Przewożenie powietrza kosztuje – trudne czasy wymagają optymalnych rozwiązań.

W obliczu nowej rzeczywistości, związanej z galopującym wzrostem cen oraz coraz trudniejszą sytuacją gospodarczą, przybywa przedsiębiorców zmuszonych szukać rozwiązań, umożliwiających maksymalne ograniczenie ponoszonych kosztów.

Przechowywanie i transport towarów to jedna z dziedzin, której optymalizacja może przynieść wymierne korzyści. Pomocne w tym zakresie są specjalistyczne narzędzia software’owe, a jednym z nich jest oprogramowanie firmy Multiscience.

O przybliżenie funkcjonalności tych rozwiązań poprosiliśmy Lidię Staszewską, przedstawicielkę handlową firmy SCORPIO, zajmującą się wdrażaniem oprogramowania do optymalizacji paletyzacji.

 

Oprogramowanie firmy Multiscience - jak może pomóc przedsiębiorcom?

To oprogramowanie pozwala wykorzystać w możliwie najlepszy i najbardziej optymalny sposób przestrzeń ładunkową. Dotyczy to zarówno rozmieszczenia ładunku na paletach, w przestrzeni magazynowej, jak i w wybranych środkach transportu. Każda firma produkcyjna, niezależnie co produkuje, musi magazynować oraz transportować swoje produkty. Dlatego bardzo ważne jest, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń, którą się dysponuje. Im bardziej optymalne będzie ułożenie ładunku w opakowaniu czy na palecie, tym mniejszy będzie koszt jego składowania i transportu.

Obniżenie kosztów na różnych poziomach jest oczywiście największym atutem. Ale czy to jedyna korzyść jaką dają omawiane rozwiązania?

Niewątpliwą zaletą jest także ograniczenie śladu węglowego. Zrównoważony rozwój staje się coraz bardziej istotny dla naszego społeczeństwa. Jeśli dzięki zastosowaniu oprogramowania MultiPack lub MultiMix klient byłby w stanie przewozić więcej swoich produktów w jednym transporcie, odbyłoby się to nie tylko z korzyścią dla jego finansów, ale także dla środowiska.

Wspomniane przez Panią rozwiązania MultiPack i Multimix to programy do paletyzacji. Proszę wyjaśnić, czym się od siebie różnią?

Obydwa programy służą do paletyzacji, czyli optymalnego układania produktów na palecie, ale również produktów jednostkowych w opakowaniu zbiorczym, a w przypadku MultiMix także palet w środku transportu. Zasadniczą różnicą między tymi programami jest jednak to, że MultiPack optymalizuje układ produktów jednorodnych, a Multimix - produktów mieszanych.

Jednorodnych, czyli takich samych oraz mieszanych, czyli różnych?

Ogólnie rzecz ujmując - tak. Rzeczywiście MultiPack oblicza optymalne ułożenie dla jednakowych produktów, natomiast w przypadku programu MultiMix trzeba doprecyzować, że mówiąc o produktach mieszanych, chodzi o obiekty o różnych wymiarach, ale jednakowego typu, np. opakowania kartonowe w kształcie prostopadłościanu.

 Proszę opowiedzieć nam coś więcej o samych programach. Jakie funkcjonalności posiadają?

Program MultiPack jest w stanie układać opakowania oraz produkty mające formę graniastosłupów o podstawie prostokąta, owalu lub sześciokąta, przy czym użytkownik może wybrać tylko jeden typ kształtu w jednej kalkulacji. Zakres dostępnych funkcji jest zależny od modułów, które klient wybiera wedle swoich potrzeb. Do dyspozycji jest jedno, dwu lub nawet trzystopniowa analiza.

Czy każda z nich jest przypisana do konkretnego modułu?

Dokładnie tak. Moduł I oblicza optymalne ułożenie opakowań na palecie, moduł II rozmieszcza w nich opakowania jednostkowe, a moduł III umożliwia zastosowanie opakowania pośredniego. Każdy kolejny moduł zawiera w sobie funkcjonalności poprzedniego.

Warto wspomnieć, że MultiPack posiada również niezależną funkcję przeznaczoną do optymalizowania paletyzacji opakowań płaskich, która sprawdza się w przypadku wysztancowanych opakowań ułożonych na płasko, złożonych opakowań klejonych oraz blistrów.

A jak wygląda obsługa programu MultiPack?

MultiPack jest niezwykle prosty w użytkowaniu. Po pierwsze klient może wprowadzić własną bazę opakowań. Dzięki temu po podaniu parametrów i ilości produktów jednostkowych program błyskawicznie podpowie, które opakowanie spośród tych, którymi dysponuje klient, najlepiej sprawdzi się dla danej partii towarów.  Można także skorzystać z opcji, w której program zaproponuje całkiem nowe opakowanie, dopasowane do danych wartości.

W odniesieniu do paletyzacji, sprawa wygląda bardzo podobnie. Tutaj także wystarczy wprowadzić odpowiednie parametry - wymiary palety oraz opcjonalnie jej dopuszczalną wysokość i obciążenie, aby program obliczył najkorzystniejsze układy opakowań zbiorczych na palecie.

Brzmi rzeczywiście bardzo prosto.

I takie jest. A to tylko jedna z wielu zalet tego programu.

W takim razie, jakie jeszcze zalety posiada?

Pozwala ograniczyć ilość różnych opakowań zbiorczych, co przekłada się na uproszczenie procesu pakowania oraz obniżenie kosztów, choćby ze względu na możliwość zamawiania mniejszego asortymentu opakowań, ale w większej ilości. Dzięki temu klient powinien uzyskać na nie lepszą cenę zakupu. Ponadto MultiPack posiada możliwość wizualizacji etykiet informacyjnych oraz zabezpieczeń, które można zastosować do ochrony towaru. Wszystkie zwrócone przez program dane można wydrukować w postaci czytelnego raportu, który znacznie ułatwi układanie opakowań zgodnie z wytycznymi.

Szkoda, że MultiPack nie układa jeszcze opakowań za nas...

Zarówno Multipack jak i Multimix może w tym pomóc robotom współpracującym, jeśli klient takie posiada. Producent oferuje moduł dodatkowy, który tłumaczy współrzędne (koordynaty) paczek, aby były zrozumiałe dla zrobotyzowanych stanowisk klienta.

Wspomniała Pani wcześniej o trzech modułach programu Multipack czy MultiMix również posiada takie moduły?

Tak, z tą różnicą, że szybkie algorytmy obliczeniowe ukierunkowane są na analizy konkretnej przestrzeni. Program Multimix generuje optymalne ułożenia dla produktów jednostkowych w opakowaniu zbiorczym, opakowań zbiorczych na palecie lub palet w środku transportu, np. kontenerze.

Czyli te moduły nie są analogiczne do tych dostępnych w programie MultiPack?

Mimo podobieństw MultiPack i MultiMix to dwa różne programy, mające nieco inne zastosowanie, dlatego sami użytkownicy wymagają od nich innych funkcjonalności. MultiPack idealnie sprawdzi się w niemalże każdej firmie produkcyjnej, natomiast MultiMix w magazynach i centrach dystrybucji, sklepach internetowych i wszędzie tam, gdzie konieczne jest kompletowanie większych lub mniejszych zamówień złożonych z różnorodnego asortymentu.

A może Pani wskazań konkretne firmy, które korzystają z rozwiązań od Multiscience?

Nie sposób wymienić wszystkich, ponieważ korzystają z nich setki zadowolonych klientów. Ale wśród tych najbardziej znanych znajdziemy firmy kosmetyczne, chemiczne i farmaceutyczne, takie jak:  Colgate-Palmolive, Loreal, BASF, Bayer i Polfa, całe mnóstwo firm z branży spożywczej jak: Nestle, Unilever, Ferrero, Haribo, Lindt czy Frosta. Ale także Philips, czyli producent artykułów domowych czy popularna firma Sony. Jak mówiłam - tak naprawdę może to być każda firma produkcyjna.

A skąd taka firma może wiedzieć, że to rozwiązanie się u niej sprawdzi? I co jeszcze trudniejsze, które moduły ma wybrać?

Jako aprobowany przedstawiciel firmy Multiscience w Polsce, pomagam klientom w wyborze. Ponadto przed podjęciem ostatecznej decyzji oferujemy bezpłatne testy, które pozwolą ustalić, które rozwiązania i w jakiej konfiguracji spełnią oczekiwania kupującego.

W takim razie wierzę, że każdy na pewno dostanie to, czego potrzebuje i dołączy do grona zadowolonych klientów. Dziękuję za rozmowę.

Artykuł sponsorowany

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 2/2022

 

Udostępnij materiał w

Zobacz aktualne wydanie

Nowości kosmetyczne

 • 4643

  Curaprox BLACK BOX Travel Set – NOWOŚĆ! Ciemna strona szczotkowania

  Marka Curaprox znana jest z tego, że potrafi zaskakiwać. Robi to również teraz… Przed Tobą zupełnie nowy, niesamowicie fantastyczny zestaw podróżny – Black Box, który będzie idealnie pasować do każdego stylu. Tak, jest czarny, elegancki, po prostu piękny, a do tego mieści się w każdej kieszeni. Niemożliwe? A jednak. Z nim pielęgnację jamy ustnej możesz wznieść na wyższy poziom, gdziekolwiek jesteś i za każdym razem, gdy szczotkujesz. Żadnych kompromisów. Bez próchnicy. Bez przebarwień. Gotowy do podróży? Czytaj dalej

 • 4641

  NOWOŚĆ OD YOPE MOC PIELĘGNACJI MĘSKIEJ TWARZY PŁYNĄCA Z DRZEW

  Marka YOPE wprowadza na rynek nową serię, która spełni oczekiwania mężczyzn poszukujących efektywnej i profesjonalnej pielęgnacji twarzy. Trzy nowe produkty YOPE MEN szybko staną się nieodłącznym elementem codziennej męskiej rutyny pielęgnacyjnej. Czytaj dalej

 • 4624

  Postaw na profesjonalną pielęgnację cery naczynkowej

  Pielęgnacja cery naczynkowej to ogromne wyzwanie. Nie dość, że jest to skóra bardzo wrażliwa, to niewłaściwe postępowanie i stosowanie błędnie dobranych kosmetyków mogą prowadzić do pogorszenia się jej stanu, a nawet do wystąpienia trądziku różowatego. Jak zatem o nią dbać? Po jakie kosmetyki sięgać? Na jakie składniki postawić w codziennej pielęgnacji? Czytaj dalej

 • 4621

  Radykalna pielęgnacja z RADICAL med! Specjalistyczne preparaty do włosów oraz skóry głowy od Instytutu Dermokosmetyków IDEEPHARM

  Stan włosów to wypadkowa wielu czynników począwszy od codziennej pielęgnacji, po ogólną kondycję organizmu. Czasami nie musimy robić prawie nic, aby prezentowały się świetnie, w innym wypadku mamy wrażenie, że żadne starania nie przynoszą zamierzonego efektu. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy problemy nie ograniczają się do nadmiernego przetłuszczania czy puszenia, a obejmują atopowe zapalenie skóry, zmiany łuszczycowe czy nasilone wypadnie. W takim wypadku warto sięgnąć po produkty do pielęgnacji specjalistycznej z linii RADICAL med. Czytaj dalej

 • 4620

  YOPE – POWAKACYJNA REGENERACJA DLA SKÓRY I WŁOSÓW

  Słońce, upał, woda morska, wiatr, zmiany temperatur negatywnie wpływają na stan włosów i skóry, powodując przede wszystkim ich przesuszenie. W przypadku skóry, suchość może skutkować m.in. nadmiernym łojotokiem, prowadząc do powstawania zaskórników i niedoskonałości. Po wakacjach warto więc zadbać o nawilżenie oraz regenerację włosów i ciała. Szczególnie taką przyjemną i kojącą zmysły… Czytaj dalej

 • 4617

  Czego potrzebują nasze loki? Cud, miód… i aloes

  Delikatne skręty, burza loków lub romantyczne fale. Każdy z typów kręconych włosów wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Eksperci podpowiadają, że najcenniejsze dla nich komponenty kryją się w naturze. Poznaj składniki, które sprzyjają sprężystości, nawilżeniu i podatności na stylizację wymarzonych loków. Czytaj dalej

 • 4616

  Owocowa pielęgnacja skóry

  Ekstrakty i kwasy owocowe mają niezwykłą moc. Odżywiają, nawilżają, relaksują, odświeżają i odmładzają. Szkoda byłoby więc ich nie wykorzystać w pielęgnacji skóry. Czytaj dalej

 • 4614

  Świat beauty pokochał OMO. Na czym polega nowy trend mycia włosów?

  OMO to jeden ze skrótów, które zawojowały ostatnio rynek beauty. Jest używany przez fryzjerów, trychologów i włosomaniaczki właściwie bez przerwy. Oznacza odżywienie-mycie-odżywienie włosów, czyli sposób na rutynę pielęgnacyjną nastawioną na dostarczenie pasmom maksymalnej ilości cennych składników. Jak działa OMO? Czytaj dalej

 • 4612

  Łagodzenie, ukojenie i dobra rutyna. Czego potrzebuje skóra atopowa?

  Właściwa pielęgnacja skóry atopowej stanowi kluczowy element wspierający leczenie. To także sposób na znaczną poprawę komfortu życia chorych i zwalczanie dotkliwych objawów towarzyszących AZS – takich, jak świąd czy przesuszenie skóry. Specjaliści wskazują, że kluczem do wyciszenia objawów atopii jest systematyczność i stosowanie właściwie dobranych emolientów. Czytaj dalej

 • 4609

  INGLOT CELEBRUJE 40-LECIE DZIAŁALNOŚCI WYJĄTKOWĄ LIMITOWANĄ KOLEKCJĄ

  <strong>Jubileuszowa kolekcja INGLOT 40 YEARS OF CELEBRATING YOUR BEAUTY to odzwierciedlenie wizji makijażu opartej na celebracji indywidualnego piękna. Kolekcja zawiera bestsellerowe produkty zaprezentowane w odświeżonej i nowoczesnej estetyce – specjalnie zaprojektowaną paletę do makijażu twarzy oraz 3 pomadki do ust o różnych odcieniach i wykończeniach. W designie opakowań z lustrzanym efektem kryje się magia odbicia, które przypomina o docenieniu siebie i swojej wyjątkowości.</strong> Czytaj dalej

 • 4605

  Regeneracja prosto z sadu i ogrodu. Jesienne inspiracje w pielęgnacji ciała.

  Jakie określić idealne domowe, jesienne SPA? To pielęgnacja, która świetnie nawilża i regeneruje, a jednocześnie relaksuje pięknym zapachem. Kosmetolodzy dodają jeszcze: idealne SPA inspirowane jest naturą. Perfekcyjna jesienna, domowa pielęgnacja czerpie to, co najlepsze z polskiego sadu i ogrodu. Eksperci podpowiadają: warto postawić na jabłko i różę. Czytaj dalej

 • 4602

  L’Oréal Professionnel Paris prezentuje nowość – gamę Absolut Repair Molecular

  To innowacja w dziedzinie pielęgnacji włosów, która została stworzona we współpracy z naukowcami i specjalistami w zakresie budowy włosów. Czytaj dalej

 • 4601

  YOPE – 5 PRODUKTÓW, DZIĘKI KTÓRYM PRZEDŁUŻYSZ LATO!

  Wrzesień pachnie już jesienią, ale za sprawą kilku trików, w tym tych kosmetycznych, możemy zatrzymać lato na dłużej. Rabarbar, róża, super jagody, śliwka, letnie kwiaty i owoce to w końcu jego kwintesencja! Czytaj dalej

 • 4599

  Knot Wrap w 16 nowych, wyjątkowych wzorach

  Knot Wrap to pięknie wykonana, zdobiona chusta, która zastępuje jednorazowy papier do pakowania, torbę lub może być wykorzystywana jako apaszka! To także jeden ze znaków rozpoznawczych marki Lush. 16 nowych wzorów właśnie dołączyło do stałej kolekcji. Czytaj dalej

 • 4598

  Bezcenne kwasy i oleje naturalne. Poznaj sposoby na przedłużenie opalenizny

  Skóra łagodnie muśnięta słońcem to trofeum z wakacji, które pozytywnie nastraja do nadchodzącej jesieni i… wygląda przepięknie. Jak przedłużyć ukochaną, letnią opaleniznę? Kosmetolodzy wskazują, że kluczowe dla utrzymania na ciele naturalnego, brązowego kolorytu jest perfekcyjne nawilżenie oraz dobór bezcennych składników regenerujących i łagodzących. Osiągnij efekt glow u schyłku lata! Czytaj dalej

Czytaj inne

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • https://wsiiz.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/