SeaBalance – pierwszy na świecie emulgator na bazie alg morskich

Kategoria: Surowce kosmetyczne
4 min. czytania

Firma Carbonwave jest pionierem w podejściu wykorzystującym naturalną zdolność regeneracji oceanów do tworzenia prawdziwie zrównoważonych produktów. Podczas gdy algi od wielu lat są wykorzystywane jako składniki aktywne działające nawilżająco, przeciwutleniająco czy odmładzająco, Carbonwave opracował pierwszy na świecie emulgator na bazie wodorostów. Otrzymywany jest z glonów o nazwie Sargassum. Carbonwave opatentował model biorafinerii kaskadowej zdolnej do tworzenia produktów i biomateriałów w różnych branżach, a SeaBalance jest jego pierwszym produktem przeznaczonym dla branży Personal Care. Sargassum jest swobodnie pływającą makroalgą tradycyjnie występującą w Morzu Sargassowym znajdującym się na Oceanie Atlantyckim. W ostatnich latach Sargassum rozprzestrzeniło się z powodu nadmiernego spływu składników odżywczych z Amazonii (kolejny skutek wylesiania) i ogrzewania oceanów, co doprowadziło do powstania pasów Sargassum o monstrualnych rozmiarach, których wagę szacuje się na 20 milionów ton(1). Pas ten jest przenoszony przez prądy oceaniczne do Meksyku i na Karaiby, gdzie wypływa na plaże w ilości megaton. Kiedy dociera do lądu, pozbawia przybrzeżne siedliska morskie – takie jak rafy koralowe – tlenu i światła słonecznego, a dodatkowo zaczyna uwalniać arsen oraz siarkowodór, które powodują powstawanie zapachu podobnego do woni gnijących jaj. Dla obszaru, którego gospodarka w dużej mierze opiera się na turystyce, Sargassum stanowi ogromny problem. Szacuje się, że bezpośredni wpływ Sargassum to 35% spadek turystyki przed pandemią COVID-19(2). Dotychczasowym „rozwiązaniem” było wyrzucanie go na składowiska, poza pole widzenia. Jednakże, gdy rozpoczyna się rozkład tlenowy, Sargassum zaczyna uwalniać metan, który jest niewiarygodnie silnym gazem cieplarnianym, 28 razy silniejszym w zatrzymywaniu ciepła w atmosferze niż CO2. Takie działanie w konsekwencji rozwiązuje jeden problem tworząc kolejny.

SeaBalance jest zatwierdzonym przez Cosmos emulgatorem typu olej w wodzie o niezwykłej użyteczności i wydajności w porównaniu z innymi naturalnymi emulgatorami dostępnymi na rynku. Otrzymywany poprzez opatentowaną, łagodną, opartą na zielonej chemii ekstrakcję na zimno, aby zachować cenne właściwości wodorostów.

Ekstrakt z sargassu został zarejestrowany w PCPC pod nazwą INCI „Sargassum Fluitans/Natans Extract”. Jak sama nazwa wskazuje, zebrane wodorosty są mieszanką dwóch odrębnych, ale nierozłącznych gatunków Sargassum: Fluitans i Natans. SeaBalance jest anionowym emulgatorem, który występuje w postaci lepkiej, białej pasty i może być stosowany zarówno w procesach na ciepło, jak i na zimno, co jest istotną kwestią dla producentów chcących zmniejszyć całkowite zużycie energii.

Emulsje wykonane przy zastosowaniu stężenia pomiędzy 3% a 6% są jedwabiście białe i dają bardzo przyjemne odczucia na skórze. SeaBalance to niezwykle wszechstronny emulgator, który pozwala uzyskać stabilne emulsje przy zastosowaniu wysokiej zawartości emolientów (niepolarnych i polarnych), olejów czy soli w szerokim zakres pH (tabela 1).

W trakcie wielu przeprowadzonych prób dowiedziono, że SeaBalance pozwala formulatorom na stworzenie receptur od lekkiego serum do gęstego kremu. Do tej pory SeaBalance został przetestowany w wielu różnych formułach, od maseczek przeciwtrądzikowych do kremów z filtrami. Ten ostatni był szczególnie interesujący, ponieważ emulsja pozostała stabilna, pomimo obecności tlenku cynku i tytanu, co może być wyzwaniem, szczególnie dla naturalnych emulgatorów.

Wszystkie emulsje poddano testom stabilności, 12-tygodniowemu testowi w temperaturze pokojowej i 40°C, jak również przyspieszonym, trwającym 10 dni testom stabilności w temperaturze 50°C.

W przeciwieństwie do roślin lądowych, które konkurują o przestrzeń obszarów miejskich i lasów deszczowych, często potrzebują świeżej wody i obfitości światła słonecznego, co ogranicza, gdzie dana roślina może rosnąć, Carbonwave uważa, że ocean jest odpowiedzią na wiele z tych wyzwań i podkreśla moc wodorostów. Sargassum nie potrzebuje ziemi, nawadniania i żadnych dodatkowych składników odżywczych do wzrostu. Oprócz tego SeaBalance również przewyższa wiele naturalnych alternatyw, takich jak Cetearyl Olivate i Sorbitan Olivate, które w próbach 1:1 okazują się zarówno trudniejsze do pracy, jak i nie tworzą stabilnych emulsji w tym samym zakresie polarności emolientów i stężeniach jak SeaBalance, zwłaszcza w obecności soli (tabela 2).

Podsumowując, SeaBalance jest niezwykle wydajnym, naturalnym emulgatorem wyróżniającym się na rynku. Zapewnia on ciekawą historię marketingową, która doskonale pasuje do rosnącego popytu na naturalne i zrównoważone produkty oraz rosnącego zainteresowania składnikami pochodzącymi z oceanów. Zeszłoroczne targi InCosmetics w Paryżu pokazały, że popyt na zrównoważone składniki jest coraz większy, a przemysł zaczyna doganiać wymagania konsumentów i naszej planety. Wybierając SeaBalance, producenci mogą wywierać rzeczywisty wpływ na zrównoważony rozwój, nie rezygnując z wydajności emulgatorów.

W artykule wykorzystano materiały, które są własnością firmy Carbonvawe.

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 1/2023

Artykuł promocyjny