Innowacyjne i naturalne zagęstniki fazy olejowej

Kategoria: Surowce kosmetyczne
5 min. czytania

Naturalne oleje, które często pojawiają się w recepturach kosmetycznych jako wiodące składniki, nadal przeżywają swój renesans. Jednocześnie wybór odpowiedniego, naturalnego zagęstnika do fazy olejowej nie jest łatwym zadaniem, biorąc pod uwagę zachowanie wysokiego indeksu naturalności formulacji. Proces zagęszczania służy nie tylko do osiągnięcia określonej, interesującej tekstury formulacji kosmetycznej oraz nadaniu jej pożądanych właściwości aplikacyjnych i sensorycznych, ale jest również sposobem na poprawę stabilności kosmetyku.

Nasz partner, firma Alchemy Ingredients, specjalizuje się w produkcji funkcjonalnych składników kosmetycznych, które stanowią naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych zagęstników oraz emulgatorów przeznaczonych nie tylko do fazy olejowej, ale również wodnej.

▪ Seria SUCRAGEL®

Doskonałą alternatywą dla powszechnie stosowanych zagęstników do fazy olejowej stanowią surowce z serii SUCRAGEL®. Są to w 100% naturalne, płynne mieszaniny oparte na estrach sacharozy, które utrzymują fazę olejową w stabilnej mikroemulsji oraz umożliwiają otrzymywanie transparentnych żeli olejowych. Powstałe struktury są w rzeczywistości emulsjami zawierającymi ściśle upakowane kropelki oleju w zewnętrznej fazie wody, gliceryny oraz środka powierzchniowo czynnego (rys. 1). Produkty z serii SUCRAGEL® mają zdolność do zagęszczania prawie każdego niepolarnego składnika fazy olejowej, w tym olejów roślinnych, filtrów słonecznych, silikonów, olejów mineralnych, estrów kwasów tłuszczowych, maseł oraz wosków. Otrzymany żel jest lepkosprężysty i łatwy w aplikacji. Po wmasowaniu w skórę pozwala na efektywne usunięcie makijażu, sebum oraz zanieczyszczeń, utrzymując je w swojej strukturze. W połączeniu z wodą przybiera postać rzadkiego mleczka, dzięki czemu jest łatwo spłukiwalny. SUCRAGEL® może być również stosowany jako emulgator O/W w procesie na zimno. Emulsję otrzymujemy poprzez dodanie żelu olejowego zawierającego SUCRAGEL® do fazy wodnej podczas homogenizacji. Lepkość powstałej emulsji jest zależna od składu fazy wodnej, ponieważ sam surowiec nie wpływa na zwiększenie lepkości układu.

SUCRAGEL® jest dostępny w pięciu wariantach, a wybór odpowiedniego jest uzależniony od rodzaju fazy olejowej oraz pożądanej tekstury produktu końcowego. Zagęstniki z serii SUCRAGEL® doskonale nadają się do otrzymywania olejowych żeli myjących, żeli do masażu, żeli peelingujących, maseczek do twarzy, kosmetyków w postaci serum oraz emulsji do rozpylania. Ponadto dzięki zdolności do zagęszczania olejowych dyspersji organicznych filtrów UV wykorzystywane są również w kosmetykach słonecznych, a koncepcja mikroemulsji wspomaga uzyskanie wysokiego SPF produktu, poprawę jego tekstury oraz stabilności.

Seria SUCRABASE

Seria SUCRABASE to w 100% naturalne, oparte na estrach sacharozy, transparentne żele olejowe stanowiące gotową bazę do zastosowania w wielu formulacjach kosmetycznych, co znacznie ułatwia proces produkcyjny. SUCRABASE jest dostępny w trzech różnych wariantach w zależności od pożądanej tekstury produktu końcowego. Do produktu mogą być dodane składniki aktywne, olejki zapachowe lub drobinki peelingujące. SUCRABASE utrzymuje fazę olejową w stabilnej mikroemulsji, a po dodaniu wody zmienia się w krem lub lekki balsam. Jest łatwy w stosowaniu, bezpieczny i łagodny dla skóry, dodatkowo wykazuje działanie nawilżające. Poprzez zmieszanie jednego lub dwóch składników w żelu bądź w procesie wieloetapowym można stworzyć szeroką gamę gotowych produktów bez konieczności podgrzewania, zastosowania sił ścinających oraz użycia dodatkowej aparatury.

HIPEGEL® OLEO

Innowacyjna tekstura kosmetyku pozwala na jego wyróżnienie na tle konkurencji oraz wzbudzenie zainteresowania konsumentów.

HIPEGEL® OLEO to emulgator O/W, oparty na estrach sacharozy, przeznaczony do emulsji typu HIPE (High Internal Phase Emulsions), o wysokiej zawartości wewnętrznej fazy olejowej (> 90%) (rys. 1). Umożliwia zamknięcie fazy olejowej w poligonalnych strukturach, co pozwala na otrzymywanie stabilnych, lekkich i transparentnych lub pół transparentnych żeli olejowych bez użycia dodatkowych zagęstników. Podczas aplikacji żelu na skórę olej szybko uwalnia się z formulacji. Jest kompatybilny ze wszystkimi niepolarnymi olejami oraz łatwy w recepturowaniu. Składnik idealnie nadaje się do stosowania w żelach do masażu, kosmetykach dla niemowląt, olejkach pod prysznic, peelingach, produktach do pielęgnacji twarzy oraz ust.

SAPOGEL Q

Saponiny to złożona grupa związków chemicznych występujących naturalnie w wielu roślinach. W swojej strukturze zawierają część lipofi lową i hydrofi lową oraz charakteryzują się wysokim współczynnikiem HLB, dzięki czemu są zdolne do tworzenia stabilnych emulsji. SAPOGEL Q to w 100% naturalny zagęstnik do fazy olejowej, oparty na płynnej mieszaninie saponin pozyskiwanych z kory mydłodrzewu właściwego (Quillaja saponaria) oraz liści i korzeni mydlnicy lekarskiej (Saponaria officinalis). Składnik ten pozwala na otrzymywanie stabilnych, transparentnych lub półtransparentnych żeli olejowych, o bogatej konsystencji przypominającej lanolinę lub parafi nę. Unikalną teksturę kosmetyku uzyskujemy dzięki lamelarnej budowie złożonej z warstw oleju oraz gliceryny i wody (rys. 2). W odróżnieniu od produktów otrzymywanych na bazie SUCRAGEL® czy HIPEGEL® OLEO, SAPOGEL Q tworzy strukturę warstwową, bez widocznych kropli oleju (rys. 1).

SAPOGEL Q nadaje się do zagęszczania szerokiej gamy olejów, zwłaszcza roślinnych, jak i większości surowców niepolarnych, w tym silikonów i estrów. W zależności od zastosowanego oleju można uzyskać różne lepkości i tekstury produktu końcowego. W celu uzyskania kremowej konsystencji przypominającej serum należy dodać niewielkie ilości wody (do 4%). Zagęstnik ten można stosować również w formulacjach na bazie maseł roślinnych, uzyskując bogatą teksturę bez tworzenia kryształów. SAPOGEL Q może być wykorzystywany w procesach na zimno, jest łatwy w recepturowaniu, dodatkowo wykazuje działanie nawilżające.

MICROMULSETM LB

Kosmetyki micelarne już od wielu lat stanowią podstawę codziennej pielęgnacji skóry, skutecznie oczyszczając ją oraz usuwając z niej makijaż. Najpopularniejszą postacią kosmetyków micelarnych jest płyn. Niestety wody micelarne mogą powodować podrażnienia skóry spowodowane wchodzącymi w ich skład surfaktantami.

Oleje micelarne posiadają odmienną strukturę wewnętrzną i zawierają olej wewnątrz miceli (rys. 3). Zapewnia to delikatniejsze i skuteczniejsze oczyszczanie, a obecność gliceryny w fazie zewnętrznej daje dodatkowo nawilżenie skóry. MICROMULSETM LB to najnowszy składnik opracowany przez ekspertów Alchemy Ingredients, który pozwala na otrzymywanie naturalnych, transparentnych olejków micelarnych. Gotowy produkt w połączeniu z wodą przybiera postać mleczka, dzięki czemu jest łatwo spłukiwalny. Składnik ma postać płynnej mieszaniny laurynianu poliglicerylu oraz saponin pozyskiwanych z liści i korzeni mydlnicy lekarskiej (Saponaria offi cinalis). Jest kompatybilny z większością olejów (również roślinnych), a także olejków eterycznych. Umożliwia tworzenie różnorodnych, łagodnych dla skóry formulacji, w tym olejków do mycia twarzy, olejków do kąpieli czy też do włosów.

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 2/2021