Czy można pogodzić się z upływem czasu? Trendy anti-aging

Kategoria: Rynek
6 min. czytania

Kiedy się starzejemy, nasza skóra ulega licznym zmianom, które są wypadkową czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Wraz z upływem czasu spada poziom nawilżenia, kolagen ulega fragmentacji, a metabolizm komórkowy spowalnia. Zewnętrzne czynniki to nic innego jak oddziaływanie środowiska na nasz organizm. Niezdrowy, przepełniony stresem styl życia, zanieczyszczenia powietrza czy ekspozycja na promienie słoneczne nasilają oznaki starzenia, takie jak zmarszczki, przebarwienia czy utrata jędrności skóry.

Lepiej zapobiegać

Ogólnie zaleca się rozpoczęcie stosowania produktów przeciwstarzeniowych między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. Chociaż oznaki starzenia mogą jeszcze nie być widoczne w tym wieku, stosowanie kosmetyków anti-aging może pomóc w zapobieganiu i zmniejszaniu pojawiania się drobnych linii, zmarszczek i plam starczych w miarę upływu lat. Należy jednak pamiętać, że skóra każdego człowieka jest inna, a właściwy moment na rozpoczęcie stosowania produktów przeciwstarzeniowych będzie zależał od indywidualnego rodzaju skóry, problemów i uwarunkowań genetycznych. Fotoprotekcja natomiast powinna rozpocząć się już w dzieciństwie i trwać całe życie. Promieniowanie UVA jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za przyspieszone starzenie się skóry, zwane fotostarzeniem. UVA przenika głęboko w skórę, uszkadzając włókna kolagenowe i elastynowe, które są odpowiedzialne za elastyczność i jędrność skóry. To prowadzi do powstawania zmarszczek, wiotkości i nierównomiernego kolorytu skóry.

Zmiany pigmentacyjne, takie jak plamy słoneczne i przebarwienia nie dodają uroku naszej skórze. Aby chronić ją przed negatywnymi skutkami promieniowania i przeciwdziałać jej starzeniu, ważne jest stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej o szerokim spektrum działania. Krem z filtrem powinien stanowić codzienny krok pielęgnacji, nawet w pochmurne dni, wraz z reaplikacją go co dwie godziny oraz po kąpieli lub spoceniu się. Dodatkowo, unikanie nadmiernego narażenia na słońce, noszenie ochronnych ubrań i nakryć głowy oraz niekorzystanie z solarium mogą pomóc w zachowaniu zdrowego i młodzieńczego wyglądu. Ważne jest, aby pamiętać, że skuteczne przeciwdziałanie starzeniu się skóry wymaga holistycznego podejścia, które obejmuje zarówno zewnętrzną pielęgnację, jak i dbanie o zdrowy styl życia. Rezygnacja z palenia i unikanie dymu papierosowego również mogą pomóc w dłuższym zachowaniu pięknie wyglądającej skóry twarzy i ciała.

Wykorzystaj dobowy rytm skóry

Jednym z najważniejszych trendów ostatnich miesięcy jest zwrócenie uwagi na rytm dobowy skóry, czyli skin cycling. Największy organ naszego ciała w nocy regeneruje się i odnawia, dlatego ważne jest, aby w tym czasie stosować odpowiednie produkty, które pomogą mu w tym procesie. Według danych z aplikacji TikTok, hasztag #skincycling ma ponad 219 milionów wyświetleń, co pozycjonuje go na tej platformie jako jeden z najpopularniejszych trendów związanych z pielęgnacją skóry. Jego kreatorką jest dr Whitney Bowe.

Nowojorska dermatolog stworzyła ten trend starając się pomóc swoim pacjentom w bardziej strategicznym podejściu do rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych i optymalizacji zdrowia skóry. Zauważyła, że pomimo rosnącego zainteresowania jej pacjentów pielęgnacją, nie wiedzieli oni i gubili się w tym, jakich produktów i kiedy używać.

Za każdym razem, gdy odkrywali nowy składnik, dodawali go do swoich procedur, nie zastanawiając się, jak będzie on współdziałał z istniejącą linią produktów. Program zazwyczaj obejmuje cztery noce i przebiega według określonego harmonogramu: złuszczanie podczas pierwszej, retinoidy podczas drugiej oraz regeneracja w trzeciej oraz czwartej nocy. Skin cycling jest odpowiednią rutyną zapobiegającą starzeniu się skóry ponieważ zwiększa tolerancję na substancje czynne. Cały proces polega na stosowaniu silnych składników aktywnych, takich jak kwasy i retinoidy w sposób naprzemienny. Dzięki takiemu postępowaniu minimalizujemy ryzyko podrażnień.

Cykl sprawia, że skóra staje się bardziej miękka i odżywiona, dzięki czemu redukują się wczesne oznaki starzenia, takie jak drobne linie i zmarszczki. Rutyna jest spersonalizowana dlatego jest odpowiednia dla każdej z cer. W zależności od potrzeb skóry można wydłużyć lub skrócić któryś z etapów, np. jeśli odczuwamy wrażliwość czy podrażnienia, należy wydłużyć noce regeneracyjne.

Piękno ewoluuje przez całe życie. Pozytywne podejście to podstawa!

Nasz biologiczny zegar ciągle tyka. Czy warto się dołować tym, że z roku na rok jesteśmy coraz starsi? Absolutnie nie! Czasu i tak nie cofniemy, a zamartwianie się i gorsze samopoczucie z pewnością odbiją się na naszym wyglądzie. W akceptacji siebie takim, jakim się jest i cieszeniu się swoim wyglądem pomaga nam trend pro-aging. Dobre samopoczucie oraz bycie najlepszą wersją siebie w każdym wieku to najlepsze, co możemy dla siebie zrobić. Filozofia zachęca do zdrowych nawyków związanych ze stylem życia, takich jak zbilansowana dieta, wystarczająca ilość snu i regularne ćwiczenia. W pielęgnacji kładzie nacisk na stosowanie delikatnych, odżywczych produktów które przede wszystkim nawilżają i chronią skórę. Pro-age zakłada społeczną akceptację starości oraz zmian związanych z wiekiem.

Umiar jest główną ideą smart-agingu. Postuluje dbanie o siebie i dążenie do tego, aby jak najdłużej wyglądać młodo, ale nie za wszelką cenę. Idea promuje naturalną pielęgnację skóry, która pozwala spowolnić proces starzenia i poprawić kondycję skóry, zachowując przy tym naturalne rysy twarzy, bez inwazyjnych zabiegów.

Smart-aging kojarzy się z medycyną prewencyjną i regeneracyjną, patrzeniem na procesy starzenia w szerszej i przede wszystkim, dłuższej perspektywie. Odrzuca kanon piękna z instagramowego zdjęcia, na które nałożone są filtry, a wszystkie modelki wyglądają podobnie. Promuje indywidualność i przekonanie, że każda z nas jest wyjątkowa, przez co piękna, niezależnie od wieku. Produkty zgodne z trendem smart-aiging często wykorzystują technologię do tworzenia bardziej spersonalizowanych i precyzyjnych produktów, dostosowanych do rodzaju i potrzeb skóry danej osoby.

Filozofia well-agingu oparta jest na dbaniu o cerę w sposób holistyczny, czyli uwzględniający zarówno jej potrzeby fizyczne, jak i emocjonalne. Nie chodzi tylko o to, jak wyglądamy na zewnątrz, ale także o to, jak się czujemy się w środku. Inwestycja w siebie obejmuje zbilansowaną dietę, odpowiednie nawodnienie i ilość snu, regularne ćwiczenia czy unikanie stresu. Dlatego kosmetyki well-aging często zawierają składniki, które mają działanie relaksujące i odprężające, takie jak olejki eteryczne czy ekstrakty z roślin.

Promuje bardziej zrównoważone podejście do kosmetyków, które ogranicza ilość odpadów i wykorzystuje naturalne składniki. Według tego trendu, ważne jest dbanie o swoje samopoczucie i akceptowanie swojego wyglądu, ponieważ pozytywny stosunek do siebie wpływa korzystnie na stan skóry.

To, co wyróżnia pro-, well – czy smart-aging od anti-agingu to na pewno brak negatywnego nacechowania. „Anti” kojarzy się z wrogo oraz zakłada interwencyjne podejście do zwalczania skutków starzenia skóry. Nowe idee pomagają zwiększyć pewność siebie i przekazać pozytywny obraz ciała poprzez poczucie harmonii z oznakami starzenia. To bardziej całościowe i zapobiegawcze podejście, koncentrujące się na utrzymaniu zdrowej skóry twarzy i ciała poprzez wybór stylu życia.

Podsumowanie

Pielęgnacja anti-aging to jeden z najpopularniejszych filarów branży kosmetycznej. Wraz z rozwojem technologii i nauki, powstają coraz to nowe produkty i zabiegi, które pomagają zachować młody i piękny wygląd. Nigdy nie jest za późno na włączenie do codziennej rutyny pielęgnacyjnej produktów kategorii anti-age. Należy jednak pamiętać, że dobre nawyki dotyczące pielęgnacji skóry, w tym ochrona przeciwsłoneczna i zdrowy tryb życia, powinny rozpocząć się jak najwcześniej, aby opóźnić pojawianie się oznak starzenia się skóry.

Stosowanie skin cyclingu, czyli rotacja kosmetyków stosowanych w pielęgnacji może przynieść wiele korzyści skórze dojrzałej. Cykl pozwala na dostosowanie substancji aktywnych do jej aktualnych potrzeb. Dzięki regularnej zmianie produktów, skóra otrzymuje szeroki wachlarz składników. Co więcej, związki zawarte w kilku produktach mogą działać odmiennie na jej różne warstwy, wspomagając procesy naprawcze i regeneracyjne. Ta rutyna pielęgnacyjna pozwala na uniknięcie nadmiernego obciążenia cery i ryzyka podrażnień. Można dostosowywać jej kroki w zależności od pory roku, warunków atmosferycznych czy innych czynników.

Coraz częściej brandy kosmetyczne wymieniają claimy anti-aging na pro-, well-, smart-, good – czy slow-aging. „Anti” kojarzynsię z walką i podtrzymuje przekonanie, że starzenie się powinnonbyć niepożądane, podczas gdy w rzeczywistości starzenie się jest całkowicie naturalne. Pozytywne podejście do tematu upływu lat pozwala każdej kobiecie uświadomić sobie, że zasługuje na starzenie się na własnych warunkach i na swój własny sposób.

 

 

Bibliografia:

1. Guota R. Understanding the Journey to Radiant Skin: Skin Health and the Ageing Process; Book Review – 2023, Volume 17, Issue 7.

2. Strawbridge W.J., Wallhagen M.I., Cohen R.D. (2002). Successful aging and well-being: Self-rated compared with rowe and kahn. Gerontologist 42, 727–733.

3. Gay H. Talking beauty: Get well soon. "Professional Beauty" 2022, 78–79.

4. Jackson D. TikTok's "Skin Cycling" Trend Helps You Get The Most Out Of Exfoliating, https://www.womenshealthmag.com/beauty/a40920099/skin-cycling-tiktok-trend/.

 

……………………………………………………………………………………….

Autor:  Ilona Witkowska

Technolog w Laboratorium Badawczo-Rozwojowym

 

 

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 3/2023