Energetyzujący osmolit, który wspiera walkę z oznakami zmęczenia skóry

GENENCARE® OSMS MI (mio-inozytol) to certyfikowany składnik aktywny otrzymywany w procesie upcyklingu, który przynosi wiele korzyści w pielęgnacji skóry zmęczonej.

Stres, niedobór snu i niewłaściwa dieta są uznawane za trzy główne czynniki o niekorzystnym oddziaływaniu na wygląd cery. Według jednego z badań, brak wystarczającej ilości snu ma wpływ na postrzeganie wyglądu twarzy.

U osób niewyspanych obserwuje się bardziej widoczne opadanie powiek, ciemniejsze kręgi pod oczami, bledszą skórę, większą liczbę zmarszczek i drobnych linii, a także bardziej opadające kąciki ust. Są to kliniczne oznaki zmęczenia skóry, za które odpowiada stres związany ze współczesnym tempem życia.

Zmęczenie skóry ma potwierdzony wpływ na przyspieszone jej starzenie. Jest to istotny problem dla coraz młodszej grupy demograficznej (5), zatem nie dziwi fakt, że na całym świecie branża kosmetyków, które chronią skórę przed powstawaniem oznak zmęczenia, odnotowuje dziś tak silny wzrost. Przewiduje się, że do 2031 roku wartość sprzedaży w tym segmencie przekroczy kwotę 25 mln dol. – w porównaniu do około 15 mln dol. na koniec 2020 roku (6).

Stwarza to duże możliwości w zakresie opracowywania preparatów kosmetycznych zawierających substancje czynne o potwierdzonej skuteczności w eliminowaniu głównych oznak zmęczenia skóry.

Zdrowe fibroblasty – klucz do optymalnej struktury i funkcji skóry właściwej

Fibroblasty – komórki znajdujące się w skórze właściwej – odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu homeostazy macierzy pozakomórkowej na drodze syntezy i rozkładu składników, takich jak kolagen, elastyna i glikozaminoglikany (7). Dzięki tym właściwościom fibroblasty wzmacniają strukturę skóry, a także zwiększają jej wytrzymałość i elastyczność.

Mitochondria fibroblastów w skórze właściwej przekształcają tlen i glukozę w energię w postaci adenozynotrójfosforanu (ATP). Proces ten określany jest jako oddychanie mitochondrialne (8).

ATP jest wykorzystywane przez fibroblasty do syntezy białek, m.in. kolagenu i elastyny, które przyczyniają się do poprawy jędrności i elastyczności skóry, a także kwasu hialuronowego i składników macierzy pozakomórkowej (9). Dlatego wydajne oddychanie komórkowe poprawia funkcjonowanie komórek i przyczynia się do zdrowszego wyglądu skóry.

Czynniki stresogenne a skóra

Codzienny stres oraz szereg czynników związanych ze współczesnym stylem życia oznaczają spory wysiłek energetyczny dla komórek organizmu (10). W warunkach stresu nadnercza zaczynają uwalniać nadmierne ilości kortyzolu, czyli hormonu stresu, który jest następnie rozprowadzany poprzez krwiobieg po całym organizmie.

Dociera także do skóry, gdzie zaburza naturalną zdolność komórek do naprawy uszkodzeń, zmniejsza zatrzymywanie wody i powoduje niedobór kolagenu (11–13). Wraz ze starzeniem się organizmu zmniejsza się wytwarzanie energii komórkowej, a skóra stopniowo traci zdolności regeneracyjne. Według przeprowadzonych badań u osób powyżej 40. roku życia stwierdza się spadek wydajności oddychania komórkowego (14). Wskazuje to na obniżanie się z wiekiem wydajności produkcji ATP (15).

Wzrost zapotrzebowania na energię komórkową w każdym przypadku oznacza spowolnienie metabolizmu fibroblastów. Zmniejsza to zdolność skóry do regeneracji, a także ogranicza wytwarzanie białka i kolagenu (15,16). To z kolei wywiera niekorzystny wpływ na właściwości biochemiczne skóry, prowadząc do utraty elastyczności i jędrności (7).

Zwalczanie oznak zmęczenia skóry

Produkty kosmetyczne i pielęgnacyjne wykorzystują różne mechanizmy działania, także na poziomie komórkowym. Ich celem jest eliminowanie głównych oznak zmęczenia skóry. Jako izomer glukozy i osmolit mio-inozytol jest naturalnym źródłem energii dla komórek i skóry. Odgrywa także istotną rolę w kontrolowaniu równowagi wodnej w komórkach skóry i ochronie keratynocytów przed stresem hiperosmotycznym (17).

Oprócz tych ważnych funkcji mio-inozytol jest składnikiem fosfolipidów błony komórkowej, fosfatydyloinozytolu (PI) oraz fosforanów fosfatydyloinozytolu (PIP). PI jest prekursorem diacyloglicerolu (DAG) i 1,4,5-trifosforanu inozytolu (IP3), które mają duże znaczenie w komunikacji, jako mediatory wewnątrzkomórkowej transdukcji sygnału i informacji zewnętrznej (18).

Mio-inozytol przyczynia się do pobudzania metabolizmu fibroblastów, zwiększając zawartość energii, zużycie tlenu i produkcję białka w celu wzmocnienia macierzy skóry właściwej.

Mio-inozytol występuje naturalnie w skórze i jest najbardziej rozpowszechnionym stereoizomerem inozytolu o największej biodostępności (19).

Korzystny mechanizm działania

Przeprowadzono szereg badań in vitro i in vivo, aby ustalić, jaki jest mechanizm oddziaływania energetyzującego mio-inozytolu na skórę, poprawy jej elastyczności i utrzymywania równowagi wodnej.

Pobudzanie metabolizmu keratynocytów

In vitro: Wykazano, że mio-inozytol jest składnikiem odżywczym niezbędnym do wzrostu keratynocytów. W optymalnym stężeniu 55 pM mio-inozytol w przybliżeniu trzykrotnie zwiększył za-wartość keratynocytów w porównaniu do równolegle prowadzonej hodowli na podłożu podstawowym zawierającym tylko 0,3 pM mio-inozytolu (20).

In vitro: Stwierdzono, że mio-inozytol znacząco zwiększa ekspresję filagryny (21), ważnego białka strukturalnego obecnego w naskórku i głównego prekursora naturalnych czynników nawilżających (NMF), które zatrzymują wodę w warstwie rogowej naskórka (22). Oprócz tego filagryna odgrywa kluczową rolę w regulacji homeostazy naskórka i funkcji barierowej skóry (23).

W badaniu (20) dwie próbki hodowli prawidłowych keratynocytów ludzkiego naskórka (NHEK) inkubowano przez 72 godziny; jedną z dodatkiem 3% roztworu mio-inozytolu (GENCARE® OSMS MI), a drugą bez takiego dodatku (próbka kontrolna). Analiza metodą immunoznakowania in situ przy zastosowaniu odpowiedniej sondy fluorescencyjnej dla filagryny wykazała, że GENENCARE® OSMS MI zwiększa ekspresję filagryny w keratynocytach o 65% w porównaniu z próbką kontrolną (Rysunek 1).

Pobudzanie metabolizmu fibroblastów

In vitro: Wykazano, że wprowadzenie mio-inozytolu w stężeniu 0,1% do podłoża hodowlanego zwiększa zużycie tlenu przez fibroblasty o 22%, zawartość ATP o 62% i zawartość białka o 84% (24). (Rysunek 2).

Wzmocnienie ochrony osmotycznej

Rola mio-inozytolu jako osmolitu jest szczególnie istotna w przypadku odwodnienia i stresu oksydacyjnego wywoływanego promieniowaniem UVA i UVB.

In vitro: Wykazano, że keratynocyty bronią się przed stresem hiperosmotycznym poprzez zwiększenie ekspresji transporterów osmolitów swoistych dla betainy i inozytolu (25–27).

In vitro: Wykazano, że mio-inozytol 3% (GENENCARE® OSMS MI) (28) przyczynia się do utrzymywania równowagi wodnej w keratynocytach. Efekt ten ma bardzo korzystny wpływ na całkowitą liczbę komórek, a także ich wielkość i żywotność w porównaniu z próbką kontrolną o standardowych parametrach osmotycznych (wzrost o odpowiednio 72%, 98% i 90%). Są to doskonałe wyniki, porównywalne z komórkami NHEK w normalnych warunkach izoosmotycznych. Zwiększając stopień zatrzymywania wody, mio-inozytol poprawia właściwości biochemiczne (29) skóry, dzięki czemu jest ona bardziej elastyczna.

Korzyści kliniczne

Dotlenienie skóry

Po tygodniowym stosowaniu kremu z inozytolem 0,4% ocena przezskórnego ciśnienia parcjalnego tlenu za pomocą elektrody polarograficznej wykazała wzrost natlenienia skóry o 10% w porównaniu z kontrolną strefą placebo. Wyniki te stanowią dodatkowe potwierdzenie korzystnego oddziaływania inozytolu na proces oddychania skóry (30).

Elastyczność skóry

W kolejnym badaniu in vivo (31) oceniano wpływ składnika GENENCARE® OSMS MI na ogólne właściwości biomechaniczne skóry twarzy. Podczas pięciotygodniowego badania użytkowego 40 ochotników (w wieku 40–65 lat) stosowało krem zawierający 3% GENENCARE® OSMS MI dwa razy dziennie.

Wyniki badań jednoznacznie pokazują, że wielokrotne stosowanie kremu z mio-inozytolem w stężeniu 3% stabilizuje lub znacząco podwyższa – w porównaniu z próbką kontrolną – trzy istotne parametry biomechaniczne opisujące elastyczność skóry: stosunek powrotu elastycznego do całkowitego odkształcenia (Ur/Uf), elastyczność netto (Ur/Ue) oraz całkowite odkształcenie skóry (Uf).

Warto podkreślić, że wyniki przeprowadzonych badań mają istotne znaczenie z punktu widzenia pielęgnacji skóry. Ponieważ w starzejącej się skórze następuje stały spadek wartości Ur/Uf, która po 70. roku życia może przekraczać nawet 50% (32), a także widoczna jest tendencja do wzrostu całkowitego odkształcenia (Uf) (33), potwierdzone korzystne właściwości składnika GENCARE® OSMS MI mogą być przydatne w łagodzeniu oznak zmęczenia skóry.

Osmolit o właściwościach energetyzujących skórę

Kolejne dowody naukowe jednoznacznie wskazują na przydatność składnika GENENCARE® OSMS MI przy opracowywaniu kosmetyków o właściwościach przeciwzmęczeniowych. Główne zalety GENENCARE® OSMS MI, czyli działanie energetyzujące na skórę, wspomaganie równowagi wodnej i poprawa elastyczności skóry, mają szansę zyskać uznanie współczesnych konsumentów poszukujących preparatów do pielęgnacji skóry zmęczonej.

GENENCARE® OSMS MI jest w 100% naturalnym wyciągiem z buraka cukrowego. Jest wytwarzany w procesie upcyclingu w ramach strumienia ubocznego przy produkcji cukru. Dzięki temu wpisuje się w coraz bardziej popularny wśród konsumentów trend zrównoważonych produktów kosmetycznych.

Dzięki tak szerokiemu spektrum korzystnych właściwości mio-inozytol idealnie sprawdzi się w różnych zastosowaniach w preparatach kosmetycznych o działaniu przeciwzmęczeniowym.

 

Artykuł opracowany na podstawie materiałów przygotowanych przez Carole Gherardi, menadżera produktu w dziale Personal Care pionu Health & Biosciences firmy IFF.

W przypadku zainteresowania powyższymi surowcami zespół Biesterfeld jest do Państwa dyspozycji. Posiadamy szczegółowe informacje dotyczące przeprowadzonych badań (metodyka i wyniki).

Pełna bibliografia jest dostępna na życzenie.

 

Materiał promocyjny

Udostępnij materiał w

Zobacz aktualne wydanie

Nowości kosmetyczne

 • 4643

  Curaprox BLACK BOX Travel Set – NOWOŚĆ! Ciemna strona szczotkowania

  Marka Curaprox znana jest z tego, że potrafi zaskakiwać. Robi to również teraz… Przed Tobą zupełnie nowy, niesamowicie fantastyczny zestaw podróżny – Black Box, który będzie idealnie pasować do każdego stylu. Tak, jest czarny, elegancki, po prostu piękny, a do tego mieści się w każdej kieszeni. Niemożliwe? A jednak. Z nim pielęgnację jamy ustnej możesz wznieść na wyższy poziom, gdziekolwiek jesteś i za każdym razem, gdy szczotkujesz. Żadnych kompromisów. Bez próchnicy. Bez przebarwień. Gotowy do podróży? Czytaj dalej

 • 4641

  NOWOŚĆ OD YOPE MOC PIELĘGNACJI MĘSKIEJ TWARZY PŁYNĄCA Z DRZEW

  Marka YOPE wprowadza na rynek nową serię, która spełni oczekiwania mężczyzn poszukujących efektywnej i profesjonalnej pielęgnacji twarzy. Trzy nowe produkty YOPE MEN szybko staną się nieodłącznym elementem codziennej męskiej rutyny pielęgnacyjnej. Czytaj dalej

 • 4624

  Postaw na profesjonalną pielęgnację cery naczynkowej

  Pielęgnacja cery naczynkowej to ogromne wyzwanie. Nie dość, że jest to skóra bardzo wrażliwa, to niewłaściwe postępowanie i stosowanie błędnie dobranych kosmetyków mogą prowadzić do pogorszenia się jej stanu, a nawet do wystąpienia trądziku różowatego. Jak zatem o nią dbać? Po jakie kosmetyki sięgać? Na jakie składniki postawić w codziennej pielęgnacji? Czytaj dalej

 • 4621

  Radykalna pielęgnacja z RADICAL med! Specjalistyczne preparaty do włosów oraz skóry głowy od Instytutu Dermokosmetyków IDEEPHARM

  Stan włosów to wypadkowa wielu czynników począwszy od codziennej pielęgnacji, po ogólną kondycję organizmu. Czasami nie musimy robić prawie nic, aby prezentowały się świetnie, w innym wypadku mamy wrażenie, że żadne starania nie przynoszą zamierzonego efektu. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy problemy nie ograniczają się do nadmiernego przetłuszczania czy puszenia, a obejmują atopowe zapalenie skóry, zmiany łuszczycowe czy nasilone wypadnie. W takim wypadku warto sięgnąć po produkty do pielęgnacji specjalistycznej z linii RADICAL med. Czytaj dalej

 • 4620

  YOPE – POWAKACYJNA REGENERACJA DLA SKÓRY I WŁOSÓW

  Słońce, upał, woda morska, wiatr, zmiany temperatur negatywnie wpływają na stan włosów i skóry, powodując przede wszystkim ich przesuszenie. W przypadku skóry, suchość może skutkować m.in. nadmiernym łojotokiem, prowadząc do powstawania zaskórników i niedoskonałości. Po wakacjach warto więc zadbać o nawilżenie oraz regenerację włosów i ciała. Szczególnie taką przyjemną i kojącą zmysły… Czytaj dalej

 • 4617

  Czego potrzebują nasze loki? Cud, miód… i aloes

  Delikatne skręty, burza loków lub romantyczne fale. Każdy z typów kręconych włosów wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Eksperci podpowiadają, że najcenniejsze dla nich komponenty kryją się w naturze. Poznaj składniki, które sprzyjają sprężystości, nawilżeniu i podatności na stylizację wymarzonych loków. Czytaj dalej

 • 4616

  Owocowa pielęgnacja skóry

  Ekstrakty i kwasy owocowe mają niezwykłą moc. Odżywiają, nawilżają, relaksują, odświeżają i odmładzają. Szkoda byłoby więc ich nie wykorzystać w pielęgnacji skóry. Czytaj dalej

 • 4614

  Świat beauty pokochał OMO. Na czym polega nowy trend mycia włosów?

  OMO to jeden ze skrótów, które zawojowały ostatnio rynek beauty. Jest używany przez fryzjerów, trychologów i włosomaniaczki właściwie bez przerwy. Oznacza odżywienie-mycie-odżywienie włosów, czyli sposób na rutynę pielęgnacyjną nastawioną na dostarczenie pasmom maksymalnej ilości cennych składników. Jak działa OMO? Czytaj dalej

 • 4612

  Łagodzenie, ukojenie i dobra rutyna. Czego potrzebuje skóra atopowa?

  Właściwa pielęgnacja skóry atopowej stanowi kluczowy element wspierający leczenie. To także sposób na znaczną poprawę komfortu życia chorych i zwalczanie dotkliwych objawów towarzyszących AZS – takich, jak świąd czy przesuszenie skóry. Specjaliści wskazują, że kluczem do wyciszenia objawów atopii jest systematyczność i stosowanie właściwie dobranych emolientów. Czytaj dalej

 • 4609

  INGLOT CELEBRUJE 40-LECIE DZIAŁALNOŚCI WYJĄTKOWĄ LIMITOWANĄ KOLEKCJĄ

  <strong>Jubileuszowa kolekcja INGLOT 40 YEARS OF CELEBRATING YOUR BEAUTY to odzwierciedlenie wizji makijażu opartej na celebracji indywidualnego piękna. Kolekcja zawiera bestsellerowe produkty zaprezentowane w odświeżonej i nowoczesnej estetyce – specjalnie zaprojektowaną paletę do makijażu twarzy oraz 3 pomadki do ust o różnych odcieniach i wykończeniach. W designie opakowań z lustrzanym efektem kryje się magia odbicia, które przypomina o docenieniu siebie i swojej wyjątkowości.</strong> Czytaj dalej

 • 4605

  Regeneracja prosto z sadu i ogrodu. Jesienne inspiracje w pielęgnacji ciała.

  Jakie określić idealne domowe, jesienne SPA? To pielęgnacja, która świetnie nawilża i regeneruje, a jednocześnie relaksuje pięknym zapachem. Kosmetolodzy dodają jeszcze: idealne SPA inspirowane jest naturą. Perfekcyjna jesienna, domowa pielęgnacja czerpie to, co najlepsze z polskiego sadu i ogrodu. Eksperci podpowiadają: warto postawić na jabłko i różę. Czytaj dalej

 • 4602

  L’Oréal Professionnel Paris prezentuje nowość – gamę Absolut Repair Molecular

  To innowacja w dziedzinie pielęgnacji włosów, która została stworzona we współpracy z naukowcami i specjalistami w zakresie budowy włosów. Czytaj dalej

 • 4601

  YOPE – 5 PRODUKTÓW, DZIĘKI KTÓRYM PRZEDŁUŻYSZ LATO!

  Wrzesień pachnie już jesienią, ale za sprawą kilku trików, w tym tych kosmetycznych, możemy zatrzymać lato na dłużej. Rabarbar, róża, super jagody, śliwka, letnie kwiaty i owoce to w końcu jego kwintesencja! Czytaj dalej

 • 4599

  Knot Wrap w 16 nowych, wyjątkowych wzorach

  Knot Wrap to pięknie wykonana, zdobiona chusta, która zastępuje jednorazowy papier do pakowania, torbę lub może być wykorzystywana jako apaszka! To także jeden ze znaków rozpoznawczych marki Lush. 16 nowych wzorów właśnie dołączyło do stałej kolekcji. Czytaj dalej

 • 4598

  Bezcenne kwasy i oleje naturalne. Poznaj sposoby na przedłużenie opalenizny

  Skóra łagodnie muśnięta słońcem to trofeum z wakacji, które pozytywnie nastraja do nadchodzącej jesieni i… wygląda przepięknie. Jak przedłużyć ukochaną, letnią opaleniznę? Kosmetolodzy wskazują, że kluczowe dla utrzymania na ciele naturalnego, brązowego kolorytu jest perfekcyjne nawilżenie oraz dobór bezcennych składników regenerujących i łagodzących. Osiągnij efekt glow u schyłku lata! Czytaj dalej

Czytaj inne

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • https://wsiiz.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/