SUCRAGEL – ciekawy składnik kosmetyków

Kategoria: Surowce kosmetyczne
5 min. czytania

Ten jeden surowiec można wykorzystać do produkcji tłustych żeli, środków myjących typu olej w wodzie, olejków do kąpieli, płynów do demakijażu, balsamów, a nawet kremów. Praktycznie można stworzyć całą gamę produktów z sucragelem. Występuje on w różnych postaciach – istnieje wersja, którą można stosować w produktach organicznych i która nadaje się do receptur naturalnych oraz taka, z którą najłatwiej się pracuje.

Sucragle to mieszanina estrów cukrowych i olejów, umożliwiająca formulatorom tworzenie lepkich, oleistych żeli i stabilnych emulsji do różnych produktów do pielęgnacji włosów i skóry. Zapewnia ona łagodne oczyszczanie, stabilizację emulsji, przyjazną dla środowiska produkcję i ulega biodegradacji – to tylko niektóre z jej pożądanych cech. Niektóre badania wykazały, że w pewnych mieszaninach materiały te tworzą bardzo interesujące struktury (fazy dwuciągłe), które w przyszłości mogą zapewnić bardziej zaawansowane możliwości ich zastosowania. Dodatkową zaletą jest to, że są one dostępne z różnych źródeł, więc można się nimi bawić w domu, aby sprawdzić, jak sprawdzają się w praktyce [1].

Chociaż mieszaniny na bazie estrów cukrowych nie są smaczne (ale są jadalne), to wydają się być fantastycznym źródłem informacji dla rynku kosmetycznego. Same estry cukrowe są rozpuszczalne w wodzie, ale olejki roślinne wymagają łagodnego środka myjącego, aby dokładnie usunąć je z powierzchni włosów. Ze względu na ich wysoce hydrofilowe struktury właściwości humektantu pochodzącego zarówno z estru sacharozy, jak i gliceryny mogą powodować lepkość włosów, a nawet prowadzić do ich puszenia się, zwłaszcza w pewnych warunkach środowiskowych. Należy o tym pamiętać, jeśli zdecydujemy się na stosowanie produktów bez spłukiwania zawierających te składniki. Zasadniczo mieszanka sucragelu jest bardzo delikatnym materiałem o dużym potencjale, ponieważ formulatorzy zarówno w domu, jak i w Jakość i bezpieczeństwoch starają się opracować produkty zgodne z filozofią ekologiczną [2].

Produkty te można przygotowywać w temperaturze pokojowej, jak również podgrzać je do 80°C, co oznacza, że można w nich roztopić dowolne masła lub woski. Dodanie wosków lub masła nie spowoduje zmiany lepkości gotowego produktu, co jest interesującą cechą tego emulgatora. Różne rodzaje sucrageli przedstawiono w poniższej tabeli.

Jak widać, wszystkie są naturalne. Stosując sucragel, można więc uzyskać produkt w 100% naturalny. Częstotliwość stosowania jest taka sama, z wyjątkiem AP V2, który można zastosować w ilości 10-15%. Sucragel AOF Bio jest w ponad 90% organiczny [3].

Powiedziałbym, że prawdopodobnie największym wyzwaniem podczas pracy z sucragelem jest robienie małych partii próbnych. Producent podaje szczegółowe wskazówki, jak sporządzać żele oleiste przy użyciu mieszadła, co jest świetnym rozwiązaniem, jeśli się je posiada. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z recepturowaniem, możesz nie mieć mieszadła górnego, a dobre mieszadło jest dość drogie – nie przychodzi mi do głowy żaden tani zamiennik, które pozwala mieć wolne ręce i wlewać fazę olejową przy jednoczesnym jej mieszaniu. Ponadto używając mieszadła górnego, trzeba wykonywać większe partie, co może być problemem, jeśli ma się ograniczoną liczbę surowców.

Jak zatem ręcznie przygotować małe partie sucragelu?

Na szczęście istnieje sposób na robienie małych partii bez użycia maszyn. Udało mi się zrobić 100 g o idealnej stabilności. Zasugerowano mi mieszanie ręczne za pomocą łopatki. Za pierwszym razem, gdy próbowałem, byłem nadpobudliwy, spieszyłem się i dodałem za dużo oleju, co nie zadziałało. Kiedy próbowałem ponownie, nie spieszyłem się i dodałem olej do sucragelu powoli, po kropli, dobrze mieszając między kolejnymi kroplami. To zadziałało dobrze. Od tamtej pory w ten sam sposób przygotowałem wiele żeli olejowych i zawsze odnosiłem sukces.

Przykład, który pokazuję poniżej, dotyczy Sucragelu AP V2. Zobaczycie, że użyłem tylko 15%, a pozostałe 85% to ciekłe oleje.

METODA

  1. Wstrząśnij sucragelem w jego pojemniku i odważ odpowiednią ilość do zlewki.
  2. Odważ olejki do innej zlewki i odstaw na bok. Jeśli używasz niektórych maseł, możesz je stopić z olejami. W zależności od ilości masła, może być konieczne stopienie go razem z olejami i doprowadzenie sucragelu do tej samej temperatury, ale nie zawsze jest to konieczne.
  3. Wlej niewielką ilość oleju do sucragelu, nie więcej niż kropelkę lub dwie naraz, i dobrze wymieszaj.
  4. W miarę wzrostu lepkości można je stopniowo dodawać do 5 g (bardzo stopniowo).

Jest to długi proces, jednak lepiej jest dodawać niewielką ilość za każdym razem, niż się spieszyć.

Jeśli jednak dopiero zaczynasz używać tego emulgatora, trzymałbym się tylko 1,5-2,5 g. W ten sposób uzyskasz dobre rezultaty. W miarę przyzwyczajania się do materiału będziesz wyczuwał, kiedy można zwiększyć ilość dodawanego oleju.

Bardzo ważne jest to, aby dobrze wymieszać każdą dodaną porcję oleju. Zauważysz, że w miarę dodawania olej gęstnieje coraz bardziej, aż osiągnie swoją ostateczną lepkość.

Na początek proponuję użyć tylko jednego oleju. Nie zawracaj sobie głowy innymi olejami, ponieważ podczas robienia pierwszej partii masz tylko pojęcie o tym, jak prawidłowo ją przetwarzać.

Jak widać, ręczne wykonanie tłustego żelu za pomocą sucragelu jest dość łatwe, wystarczy tylko odpowiednia technika i cierpliwość.

DODAWANIE INNYCH SKŁADNIKÓW

Zaleca się dodanie przeciwutleniacza w celu przedłużenia trwałości olejów. Dodaj go do fazy olejowej. Jeśli chcesz dodać substancje zapachowe, dodaj je również do fazy olejowej. Jeśli masz jakieś substancje stałe, np. środki złuszczające, proszki, lepiej dodaj je po zakończeniu przygotowywania żelu, ponieważ chcesz, aby były zawieszone [4].

DODAWANIA DUŻEJ ILOŚCI MASŁA I WOSKU

Do tej pory udało mi się dodać niewielką ilość (do 15%) masła do fazy olejowej i wciąż przetwarzanego na zimno sucragelu. W tym celu topiłem je razem z olejami. To może być dobre rozwiązanie, ale zależy od użytych maseł i ogólnej temperatury żelowania fazy olejowej. Jeśli używasz dużo twardego masła, a temperatura żelowania jest wysoka, być może będziesz musiał stopić je z olejami i podgrzać sucragel do tego samego poziomu. Jeśli przetwarzasz sucragel na gorąco, dodaj olejki zapachowe/esencjonalne, gdy żel jest już gotowy i chłodny (40°C lub mniej).

PODSUMOWANIE

Nie ma znaczenia, jakiego sucragelu używasz, wszystkie wymagają tej samej techniki. Robiłem żele z Sucragelu AOF/AOF Bio i Sucragelu XL w dokładnie taki sam sposób. Jedyna różnica polega na tym, że proporcje sucragelu do oleju będą inne. W przypadku innych sucrageli należy stosować proporcje od 25/75 do 20/80 sucragelu do oleju.

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 4/2022