Moja przyjaciółka menopauza

Kategoria: Artykuł Surowce kosmetyczne
4 min. czytania

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia – menopauza to ostatnia miesiączka, po której przez co najmniej 12 miesięcy nie wystąpiło krwawienie – niezwiązana jednak np. z operacją usunięcia macicy czy jajników, bądź nagłą utratą masy ciała w krótkim czasie. Pod kątem biologicznym jest to zakończenie możliwości rozrodczych kobiety. Opis ten brzmi bardzo stanowczo i nieodwracalnie pod kątem fizjologii ciała kobiety, ale menopauza to także zmiany w wyglądzie naszej skóry i włosów.

Jak ten proces fizjologiczny może wyglądać w praktyce? Pod wpływem zmian hormonalnych związanych z obniżeniem poziomu estrogenu i progesteronu wiele kobiet obserwuje u siebie pogorszenie jakości skóry i jej przyspieszone starzenie, w postaci:

  • suchości skóry – co jest efektem spowolnienia odnowy keratynocytów i zmniejszenia syntezy lipidów, zaburzenia w funkcjonowaniu bariery hydrolipidowej nadają skórze ziemistego i matowego kolorytu;
  • atrofii tkanek – to przede wszystkim skutek utraty kolagenu; zmniejszenia się tkanki podskórnej i zaniku typowej dla młodej skóry „poduszeczki” tłuszczowej np. w obrębie policzków;
  • wiotczenia tkanek – zmniejsza się liczba i rozmiar fibroblastów, a więc jakość i ilość włókien kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów w skórze, obniża się produkcja kwasu hialuronowego, nadającego tkankom nawodnienie i sprężystość. Zwiększa się natomiast produkcja enzymów rozkładających białka skórne (kolagenaza i elastaza), co powoduje „rozciąganie” skóry i nasilanie zmarszczek;
  • znacznego spadku funkcji gruczołów łojowych, obniżeniem sprężystości oraz pogłębieniem bruzd skórnych (czoło, nos, podbródek);
  • osłabienia warstwy ochronnej skóry oraz obniżenia poziomu estrogenów, które są silnymi przeciwutleniaczami i wzmacniają właściwości antyoksydacyjne skóry;
  • spadku aż o 90% ilości tzw. hormonu młodości, czyli hormonu DHEA.

Zmiany w funkcjonowaniu i wyglądzie dotyczą również struktury włosa. Estrogeny korzystnie działając na mieszki włosowe, wydłużają fazę anagenu i przyspieszają wzrost włosa. Jeśli ich produkcja się zmniejsza, zaczynają przeważać androgeny, czyli hormony prowadzące do atrofii mieszków włosowych zlokalizowanych na głowie – dochodzi do większego wypadania włosów. U kobiet włosy przerzedzają się na całej głowie, w okolicy ciemieniowej lub szczytowej, charakterystyczny jest objaw „rozszerzania się przedziałka”. Z drugiej jednak strony, androgeny pobudzają wzrost włosów na brodzie, nad górną wargą, na podbrzuszu, pod pachami, w okolicy narządów płciowych.

Również w portfolio surowców aktywnych Safic-Alcan, znajdziemy wiele składników wpływających na upiększenie cery kobiet w okresie menopauzy.  

Densorphin™ od Mibelle Biochemistry pozyskiwany jest z Niepokalanka pospolitego – zwanego również Pieprzem Mnichów (z łac. Vitex agnus-castus). Jagody niepokalanka zawierają substancje podobne budową do β-endorfin, dzięki czemu mogą wiązać się do receptorów opioidowych (tzw. fito-endorfiny). Densorphin wykorzystuje metody przeciwdziałania negatywnym zmianom w skórze wywołanym menopauzą i andropauzą – tak zwana substytucja endorfin i hormonów – dająca efekt „afrodyzjaka” dla skóry poprzez:

  • stymulowanie produkcji DHEA w skórze (DHEA jest prekursorem hormonów płciowych) oraz
  • stymulowanie receptorów opioidowych – aktywność naśladująca działanie β-endorfin[AM1] .

Badania in vivo wskazują, że Densorphin™:

  • zwiększa gęstość skóry już po miesiącu
  • zmniejsza widoczność zmarszczek
  • odbudowuje elastyczność skóry już po 14 dniach stosowania
  • poprawia struktura skóry, ogranicza jej wiotkość

EpiCalsome™ od Mibelle Biochemistry to nowy i skuteczny składnik aktywny, który opiera się na innowacyjnej technice enkapsulacji. Badania in vitro oraz badania kliniczne udowodniły, iż opatentowany system wektorów jonów wapnia Ca2+  może pomóc w dostarczaniu wapnia i regeneracji bariery naskórkowej dla skóry starzejącej się, dotkniętej chorobami np. cukrzycą, wyjątkowo suchej lub atopowej. Główną cechą przerwanej bariery skórnej jest wadliwy gradient wapnia w naskórku. Dlatego uzupełnianie zapasów wapnia w skórze starszej lub diabetycznej miejscowo stosowanym wapniem może być skutecznym podejściem terapeutycznym.

Jony wapnia (Ca2+) służą jako niezbędne cząsteczki sygnalizacyjne, regulujące liczne funkcje komórkowe skóry, przede wszystkim proliferację i różnicowanie keratynocytów. Dodatkowo:

  • uzupełniają poziom wapnia w starzejącej się skórze;
  • chronią i naprawią uszkodzoną skórę;
  • powodują szybszą regenerację skóry;
  • wzmacniają delikatną skórę
  • zapobiegają jej wysuszeniu i podrażnieniom.

Najnowszym odkryciem Mibelle Biochemistry w grupie składników dedykowanych cerze dojrzałej jest RejuveNAD™ pochodzący ze zrównoważonej hodowli organicznych kiełków słonecznika.

 W ostatnich latach wiele badań poświęcono cząsteczce NAD+ (dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy) i odkryto, iż obniżony poziom tej cząstki jest powiązany z przyspieszeniem starzenia się i krótszą długością życia różnych organizmów. NAD+ jest kluczowym koenzymem w metabolizmie energetycznym i wspiera liczne procesy komórkowe. Jest niezbędny do produkcji ATP i służy jako substrat dla zaangażowanych enzymów w naprawie DNA, epigenetycznych zmian i regulacji metabolizmu komórkowego przez sirtuiny. Niewystarczający poziom NAD+ przyczynia się do wrażliwości skóry na promieniowanie UV i uszkodzenia DNA, niestabilność genomową, starzenie się komórek i przyspieszenie starzenia się skóry.

Badania skuteczności wykazały, że RejuveNAD™:

  • wzmacnia NAD+
  • poprawia mechanizmy naprawy DNA
  • przeciwdziała zmianom epigenetycznym wywołanym starzeniem
  • hamuje powstawanie starzejących się komórek
  • poprawia metabolizm komórkowy
  • energetyzuje mitochondria
  • modeluje twarz, nadając jej młodzieńczy wygląd
  • odmładza wizualnie skórę nawet o 8 lat (według AI).

Francuski producent innowacyjnych składników aktywnych – firma  Greentech Biotechnologies – ostatnie lata badał mechanizmy, umożliwiające optymalne funkcjonowanie skóry, aby zwiększyć jej oczekiwaną długość życia w zdrowiu. Badano zoptymalizowany przepływ krwi, autofagię, oddychanie mitochondrialne, zrównoważoną mikrobiotę i enzymy antyoksydacyjne w komórkach.

Mechanizmy te są ze sobą powiązane i synergistycznie przyczyniają się do blasku, gładkości, jędrności i integralności bariery ochronnej skóry i równowagi mikrobioty.

Timelys® od Greentech Biotechnologies nazywany przez wytwórcę „wzmacniaczem długowieczności skóry” pozyskiwany jest z owoców Schisandra Chinensis, czyli cytryńca chińskiego, który wykazuje bogactwo polifenoli (właściwości przeciwstarzeniowe), lignianów (biorą udział w mechanizmie przedłużania wieczności) oraz schisandrin (wzmacniają zdrowie skóry). Przy użyciu tego składnika według badań in-vivo:

  • zmniejszenie TEWL o 24 % (po 7 dniach stosowania);
  • zwiększenie mikrocyrkulacji o 33% (po 14 dniach stosowania;
  • zwiększenie nawilżenia o 34% (po 21 dniach stosowania);
  • rozjaśnienie skóry o 47% (po 21 dniach stosowania).

Celem codziennej pielęgnacji w trakcie okresu klimakterium powinno być przede wszystkim: nawilżanie i odżywianie skóry, ochrona przed stresem oksydacyjnym, odbudowa kolagenu, ujędrnianie skóry, łagodzenie podrażnień  oraz ochrona przed promieniami UV. Niezmiernie ważne jest również, aby zaakceptować tą część życia, te przemiany naszego ciała, bo będą one z kobietą do końca jej życia. Samoakceptacja – to podstawa do poczucia się zdrowszą i piękniejszą niezależnie od wieku.

Artykuł promocyjny

Dodatkowe informacje

Artykuł został opublikowany w kwartalniku „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 2/2024

Autorzy

  • Agnieszka Mikołajczyk

    Product Manager | Cosmetics
    Safic-Alcan Polska Sp. z o.o.