CutiFine CLR™ – Udoskonalanie skóry z naciskiem na widoczne pory

Kategoria: Surowce kosmetyczne
3 min. czytania

Widoczne pory są dużym problemem, szczególnie dla konsumentów, którzy mają skórę tłustą i mieszaną. CutiFine CLR™ znacznie poprawia teksturę skóry i odnosi się do wszystkich istotnych procesów biologicznych prowadzących do zwiększenia widoczności porów.

Coraz więcej konsumentów jest zaniepokojonych nieregularną teksturą skóry i widocznymi porami, zwłaszcza w okolicach nosa i policzków. Stwierdzenia typu „Moja skóra wygląda jak ‘piłka golfowa’ i jest szorstka, czuję się nieswojo bez makijażu” nie są niczym niezwykłym wśród konsumentek, zwłaszcza tych o skórze mieszanej lub tłustej. Dodatkowo, w miarę starzenia się skóry pory stają się jeszcze bardziej widoczne, co czyni je najnowszym celem pielęgnacji przeciwstarzeniowej zarówno wśród konsumentów, jak i producentów kosmetyków.

CutiFine CLR™ – kompleksowy uszlachetniacz skóry

CutiFine CLR™ łączy najlepsze cechy tradycyjnej medycyny chińskiej i afrykańskiej. Pozyskuje się go poprzez ekstrakcję rośliny Vaccaria segetalis (Krowiziół) oraz miąższu owoców Adansonia digitata (Baobab afrykański). Pomysłowe ekstrakcje i staranna obróbka obu materiałów botanicznych odbywa się przy minimalnym zużyciu energii, dzięki czemu proces produkcji CutiFine CLR™ jest niezwykle delikatny z minimalnym negatywnym wpływem zarówno na środowisko jak i na pozyskiwane biologiczne cząsteczki aktywne.

Krowiziół jest używany w tradycyjnej medycynie chińskiej od 2000 lat, co zostało udokumentowane w najstarszej „Materia Medica” („Shen Nong Ben Cao Jing”). Korzystny wpływ na organizm ludzki przypisuje się zawartym w nim składnikom chemicznym, takim jak saponiny, flawonoidy, polisacharydy i cykliczne peptydy. Najnowsze publikacje naukowe przypisują Krowiziołowi działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, antyangiogenne, a nawet przeciwnowotworowe.

Miąższ owocu baobabu znalazł wiele zastosowań w kulturze rdzennych mieszkańców Afryki. Zawiera mało białka i tłuszczu oraz ma wyjątkowo wysoką zawartość wapnia i witaminy C, nawet o siedem do dziesięciu razy więcej niż pomarańcze. Ponadto fitochemiczne badania przesiewowe miąższu owoców baobabu wykazały obecność węglowodanów, triterpenów, saponin i ryboflawiny. Uważa się, że dzięki swoim zdolnościom do wzmacniania funkcji odpornościowych organizmu zapobiega wielu chorobom.

Miąższ owoców baobabu jest pozyskiwany w sposób zrównoważony i delikatnie ekstrahowany do ekstraktu z Krowiziołu, co pozwala na rozwinięcie synergii między tymi dwoma składnikami.

Oparty na tym synergistycznym połączeniu CutiFine CLR™ jest całkowicie naturalnym, bezpiecznym i skutecznym środkiem do pielęgnacji skóry, który dociera do sedna przyczyn prowadzących do widocznych porów. Nie tylko działa na wszystkie ważne procesy biologiczne, które prowadzą do rozszerzenia porów, ale także zmniejsza kontrast kolorystyczny porów z otaczającą skórą, co do tej pory było często pomijane. Dzięki tym zaletom CutiFine CLR™ zapewnia kompleksowe podejście do zmniejszania widoczności porów.

Mechanizmy działania CutiFine CLR™ przy zastosowaniu 0,5%:

 1. Redukuje produkcję sebum poprzez zmniejszenie ekspresji 5α-reduktazy o 42%
 2. Podczas terapii kwasem hialuronowym, mającej na celu zmniejszenie rozmiaru porów, zwiększa jego ekspresję o 34,7%
 3. Przy terapii laserem frakcyjnym CO2, pobudzającej produkcję m. in. prokolagenu typu I, zwiększa jego ekspresję o 22,7%
 4. Zmniejsza efekt karbonylacji protein w keranocytach o 9%, co prowadzi do zmniejszenia widoczności i zaczernienia porów
 5. Hamuje proces glikacji w skórze poprzez spowolnienie działania enzymu α-glukozydazy, dzięki czemu redukuje rozmiar porów oraz ich kontrast na skórze
 6. Zmniejsza zaczerwienienia i stany zapalne porów poprzez hamowanie ekspresji IL-8 (interleukiny 8) o >90,3% oraz IL-1β (interleukiny 1β) o >66,3%
 7. Poprawia impedancję układu keranocytów o 40% oraz ekspresję inwolukryny o 71,3% i filagryny o 29,8%, wyraźnie wskazując na poprawę funkcji bariery skórnej

Działanie CutiFine CLR™ potwierdzone badaniami

 • Zmniejsza wielkość porów bez działania ściągającego (badania in vitro)
 • Działa wielokierunkowo, zwiększając kontrast kolorystyczny między porami a skórą (badania in vitro)
 • Zmniejsza rozmiar, liczbę i objętość porów (badania in vivo)
 • Odczuwalnie zmniejsza widoczność porów (badania in vivo)

Wyniki wybranych badań in vivo

Wielkość porów

Pory oceniano po obu stronach twarzy (policzki, okolice nosa) za pomocą analizy obrazu 3D z użyciem systemu AEVA-HE V4002E.

Pozytywne efekty stosowania CutiFine CLR™ (3%) są wyraźnie widoczne. Po 28 dniach objętość porów zmniejszyła się o 6,8% (10,5% lepiej niż placebo), a po 56 dniach o 15,5% (11,3% lepiej niż placebo).

Skuteczność według konsumentów

Wszystkich 23 ochotników biorących udział w badaniu zapytano, czy zgadzają się ze stwierdzeniem „moje pory na twarzy są mniej widoczne”.

82,6% (19 z 23) badanych zgodziło się z tym stwierdzeniem po 28 dniach stosowania preparatu z CutiFine CLR™ (3%), a po 56 dniach liczba ta wzrosła do 91,3% (21 z 23). Było to o 30% więcej niż w przypadku placebo, które wykazało trend negatywny.

materiał promocyjny

Dodatkowe informacje

Artykuł został opublikowany w kwartalniku „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 3/2023

Autorzy

 • dr inż. Anna Piotrowska

  annapiotrowska@protecingredia.com
 • Wojciech Piotrowski