Innowacyjne kompleksy składników aktywnych w produktach anti-aging

Kategoria: Badania i rozwój Surowce kosmetyczne
4 min. czytania

Producenci surowców kosmetycznych prześcigają się w wyszukiwaniu i badaniu coraz to nowszych substancji, mających zastosowanie w produktach do skóry dojrzałej. Obiecujące jest zastosowanie kompleksów składników aktywnych, wspomagających wzajemne działanie opartych na nich składników, co pozwala uzyskać lepsze skutki działania preparatów z ich zawartością.

Cenne metale

Badania naukowe pokazują szerokie zastosowanie metali w tym głównie złota, srebra, platyny i miedzi w pielęgnacji skóry oraz medycynie. Złoto występuje naturalnie w ludzkim organizmie, jest obojętne biologicznie i chemicznie. Od lat dobrze znane są zdolności złota do pobudzania procesów regeneracyjnych, czy biostymulujących. Złoto zatwierdzone jest jako dodatek do leków oraz wykorzystywane w medycynie estetycznej.

Złoto jest również znane z właściwości magazynowania na swojej powierzchni cząsteczek tlenu, dzięki czemu poprawia proces dotlenienia i sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu komórek macierzystych, odpowiedzialnych za podziały komórkowe- cząstki złota pobudzają komórki skóry do odnowy. W licznych badaniach wykazano, że złoto doskonale nawilża skórę, poprawia jej zdolności regeneracyjne oraz spowalnia procesy starzenia. Posiada również właściwości antybakteryjne.

Złoto jest metalem odgrywającym dużą rolę w dziejach ludzkości i kulturze. Ze względu na rzadkość występowania i walory estetyczne, kojarzone jest z dobrobytem i bogactwem. Kosmetyki z jego zastosowaniem prezentowane są jako luksusowe, oprawione w bogato zdobione opakowania i przeznaczone szczególnie do cer dojrzałych.

Platyna znajduje zastosowanie w kosmetologii i medycynie, zwłaszcza w preparatach kosmetycznych anti-aging. Jednym z czynników egzogennego starzenia się skóry, na które jesteśmy narażeni każdego dnia jest promieniowanie UV, generujące produkcję wolnych rodników. ROS wpływają niekorzystnie na komórki skóry, ekspresję genów, a nawet inicjują procesy nowotworowe. Platyna posiada silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu jest doskonałym zmiataczem wolnych rodników. Platyna w postaci nanocząstek silnie oddziałuje dermatologiczne, dzięki czemu może zmniejszać przebarwienia naskórka.

Ponadto wpływa odmładzająco oraz redukująco w odniesieniu do zdeformowanych komórek skóry, w szczególności tak zwanych plam wątrobowych lub „plam starczych”.

Peptydy

Peptydy, wraz z białkami, są podstawowymi substancjami budulcowymi organizmu ludzkiego i biorą udział we wszystkich procesach życiowych. Wiedza na ich temat tłumaczy zjawiska związane z starzeniem organizmu i stała się podstawą do stworzenia syntetycznych analogów peptydów stosowanych w celach profilaktyki i leczenia chorób oraz defektów kosmetycznych. Ze względu na naturalne występowanie peptydów w ludzkim organizmie, ich syntetyczne odpowiedniki są dobrze tolerowane przez skórę, bez negatywnych skutków ubocznych, jak np. reakcje alergiczne.

Stosowane w kosmetykach peptydy są dla skóry właściwej sygnałem do produkcji nowych cząsteczek kolagenu, niezbędnego do utrzymania optymalnej elastyczności i jędrności skóry. Wykazują one działanie przeciwzmarszczkowe, relaksujące mięśnie, wygładzające, czy rozświetlające. W zależności od mechanizmu działania dzielimy je na: rozkurczające, transportujące i sygnałowe. Peptydy rozkurczające blokują impulsy nerwowe wywołujące skurcz mięśni, stanowią więc bezpieczniejszą alternatywę dla toksyny botulinowej. Peptydy transportujące mają za zadanie dostarczanie skrze pierwiastków niezbędnych do jej prawidłowego funkcjonowania. Tworzą kompleksy z jonami miedzi, która jest ważnym czynnikiem w wielu procesach enzymatycznych, prowadzących do neutralizacji wolnych rodników oraz syntezy kolagenu. Peptydy sygnałowe stymulują procesy syntezy włókien kolagenowych oraz wzrostu fibroblastów.

Skuteczne połączenia- zadowalające efekty

Cząstki złota, szczególnie w postaci nanocząstek, posiadają bardzo rozwiniętą powierzchnię kontaktową, dzięki czemu mogą stanowić znakomity nośnik i tworzyć ligandy z wybranymi substancjami.

Efektywny transport substancji odżywczych, czy pielęgnacyjnych przez warstwy naskórka jest elementem niezbędnym do zainicjowania intensywnych procesów regenerujących i skutecznego działania produktów kosmetycznych. Kolejną cechą cząstek złota jest powinowactwo do grup sulfonowych w środowisku kwaśnym, czyli takim, jakie występuje naturalnie na powierzchni ludzkiej skóry. Dodatkowo wykazują selektywną interakcję z glikoproteinami, związkami pobudzającymi keratynocyty do podziałów, wspomagając jędrność i elastyczność skóry.

Wszystkie te cechy cząstek złota, czynią je dobrymi promotorami i boosterami innych składników aktywnych, w tym składników o działaniu anti-aging, np. wcześniej opisywanych peptydów. Zastosowanie w produktach kosmetycznych połączeń tych substancji wskazuje na zwiększenie efektywności kosmetyku, a co za tym idzie pozytywnego odbioru przez konsumenta.

Zastosowanie platyny w produktach kosmetycznych przeciwstarzeniowych wiąże się głównie z opisanym powyżej działaniem antyoksydacyjnym. W związku z tym z powodzeniem można łączyć ją z peptydami o działaniu przeciwzmarszczkowym. Ciekawym kierunkiem zastosowania platyny są również produkty o działaniu rozjaśniającym przebarwienia. Opisywane właściwości redukujące widoczność zmian skórnych związanych z nadprodukcją melaniny, dają pole do łączenia platyny z peptydami o działaniu wybielającym.

Podsumowanie

Na rynku kosmetycznym możemy znaleźć mnóstwo skutecznie działających substancji przeciwstarzeniowych. Dzięki zastosowaniu pojedynczych składników aktywnych możemy uzyskać efektywne preparaty, jednak połączenie kilku składników wspomagających swoje działanie lub ułatwiających przenikanie do głębszych warstw naskórka, pozwala na stworzenie innowacyjnych, ciekawych dla klienta produktów. Za przykład może posłużyć połączenie metali szlachetnych, np. złota i platyny z peptydami o działaniu przeciwzmarszczkowym i rozjaśniającym przebarwienia.

 

Bibliografia:

• Praca zbiorowa pod redakcją Grzegorza Schroedera: Nanotechnologia, kosmetyki, chemia supramolekularna, Cursiva, Wydanie 1, 2010, 22-30.

• M. Georgy, V. Boucard, O. Debleds, Ch. Dal Zotto, Gold(III)-catalyzed direct

nucleophilic substitution of propargylic alcohols, Tetrahedron,Volume 65, Issue 9, 28 February 2009, 1758-1766.

• Langmuir 1998, 14, 1, 17–30.

• Kim, WK., Kim, JC., Park, HJ. et al. Platinum nanoparticles reduce ovariectomy-induced bone loss by decreasing osteoclastogenesis. Exp Mol Med 44, 2012, 432–439.

• A. Kępa, Peptydy biomimetyczne i czynniki wzrostu w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 2, 2013, 105-111. 1-3.

• M. Kukowska, K. Dzierzbicka, Terapeutyczna działanie peptydów stosowanych w preparatach kosmetycznych na starzejącą się skórę, Wiadomości Chemiczne, 7-8(64), 2010, 630-643.

 

 

 

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 1/2022