Biały włos ma głos! Czyli o rewolucji w repigmentacji włosów siwych

Kategoria: Surowce kosmetyczne
4 min. czytania

Geneza

Pigmentacja włosów jest wynikiem interakcji fizjologicznej, która zachodzi w mieszkach włosowych pomiędzy melanocytami, keratynocytami i fibroblastami. Siwienie włosów jest konsekwencją postępującej z wiekiem utraty pigmentu. Oprócz uwarunkowań genetycznych, które odgrywają kluczową rolę w procesie siwienia, ważnymi czynnikami są też: chroniczny stres (powoduje wydzielanie noradrenaliny, która zmienia ekspresję genów odpowiedzialnych za proces melanogenezy)1, zaburzenia hormonalne, choroby, zła dieta, używki.

Zadbane włosy to oznaka zdrowia, młodości i witalności. Ponieważ siwienie włosów jest postrzegane jako oznaka postępującego starzenia, może to mocno wpływać na naszą samoocenę i pewność siebie, a w konsekwencji jakość życia.

Siwienie jest odwracalne – przełom 2021

Najnowsze badania naukowe potwierdziły, że proces siwienia włosów wywołany stresem może być odwracalny i nie zależy to od wieku, płci i rasy2. Badacze z Uniwersytetu Columbia odkryli, że niekiedy możliwe jest, by włosy odzyskały naturalny kolor a wyniki badań opublikowano na łamach „eLife”.

Producenci surowców kosmetycznych zawsze podążają za trendami, nieustannie śledzą odkrycia naukowe, a także sami biorą w badaniach czynny udział. W roku 2021 w ofercie SAFIC-ALCAN Polska znalazły się dwa surowce aktywne, o potwierdzonej skuteczności w zakresie ochrony przed siwieniem włosów.

Mandarynki z Kios na ratunek pigmentacji!

Mibelle Biochemistry to producent wysokiej jakości składników aktywnych, które bazują na komponentach pochodzenia naturalnego oraz szczegółowych badaniach naukowych. Firma znana jest na całym świecie jako kreator nowatorskich koncepcji oraz ekspert w dziedzinie biotechnologii i biochemii.

W ostatnim czasie w ofercie pojawiła się nowość – MelanoGray™ – upcyklingowy surowiec produkowany z mandarynek z unikatowego źródła. Surowiec pozwala uzyskać widoczny, przedłużony efekt redukcji siwych włosów, nawet podczas okresów długotrwałego stresu. Badania in vitro oraz in vivo dowodzą wielokierunkowego działania MelanoGray™:

  1. Stymuluje produkcję melaniny poprzez zwiększoną produkcję eumelaniny oraz zwiększoną proliferację melanocytów. Przy zastosowaniu spektrofotometru oznaczono zwiększenie produkcji melaniny o 32% oraz 174% w porównaniu do komórek kontrolnych.
  2. Redukuje negatywne skutki wpływu noradrenaliny poprzez redukcję stresu oksydacyjnego. Przeprowadzono badania funkcjonowania melanocytów pod wpływem stresu. Noradrenalina, jako hormon wpływający na siwienie, pełnił rolę induktora stresu, który doprowadził do obniżenia ekspresji genów odpowiedzialnych za działanie melanocytów i melanogenezę.

MelanoGray™ wzmocnił działanie genów:

• HMOX1  Ochrona przed stresem oksydacyjnym

• MC1R  Wpływ na melanogenezę

• CCN3  Zwiększenie przylegania melanocytów do błony podstawnej

Oznacza to, że MelanoGray™ może skutecznie pomóc w zapobieganiu lub odwracaniu procesu siwienia włosów.

3. Pozwala na redukcję ilości siwych włosów już po 120 dniach! Stosowanie preparatu z 2% MelanoGray™ prowadzi do redukcji ilości siwych włosów o 5% w porównaniu do grupy stosującej placebo, w której ilość siwych włosów jeszcze wzrosła w trakcie badania. Współczynnik NWH/WH (no white hair/white hair) wzrósł o 21,6% po 120-dniowej kuracji MelanoGray™, natomiast zmalał w tym samym okresie w grupie z placebo.

Przedłużony efekt utrzymywał się przez miesiąc po zakończeniu kuracji. Dzień 150. – pozytywny efekt utrzymywał się wciąż u 77% probantów (38% dla placebo), NWH/WH = 25,5%.

W kosmetyce cytrusy były tradycyjnie stosowane do pielęgnacji ciała, a także włosów. Mandarynki należą do najbardziej różnorodnej grupy spośród cytrusów, są bogate w olejki eteryczne i antyoksydanty.

Te z Kios są skarbem i prawdziwą dumą Grecji a ich uprawa sięga okresu kolonizacji. MelanoGray™ to tak naprawdę produkt uboczny destylacji olejków eterycznych. Owoce zbierane są ręcznie, sok i skórki wykorzystywane są w procesie łagodnej destylacji, a pozostałość – bogata, gęsta pasta to substrat do produkcji MelanoGray™ w zrównoważonym procesie upcyclingu.

Ajurwedyjski booster samooceny – ARCOLYS®

Greentech to francuski producent wysokogatunkowych, unikalnych składników kosmetycznych charakteryzujących się wielokierunkowym działaniem pielęgnacyjnym. Surowce produkcji Greentech to najwyższa jakość i efektywność połączona z dbałością o zrównoważony rozwój i poszanowanie zasobów.

Na etapie poszukiwania odpowiedniego środka zapobiegającego siwieniu włosów potwierdzono, że kilka naturalnych molekuł wykazuje właściwości promelanogenne np. flawonoidy (np. naringenina) czy glikozydy flawonoidowe stymulują szlaki melanogenezy w komórce melanocytu. Resweratrol i terpenoidy zostały również zidentyfikowane jako potencjalne boostery procesu melanogenezy. Wśród naturalnych terpenoidów Greentech zidentyfikował Picroside II, glikozyd irydoidalny, który korzystnie wpływa na fizjologiczny proces utraty pigmentu włosów. Greentech czerpiąc inspiracje z natury i nauki opracował wyjątkowy i innowacyjny komponent jakim jest Arcolys®, ekstrakt z korzeni leczniczych ziół znanych w medycynie Ajurwedy, Picrorhiza scrophulariiflora.

Skuteczność została udowodniona poprzez:

1. Badania in-vitro

Arcolys® zwiększa ekspresję genów NRF2 (kluczowy czynnik transkrypcyjny odpowiedzi antyoksydacyjnych), HOMX-1 (oksygenaza hemowa) i SLC7A11 (wspomaga biosyntezę glutationu) pomimo stresu oksydacyjnego wywołanego przez H202. Dodatkowo zmniejsza produkcję ROS indukowaną przez H202. Następuje redukcja stresu oksydacyjnego w komórkach mieszków włosowych, zwiększa się ekspresja i aktywność genu tyrozynazy w melanocytach, a także wzrasta produkcja melaniny pomimo stresu oksydacyjnego wywołanego przez H202.

 

2. Rezultaty in-vivo:

• Zmniejszenie liczby siwych włosów na jednostkę powierzchni skalpu – Arcolys® w stężeniu 1% znacząco zmniejsza gęstość siwych włosów już po 2,5 miesiącach stosowania; po 5 miesiącach efekt jest jeszcze bardziej widoczny (Rys. 2)

• Samoocena: 80% probantów potwierdziło, że ma mniej siwych włosów

• Poprawa wyglądu – 75% badanych osób potwierdziło, że włosy są bardziej błyszczące, a 80% że są bardziej miękkie w dotyku

 

Coraz więcej osób jest świadomych zagrożeń dla środowiska i stawia na ekologiczny styl życia. Częściej i chętniej sięgamy po dedykowane produkty pielęgnacyjne zamiast tradycyjnie maskować siwiznę farbowaniem. MelanoGray™ oraz Arcolys® to wyjątkowe i innowacyjne rozwiązania, które znajdują zastosowanie w szerokiej gamie wyrobów kosmetycznych takich jak: serum przeciwko siwieniu włosów, ampułki, intensywne kuracje czy odżywki dla kobiet i mężczyzn.

 

1. Zhang, B. (2020). Hyperactivation of sympathetic nerves drives depletion of melanocyte stem cells.

2. Rosenberg, A. (2021). Quantitative mapping of human hair greying and reversal in relation to life stress.

 

 

 

 

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 1/2022