Rośliny łąkowe ich zastosowanie w kosmetyce naturalnej

Za istnienie i rozwój zbiorowisk łąkowych w dużej mierze odpowiedzialne są działania gospodarcze człowieka, do których zalicza się koszenie i wypasanie. Łąki należą do siedlisk bezdrzewnych, których głównym komponentem są trawy, ale i rośliny wieloletnie, zioła. Cechują się dużym zróżnicowaniem gatunków traw tworząc gęstą darń. Walory użytkowe łąk to nie tylko pożytek dla wielu owadów, to także źródło pożywienia dla zwierząt. Nie można również pominąć faktu, że obecność zbiorowisk łąkowych przyczynia się do oczyszczania powietrza, tworząc mikroklimat, zabezpieczają one glebę przed erozją, są rezerwuarem roślin chronionych. Łąki wpisują się w krajobraz, stają się miejscem wyjątkowo cennym zarówno pod względem gospodarczym, jak i rekreacyjnym.

Warto podkreślić, że w przemyśle kosmetycznym ponad 50% roślin używanych do produkcji kosmetyków to rośliny wieloletnie, które pochodzą głównie ze zbiorowisk łąkowych. Wybór odpowiednich roślin w produkcji kosmetyków pozwala pozyskać wiele związków aktywnie czynnych, o wielokierunkowym działaniu. Na szczególną uwagę zasługują: polifenole, olejki eteryczne, witaminy, saponiny, polisacharydy, tłuszcze roślinne. Warto tutaj wspomnieć o biodostępności substancji aktywnych. Ich działanie zależy od zdolności wnikania w skórę, ale także od stanu uwodnienia skóry, również od wieku. Ciągle rosnąca tendencja powrotu do naturalnych kosmetyków pozwala na szerokie wykorzystanie roślin łąkowych.

Niniejszy artykuł ma na celu przybliżyć niezwykłe dobrodziejstwa, jakie niosą ze sobą rośliny łąkowe w kosmetyce naturalnej. Skoncentrujemy się na wybranych ziołach, których związki aktywne zasługują na szczególną uwagę.

            Pierwszą z omawianych roślin jest przywrotnik pospolityAlchemilla vulgaris L., należący do rodziny różowatych – Rosaceae. Rośliną macierzystą jest gatunek zbiorowy – przywrotnik pospolity. W Polsce występuje kilkanaście gatunków trudnych do rozpoznania ze względu na budowę morfologiczną. W lecznictwie znajdują zastosowanie przede wszystkim takie gatunki, jak: przywrotnik pasterski Alchemilla monticola, syn. A. pastoralis, żółtawozielony (A. xanthochlora) oraz i połyskujący (A. gracilis).

Nazwa Alchemilla wywodzi się od alchemików, którzy w przywrotniku upatrywali magicznych właściwości. Zbierali oni rosę z liści przywrotnika i wierzyli, że stanowi ona panaceum na wszelkie dolegliwości. Rosa miała być składnikiem tzw. kamienia filozoficznego, która potrafiła przemienić każdy metal w złoto. Krzysztof Kluk nazywa przywrotnika Gwiazdoszem i pisze o nim, że ma bardzo piękne liście i jest bardzo skuteczny na wszelkie rany. Naturalnym areałem występowania przywrotnika są przede wszystkim łąki i pastwiska. Na obszarach górskich tworzy także własne zespoły. Wybiera suche i średnio wilgotne łąki, rosnąc dobrze na stanowiskach słonecznych i półcienistych.

Przywrotnik pospolity osiąga wysokość ok. 40 cm i ma szarozielone zabarwienie. Wytwarza silne, zdrewniałe kłącze, z dobrze rozwiniętymi korzeniami. Na szczytach łodyg widnieją liczne kwiatostany – baldachogrona. Kwiaty przywrotnika są drobne, żółto – zielone. Liście pędów kwiatowych są prawie siedzące, o przylistkach podobnych do blaszek, które pod kwiatostanem tworzą „kołnierzyk” dookoła pędu. Liście na brzegu są ząbkowane, mają od siedmiu do jedenastu łatek. Liście, podobnie jak łodyga są kutnerowato owłosione. Cechą charakterystyczną dla przywrotnika jest wytwarzanie drogą gutacji kropelek wody, tzw. „rosy przywrotnikowej”, które można zaobserwować o poranku. Wiosną przywrotnik rozwija się dość wolno, jego okres kwitnienia rozciąga się od maja do października. 

Surowcem zielarskim jest ziele przywrotnika zbierane ze stanu naturalnego w czasie kwitnienia lub tuż po (od maja do września). Młode i zdrowe pędy suszy się w zacienionym i przewiewnym miejscu w temperaturze do 40°C. Lecznicze właściwości wykazują także owoce przywrotnika, które zbiera się w I fazie dojrzewania, które suszy się i miele. Przeważająca część związków czynnych obecnych w zielu przywrotnika to garbniki 4–6%, a także flawonoidy, kwasy organiczne (kwas elagowy), żywice i sole mineralne, w tym manganu, cynku i boru, oraz cukry. „Rosa przywrotnikowa” wydzielana wczesnym rankiem obfituje w aminokwasy, cukry i kwasy fenolowe oraz sole mineralne. Można ją zbierać do ciemnych słoiczków i przechowywać w chłodnym miejscu. Służyć może jako środek leczniczy – wzmacnia, oczyszcza krew i poprawia samopoczucie. Literatura podaje, że stosowanie przywrotnika w kosmetyce wpływa korzystnie na tkankę łączną, poprzez regeneracje naczyń włosowatych, zmniejszenie, a nawet zanikanie blizn, rozstępów i piegów. Przywrócona zostaje odpowiednia elastyczność skórze, przywrotnik wykazuje także działanie przeciwzmarszczkowe.

Garbniki są związkami o dużej masie cząsteczkowej, posiadają wiele grup hydroksylowych, przez co tworzą trwałe kompleksy z białkami. Oddziałują na kolagen w skórze, działając ściągająco. Martini podaje, że w wyniku tych reakcji pomiędzy garbnikami a białkami skóry tworzy się na uszkodzonej skórze trudno przenikliwa warstwa, chroniąca zakończenia nerwowe przed działaniem różnych bodźców i hamująca czynność wydzielniczą skóry. Podział pod względem chemicznym garbników uwzględnia Kohlmünzer i dzieli je na garbniki właściwe (ulegające hydrolizie) i skondensowane, do których zalicza się katechiny i pochodne kwasu galusowego.

Kwas elagowy występuje w roślinach w formie estrowej, glikozydowej lub wolnej. W formie estrowej jest składnikiem garbników hydrolizujących, zaliczanych do obszernej grupy związków o charakterze polifenolów. Kumuluje się w liściach, łodygach i kłączach, a także w nasionach. Kwas elagowy jest dimerem kwasu galusowego, wykazuje działanie lecznicze: przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe (spowalnia tempo podziału komórek nowotworowych). Posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Ciekawostką jest to, że zapobiega również utlenianiu olei roślinnych w wysokich temperaturach.

Flawonoidy w świecie roślin należą do najbardziej rozpowszechnionych związków, mają charakter barwników, przeważnie o kolorze żółtym i pomarańczowym. Podstawowy szkielet budujący tę grupę związków składa się z 15 atomów węgla, tworząc układ C6-C3-C6. Układ ten ma charakter heterocykliczny. Podstawą struktury tych związków są dwa pierścienie fenolowe, oznaczone literami A i B. Pierścienie te łączy trójwęglowy mostek, który poprzez atom tlenu zamykany jest w trzeci pierścień – oznaczany symbolem C. Znaczna część flawonoidów łączy się wiązaniem O-glikozydowym z cukrami. Flawonoidy gromadzą się przeważnie w zewnętrznych częściach roślin, w skórce liści, kwiatów i owoców. Najważniejszą rolą, jaką spełniają flawonoidy jest ich działanie antyoksydacyjne, wywierając wpływ na przebieg wielu procesów metabolicznych. Neutralizują one wolne rodniki w bezpośrednich reakcjach z nimi, poprzez redukcję reaktywnych form tlenu w do bardziej stabilnych form, niereaktywnych. Zdolność antyoksydacyjna wynika z pierścieniowej budowy flawonoidów, sprzężonych wiązań podwójnych oraz obecności grup funkcyjnych w pierścieniach. Najbardziej rozpowszechnione są kwercetyna, rutyna, hesperydyna, które uszczelniają naczynia krwionośne i zapobiegają wybroczynom. Wpływają na wzmocnienie tkanki łącznej poprzez poprawę przepływu krwi w naczyniach i uszczelnienie śródbłonka naczyń krwionośnych. Posiadają również właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Istotnie ważne jest unieczynnienie przez flawonoidy, (zwłaszcza przez kemaferol) dwóch enzymów rozkładających kwas hialuronowy i elastynę. Dzięki czemu wzmacniają one tkankę łączną, poprawiając nawilżenie i napięcie skóry.

           Mniszek zwyczajnyTaraxacum officinale Wiggers. Roślina wywodzi się z Europy, zagościła w krajach Azji, Ameryki Północnej, a także na półkuli południowej. W Polsce jest pospolitym chwastem, rośnie na ugorach, poboczach dróg, łąkach i trawnikach. Zalicza się ją do rodziny astrowatych – Asteraceae. Posiada liczne synonimy, takie jak: brodawnik, dmuchawiec, mnich, lwi ząb. Mniszek tworzy pionowy, silnie rozgałęziony, walcowaty korzeń, z którego wiosną wyrasta rozeta liści odziomkowych, a później kilka pędów kwiatonośnych. Liście w zarysie lancetowate, głęboko wcinane, połyskujące, żywo zielone. Pędy stanowią szypułki sięgające 25 cm wysokości, wzniesione, wewnątrz puste, zakończone są pojedynczymi koszyczkami, o średnicy około 5 cm. Koszyczki zbudowane są wyłącznie z kwiatów języczkowatych, koloru żółtego. Roślina kwitnie od kwietnia do lipca.

Mniszek zwyczajny reprezentuje ogrom składników aktywnych, surowcem zielarskim są liście, koszyczki oraz korzenie. W liściach i koszyczkach rośliny odnotowuje się duże ilości polifenoli, zwłaszcza flawonoidów (rutyna, kwercetyna), spotyka się też żółte barwniki ksantofile, taraksanty, sole mineralne: potas, magnez, siarkę i krzem, fosfor, kwas kawowy i chlorogenowy. Zaznaczyć trzeba, że młode rośliny zawierają duże ilości witaminy C, a także witaminę A witaminy z grupy B oraz proteiny. W korzeniach występują białka, żywica, trójterpeny, cholina oraz wielocukier: inulina, a także kwasy organiczne. Zarawska podaje, że mniszek zwyczajny stosowany jest do oczyszczania suchej, zmęczonej skóry, natomiast Kołodziej wskazuje, iż cenne jest używanie soku ze świeżego ziela, gdyż właśnie takie preparaty mają najlepsze działanie regeneracyjne, przyspieszając bliznowacenie i zanikanie uszkodzeń skóry.

Witamina C, inaczej kwas askorbinowy, jest niezbędna w przebiegu wielu procesów metabolicznych. Wywiera bardzo duży wpływ na funkcjonowanie i stan tkanki łącznej, skóry i błon śluzowych. Uszczelnia i uelastycznia naczynia włosowate, zapobiega krwawieniom i wybroczynom skórnym. Ponadto jest aktywatorem syntezy kolagenu, wpływa na wytrzymałość tkanki łącznej.

Rutyna jest pochodną kwercetyny, zaliczana do bioflawonoidów (witaminy P), które zapewniają elastyczność naczyń włosowatych, działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Rutyna zapobiega łamliwości i kruchości naczyń włosowatych, hamuje aktywność hialuronidazy. Rutyna w połączeniu z witaminą C zapewnia jej stabilność i potęguje działanie. 

Inulina należy do oligosacharydów, zbudowana jest z cząsteczek fruktozy. Coraz częściej używana jest do produkcji kosmetyków. Zaliczana jest do tzw. prebiotyków – substancji, które stymulują rozwój właściwej flory bakteryjnej, a ograniczają rozwój bakterii chorobotwórczych. Takie właściwości niosą ogromne korzyści szczególnie dla cery trądzikowej, osłabionej, podrażnionej i podatnej na zakażenia.

Kwas kawowy i chlorogenowy występują jako składniki czynne w wielu surowcach zielarskich. Ich rola sprowadza się przede wszystkim do funkcji antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych, co ma istotne znaczenie w kosmetyce. Posiadają także właściwości przeciwwirusowe. Kwas kawowy powszechnie występuje u roślin, często związany jest z flawonoidami. Wykazano jego właściwości bakteriostatyczne. Kwas chlorogenowy jest depsydem kwasu kawowego z kwasem chinowym. Hamuje uwalnianie histaminy i działa przeciwzapalnie, co ma istotne znaczenie w kosmetyce, w szczególności chorób alergicznych skóry.

            Stokrotka pospolita Bellis perennis L., to kolejna roślina łąkowa, która występuje na terenie całego kraju. Spotkać ją można również na przydrożach, pastwiskach. Należy do rodziny Asteraceae – astrowate, jest niewielką byliną osiągającą wysokość 5–20 cm. Łodyga jest wzniesiona, pozbawiona liści. Liście tworzą rozetę, odziomkowe. Kwiaty stokrotki są języczkowe białe, czerwono nakrapiane, wewnętrzne – rurkowate, żółte. Stokrotka kwitnie od marca do listopada. Surowcem zielarskim są kwiaty zawierające olejek eteryczny, flawonoidy, saponiny, garbniki, polisacharydy. W lecznictwie stokrotka wykazuje działanie wykrztuśne, przeciwzapalne i regenerujące. Zastosowana zewnętrznie hamuje drobne krwawienia, działa ściągająco. Szczególnie zalecana jest do cery naczynkowej, łojotokowej. Badania potwierdziły działanie rozjaśniające przebarwienia preparatów ze stokrotki. Odpowiedzialne za takie działanie są przede wszystkim polifenole, polisacharydy (posiadające zdolność enzymatycznego zmniejszania aktywności tyrozynazy).

Polisacharydy, wielocukrowce, to związki zbudowane z cukrów prostych (glukoza, fruktoza, galaktoza), połączone wiązaniami α- lub β-glikozydowymi. Liczba cukrów prostych wchodzących w skład polisacharydów wynosić może nawet do kilkunastu tysięcy. W roślinach pełnią funksję substancji zapasowych i budulcowych, w lecznictwie wykorzystuje się ich wszechstronne działanie. Coraz większe znaczenie w kosmetyce mają polisacharydy, w skład których wchodzą również: aminocukry, kwasy uronowe oraz polipeptydy o znaczeniu immunostymulującym.

            Babka lancetowataPlantago lanceolata L., należy do bylin z rodziny babkowatych – Plantaginaceae, popularnie występuje na łąkach i przydrożach na terenie całego kraju.

Babka lancetowata tworzy rozetę długich, wąskich, 3–5-nerwowych, zaostrzonych na szczycie liści. Długie bezlistne szypuły kwiatowe zakończone są drobnymi niepozornymi kwiatami skupionymi w kwiatostan. Owocem jest drobna torebka. Babka kwitnie od maja do września. Surowcem zielarskim są przede wszystkim liście babki, które zbiera się w okresie kwitnienia.

Znana jest już od czasów starożytnych, w których stosowano nasiona babki w leczeniu m.in. czerwonki. Świeży sok z liści babki pomocny jest przy użądleniu pszczoły. W lecznictwie ludowym powszechnie używano babki w leczeniu przewlekłego kaszlu, nieżytach przewodu pokarmowego, jako środek przeciwzapalny i przeciwbakteryjny. Dziś na rynku spotkać możemy preparaty farmaceutyczne – syropy – stosowane jako leki wykrztuśne.

Babka lancetowata prezentuje ogrom związków aktywnie czynnych. Zaliczamy do nich: flawonoidy (bajkaleina), garbniki, kwasy organiczne (askorbinowy, fumarynowy, cynamonowy). Cennymi związkami są substancje śluzowe (ramnogalakturonan), wyodrębniono również L-arbinozę, D-galaktozę, D-glukozę, D-mannozę. Odnaleźć można także sole mineralne (związki krzemu, żelaza, potasu i cynku). Liście babki lancetowatej zawierają także glikozydy irodoidowe: aukubinę, katalpol oraz glikozydy propionowe: wernaskozyd. W nasionach wyodrębniono z kolei fitosterole.

Glikozydy irodoidowe zbudowane są z pierścienia cyklopentanu oraz heterocyklicznego α-pironu. Zainteresowanie zastosowaniem aukubiny w lecznictwie jest ogromne. Udowodniono bowiem, że działa ona bakteriostatycznie wobec bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, co wykorzystywane jest w leczeniu zakażeń żołądka przez Helicobacter pylori. Istnieją prace naukowe wskazujące również właściwości przeciwnowotworowe tego związku. Aukubina skuteczna jest również jako środek przeciwwirusowy i przeciwzapalny, który można z powodzeniem wykorzystać w chorobach skóry. Ekstrakty sporządzone na bazie liści babki lancetowatej zmniejszają opuchliznę, regenerują naskórek. Szczególnie zalecane są dla skóry trądzikowej, działają również przeciwzmarszczkowo, a także w pielęgnacji okolic intymnych.

Obecne w surowcu związki śluzowe ponadto wykazują działanie regeneracyjne, pobudzając produkcję interferonu. Katalpol z kolei działa rozkurczowo. Synergiczne działanie związków obecnych w roślinie pozwala na uzyskanie skutecznej terapii w wielu schorzeniach skóry.

            Na podstawie przedstawionych wyżej wybranych roślin łąkowych możemy zauważyć, że odgrywać mogą one szczególną rolę w kosmetyce naturalnej. Użyte w postaci wyciągów, naparów czy maceratów olejowych stają się wyjątkowym składnikiem receptur. Inwencja twórcza technologów produkcji pozwala uzyskać jak najlepszy preparat, który posłuży skórze w jej ochronie i pielęgnacji.

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 3/2022

 

Udostępnij materiał w

Zobacz aktualne wydanie

Nowości kosmetyczne

 • 4474

  Naturalna pielęgnacja skóry malucha. Opieka, która koi i wspiera

  Skóra noworodka to ta najdelikatniejsza i wymagająca najbardziej troskliwej opieki już od pierwszych dni życia. Dwa kluczowe wyzwania, jakie stoją przed opiekunami maluchów, to zapewnienie skórze dziecka optymalnych warunków dla rozwoju naturalnej odporności oraz zapobieganie podrażnieniom. Jak twierdzą eksperci, równie ważna, jak dobór najlepszych składników, jest wiedza na temat potrzeb skóry dziecka. Czytaj dalej

 • 4473

  LIMITOWANE NOWOŚCI ZIAJA NA LATO

  Energetyczne, odświeżające, lekkie, szybko wchłaniające się i poręczne. Do tego wegańskie i z wysokimi indeksami naturalności. Arbuz i mirabelka - to nasi przyjaciele w nadchodzącym letnim sezonie. Czytaj dalej

 • 4469

  Olejek do ust od Your KAYA - efekt glow i dogłębne nawilżenie gwarantowane

  Your KAYA, rozszerza swoją kosmetyczną ofertę o nowość – olejek do ust z efektem glow. Nowy produkt pozostawia na ustach błysk tafli o pobudzającej zmysły woni toffi. Aż chce się je malować, wąchać i całować! Czytaj dalej

 • 4468

  Kwas laktobionowy, pantenol i alantoina. Łagodzące trio do kąpieli malucha

  Kąpiel niemowlaka to jeden z najważniejszych i najprzyjemniejszych rytuałów... ale także element pielęgnacji, który jest kluczem do zdrowia oraz komfortu dziecka w pierwszych dniach życia. Kosmetolodzy wskazują na składniki łagodzące i nawilżające jako must-have w codziennej kąpieli malucha – a zatem na pantenol, alantoinę i niezawodny kwas laktobionowy. Czytaj dalej

 • 4467

  Jak szybko zapuścić włosy? Najlepsze sposoby polecane przez trychologa

  Długie, gęste włosy od zawsze były symbolem piękna i atrakcyjności. Dlatego nie dziwi fakt, że wiele osób pragnie zapuścić je w jak najkrótszym czasie. Każdy z nas ma unikalny cykl wzrostu włosów, który determinowany jest przez genetykę, styl życia, stan zdrowia, codzienne nawyki oraz inne czynniki. Niektórzy cieszą się szybkim przyrostem, osiągając długie kosmyki w krótkim czasie, podczas gdy u innych ten proces może potrwać o wiele dłużej. Ważne jest, aby zachować cierpliwość w trakcie zapuszczania włosów. Czytaj dalej

 • 4466

  Lato 2023 – najmodniejsze cięcia, kolory i stylizacje włosów

  Wymarzone zagraniczne wyjazdy, muzyczne festiwale i długie, wieczorne, wyjścia – to wszystko czeka nas latem i na wszelkich tego typu okazjach pragniemy wyglądać spektakularnie, w zgodzie z aktualnymi trendami. Jak kształtują się te dotyczące włosów? Strzyżenie, koloryzację i stylizację łączy w tym sezonie jedno hasło – naturalność. L’Oréal Professionnel Paris podpowiada, jak wykorzystać ten trend i podkreślić naturalne piękno włosów, by uzyskać najbardziej efektowny rezultat. Czytaj dalej

 • 4465

  Odpowiednia higiena podczas miesiączki to wyraz troski o swoje zdrowie

  Tradycyjne produkty do higieny podczas menstruacji mogą podrażniać, powodować infekcje, przynosić ból, dyskomfort, problemy z zajściem i utrzymaniem ciąży, a także powodować poważne choroby. Dlatego wybór odpowiednich środków higienicznych jest niezwykle ważny dla kobiet. Kiedy stosujemy organiczne i certyfikowane podpaski, tampony lub wkładki GingerOrganic nasze miejsca intymne mają kontakt tylko z czystą, organiczną bawełną i niczym więcej, bez substancji chemicznych, chloru, dioksyn oraz alergizujących składników zapachowych. To najlepszy wybór dla naszego zdrowia i komfortu. I wyraz troski o siebie. Czytaj dalej

 • 4460

  Naturalne kosmetyki dla dzieci 4organic Kajko i Kokosz - zabawa w kąpieli

  Dzień Dziecka już za parę dni. Nowe warianty naturalnych kosmetyków dla dzieci 4organic Kajko i Kokosz sprawią, że kąpiel staje się ciekawą zabawą. Czytaj dalej

 • 4459

  Yope świętuje premierę "Małej Syrenki" Disneya

  Z okazji kinowej premiery „Małej syrenki” Disneya marka YOPE promuje produkty do włosów z serii Bounce. Czytaj dalej

 • 4458

  Soczysta truskawka w domowym SPA dla włosów. Pielęgnacja w stylu królowej lata

  Truskawka to królowa pierwszych dni lata – soczysta, pachnąca i pełna witamin. Kochamy truskawkę! Eksperci podpowiadają, że nasze włosy także doceniają bogactwo, jakie niesie ze sobą ten słodki owoc. Truskawka w domowej pielęgnacji włosów oznacza oczyszczenie, wzmocnienie i perfekcyjną rewitalizację. Tak samo skuteczna, jak smaczna…. Naturalnie! Czytaj dalej

 • 4457

  Gdy pojawi się intymny problem

  Jakie mogą być przyczyny dolegliwości okolic intymnych? Jak im zaradzić i jakie warto zastosować preparaty, aby zażegnać problem? Czytaj dalej

 • 4456

  Perfumy CHOPIN – nowa odsłona strony internetowej marki

  Strona internetowa Chopinperfumes.com zyskała nowe oblicze. Nowa odsłona strony związana jest z premierą kolekcji perfum dla kobiet marki Chopin, których ambasadorką jest Natalia Kukulska. Wody perfumowane Chopin Perfumes dla niej i dla niego to olfaktoryczna interpretacja kompozycji Mistrza, z których każda opowiada własną historię i tworzy wiele różnych warstw emocji. Czytaj dalej

 • 4454

  Mądrość Matki Natury dla przyszłych i obecnych mam

  Matka natura, tak jak i YOPE wie, co dobre dla jej dzieci. Linia pielęgnacyjna MAMA CICA powstała w odpowiedzi na potrzeby kobiet w ciąży i mam niemowlaków. Każdy z produktów czerpie z regeneracyjnych właściwości naturalnych składników, potwierdzonych badaniami naukowymi. Czytaj dalej

 • 4453

  Wcierki w pielęgnacji PEH. Proteiny i humektanty w naturalnych mgiełkach

  Rynek beauty oszalał na punkcie świadomej pielęgnacji włosów. Skrót PEH pojawia się w wypowiedziach trychologów i kosmetologów ekstremalnie często. I słusznie! Odpowiedni balans protein, emolientów oraz humektantów to bowiem podstawa zdrowego i pięknego wyglądu fryzury. Eksperci podpowiadają, że w przypadku pielęgnacji PEH nie powinniśmy zapominać o naturalnych wcierkach. Czytaj dalej

 • 4452

  Zdrowa opalenizna

  Lekko przybrązowiona skóra, ale jędrna, elastyczna i nawilżona. Bez poparzeń, bez przebarwień. Tak wygląda zdrowa opalenizna. Jak ją osiągnąć? Czytaj dalej

Czytaj inne

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • https://wsiiz.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/