COSMILE Europe – europejska premiera bazy składników kosmetycznych

Kategoria: Aktualności
3 min. czytania

Największa w Europie baza składników kosmetycznych – licząca prawie 30 000 składników – znana w Polsce, Niemczech, Austrii i Szwajcarii pod nazwą COSMILE – od 16 lutego 2023 jest narzędziem rekomendowanym do stosowania przez Cosmetics Europe. Premiera polskiej wersji językowej – opracowanej przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego – miała miejsce już w roku 2021. W dniu europejskiej premiery COSMILE Europe dostępnych jest już jej 14 wersji językowych, ale Cosmetics Europe zapowiada, że wkrótce dołączą kolejne rynki i kolejni branżowi partnerzy.

  • Cosmetics Europe z radością dzieli się tym narzędziem z obywatelami Europy. Konsumentowi poszukującemu w Internecie wiadomości na temat produktów kosmetyków trudno zorientować się, które źródła informacji są wiarygodne. Europejski przemysł kosmetyczny chce zapewnić obywatelom Europy prosty sposób na uzyskanie dostępu do wiarygodnych, sprawdzonych i naukowo potwierdzonych informacji na temat składników kosmetyków" – mówi John Chave, dyrektor generalny Cosmetics Europe.

Jak korzystać z bazy COSMILE Europe?

Odwiedź stronę https://cosmileeurope.eu/pl

Znajdź na opakowaniu lub etykiecie produktu kosmetycznego listę składników INCI (International Nomenclature Cosmetic Ingredient). To nazwy stosowane  do identyfikacji składników kosmetycznych. Wpisz nazwę składnika do okienka wyszukiwarki. Bazę możesz przeglądać także według grupy substancji lub rodzaju produktu.

Baza składników COSMILE Europe została opracowana przez Cosmetics Europe, we współpracy z niemieckim stowarzyszeniem kosmetyczno-detergentowym IKW oraz  francuską organizacją branży kosmetycznej FEBEA. Wsparcia technologicznego udziela firma health&media GmbH.

Stowarzyszenia członkowskie Cosmetics Europe – reprezentujące branżę kosmetyczną na poszczególnych rynkach europejskich – przygotowały 14 wersji językowych bazy COSMILE Europe: bułgarską, holenderską, angielską, fińską, francuską, niemiecką, grecką, węgierską, włoską, litewską, polską, rumuńską, serbską i hiszpańską. Polską wersję językową przygotowało Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Baza COSMILE Europe zostanie rozszerzona o kolejne wersje językowe w ciągu najbliższych miesięcy.

  • Prawodawstwo europejskie i polskie bardzo skrupulatnie zabezpiecza prawo konsumenta do informacji. – mówi dr inż. Anna Oborska – dyrektor generalna, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego –Problem w tym, że dla konsumentów mogą one być skomplikowane. Uruchomienie COSMILE Europe to ważny etap na drodze do rzetelnego informowania użytkowników kosmetyków. Dzięki  bazie COSMILE Europe, zawartość kosmetyku nie będzie mieć przed Państwem tajemnic.

Baza COSMILE jest już dostępna – znajdą ją Państwo pod adresem: https://cosmileeurope.eu/pl . Korzystanie z bazy jest proste – nie wymaga logowania ani zakładania konta. Nie wiążą się z nim także dla użytkowników żadne opłaty.

  • Nie tylko konsumenci skorzystają na dostępności bazy COSMILE Europe. – mówi dr inż. Anna Oborska – Do jej użytkowania zachęcamy także pracowników sklepów posiadających w swojej ofercie produkty kosmetyczne, kupców sieci handlowych, dostawców produktów, pracowników sieci handlowych odpowiedzialnych za produkcję kontraktową , przedstawicieli administracji publicznej i dziennikarzy.

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego realizuje w tej chwili kolejny etap projektu – wdrożenie aplikacji COSMILE, która pozwala wszystkie informacje o składnikach produktów kosmetycznych zawarte w COSMILE Europe uzyskać przy pomocy smartfona. Wystarczy, że użytkownik użyje telefonu jako czytnika, kierując go na kod kreskowy lub listę INCI.

  • Na aplikację warto spojrzeć jako na narzędzie, który w przyszłości pozwoli na dalej idącą digitalizację informacji o produkcie, o którą od pewnego czasu zabiega branża kosmetyczna i reprezentujące ją Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego – mówi dr Anna Oborska.

Aplikacja COSMILE jest dostępna w App Store i Google Play. Z jej pobraniem i instalacją także nie wiążą się dla użytkowników  żadne opłaty.