Nowa rutyna, trendy, rozwiązania

Kategoria: Surowce kosmetyczne
5 min. czytania

Podobnie szybko zmieniły się nasze cele w pielęgnacji ciała i włosów. Stosujemy więcej zabiegów oczyszczających, którymi się delektujemy, ale też mamy na nie więcej czasu. Natychmiastowe zabiegi upiększające i pełny makijaż nie są już konieczne. Potrzebny jest nam regularny relaks i długofalowe dbanie o całe ciało.

W tę nową, rozwijającą się kulturę pielęgnacji, która być może zostanie już trwałą rutyną, włączamy remedium na nowe czynniki zagrażające naszej skórze, takie jak podrażnienie, przesuszenie i infekcje skóry. Wciąż musimy też reagować na „znane” nam już zagrożenia i problemy: spadek elastyczności skóry, zmiany kolorytu czy uszkodzenia indukowane zanieczyszczeniem środowiska i różnymi typami promieniowania. Lista zaczyna się wydłużać i wymaga nowych rozwiązań.

Czy chcemy jednak stosować kilka produktów, gdzie każdy z nich niweluje inny problem, z którym się borykamy? Odpowiedzią branży kosmetycznej będą raczej kosmetyki wielofunkcyjne. Takie, które adresują większość problemów i ich aplikacja nie odbierze nam czasu przeznaczonego na relaks. Poniżej przedstawimy kilka trendów aplikacyjnych i rozwiązań, które być może będą inspiracją dla działów marketingu i technologów.

Mycie dłoni – przesuszenie. Kluczowe działanie: ochrona

Często stosowane płyny dezynfekcyjne i detergenty drażnią oraz wysuszają skórę. Połączenie w rutynie mycia rąk skutecznego oczyszczania z kondycjonowaniem i ochroną jest kluczem do sukcesu pielęgnacyjnego i skłania do ponownego zakupu. Proponujemy proste i ekonomiczne rozwiązanie wprowadzenia warstwy emoliencyjnej, filmotwórczej – ochronnej i kondycjonującej, w formie pochodnej kwasu isostearynowego JOLEE 7373, który ma wyjątkowe powinowactwo do skóry i daje szczególny efekt pielęgnacyjny.

Oczyszczenie ciała i włosów. Podrażnienie. Kluczowe działanie: przeciwzapalne, nawilżenie i ochrona

W oczyszczaniu twarzy i ciała coraz ważniejsza jest delikatność, tonowanie, nawilżenie i odbudowa warstwy ochronnej. Proponujemy mycie formulacjami opartymi na surfaktantach pozbawionych siarczanów, takich jak SURFAC DECYL GLUCOSIDE MB. To delikatny, niejonowy surfaktant, który tworzy wysoką i stabilną pianę. Jest on łagodny dla oczu, dlatego doskonale sprawdza się w płynach micelarnych i żelach myjących. ACTIMULSI GA20, bioaktywny dodatek ekstrahowany z żywicy akacji senegalskiej, jest naturalnym czynnikiem przeciwzapalnym, który skutecznie redukuje działanie drażniące środków powierzchniowo czynnych użytych w formulacji. Wpływa on na konsystencję oraz teksturę, więc likwiduje potrzebę stosowania syntetycznych emulgatorów. Nadaje też welwetowe odczucie, wygładzając przesuszoną i podrażnioną skórę.

 W tej aplikacji ważna jest odbudowa poziomu nawilżenia i łagodzenie podrażnień. Tradycją staje się już zastosowanie produktów wywodzących się z ekstraktów z alg morskich. Wykorzystanie produktu opartego na frakcjach alg brunatnych w produkcie ORMAGEL SH, którego działanie zostało udowodnione w licznych testach, da nam pewność, że klient zauważy efekt ukojenia po wcześniejszym zastosowaniu nawet silnie drażniących związków. Udowodniono także, że ORMAGEL SH chroni skórę i to działanie widoczne jest nawet przy zastosowaniu w powracających do łask mydłach w kostce. Stosując go w formulacji, zyskamy ciekawe narzędzie marketingowe, gdyż ORMAGEL SH opiera się na algach rosnących jedynie w basenie Oceanu Atlantyckiego u południowych wybrzeży Brazylli. Samba!

Z kolei LS SECURANCY JJ doskonale nawilża oraz gwarantuje gładką i jedwabistą skórę. Jest to krystalicznie przejrzysta i stabilna dyspersja oleju z nasion jojoba (Simmondsia chinensis) w wodzie. Wykazuje dobrą kompatybilność ze skórą dzięki budowie liposomów. Jest stabilna w preparatach O/W i redukuje uczucie lepkości skóry. LS SECURANCY JJ znajduje zastosowanie w preparatach utrwalających makijaż, mgiełce wilgoci olejowej lub toniku przezroczystego oleju.

Przetłuszczanie. Zakażenia bakteryjne i grzybicze. Kluczowe działanie: regulacja wydzielania sebum, ograniczenie infekcji

Skóra osłaniana materiałową maską gorzej oddycha. Podrażniona i rozregulowana jest często przetłuszczona lub przesuszona i podatna na infekcje. Możemy zapobiegać infekcjom aplikując naturalne związki emoliencyjne i renatłuszaczające, takie jak Jolee 7908, których równoległe działanie bakteriostatyczne i hamujące wzrost drożdżakow oraz pleśni jest potwierdzone w testach producenta – firmy Oleon. Jolee 7908 jest dobrym wyborem surowca do kosmetyków naturalnych i bez konserwantów. Działanie antybakteryjne i przeciwzapalne możemy uzyskać, stosując tradycyjnie ekstrakt roślinny, w tym działaniu z imbiru Zingziber officinale COSMOS Ginger Glyceric Extract (Arda Natura). Aby efektywnie i delikatnie oczyścić skórę i przygotować ją do kolejnych zabiegów, warto skorzystać z bromelainy zawartej we FRULIX ANANAS – produkt ten reguluje pracę gruczołów łojowych, rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Skuteczna regulacja wydzielania sebum ograniczy infekcje bakteryjne, powstawanie zaskórników i wykwitów. Produkt nowej generacji BICOMIDE SEBUM CONTROL pozwoli nam wprowadzić substancję aktywną – niacynamid – w strefę, gdzie jest wytwarzane sebum, czyli w najbliższą okolicę mieszków włosowych. Innowacyjna technologia podwójnego kapsulkowania gwarantuje stabilność czynnika aktywnego i jego precyzyjny transport do miejsca działania. Aby ułatwić samoregulację skóry i naskórka, istotne jest utrzymanie ich w dobrej kondycji przez regularne podawanie wzmacniających mieszanek, np. w formie płynnego owocu FRULIX ASSAI zawierającego kwasy omega 3, 6 i 9, aminokwasy i białka, interesujący zasób witamin A, B1, B2, B3, C i E, a także potas, wapń, magnez, miedź i cynk.

Wirtualny świat. Światło niebieskie. Kluczowe działanie: ograniczenie skutków naświetlenia, ochrona

Dla większości z nas izolacja, praca z domu, czytanie e-boków łączą się ze zwiększoną ekspozycją skóry na promieniowanie światła niebieskiego. BICOTENE COMPLEX dzięki nowoczesnej technologii podwójnego kapsułkowania beta karotenu (prekursora proretinolu) gwarantuje jego niezmienioną formę w aplikacji i transporcie w głębokie warstwy skóry. BICOTENE COMPLEX skutecznie zatrzymuje fotostarzenie indukowane przez promieniowanie UV, IR, HEV, zapobiegając stresowi oksydacyjnemu, który prowadzi do degradacji kolagenu, uszkodzeń DNA komórkowego (redukcja 90%) oraz błon komórkowych (redukcja 44%), i naprawiając je (72%).

Wellbeing. SPA. Kluczowe działanie: relaks

Najcudowniejszy jest kosmetyk, którego używanie sprawia nam taką przyjemność, że zapominamy o wszystkim innym, co nas otacza i chcielibyśmy to wydarzenie jak najszybciej powtórzyć. Takie zadanie mają kosmetyki relaksacyjne, kąpielowe, do masażu i aromaterapeutyczne. Zaliczamy do nich: maski do całego ciała i twarzy, masła i olejki do masażu, płyny i sole do kąpieli, serum regeneracyjne i wiele innych. Formulacje zbliżone do produktów spożywczych, pochodzących intuicyjnie bezpośrednio od roślin możemy uzyskać na bazie płynnych owoców z serii FRULIX. Jeśli dla naszego klienta ma znaczenie potwierdzone naturalne źródło, warto sięgnąć po FRULIX AMORA, FRULIX ABACAXI, FRULIX ACAI, FRULIX CAJA lub inny z 19 wariantów FRULIX z certyfikatem ECOCERT. Kosmetyki SPA gwarantują supermiłe odczucie w trakcie aplikacji i często zaskakujące formy, wprowadzając element zabawy, zaskoczenia lub przemiany. VIAMERINE – seria naturalnych i certyfikowanych poliglicerydów, pozwala nam uzyskać efekt szybkiego przełamania konsystencji: od gęstego masła pielęgnacyjnego do formy olejku do masażu. Dla bardziej wymagających zaplanujmy bodźce nakierowane na więcej zmysłów, stosując ekstrakt GOJI BERRY GLYCERIC EXTRACT Arda Natura, który pochodzi od rośliny tradycyjnie hodowanej już od XIV w wzdłuż Żółtej Rzeki w Chinach i wciąż jest polecany do budowania ogólnego wellbeing organizmu. Możemy też rozważyć koncepcję podania ekstraku Goji nie tylko na skórę, ale też w innej formie – doustnie. A może nawiązując do kąpieli Królowej Kleopatry, zechcemy zanurzyć się w wannie pełnej mleka… pszczelego. Jest ono jedną z najbardziej złożonych substancji w naturze oraz pokarmem królowej ula i młodych pszczół. Znane jest z właściwości odżywczych, poprawia ogólną kondycję organizmu, przywracając optymizm i chęć do życia. Nawet jego nazwa INCI brzmi zachęcająco: ROYAL JELLY Extract (Arda Natura).

 

 

 

 

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 1/2021