Aevum Vita 406 jako „zielona” alternatywa dla syntetycznych składników przeciwłupieżowych

Kategoria: Surowce kosmetyczne
3 min. czytania

Pragnąc sprostać oczekiwaniom dzisiejszych konsumentów, produkty kosmetyczne i zawarte w nich surowce muszą spełniać szereg wymagań. Doskonale, gdy wpisują się w trend zrównoważonego rozwoju, posiadają wysoki wskaźnik naturalności, są wegańskie, biodegradowalne. Z ekonomicznego punktu widzenia interesujące stają się składniki, które mogą pełnić w formulacji kilka równorzędnych funkcji. Jeśli spojrzymy kompleksowo na wytwarzanie wyrobu, w takich aspektach jak proces produkcji, transport czy utylizacja opakowań, łatwo wysnuć wniosek, że wielofunkcyjność surowca realnie przyczynia się do minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko. A to równie istotna kwestia, która coraz częściej dotyka branży kosmetycznej.

Właściwości myjące i pianotwórcze

Aevum Vita 406 (AV 406), opracowany przez dział badawczo-rozwojowy firmy ISCA UK, jest odpowiedzią na wszystkie wymienione kryteria. To wielofunkcyjny składnik naturalnego pochodzenia, zgodny z ECOCERT/COSMOS o wskaźniku pochodzenia naturalnego NOI=1.0. Jest mieszaniną Sodium caproyl/lauroyl lactylate i sodium citrate i może być stosowany w różnego typu formulacjach spłukiwanych oraz pozostających na skórze. Sodium lauroyl lactylate jest dobrze znany przez technologów jako składnik obniżający napięcie międzyfazowe, pełni więc rolę emulgatora i surfaktanta. Jest przy tym skutecznym składnikiem pianotwórczym, tworzy bardzo obfitą i stabilną pianę. Został porównany pod kątem tych właściwości z SLS (Sodium Lauryl Sulfate) w teście Ross- Miles’a. W badaniu porównano procentową różnicę wysokości piany trzech roztworów: 10% roztworu AV 406, 10% roztworu SLS i roztworu SLS/AV 406 w stosunku 9:1. W rezultacie, uzyskana piana była wyższa w przypadku roztworu zawierającego AV 406, ponadto w mieszaninie SLS/AV 406, składnik ten zadziałał jako booster piany, podnosząc jej wysokość i stabilność.

Aevum Vita 406 jako składnik antybakteryjny

Firma ISCA UK, w ramach swojego wewnętrznego projektu badawczego, podjęła próbę udowodnienia właściwości antybakteryjnych tego składnika. Wstępne badania mikrobiologiczne udowodniły w jakim zakresie Aevum Vita 406 wykazuje właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Wyniki badań przedstawiono w tabeli za pomocą wartości MIC, czyli minimalnego stężenia składnika przeciwdrobnoustrojowego, które hamuje wzrost mikroorganizmów. Rezultaty są obiecujące, szczególnie dla wartości MIC wobec Candida albicans i Malassezia furfur (MIC <0.2%). Aevum Vita 406 wykazuje również skuteczność wobec  bakterii gram-dodatnich: Staphylococcus aureus i Propionibacterium acnes (MIC =0.25%) oraz gram ujemnych takich jak: Pseudomonas aeruginosa i Escherichia coli (MIC w przedziale 0.5-1.0%).

W kolejnych badaniach, które miały na celu zweryfikowanie działania przeciwdrobnoustrojowego wykazano, że Aevum Vita 406 ma działanie przeciwłupieżowe. Wyniki zostały udowodnione w preparatach końcowych zgodnie z metodą E 2315 Amerykańskiego Towarzystwa Badań i Materiałów (ASTM). Jest to typowy test likwidowania bakterii w czasie, który mierzy działanie przeciwdrobnoustrojowe próbki w krótkim okresie. Każdy produkt testowano od 30 sekund do 5 minut w regularnych odstępach czasu, czyli zgodnie z ogólnie przyjętym standardem używania mydła lub szamponu przez konsumenta. Gotowe produkty obejmowały mydło do rąk o działaniu antybakteryjnym i szampon o właściwościach przeciwłupieżowych.  W celu potwierdzenia tezy, że obserwowane działanie przeciwłupieżowe było bezpośrednim skutkiem AV 406, przeprowadzono podstawowe badania i próby kontrolne z innymi powszechnymi składnikami przeciwłupieżowymi takimi jak klimbazol czy piroktonian olaminy. Aevum Vita 406 wykazał skuteczność przeciwłupieżową na tym samym poziomie w tej samej recepturze i przy bardzo niskiej dozie 0.5% (0.15% zawartości składnika aktywnego). Wyniki zestawiono w tabeli numer 2.

Rezultaty badań jednoznacznie pokazują, że Aevum Vita 406 może skutecznie zastąpić syntetyczne składniki przeciwłupieżowe. Jego dodatkowym atutem jest bardzo dobra rozpuszczalność w wodzie, co pozwala na tworzenie klarownych preparatów.

W celu udowodnienia skuteczności działania konserwującego tego składnika przeprowadzono testy prowokacyjne dla różnych formulacji zawierających AV 406, jako samodzielny konserwant, bez jakichkolwiek dodatków czy boosterów. Badania wykonano zgodnie ze standardami EP 7.0. Wszystkie formulacje przeszły challenge test wykazując skuteczność konserwującą AV 406 przy dozowaniu na poziomie 0.5 %.

Właściwości sensoryczne

Aevum Vita 406 poza antybakteryjnym i myjącym działaniem wnosi również do formulacji wartość dodaną w postaci ciekawych właściwości sensorycznych. Gotowe produkty z zastosowaniem tego składnika zostały ocenione przez zewnętrzną grupę probantów. 64% badanych oceniło odczucia po aplikacji produktu (mydło w kostce z 2% AV 406) jako miękkie i gładkie, a 21% probantów stwierdziło, że mydło niezawierające A V406 nie pieni się wystarczająco.

Podsumowując, Aevum Vita 406 jest wielofunkcyjnym składnikiem, który wykazuje działanie zarówno funkcyjne jak i aktywne. Dzięki właściwościom myjącym, antybakteryjnym i przeciwłupieżowym może być z powodzeniem zastosowany w różnego typu formulacjach zastępując kilka pojedynczych surowców. W efekcie korzystnie wpływa na ekonomię i ekologię produktu, a także jego właściwości sensoryczne.

Aevum Vita 406 oraz inne dodatki funkcyjne z tej serii, a także pełna oferta konserwantów firmy ISCA UK znajduje się w ofercie Brenntag Polska.

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów i wyników badań firmy ISCA UK

W celu uzyskania dodatkowych informacji, proszę o kontakt: joanna.latocha@brenntag.com

materiał promocyjny

Dodatkowe informacje

Artykuł został opublikowany w kwartalniku „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 3/2023

Autorzy

  • Joanna Latocha

    Industry Market Manager Performance Ingredients

    Brenntag Polska