Naturalność w świecie silikonów – nowe, innowacyjne rozwiązania

Kategoria: Surowce kosmetyczne
7 min. czytania

Tylko czy naturalne znaczy bezpieczne?

Każdy pewnie złapał się na myśleniu, że to co naturalne, organiczne jest bezpieczniejsze i mniej ryzykowne dla zdrowia. Jest to podświadome myślenie, które nie znajduje jednak potwierdzenia w nauce. Warto pamiętać, że nie wszystkie substancje syntetyczne są niebezpieczne oraz nie wszystkie naturalne wykazują wysoki poziom bezpieczeństwa. Wyzwanie, któremu należy się przyjrzeć, to tworzenie bezpiecznych i skutecznych kosmetyków. Jeśli połączymy osiągnięcia nauki/syntezy z naturą, można stworzyć kosmetyki bezpieczne i skuteczne, a jednocześnie o doskonałej jakości. A to ona jest oczekiwana przez coraz to bardziej wymagających klientów. Surowcami, które są idealną odpowiedzią na powyższe wyzwanie, są specjalne silikony wzbogacone naturalnymi składnikami. To specyficzna grupa silikonów przestrzennych – niekomedogennych, pozwalających skórze oddychać. Komponentem naturalnym w tym przypadku są oleje oraz emolienty wspierające działania odżywcze, przeciwstarzeniowe czy regeneracyjne. Są to dobrze znane składniki naturalne, takie jak: olej jojoba, squalan, undecane lub tridecane. Ich kompatybilność z omawianymi silikonami wskazuje, że cały produkt jest bezpieczny, funkcjonalny i przynosi skórze wymierne korzyści.

Trend powrotu do natury – szanse i zagrożenia

W okresie przedłużającej się pandemii, która przyczyniła się do wzrostu niepewności oraz braku ogólnego zaufania, ważnym czynnikiem stało się zaufanie klientów do marki i transparentność składu kosmetyku. Cytując za zagranicznymi publikacjami, można powiedzieć, że „trust is the new luxury”. Dlatego warto położyć większy nacisk na ten aspekt w kontekście produkcji kosmetyków.

            Niemal każdy z klientów chciałby stosować dziś kosmetyki bardziej naturalne. Budzą one skojarzenia z powrotem do natury, do prostych składników, znanych i stosowanych w przeszłości, co w stereotypie przekłada się na pełne bezpieczeństwo. Z drugiej strony klienci nie chcą rezygnować z jakości, jaką oferowały dotychczasowe produkty kosmetyczne – ze stabilności, ładnego wyglądu formuły, jej przyjemnej aplikacji, atrakcyjnego zapachu, a także efektywności i trwałości w czasie. Czy da się ze sobą połączyć te wartości? W przypadku kosmetyków w 100% naturalnych jest to stale ogromnym wyzwaniem dla technologów wpływającym znacząco na cenę finalnego kosmetyku ale i tak należy podkreślić, że nie zawsze jest to możliwe. Idealnym wydaję się kompromis pozwalający wprowadzić niewielką dozę substancji syntetycznej – bezpiecznej, wielowymiarowo efektywnej w danej formule.

            Trend naturalności jest obecnie tak silny, że inne składniki niż naturalne są odrzucane. Niekoniecznie słusznie! Niemniej jednak, musi zapewne upłynąć troszeczkę czasu, aby konsumenci zaczęli znowu dopuszczać do składu kosmetyków stare, sprawdzone, a zarazem bezpieczne substancje pochodzenia syntetycznego – nawet w niewielkiej dozie.

Jak określa się „naturalność” kosmetyków i czy na pewno muszą być one 100% naturalne?

Obecnie zawartość i jakość kosmetyku naturalnego można poddać certyfikacji w ośrodkach komercyjnych, takich jak EcoCert, Natrue, BDiH, Soil Association.

            Inny sposób oznaczenia naturalności produktu opiera się na normie ISO 16128, gdzie posługujemy się wskaźnikiem NOI (Natural Origin Index). Daje on szybką możliwość weryfikacji naturalności danego składnika lub produktu. Produkt / Formuła naturalna w 100% ma jego wartość równą 1.Większość producentów składników kosmetycznych dostarcza informacji o wartości NOI dla swoich produktów.

            Dość łatwo jest wyliczyć ten wskaźnik dla całej formuły kosmetyku, biorąc pod uwagę wartości NOI dla poszczególnych składników i ich dozę w formule. Jest prostym i czytelnym wskaźnikiem mówiącym o tym, w jakim stopniu produkt jest naturalny. Dzięki temu każda osoba może wybrać kosmetyk względem swoich upodobań oraz poglądów odnośnie do naturalności kosmetyków.

I tu pojawia się ważne pytanie: czy należy aż tak bardzo bronić się przed dodaniem do formuły niewielkiej ilości składników syntetycznych: wydajnych i wielowymiarowo poprawiających efektywność kosmetyku? Czy rzeczywiście należy odrzucać takie składniki, tylko dlatego, że powstały na drodze syntezy w laboratorium, a nie w naturze? A może lepiej przygotować produkt o NOI równym około 90% lub więcej, który łączy wysoki poziom naturalności, a jednocześnie jest po prostu skuteczniejszy, dzięki niewielkiej zawartości np. wyżej wspomnianych innowacyjnych silikonów w wysokim wskaźniku NOI?

Trend naturalności sam w sobie wydaje się być słuszny i spójny z filozofią postulującą powrót do korzeni. Jednak w kosmetyce wyrzucanie ze składu kosmetyku wszystkiego, co syntetyczne, to duża strata w kontekście spektakularnych osiągnięć chemii i syntezy i niejednokrotnie wydajności kosmetyku. Wydaje się to popadaniem z jednej skrajności, w drugą. Zapewne tak jak i w naturze są cykle tak i w tej branży trend musi zatoczyć koło, które za jakiś czas krok po kroku przywróci zaufanie i otwartość konsumentów wobec bezpiecznych i sprawdzonych substancji syntetycznych.

Niemniej jednak jest rozwiązanie, które pozwala osiągnąć na chwilę obecną złoty środek. Jest nim wykorzystanie tego co najlepsze z nauki i natury – tak, by z połączenia składników obu typów powstawały bezpieczne i efektywne formuły.

Wysoce naturalne formuły z NOI <90% i dodatkiem innowacyjnych silikonów – kosmetyki przyszłości

Odpowiedni dobór substancji naturalnych z lekką domieszką innowacyjnych silikonów, których dotyczy ten artykuł, daje nieograniczone możliwości uzyskania wysoce naturalnych formuł, w których NOI przekracza 90%.

W tym przypadku wysoki wskaźnik naturalności nie przekłada się na pogorszenie się jakości kosmetyku. Pożądane parametry określające jakość produktu zostają zachowane. Wyróżniają go nadal np.:

 

• stabilność,

• estetyczny kolor,

• ładny wygląd,

• przyjemny zapach,

• szybkie wchłanianie,

• wodoodporność,

• efektywność działania w deklarowanych obszarach

 

Dodatkowo zawarte w nich składniki realnie wspierają wypłycenie zmarszczek, nadanie blasku skórze i włosom, uzyskanie uczucia bogatości składu, odżywienia skóry czy w przypadku kosmetyki kolorowej – efektu long-lasting, wyrównanie kolorytu skóry czy zmatowienia świecących partii twarzy. Jednym słowem: sięgając po takie formuły, można stworzyć skuteczny kosmetyk, któremu współcześni konsumenci zaufają.

Silikony wzbogacone składnikami naturalnymi w praktyce

Dla wspomnianej wyżej unikatowej grupy silikonów wzbogaconych składnikami naturalnymi generalnie wskaźnik naturalności wynosi 60-70% dla składników stosowanych w niskiej dozie w formule, dla składników stosowanych w dozie ok 10% wskaźnik naturalności wynosi 98%.

Poniżej zostały zaprezentowane dane silikonów o różnorodnych właściwościach i wysokim stopniu naturalności. W formułach, bazowy silikon odpowiedzialny za właściwe dla każdej grupy funkcje, został wzbogacony składnikiem naturalnym – squalanem, olejem jojoba lub undacane/tridecane.

Emulgujące żele silikonowe

Wśród efektywnych składników można wyróżnić emulgujące żele silikonowe– bazujące na części silikonowej i naturalnej – squalanowej lub oleju jojoba. Kremy tworzone na bazie tych emulgatorów dają „bogate” odczucie na skórze, pomagają odpowiednio ją odżywić i natłuścić, ale bez pozostawiania tłustego filmu i efektu wyświecania się skóry. Proponowana doza to ok. 3-4 %.

Nieemulgujące żele silikonowe

Żele silikonowe wzbogacone naturalnymi emolientami: Squalane lub Coco-Caprylate/Caprate – pomagają odżywiać skórę, ale także budować odpowiednią przyjemną strukturę bazową kosmetyku. Wspierają też osiągnięcie efektu matowości oraz soft focus. Proponowana doza zależy od typu finalnego kosmetyku.

Filmformery

Objawiająca się szczególnie w kosmetyce kolorowej potrzeba utrwalenia kosmetyków do makijażu zaowocowała stworzeniem filmformera zawierającego część silikonową jak i naturalną. Zapewnia on trwały i elastyczny film – drugą skórę. Został wzbogacony naturalnymi emolientami: Undecane i Tridecane.

Pigmenty

Ważnym obszarem kosmetyki, w którym dużym wyzwaniem jest stworzenie trwałych i efektywnych kosmetyków naturalnych, jest kosmetyka kolorowa. Najistotniejsze są w tym kontekście podkłady i kremy BB. Mineralne pigmenty otoczkowane odpowiednimi silikonami nie utleniają się – nie zmieniają koloru w czasie, doskonale wkomponowując się w naturalne formulacje. Tak jak wyżej zostało wspomniane, zastosowanie powyższych silikonów o wysokim stopniu naturalności daje możliwość uzyskania kosmetyku z wartością NOI na poziomie 90% i wyżej.

 

Przykłady formuł kosmetyków wykorzystujących silikony wzbogacone składnikami naturalnymi EU02-0052

Krem o wysokim wskaźniku NOI do codziennej pielęgnacji (składniki naturalne 97%) Zastosowano emulgator silikonowy bazujący na jojoba oil, koemulgator poliglicerynowy i żel silikonowy wzbogacony Squalanem. Krem jest przyjemny w aplikacji, szybko się wchłania a zawarte w nim naturalne emolienty, będące składową innowacyjnych silikonów, odżywiają i pielęgnują skórę.

 

Podkład o dobrych właściwościach kryjących, matujących i long lasting (składniki naturalne 95%) EU04-0034

Zastosowano emulgator silikonowy wzbogacony Jojoba oil, koemulgator poliglicerynowy, żel silikonowy i pigmenty. Podkład jest bogaty w odczuciu i wyróżnia się ponadprzeciętnym kryciem. Kolor w czasie nie zmienia się – dzięki zastosowaniu mineralnych pigmentów otoczkowanych innowacyjnymi silikonami. Jest trwały podczas noszenia dzięki zastosowanemu film-formerowi.

 

 

Krem z SPF 30 – niebielący, wodoodporny (składniki naturalne 90%) EU03-0011

Tworzenie kosmetyków bezpiecznych z trwałym w czasie SPF jest sporym wyzwaniem w trendzie naturalności. Zastosowanie emulgatora silikonowego wzbogaconego Jojoba oil oraz koemulgatora poliglicerynowego, który w tym układzie tez pełni funkcję rozpuszczalnika dla mineralnych fi ltrów, daje możliwość uzyskania trwałego, wodoodpornego kremu ze stabilną w czasie ochroną SPF. Krem nie bieli i ma przyjemny profi l sensoryczny.

Podsumowanie

O kosmetykach opracowanych na podstawie powyższych formuł można mówić, że mają idealny profi l sensoryczny, są bezpieczne i efektywne. Stanowią kompromis pomiędzy dobrze pojętą naturalnością, a uzyskaniem znanych i lubianych przez konsumenta właściwości kosmetyku. Takich, do jakości których jest przyzwyczajony.

Zastosowanie silikonów o wysokim stopniu naturalności umożliwia więc tworzenie innowacyjnych kosmetyków odpowiadających na zapotrzebowanie rynku w obszarze silnego trendu na kosmetyki naturalne.

Ten artykuł ma na celu propagowanie nowego spojrzenia na silikony o budowie przestrzennej oraz wysokim stopniu naturalności. Nowoczesne, innowacyjne, przestrzenne silikony pozwalają skórze oddychać, nie są komedogenne. Takie substancje stosowane w kosmetykach są bezpieczne nawet w wysokich stężeniach. Ich wysoka masa cząsteczkowa sprawia, że nie przenikają w głąb skóry. Nie wykazują właściwości drażniących i alergizujących, co dla wielu osób jest bardzo ważnym parametrem przy wyborze kosmetyku. Podnoszą poziom nawilżenia skóry, zapobiegając transepidermalnej utracie wody (TEWL).

 

 

 

https://cherbsloeh.pl/kosmetyki-c-59.html

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 3/2021