Równowaga PEH – nowy trend w samoświadomości konsumentów

Kategoria: Badania i rozwój
4 min. czytania

W ciągu ostatniego roku świadomość w tematyce włosowej znacząco wzrosła, przez co przestają działać nawet rozbudowane kampanie reklamowe. Siła tego przekazu nierzadko przegrywa z wiedzą ludzi i przekazywanymi opiniami na forach internetowych. Proces ten przyśpieszyła i rozwinęła epidemia koronawirusa. Zamknięci w domach mieliśmy więcej czasu na pielęgnacyjne eksperymenty oraz konsekwentną aplikację. Jakie metody pielęgnacji wzbudziły największy zachwyt? Jak producenci mogą pomóc konsumentom w trwaniu w tej pielęgnacji?

 

Równowaga PEH

Podstawową wiedzą na temat własnych włosów jest określenie porowatości. Wyróżnia się trzy główne rodzaje porowatości: niską, średnią i wysoką. Wiąże się to z różnym rodzajem pokrycia włosa przez łuski. Porowatość określa ich stopień odchylenia na powierzchni włosa – im bardziej są rozchylone, tym wyższy jest stopień porowatości. Gdy nastąpi określenie porowatości domowymi sposobami czy poprzez wizytę u trychologa, można przejść do podstawy samoświadomości, a więc do… równowagi PEH. Skrót ten odpowiada Proteinom, Emolientom i Humektantom, czyli substancjom, które znajdujemy w składzie kosmetyków. Najprostszym sposobem dla zachowania włosów w dobrej kondycji jest określenie odpowiedniej proporcji tych substancji. W zależności od rodzaju włosa i porowatości wystarczy balans pomiędzy stosowanymi składnikami.

Proteiny to białka, które pozwalają na odbudowanie ubytków w strukturze włosa. W grupie protein znajdują się aminokwasy, elastyna, hydrolizowane proteiny czy kolagen. Efektem działania protein będzie uzyskanie odżywionych i wzmocnionych włosów.

Emolienty tworzą ochronną powłokę na włosach i skórze, dzięki czemu zapobiegają odparowaniu wody i zabezpieczają kosmyki przed urazami mechanicznymi. To masła, oleje, silikony, parafina, woski, alkohole tłuszczowe i lanolina. Zastosowanie emolientów posłuży uzyskaniu gładkich i błyszczących włosów.

Humektanty to substancje nawilżające, posiadające zdolność wiązania wody. Do tej grupy należy aloes, mocznik, kwas hialuronowy, miód, gliceryna, pantenol, cukier. Ich działanie, które wesprzemy produktami typu E, posłuży otrzymaniu włosów o lepszej objętości.

Podanie przez producentów informacji na etykiecie, do jakiej grupy należą składniki, już na starcie ułatwiłoby konsumentom ich wybór. Możliwości jest wiele, występują produkty z przewagą protein, więc typu P, ale również E, H, EH, PE i tak dalej… Obserwując kondycję włosów, możliwe jest dopasowanie odpowiedniego produktu kosmetycznego. Należy pamiętać, że nie jest możliwe ustalenie jednego sposobu aplikowania, ponieważ potrzeby naszych włosów zmieniają się w zależności od pogody czy pory roku. W tabeli przedstawiono najczęstsze niedobory i nadmiary w stosowanych produktach oraz ich skutki.

 

Olejowanie włosów

Olejki do włosów stanowią ważną część pielęgnacji włosów, szczególnie w krajach wschodnich, takich jak Indie. Badania nad wpływem olejków do włosów sięgają już 1999 r. – jako mycie wstępne lub produkt natłuszczający po myciu. Wielkim marzeniem każdego właściciela długich włosów jest lśniąca tafla zdrowych włosów. Główny problem stanowi odnalezienie odpowiedniego kosmetyku, aby uzyskać ten efekt. Najpewniejszym rozwiązaniem mogą być naturalne olejki do włosów, które dobieramy w zależności od porowatości włosów.

Oleje i masła nasycone świetnie nadają się do włosów niskoporowatych, oleje jednonienasycone do włosów średnioporowatych, a oleje wielonienasycone do wysokoporowatych. Olejowanie może również stanowić pierwszy etap pielęgnacji przed metodą OMO.

 

Metoda OMO

Ostatnią, zyskującą na popularności pielęgnacją jest mycie włosów metodą OMO (O – odżywka, M – mycie, O – odżywka). Metoda ta podzielona jest na trzy etapy i jeśli chce się uzyskać najlepsze efekty, łączy się ją z wyżej opisywanymi domowymi zabiegami.

W pierwszym z nich na włosy nakładamy odżywkę typu P, E lub H. Staramy się, by nie nakładać jej bezpośrednio u nasady. Produkt oraz jego typ wybieramy, posługując się wiedzą na temat porowatości włosów, ale również na podstawie metody prób i błędów. Drugim etapem jest umycie włosów szamponem. W tym etapie staramy się umyć sam skalp, a włosy na długości i ich końcach delikatnie umyć wytworzoną pianą. Ostatni, trzeci etap stanowi ponowna aplikacja odżywki, ale innego typu niż zaaplikowana podczas pierwszego etapu. Ta trzyetapowa pielęgnacja niewątpliwie sprawi, że włosy staną się wygładzone i nawilżone.

Wszystkie te metody odnoszą się do prawidłowej równowagi PEH i określenia porowatości włosów. Na atrakcyjność produktów pozytywnie wpłynęłoby podawanie rodzaju produktu przez firmy kosmetyczne, powołując się na skład i przeznaczony rodzaj włosów według porowatości.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub pomocy w weryfikacji składu, aby stał się atrakcyjniejszy dla konsumentów, służymy pomocą.

 

 

 

 

 

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 3/2021