Mikrobiom – fundament zdrowej i pięknej skóry

Kategoria: Aktualności
4 min. czytania

Mikrobiomowi poświęcone było spotkanie prasowe zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego 13 kwietnia 2023 w Warszawie, w restauracji AleGloria. Licznie zgromadzeni Goście spotkania wysłuchali wystąpień ekspertów z firm członkowskich PSPKD. O tym, czym jest mikrobiom skóry i jaką odgrywa rolę, z czego składa się i jakie czynniki wpływają na niego opowiedział dr Piotr Nowaczyk – mikrobiolog, założyciel i dyrektor laboratorium Centrum Badań i Innowacji. O chorobach skórnych związanych z zaburzeniem mikrobiomu skóry oraz pielęgnacji wspierającej odbudowę mikrobiomu skóry opowiedziała Sylwia Poradzisz – mikrobiolożka, członkini zespołu BioTeam.

Spotkanie otworzyła dr Anna Oborska – dyrektor generalna i wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD), uwagę słuchaczy kierując na europejską premierę bazy składników kosmetycznych COSMILE Europe, która miała miejsce w lutym 2023 roku.

– Od tego momentu baza dostępna jest w 14 wersjach językowych i stała się europejskim standardem na rzecz transparentności. Polską wersję językową przygotowało PSPKD. – mówi dr Anna Oborska – COSMILE Europe, to rzetelne, oparte na dowodach naukowych  źródło informacji o właściwościach i działaniu, pochodzeniu a także bezpieczeństwie poszczególnych składników produktów kosmetycznych.

Odwiedź stronę https://cosmileeurope.eu/, aby dowiedzieć się więcej. W dalszej opowieści o mikrobiomie i właściwej pielęgnacji to narzędzie okaże się przydatne.

 

Mikrobiom – co to jest?

Ludzka skóra jest największym narządem człowieka (jej powierzchnia wynosi 1,8 m2) i stanowi pierwszą linię obrony przed atakiem drobnoustrojów, w tym patogennych.

– Choć trudno to sobie wyobrazić, organizm człowieka zasiedla ponad 10.000 gatunków mikroorganizmów o łącznej masie 2 kg, zdolnych do syntezy 8 mln różnych białek – powiedział dr Piotr Nowaczyk – Liczba komórek mikroorganizmów w i na ciele człowieka jest 10 razy większa niż łączna liczby wszystkich komórek organizmu człowieka.

Dla zdrowej i pięknej skóry fundamentalne jest zachowanie stanu równowagi między poszczególnymi elementami tego skomplikowanego systemu.

Skład mikrobiomu skóry jest zależny od wielu czynników – m.in. od wieku, płci, diety, wykonywanego zawodu, używanej odzieży, stosowanego leczenia (np. antybiotyków) a także od obecności zwierząt domowych w otoczeniu człowieka.

Mikrobiom – kiedy to się zaczyna?

Mikrobiom skóry zaczyna kształtować się już podczas porodu. To wtedy pierwsze bakterie, z którymi ma kontakt noworodek, zaczynają proces zasiedlania jego skóry. Zmienia się wraz z wiekiem – u dzieci do ok. 3 roku życia jego skład gatunkowy jest najbogatszy, u osób dorosłych pozostaje głównie pod wpływem uwarunkowań anatomicznych i fizjologicznych, dlatego inny jest u kobiet i inny u mężczyzn. Skład jego ubożeje u osób starszych.

Błędy, których skutkiem może być zaburzenie mikrobiomu

Za zaburzenia mikrobiomu skóry odpowiadać może wiele błędów – niepoprawnie przeprowadzane zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne – szkodliwe są zarówno nadyużycia jak i zaniedbania. Wskazany jest umiar.

 – Zbyt częste używanie preparatów antyseptycznych i przeciwbakteryjnych, nadmiernie częste mycie skóry twarzy, niedostosowanie rodzaju kosmetyków do potrzeb naskórka, brak ochrony przeciwsłonecznej to główni winowajcy problemu – mówi dr Piotr Nowaczyk. – Niestety jeśli dodamy do tego palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza (smog), złą dietę oraz stres – katastrofa murowana.

Na skórze o zaburzonym mikrobiomie namnażają się patogeny chorobotwórcze, pojawia się skłonność do podrażnień, przyspieszają procesy starzenia się skóry a spowolnieniu ulega jej odnowa. Przesuszenie i nadmierne łuszczenie się skóry, podatność na alergeny i czynniki drażniące, prowadzące do wysypek i zaczerwienienia oraz innych reakcji alergicznych nie pozostawiają wątpliwości  – trzeba działać.

Jak zadbać o mikrobiom skóry?

Benedyktyńska praca, której przyświeca marzenie o pięknej i zdrowiej skórze toczy się w Jakość i bezpieczeństwoch badawczych i rozwojowych. To tu eksperci wielu dziedzin nauki poszukują takich formulacji produktów, które skutecznie rozwiążą problemy skóry.

Mało docenianym parametrem jest pH skóry. Dla mikrobiologa optymalna jego wartość wynosi około 5 – to najlepsze warunki dla utrzymania mikrobiomu w równowadze – mówi Sylwia Poradzisz z BioTeam. – Nieprawidłowe – zbyt wysokie pH – sprzyja namnażaniu organizmów patogennych, które może prowadzić do powstawania stanów zapalnych skóry.

Unikajmy zbyt „agresywnego” oczyszczania, nadmiernego złuszczania naskórka, dbajmy o tonizację i odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia.

Preparaty kosmetyczne wspierające odbudowę mikrobiomu

Z myślą o właściwej pielęgnacji wspierającej odbudowę mikrobiomu powstały kosmetyki probiotyczne. W ich składzie znajdziemy PRObiotyki – żywe kultury bakterii probiotycznych, o udowodnionym prozdrowotnym działaniu. Uzupełniają one mikrobiom skóry, regulują jej pH, wzmacniają działanie układu odpornościowego, aby na pojawiające się zagrożenie reagował w sposób prawidłowy.

W składzie tych produktów kosmetycznych znajdziemy także PREbiotyki, czyli substancje pobudzające wzrost i aktywność korzystnych bakterii probiotycznych.

Jak sprawdzić czy kosmetyk jest prawdziwie probiotyczny?

Czytajmy informacje na opakowaniu – szukajmy deklaracji producenta o obecności żywych bakterii. W składzie INCI na opakowaniu powinna być umieszczona nazwa rodzaju/gatunku bakterii np. Lactobacillus, Bifidobacterium. – mówi Sylwia Poradzisz.

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD) projekty „Nauka dla urody” i „Nauka dla domu”, prowadzi od 18 lat. Ich celem jest popularyzacja wiedzy eksperckiej i naukowej z obszaru produktów kosmetycznych i detergentowych. To okazja to ciekawych rozmów o faktach i mitach dotyczących tych ważnych dóbr, których w każdej Rodzinie i w każdym domu używamy na co dzień.