Trendy w dermokosmetykach

Szacuje się, że skórę wrażliwą posiada obec-nie nawet 57 proc. społeczeństwa. Cechuje ją nadwrażliwość na bodźce wewnętrzne, takie jak alkohol, zmiany hormonalne, ostre potrawy, oraz zewnętrzne, w tym zmiany temperatur, zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie UV, a także substancje chemiczne, w tym surowce kosmetyczne.

Pielęgnacja skóry wrażliwej wymaga zastosowania specjalistycznych i jak najbardziej dla niej obojętnych produktów, które będą jednocześnie efektywne, hypoalergiczne, bogate w składniki aktywne i przebadane pod okiem lekarza dermatologa. Powyższe cechy spełniają produkty ze specjalnego segmentu rynku kosmetycznego, czyli dermokosmetyki, które formułowane są w taki sposób, aby działać prewencyjnie (np. zapobiegać szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych, przeznaskórkowej utracie wody), terapeutycznie w stosunkudo typowych problemów skóry wrażliwej (np. nadreaktywność, atopia, trądzik, zaczerwienienie, podrażnienia skalpu, wypadanie włosów), a także problemów estetycznych (np. hiperpigmentacja, oznaki starzenia skóry).

Kluczowe czynniki zwiększające popyt na dermokosmetyki

Z roku na rok dermokosmetyki notują wzrost wartości w stosunku do całości rynku kosmetycznego. Zwiększone zainteresowanie konsumentów produktami z tej grupy związane jest z rosnącym problemem skóry wrażliwej, a jednocześnie wskazuje na coraz większą świadomość, dotyczącą konieczności ochrony skóry przed czynnikami zewnętrznymi, niosącymi za sobą długofalowe skutki dla skóry, w szczególności promieniowaniem UV, zanieczyszczeniem powietrza, stosowaniem agresywnych środków myjących. Wiąże się to również ze stylem życia i holistycznym podejściem do pielęgnacji. Konsumenci wierzą, że piękno zaczyna się od zdrowiej skóry, dlatego ważniejsza jest pielęgnacja niż przykrywanie niedoskonałości kosmetykami kolorowymi. Te aspekty sprawiają, że rośnie zapotrzebowanie na zaawansowane technologicznie produkty, bazujące na naukowym podejściu do ich formułowania i działania, a jednocześnie bezpieczne i przebadane klinicznie. Pozycja marek dermokosmetycznych staje się silniejsza ze względu na miejsce sprzedaży, jakim jest apteka oraz polecanie produktów z tego segmentu przez lekarzy dermatologów, co sprawia, że są one odbierane jako produkty o dużej skuteczności, z dozą zaufania. Marki dermokosmetyczne kładą nacisk na rzetelne badania swoich produktów, które potwierdzają najwyższą tolerancję skórną, również w grupie osób z dodatnim odczynem alergicznym, i działanie produktów.

Rosnąca świadomość, dotycząca stanu skóry i jej zdrowia, a także coraz większa konkurencja na rynku dermokosmetyków powodują nieustanny rozwój i nastawienie na rozwiązywanie coraz bardziej zaawansowanych problemów skórnych. Oprócz typowych dermokosmetycznych claimów, takich jak pielęgnacja skóry atopowej, wspomaganie leczenia egzemy, czy trądziku, coraz większe znaczenie zyskują bardziej specyficzne produkty, które są skierowane do konsumentów dotkniętych trądzikiem różowatym, zmianami pigmentacyjnymi oraz mają działanie anti-aging.

Wiodące trendy na rynku dermokosmetycznym. Po pierwsze ochrona

Stres, zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie UV to czynniki, na które jesteśmy narażeni każdego dnia. Wywierają one niekorzystny wpływ na kondycję i wygląd szczególnie skóry wrażliwej. Ochronę przed tymi szkodliwymi faktorami stanowią produkty dermokosmetyczne, zawierające m.in. filtry przeciwsłoneczne i antyoksydanty. Te dwie grupy składników aktywnych są swoistą tarczą dla skóry, chronią ją w pierwszej kolejności przed pierwszymi oznakami starzenia egzogennego, a w wymiarze długofalowym przed rozwojem jednostek chorobowych, np. raka skóry. Doniesienia naukowe mówią o szkodliwym działaniu promieniowania słonecznego na naskórek i skórę właściwą. Dotyczy to nie tylko promieniowania z zakresu UVA i UVB, ale również wysokoenergetycznego promieniowania HEV i z zakresu podczerwieni. Formulacje dermokosmetyczne zawierają składniki pomagające chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania z wszystkich wymienionych wyżej zakresów.

Substancje o działaniu anti-pollution nie stanowią jedynie hasła marketingowego, bowiem zanieczyszczenie powietrza stanowi realne zagrożenie, powodujące podrażnienia, przyspieszające procesy starzenia i wpływające na kondycję skóry. Receptury dermokosmetyków warto więc wzbogacać o surowce zabezpieczające powierzchnię skóry przed uszkodzeniami wywoływanymi przez toksyczne substancje, odbudowujące jej naturalną barierę ochronną oraz zwiększające jej szczelność.

Ważnymi czynnikami są również zmiatacze wolnych rodników. Stres oksydacyjny wywołany jest przez wolne rodniki generowane między innymi promieniowaniem UV i dymem papierosowym. Komórkowe systemy ochrony antyoksydacyjnej nie są w stanie zapobiegać szkodliwemu działaniu wolnych rodników, które w sposób ciągły uszkadzają składniki komórkowe, a przede wszystkimi DNA, przyczyniając się tym samym do starzenia skóry.

Walka z przebarwieniami

Przebarwienia skórne mogą pojawić się na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, zmian hormonalnych, przyjmowanych leków lub przebytego trądziku. Dermokosmetyki powinny działać wieloetapowo: zapobiegać powstawaniu przebarwień poprzez inhibowanie enzymu tyrozynazy, niezbędnego w procesie syntezy melaniny (barwnika skóry); niwelować już istniejące przebarwienia dzięki działaniu witaminy C, kwasu kojowego czy ekstraktów roślinnych, bogatych w arbutynę; hamować transfer wytworzonej melaniny do keratynocytów naskórka, np. poprzez działanie niacynamidu.

Kosmetyki o działaniu rozjaśniającym i redukującym przebarwienia zyskują coraz większą popularność zarówno na rynkach globalnych, gdzie mamy do czynienia z dużym nasłonecznieniem (Bliski Wschód czy Azja), jak i w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Jasna, rozświetlona cera świadczy bowiemo dobrym stanie skóry oraz odejmuje jej lat.

Działanie przeciwstarzeniowe

Dermokosmetyki o działaniu anti-aging łączą w sobie aktywne substancje wpływające na opóźnienie procesów starzenia, ale także składniki poprawiające ogólny stan i wygląd skóry, które nadają jej zdrowszy i młodszy wygląd. Wśród surowców aktywnych najszerszą grupę działającą przeciwstarzeniowo tworzą peptydy. Aktywują one fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, poprawiają wygląd starzejącej się skóry i jednocześnie nie wywołują podrażnień. Kosmetyczne peptydysą krótkimi łańcuchami aminokwasów, będącymi fragmentami długich łańcuchów białkowych. Ich działanie opiera się na naśladowaniu sekwencji aminokwasów w cząsteczce kolagenu i elastyny, co pobudza produkcję nowych białek podporowych w skórze. Klinicznym następstwem działania peptydów są odbudowa skóry i działanie przeciwzmarszczkowe, a także modyfikowanie owalu twarzy.

Korzystnymi składnikami dermokosmetyków do cer dojrzałych są witaminy C i E. Cechują się one silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi. Witamina E jest doskonałym inhibitoremwolnych rodników ze względu na powinowactwo do struktur błony komórkowej i lipidów cementu komórkowego, ma zdolność wbudowywania się w struktury naskórka, gdzie pełni rolę naturalnego czynnika przeciwutleniającego. W związku z tym opóźnia procesy starzenia się skóry, wpływa na jej nawilżenie i zmniejsza nadwrażliwość na działanie promieni UV. Witamina C, czyli kwas askorbinowy, bierze udział w wielu kluczowych reakcjach biochemicznych, m.in. hydroksylacji proliny, niezbędnej w procesie syntezy kolagenu. Pełni również funkcję przeciwrodnikową – szczególne efekty zmiatania wolnych rodników występują przy wspólnym działaniu witamin C i E ze względu na ich synergiczne działanie. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, np. zamykania witamin w formach liposomalnych, są one w stanie przenikać do głębszych warstw naskórka.

Mikrobiom

Branża dermokosmetyczna nie pozostaje obojętna na wszechobecny trend dotyczący mikrobiomu skóry, która stanowi fizyczną barierę chroniącą ciało przed zakażeniem, urazami i wnikaniem toksyn. Jest jednocześnie złożonym ekosystemem zasiedlanym przez różne gatunki drobnoustrojów zarówno korzystnych i obojętnych, jak i patogennych. Na zdrowej skórze najwięcej znajdziemy bakterii Staphylococcus epidermidis, które stanowią czynnik chroniący przed patogenami.

Mikrobiom chroni przed szkodliwymi drobnoustrojamii indukuje odpowiedź immunologiczną, oddziałując na limfocyty T obecne w skórze. Czynnikami negatywnie wpływającymi na różnorodność mikroorganizmów na powierzchni skóry są nie tylko powszechnie stosowane antybiotyki, ale także zabiegi higieniczne i kosmetyczne z wykorzystaniem substancji chemicznych. Powodują one nieustanne usuwanie ze skóry mikroflory, a zmiana warunków fizykochemicznych na powierzchni skóry utrudnia jej zasiedlanie przez florę komensalną i jednocześnie stwarza warunki do jej kolonizacji przez patogeny. Stosowanie dermokosmetyków jak najbardziej obojętnych dla skóry zmniejsza ingerencję w naturalną mikroflorę skóry.

Problemy z wypadaniem włosów i pielęgnacja skalpu

Skóra głowy jest jednym z tych obszarów, które są często pomijane w codziennej pielęgnacji. Dbanie o nią najczęściej skupia się jedynie na czynnościach higienicznych, jak oczyszczanie. Jednak skalp może przysparzać wiele problemów, takich jak utrata włosów, spowodowana różnymi czynnikami, np. skłonnościami genetycznymi, zmianami hormonalnymi, czynnikami środowiskowymi czy złą dietą. Konsument poszukuje wtedy preparatów mających na celu zahamowanie wypadania włosów oraz ich zagęszczenie. Oferta dermokosmetyków w tym zakresie oferuje różnego rodzaju wcierki, które zawierają substancje dotleniające i ułatwiające wnikanie substancji aktywnych dostarczanych z zewnątrz, działające hamująco w stosunku do 5-α-reduktazy, czynnika wpływającego na wypadanie włosów, oraz szampony, będące uzupełnieniem kuracji przeciwko utracie włosów.

W kontekście pielęgnacji skóry głowy coraz większą popularnością cieszą się preparaty złuszczające naskórek. Wiąże się to z powszechnym problemem łojotoku skóry głowy. Osoby dotknięte nadmierną keratynizacją naskórka w tym obszarze poszukują preparatów oczyszczających, pomagających usunąć nadmiar łuski oraz jednocześnie nawilżających i kojących podrażnienia. Peelingi dermokosmetyczne przeznaczone do skóry głowy oparte są na kwasach AHA lub PHA, enzymach, moczniku w wysokich stężeniach i dodatkowo zawierają substancje łagodzące, np. D-panthenol bądź alantoina.

Nie tylko działanie

Rynek dermokosmetyczny rządzi się specyficznymi prawami dotyczącymi formuł oferowanych produktów. Są to preparaty delikatne, hypoalergiczne i jak najbardziej obojętne dla wrażliwej skóry. Należy jednak podążać za aktualnymi trendami rynkowymi dotyczącymi właściwości aplikacyjnych. Konsumenci poszukują lekkich formuł o bogatych odczuciach na skórze oraz produktów wielofunkcyjnych, łatwych do użycia w codziennym pędzie. Na rynku dermokosmetyków pojawia się coraz więcej produktów o szerokim spektrum działania, np. chroniących przed promieniowaniem UV i jednocześnie pielęgnacyjnych, przeznaczonych do konkretnych typów cery, a nawet kosmetyków kolorowych, wykazujących działanie korygujące niedoskonałości i zastępujące makijaż, jak i dodatkowo nawilżających oraz posiadających wysoki faktor SPF.

Bibliografia:

 • Sensitive skin Strategy & Solutions, Imke Meyer, Symrise, 2018.
 • Skin Health: The Evolving Landscape of Dermocosmetics, Euromonitor International 2019.
 • B. Zegarska, M. Woźniak, Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry, Gerontologia Polska, tom 14, nr 4, 153-159.
 • D. Wojnowska, Kosmeceutyki w pielęgnacji skóry kobiet w okresie menopauzalnym, Przegląd menopauzalny 2011: 4:338-342.
 • M. Bernat, M. Matyszek-Nawrocka, W. Cioczek, Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, Kosmetologia estetyczna, 6/2016/vol.5.
 • Z. Gliński, K. Kostro, Mikrobiom charakterystyka i znaczenie, Wydział Medycyny Weterynaryjnej w Lublinie, 2015.
 • K. Adamczyk, A. A. Garncarczyk, P. P. Antończak, Mikrobiom skóry, Przegl. Dermatol. 2018, 105, 285-297.


Anna Baranowska
technolog, Biogened SA

Artykuł został opublikowany na łamach kwartalnika "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 1/2020

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 3713

  POLSKA PREMIERA MARKI RITUALS COSMETICS

  Już 4 sierpnia, Rituals Cosmetics otworzy swój pierwszy sklep w Polsce. Marka powstała w 2000 roku w Holandii. Zachęca do tego, aby odnajdować szczęście w małych rzeczach i pragnie zmieniać nawet codzienne, rutynowe czynności w wyjątkowe momenty. Jak mówi założyciel i CEO marki Raymond Cloosterman “naszym zamiarem nie jest to, aby sprzedać Ci piękno – naszym celem jest zapewnić Ci doskonałe samopoczucie”. Rituals, zgodnie ze swoją ideą, podkreśla, że każdy moment dnia, pozornie nieistotne, jak poranny prysznic czy nałożenie kremu na ręce, mogą być wyjątkowe, o ile w ten sposób będziemy je traktować. Dzięki bogatej gamie produktów do domu i do pielęgnacji ciała, inspirowanych mądrością i tradycjami starożytnych kultur, codzienne czynności stają się chwilami, które nabierają głębszego znaczenia. Czytaj dalej

 • 3710

  Nowość od Matis Paris – Cell Expert & Cell Skin na ratunek oznakom lockdown ageing!

  Współczesny styl życia większości społeczeństwa oraz niepewna sytuacja związana z pojawieniem się pandemii wywołała u wielu z nas bardzo duży stres, który nie wpłynął jedynie na nasze samopoczucie, ale także zostawił ślad na naszych skórach. Lockdown ageing to termin, który pojawił się stosunkowo niedawno w kosmetologii. Jest to efekt wywołany przez skutki pandemii i życie w niepokoju z nią związane. Czytaj dalej

 • 3701

  Słoneczna matematyka

  Wybierając preparat „na słońce” często, nawet o tym nie wiedząc, kierujemy się matematyką. Wydaje nam się, tak na logikę, że wyższa liczba przy literach SPF, to lepsza ochrona. Ile w tym prawdy? Czym jest w ogóle ten skrót i dlaczego „pięćdziesiątka” jest naprawdę skuteczniejsza od „dwudziestki”? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w towarzystwie zapewniającej przeciwsłoneczną ochronę linii Nivelazione Skin Therapy SUN. Czytaj dalej

 • 3700

  Poznaj najnowszy zapach z linii Little Black Dress

  Historia zapachów Little Black Dress rozpoczęła się dwie dekady temu. Od tego czasu są one jednymi z najchętniej wybieranych przez kobiety na całym świecie. Z okazji celebracji 20. urodzin kultowej linii powstał nowy, ekskluzywny wariant zapachu – The Dress. To urzekająca, kwiatowo-orientalna kompozycja, dzięki której zostaniesz królową letnich nocy! Czytaj dalej

 • 3699

  Odżywczy rytuał SPA na wyciągnięcie ręki

  Zainspirowana plemienną, południowoafrykańską tradycją linia Planet SPA z masłem shea od Avon to wyjątkowe kosmetyki, które podziałają nie tylko na Twoje ciało, ale także ducha i wszystkie zmysły. Nowe nawilżające mydło do rąk razem z parafinową maską do rąk i stóp tworzą perfekcyjny pielęgnacyjno-odżywczy duet, którzy zregeneruje nawet najbardziej szorstką i przesuszoną skórę. To Twój zestaw „must have” na lato! Czytaj dalej

 • 3697

  Pasty do zębów dla dzieci od Curaprox

  Odpowiednia higiena jamy ustnej, właściwa dieta i regularne wizyty stomatologiczne są kluczowymi czynnikami w utrzymaniu zdrowego uzębienia naszych pociech. Niezbędnym elementem jest również wybór właściwej pasty i szczoteczki, które będą towarzyszyć dziecku w codziennym rytuale szczotkowania zębów. Liczy się nie tylko sam wygląd i smak, lecz przede wszystkim skład pasty oraz ilość zawartego fluoru. Dlatego, chcąc sprostać oczekiwaniom nawet najmłodszych Klientów, marka Curaprox stworzyła linię past do zębów Curaprox Kids przeznaczoną dla dzieci od 2 do 12 lat – w trzech smakach i o różnej zawartości fluoru. Dopełnieniem prawidłowej pielęgnacji będą szczoteczki do zębów Curaprox CS Kids w kilku wersjach kolorystycznych, przeznaczone dla dzieci od 4 do 12 roku życia. Czytaj dalej

 • 3690

  Nogi lekkie jak piórko!

  Siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna, ciąża czy wysokie temperatury – wszystkie te czynniki mogą być przyczyną problemu opuchniętych nóg. Niektóre z nich możemy wyeliminować, na inne wpływu niestety nie mamy. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką preparaty, które pomogą zmniejszyć obrzęki nóg i przywrócą im lekkość, takie jak te z linii NIVELAZIONE Skin Therapy EXPERT. Czytaj dalej

 • 3669

  Wakacje (nie!) z owadami

  Lato to bez wątpienia czas, gdy owady są najbardziej aktywne. Zupełnie jak my. Trudno jednak żyć w symbiozie z czymś, co wysysa nam krew, wywołuje świąd, a nawet może zostawić "na pamiątkę" groźnego wirusa. Dlatego jak najszybciej warto poznać słowo repelenty i zacząć stosować środki, które się za nim kryją. Czytaj dalej

 • 3630

  Iść w stronę słońca!

  To, że skóra potrzebuje ochrony przed promieniowaniem jest… jasne jak słońce! Nie ma bowiem czegoś takiego jak „bezpieczne opalanie”. Każda styczność ze słońcem bowiem nie tylko dostarcza komórkom ciała energii do działania, ale jednocześnie powoduje uszkodzenie skóry. Dlatego tak ważna jest prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna i stosowanie preparatów, które niwelują skutki niebezpiecznego promieniowania UV. Czytaj dalej

 • 3597

  Z SPF czekasz na letni sezon? To błąd!

  Mimo wzrostu świadomości konsumenckiej, z produktów z ochroną UV nadal korzystamy głównie w okresie wiosenno-letnim. Aby zmienić te nawyki i podejście, Pure by Clochee wypuściło na rynek nowy kosmetyk – BB SPF 30 Krem mineralny. Z pewnością będzie to całoroczny sprzymierzeniec dla dobrej kondycji skóry. Jego formuła została opracowana tak, aby spełniał swoje zadania w codziennej pielęgnacji, niezależnie od pory roku. Czego możemy się po nim spodziewać? Czytaj dalej

 • 3551

  Świat u stóp!

  26 kości, 107 mięśni oraz żyły, tętnice i nerwy o całkowitej długości 1,6 km, a także setki tysięcy gruczołów potowych – ludzkie stopy to ewolucyjny majstersztyk. Ale tylko w pełni zdrowe i sprawne stanowią stabilną podporę ciała! Tymczasem coraz więcej Polaków boryka się z dolegliwościami takimi jak nadmierne pocenie czy, w efekcie, z grzybicą. Dlatego o stopy należy dbać w każdym wieku i właściwie pielęgnować je przez cały rok, a bezpiecznych, skutecznych i sprawdzonych dermokosmetyków i wyrobów medycznych szukać w aptekach. Czytaj dalej

 • 3549

  Idea zdrowej pielęgnacji włosów

  Linia Jantar Medica to intensywna kuracja do włosów zniszczonych i wymagających regeneracji z wyciągiem z bursztynu dostępna wyłącznie w aptekach. Wysokie stężenie składników aktywnych oraz rezultaty działania potwierdzone w badaniach konsumenckich to gwarancja skuteczności od pierwszego zastosowania. Czytaj dalej

 • 3546

  Poczuj ZEW zdrowych i lśniących włosów – odkryj nowy szampon do włosów 2w1 z odżywką ZEW for men

  Nowy produkt z węglem drzewnym z Bieszczad w ofercie polskiej marki kosmetyków dla mężczyzn. Czytaj dalej

 • 3540

  Nowość od polskiej marki Olivia Plum – Tonik DASH - nawilżająca esencja tonizująca

  Polska marka kosmetyków naturalnych Olivia Plum wkracza w nowy obszar i poszerza swoje portfolio o kolejny produkt. Debiutancka seria naturalnych toników do twarzy to kosmetyki, nad którymi pracowaliśmy bardzo długo – mówi założycielka marki Ania Śliwińska. Udało nam się, zachowując krótki skład i dobierając wyjątkowe składniki aktywne, nadać im pożądane właściwości. 23 lutego odbył się launch pierwszego z nich – toniku nawilżającego DASH. Czytaj dalej

 • 3503

  tołpa dermo men max efekt. W odpowiedzi na męskie potrzeby.

  Czasy się zmieniają. Współcześni mężczyźni poszukują w kosmetykach już nie tylko skuteczności, ale także innowacji i przyjemności z używania. Dlatego połączyliśmy trendowe składniki z najważniejszymi potrzebami pielęgnacyjnymi mężczyzn, nie rezygnując ze skutecznego działania. Poznajcie nowoczesną i energetyzującą linię tołpa dermo men max efekt. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/