzującą linię tołpa dermo men max efekt. Czytaj dalej

 • 3502

  Naturalnie czyste i świeże pranie z ZIELKO

  Pachnące, świeże oraz czyste pranie, bez zbędnej chemii jest możliwe. Spośród dużego wyboru środków piorących zarówno tych tradycyjnych, jak i naturalnych, można odnaleźć perełki z nienagannym składem, o skutecznym działaniu. Czytaj dalej

 • 3471

  Świąteczne zestawy Roomcays

  Już ostatni dzwonek, by wybrać prezent dla najbliższych. Dla brodaczy świetne będą zestawy marki Roomcays, w których znajdziemy dobre kosmetyki do pielęgnacji wąsów i brody. Czytaj dalej

 • 3468

  ROZBŁYŚNIJ SPOJRZENIEM Z LUMI

  Kto nie marzy o utrzymaniu pięknej i zdrowej skóry wokół oczu? Z myślą o tym, Pure by Clochee stworzyło kolejny fantastyczny produkt, w którym 98 % to składniki pochodzenia naturalnego. Przedstawiamy LUMI krem pod oczy! Czytaj dalej

 • 3455

  Rozgrzej jesień swoim uśmiechem. Moc kurkumy dla zdrowych, białych zębów

  W ajurwedzie, starohinduskiej sztuce leczenia, kurkuma jest doceniana ze względu na swoje właściwości rozgrzewające, oczyszczające i antybakteryjne. Stanowić może nie tylko naturalny suplement zdrowej diety, ale także cenny sekret kosmetycznych receptur. Jako składnik pasty do zębów zapobiega stanom zapalnym jamy ustnej, dba o dziąsła, a także… świetnie smakuje. Eksperci Białej Perły dodatkowo sprzymierzyli ją z koenzymem Q10 dla jeszcze większej skuteczności w walce o zdrowy, biały uśmiech. Czytaj dalej

 • 3447

  Kolejne to(ł)powe nowości w bestsellerowej linii sebio

  Peeling 3 enzymy to absolutny bestseller wśród kosmetyków face care. Wasz ulubieniec, z którym zdążyłyście zaprzyjaźnić się na dobre. Czytaj dalej

 • 3442

  Naturalna pielęgnacja dłoni i paznokci Iwoniczanki

  Mycie rąk jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusów. Niestety, częste mycie wodą z detergentem może powodować nadmierne wysuszenie naskórka, zaczerwienie, a nawet bolesne pęknięcia. Jak zatem dbać o wrażliwą skórę dłoni? Czytaj dalej

 • 3439

  Naturalna sól do kąpieli. Uzdrowisko we własnym domu

  Kąpiele solankowe od stuleci polecane są w celu uzupełnienia terapii uzdrowiskowych. Nie tylko relaksują, ale także upiększają skórę i kojąco wpływają na bolące mięśnie i stawy. Stosowane są w fizjoterapii, a także dla wszystkich, poszukujących regeneracji i odprężenia podczas pobytu w uzdrowisku. Dziś uzdrowisko możesz stworzyć we własnym domu, dzięki Iwonickiej Soli Jodobromowej, produkowanej na bazie naturalnych wód mineralnych przez Uzdrowisko Iwonicz. Czytaj dalej

 • 3434

  Pielęgnacja twarzy pełna natury - nowości od Hagi

  Miłośniczki naturalnej pielęgnacji twarzy mają powody do świętowania. Hagi, rodzinna manufaktura kosmetyczna, wprowadziła na rynek kolejne nowości pełne dobroczynnych surowców. Ofertę firmy wzbogaciły dwa zestawy produktów do różnych typów skóry. Dla osób, które chciałyby spowolnić czas firma przygotowała naturalny regenerujący krem i eliksir anti-aging zawierające polisacharydy z alg, ekstrakt z drzewa Tara oraz beta-glukan. Natomiast dla osób z cerą mieszaną Hagi proponuje krem do twarzy i odżywcze serum olejowe z ekstraktami z jaśminu, frangipani, zielonej herbaty, brzoskwini, cyprysu, bergamotki i róży. Czytaj dalej

 • 3431

  Polska marka kosmetyków podbija nowe rynki zagraniczne. Produkty ZEW for men dostępne w kolejnych krajach w Europie i Azji

  Jesień 2020 roku to dla marki ZEW for men kolejny krok milowy w ekspansji zagranicznej i wkroczenie na nowe rynki Europy i Azji. Produkty ZEW for men są teraz dostępne także w perfumeriach Douglas w Hiszpanii, Niemczech, Estonii i na Łotwie, a od listopada będą również w Rumunii i na Litwie. Marka rozpoczęła także sprzedaż w Skandynawii za pośrednictwem platformy Lyko.com oraz w Azji na Flexlane.co. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/