Komisja Europejska opublikowała długo oczekiwaną korektę rozporządzenia wykonawczego do dyrektywy SUP

Kategoria: Aktualności
1 min. czytania

Dotychczas niektóre wersje językowe zawierały błędy – piktogramy przedstawione były w języku angielskim. Oznakowanie chusteczek w języku polskim będzie stosowane w brzmieniu: PRODUKT ZAWIERA PLASTIK. Takie brzmienie będzie stosowane zarówno w tekście, jak i w piktogramie:

Dotychczasowa wersja polska zastosowana w tekście rozporządzenia brzmiała „ZAWIERA PLASTIK”, zaś piktogram przedstawiony był w języku angielskim.

– To wielka ulga wiedzieć wreszcie, jak zdaniem Komisji Europejskiej należy oznakowywać produkty. Jednak teraz wciąż kluczową kwestią jest publikacja wytycznych KE – dokumentu, na który czeka niecierpliwie cały rynek. Musi one doprecyzować m.in. jakie włókniny i jakie kategorie produktów będą objęte dyrektywą. Z punktu widzenia branży jest to absolutnie podstawowa informacja, choć problemów jest więcej. Rozmawiamy o nich od miesięcy z firmami należącymi do naszej organizacji, a także z przedstawicielami polskiej administracji. Ostatnio, przekazywaliśmy wszystkie nasze uwagi podczas spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska – podkreśla Blanka Chmurzynska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. Na razie Komisja wciąż nie przedstawiła nowej wersji, a spotkanie, planowane na 16 marca, zostało przesunięte na 26. Nadal więc nie wiemy, co oznakowywać, ale przynajmniej wiemy, jak to robić.