Surowce kosmetyczne
IntenCfy – holistyczny aminokwas – ergotioneina – silny przeciwutleniacz
Witamina C – rola IntenCfy w jej ochronie
Kwas askorbinowy (witamina C) i jego pochodne to obecnie jeden z ulubionych składników produktów do pielęgnacji skóry. W fibroblastach witamina C pomaga w produkcji kolagenu, ale co ważniejsze, w jego wydalaniu ze względu na jego funkcję wspomagającą. W melanocytach witamina C działa jako inhibitor tyrozynazy.
Witamina C jest bardzo delikatna, szybko się utlenia i traci swoje główne funkcje. Potrzebuje stabilizacji, odpowiedniego środowiska i towarzystwa. Intencfy, czyli ergotioneina jest naturalnym towarzyszem witaminy C. Jego zastosowanie to dobre rozwiązanie chroniące witaminę C przed rozpadem. Komórki i tkanki mogą wykorzystywać ergotioneinę (EGT) jako ważny składnik ich systemu obrony przeciw utlenianiu. W błonach komórkowych znajdują się transportery zwane OCTN-1 (Novel Organic Cation Transporter-1). Większość OCTN transportuje karnitynę, ale OCTN-1 działa na ergotioneinę, cząsteczkę podobną do karnityny. Komórki skóry używają OCTN-1 do transportu i wykorzystania ergotioneiny. Kwas askorbinowy może wnikać do komórek w takim samym stopniu, jak EGT i oba te składniki pełnią w komórkach rolę synergistyczną.
IntenCfy to surowiec kosmetyczny w postaci białego proszku, jest mieszaniną ergotioneiny i mannitolu. Jest wytwarzany w autorskim procesie biomimetycznym obejmującym różne etapy fermentacji naturalnych składników odżywczych, oczyszczania i reakcji skutkujących wysoką zawartością składników pochodzenia naturalnego: NOC wg normy ISO 16128 wynosi 98,74 %. W tym roku surowiec został doceniony na targach międzynarodowych odbywających się w Niemczech i otrzymał nagrodę BSB innovation award 2021.
Badania
Badania przeprowadzone przez firmę Barnet pokazały, że zastosowanie IntenCfy w obecności kwasu askorbinowego znacznie poprawia jego trwałość. Po 5 godzinach wygrzewania próbki w temperaturze 370C pozostało ponad 70% czystego kwasu podczas, gdy w próbce nie zawierającej EGT pozostało go niecałe 8% (rys. 1). Różnica jest znaczna i świadczy o stabilizującym wpływie EGT na czysty kwas askorbinowy. Podobne badanie, ale z dodatkiem alloksanu (związek chemiczny generujący wolne rodniki utleniające kwas askorbinowy) pokazały, że EGT chroni witaminę C przed szkodliwym działaniem ROS (wolne rodniki). Po 3 godzinach próby pozostało ponad 40% czystego kwasu askorbinowego, w przypadku próby bez EGT było go niecałe 2% (rys. 2).
Próby przeprowadzone na fibroblastach, w obecności pochodnej witaminy C – soli magnezowej monofosforanu kwasu askorbinowego (MAP) wykazały, że po pierwsze: witamina C i EGT szybko przenikają do fibroblastów; im więcej witaminy C i im więcej EGT, tym szybciej i skuteczniej się odnajdują oraz co najważniejsze – EGT jest idealnym składnikiem aktywnym do ochrony witaminy C w komórkach. Co ciekawe, badania wykazały również znaczny wpływ połączenia kwasu askorbinowego i EGT na syntezę kolagenów 1 i 3 w fibroblastach. Badania wykazały ponadto, że EGT jest w stanie zatrzymać peroksydację lipidów wywołaną alloksanem. Badanie to, dla porównania dwóch składników kosmetycznych, przeprowadzono również z koenzymem Q10. Badanie wykazało, że nie jest on w stanie zapobiegać peroksydacji w takim stopniu, jak robi to EGT.
IntenCfy jest w stanie także neutralizować cząsteczki ozonu, działa jak składnik chelatujący, podobnie do kwasu kojowego i hamuje syntezę tyrozynazy; redukuje uwalnianie cząsteczek sygnałowych TNFα – które z kolei przyczyniają się do powstawania MMP-1 (metaloproteinazy macierzy komórkowej). InteCfy zapobiega również zmianie koloru czystego kwasu askorbinowego w produkcie kosmetycznym (rys. 3). Po tygodniu wygrzewania w 45oC próbka z IntenCfy nie zmieniła koloru. Po dwóch tygodniach zmiana koloru jest mniejsza, niż ma to miejsce w próbce bez IntenCfy.
Podsumowanie
IntenCfy jest składnikiem chroniącym witaminę C i jej pochodne przed rozkładem spowodowanym np. działaniem wolnych rodników. Jest bardzo skutecznym przeciwutleniaczem. Chroni przed szkodliwym działaniem cząsteczek ozonu, stresem oksydacyjnym i zanieczyszczeniami. Komórkowe DNA chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem UVA. Chroni komórki przed fotostarzeniem, zmniejszając uwalnianie MMP-1, co prowadzi do zmniejszenia ilości powstających zmarszczek.
Artykuł przygotowany na podstawie materiałów firmy Barnet Products.
Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 2/2021