Surowce kosmetyczne
Pełzająca rewolucja w kompozycjach zapachowych
Odwołuje się do przekonań konsumentów dotyczących przyszłości planety, naszego stosunku do świata zwierząt (np. kosmetyki wegańskie), kwestii środowiskowych, odpowiedzialności za zagadnienia społeczne (etycznego prowadzenia biznesu, działalności na rzecz społeczności lokalnych). Taki jest świat i zrozumienie tego aspektu jest szczególnie ważne dla producentów kosmetycznych.
Bezpieczeństwo konsumenta – alergeny
Rosnąca troska o konsumenta oraz środowisko naturalne prowadzi do coraz większych restrykcji nakładanych na produkty kosmetyczne, a obecnie zwłaszcza na kompozycje zapachowe.
Po wielu latach prac regulacyjnych Komisja Europejska wprowadziła rozporządzenie 2023/1545 (27 lipca bieżącego roku) określające nową listę alergenów czyniąc kosmetyki bezpieczniejszymi dla użytkowników, a w szczególności tej wąskiej grupy, która jest podatna na choroby alergiczne.
Do poprzedniej listy, stanowiącej załącznik III do Rozporządzenia Kosmetycznego, dodano 57 nowych alergenów. Zmiana ta obejmuje etykietowanie chemikaliów, naturalnych olejów i ekstraktów. Łącznie daje to sumę osiemdziesięciu jeden alergenów.
Dodatkowe alergeny spełniają ten sam wymóg progowy, co poprzednio, dotyczący etykietowania:
- 0,01% dla produktów spłukiwanych;
- 0,001% dla produktów bez spłukiwania.
Zmiana ta dotyczy rynku UE (w tym Irlandii Północnej). Obecnie nie ma wpływu na rynek Wielkiej Brytanii, a wpływ na rynek krajów arabskich (GCC) jest jeszcze nieokreślony.
Okresy przejściowe dla rozporządzenia, o którym mowa:
- Od 31 lipca 2026 r. wszystkie nowe produkty wprowadzane do obrotu muszą być oznakowane zgodnie z nową listą alergenów (3 lata od publikacji w Dzienniku Urzędowym UE).
- Od 31 lipca 2028 r. wszystkie istniejące już na rynku produkty muszą być oznakowane zgodnie z nowym wykazem alergenów (5 lat od publikacji w Dzienniku Urzędowym UE).
Stawia to przed producentami kompozycji zapachowych, a tym samym przed całą branżą kosmetyczną, poważne wyzwania. Powyższa regulacja bowiem wprowadza perfumiarzom dodatkowe ograniczenia w już okrojonej palecie składników zapachowych. Dotyczy to nie tylko wyboru ale także ilości, w jakiej dozuje się zapach w kosmetyku. Tworzy to cały łańcuch problemów: od odtworzenia w nowej rzeczywistości surowcowej istniejących nut zapachowych, poprzez stworzenie na ich bazie stabilnych produktów, aż po sposób informowania konsumenta i prowadzenie strategii marketingowej (na przykład znaczna część tak zwanych kosmetyków bez alergenów będzie musiała ulec modyfikacji, a być może nawet cała ta kategoria produktowa zostanie wyeliminowana z rynku).
Bezpieczeństwo środowiska i innowacyjność
Kolejny aspekt zmieniającej się rzeczywistości to odpowiedź przemysłu perfumeryjnego na pojawiające się zagrożenia dla środowiska. Stanowią ją kompozycje zapachowe spełniające wymogi w nurcie tak zwanego zrównoważonego rozwoju:
- kompozycje 100% naturalne, będące mieszaniną składników pochodzenia naturalnego np. olejków eterycznych i naturalnych rozpuszczalników,
- kompozycje typu clean. Są to kompozycje dla których można deklarować sformułowania typu „wolne od…”. Wśród określeń są oświadczenia o nietestowaniu na zwierzętach, jak i braku składników pochodzenia zwierzęcego, ftalanów, glutenu, parabenów, BHA, BHT, oleju palmowego i jego pochodnych, benzofenonów, materiałów z potencjałem tworzenia nitrozoamin, piżma policyklicznego, alergenów kosmetycznych i CMR-ów. Wszystkie powyższe deklaracje służą zwiększeniu transparentności składu kompozycji,
- kompozycje biodegradowalne zawierające wyłącznie składniki łatwo ulegające biodegradacji lub z natury jej ulegające. Pojęcie biodegradowalności odnosi się szczególnie do środowiska wodnego, ponieważ to właśnie tam trafia większość odpadów produktów z substancjami zapachowymi,
- kompozycje do kosmetyków w formach stałych (waterless), które ograniczają ilość zużywanych opakowań oraz wody,
- kompozycje zgodne z ideą upcyclingu (tj. „drugiego życia surowców”). Przy ich produkcji wykorzystywane surowce są produktami ubocznymi procesów wytwarzania (np. skórki owoców, surowce odrzucone przez przemysł spożywczy, wiórki drzewne, itd.).
Powyższe Aktualności i postulaty wyrażają ambicje do stworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym, która na razie należy do przyszłości.
Innowacyjność. Kiedy „mniej znaczy więcej”
Innowacyjnym sposobem, który zapewnia zrównoważony rozwój, jest technologia wysoce skoncentrowanych zapachów. Pozwala to zmniejszyć zużycie substancji chemicznych, ślad węglowy oraz korzystnie wypełnić inne postulaty technologiczno-ekonomiczno-ekologiczne.
Wysoce skoncentrowane zapachy to szansa na stworzenie nowoczesnego i zgodnego z oczekiwaniami produktu:
- zmniejszają ryzyko problemów ze stabilnością formulacji,
- zmniejszają ilość wymaganego dozowania,
- obniżają koszty transportu,
- obniżają koszty utylizacji opakowań i odpadów produkcyjnych,
- zwiększają ekologiczny standard produktu,
- znacznie obniżają koszt samej kompozycji zapachowej w przeliczaniu na jednostkowy produkt.
Technologię skoncentrowanych zapachów stosuje się tam, gdzie ważna jest kwestia zrównoważonego rozwoju, gdzie dąży się do zmniejszenia wymaganego dozowania oraz do ograniczenia kosztów bez obniżania jakości i wydajności produktu końcowego. Czyli wszędzie, gdzie ważny jest racjonalny wybór.
Podsumowanie
Wydaje się, że przyszłość kompozycji zapachowych to:
- kompozycje naturalne (dzisiaj ciągle niszowe),
- kompozycje, które będą mieć znacznie zredukowaną liczbę alergenów,
- kompozycje biodegradowalne,
- kompozycje wysoce skoncentrowane, wpisujące się w ogólny schemat redukcji śladu węglowego i ideę zrównoważonego rozwoju.
Warto zadać sobie też pytanie, czy kompozycjom odpowiadającym na dzisiejsze wyzwania nie zabraknie piękna, które znamy. Wierzmy, że nie. Tu regulacje prawne, Aktualności ekologiczne, to, co chcemy widzieć na etykiecie, nie mają autorytetu. Tym, co ma ostateczne znaczenie to talent i możliwości kreatorów wysoko skoncentrowanych zapachów.
Bibliografia:
- Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/1545 z dnia 26 lipca 2023 r. zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 w odniesieniu do oznakowania alergenów zapachowych w produktach kosmetycznych.
- De Vogel C., Sustainability has made huge steps forward, also in the fragrance industry, 2023.
- De Vogel C., Latocha J., Kompozycje zapachowe w świetle zrównoważonego rozwoju, Świat Przemysłu Kosmetycznego 2/4 2021.
- Materiały wewnętrzne Alfa Sagittarius, 2023.
- Materiały wewnętrzne CPL Aromas, 2023.
Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 3/2023