Poznaj tajniki mycia i pielęgnacji! Czyli z czego produkowane są kosmetyki na bazie surowców pochodzenia naturalnego.

Kategoria: Aktualności
5 min. czytania

artykuł sponsorowany

Kosmetyki na bazie surowców pochodzenia naturalnego swoją popularność zawdzięczają różnorodnym właściwościom, np. przeciwstarzeniowym, nawilżającym, czy też ochronnym przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ponadto są to produkty postrzegane jako bezpieczne, przyjazne dla środowiska oraz posiadające wysoką jakość.

Wielu producentów gwarantuje ekologiczność swoich produktów, które bazują na surowcach pochodzenia naturalnego. Jednak nie zawsze informacja od producenta jest umieszczona zgodnie z prawdą. Dlatego też istnieją niezależne międzynarodowe organizacje certyfikujące, których symbole gwarantują, że kosmetyki oparte są na surowcach pochodzenia naturalnego. Do jednych z ważniejszych należy Certyfikat ECOCERT. Kosmetyki z tym oznaczeniem nie mogą zawierać takich składników jak: syntetyczne oleje, parabeny, silikony, PEG-i, pochodne ropy naftowej, sztuczne barwniki i aromaty. Produkt, który otrzymał tą certyfikację posiada na swojej etykiecie znak ECOCERT.

To, co dozwolone, czyli skład kosmetyków na bazie surowców pochodzenia naturalnego

Do składników wykorzystywanych podczas produkcji kosmetyków opartych na surowcach pochodzenia naturalnego należą:

 • Związki powierzchniowo czynne na bazie surowców naturalnych – są to najważniejsze składniki produktów kosmetycznych. Posiadają zdolność do usuwania ze skóry i włosów zanieczyszczeń. Sprawiają, że produkty myjące dobrze się pienią oraz cechują się łatwym spłukiwaniem z powierzchni ciała. Wynika to z budowy chemicznej związków powierzchniowo czynnych, dzięki której potrafią obniżać napięcie między fazą olejową a fazą wodną, a następnie organizować się w tzw. micele. W ten sposób cząsteczka brudu zamykana jest w wewnętrznej warstwie miceli, co skutkuje oderwaniem od skóry lub włosów. Do tej grupy związków chemicznych najczęściej należą anionowe surfaktanty takie jak: SLES, SLS, SCS, surfaktanty aminokwasowe, ale także surfaktanty amfoteryczne – betainy. Wszystkie wymienione produkty są wytwarzane w oparciu o surowce pochodzenia naturalnego
   
 • Naturalne emulgatory – pełnią funkcję spoiwa między dwoma wzajemnie niemieszającymi się cieczami. Dzięki nim powstały układ jest trwały i tworzy emulsję. Do naturalnych emulgatorów należą, m.in.: estry sacharozy, poliglicerolu, alkilowane poliglukozydy, a także wosk pszczeli.
   
 • Humektanty – posiadają liczne grupy hydrofilowe, czyli takie, które są zdolne do „przyciągania” wody. Dzięki tej właściwości sprawiają, że skóra jest gładsza i bardziej napięta. Najczęściej występującym w naturze humektantem jest gliceryna, kwas hialuronowy, aloes oraz miód.
   
 • Hydrolaty – są to wodne składniki, które otrzymywane są poprzez destylację z parą wodną całych roślin lub ich pojedynczych elementów. Powstają najczęściej jako produkt uboczny wytwarzania olejków eterycznych. Działają tonizująco na skórę oraz posiadają zdolności wyrównywania jej pH i łagodzenia podrażnień. 
   
 • Eksfolianty – to składniki, które pełnią funkcję złuszczającą naskórek, jednocześnie wpływając na wzrost nowych komórek. Zaliczane są do nich kwasy hydroksylowe – AHA i BHA.
   
 • Przeciwutleniacze – zwane również antyoksydantami, chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które wywołują rozpad komórek, a co za tym idzie – starzenie się skóry.  Do naturalnych przeciwutleniaczy można zaklasyfikować witaminy A, C i E.
   
 • Naturalne substancje zapachowe – zazwyczaj w formie olejków eterycznych, m.in. o zapachu cytrusowym, korzennym lub kwiatowym. Wykazują również właściwości ochronne przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, czy też działanie przeciwstarzeniowe.
   
 • Naturalne barwniki – w przyrodzie znajduje się wiele naturalnych barwników, które wykorzystywane są w produktach kosmetycznych. Oprócz nadania kolorytu posiadają również inne właściwości. Poprawiają wygląd skóry, mają właściwości prozdrowotne, wpływają na nasze zmysły, czy też zakrywają przebarwienia.  Do najbardziej znanych naturalnych barwników zalicza się karotenoidy, flawony, antocyjany oraz chlorofil.

 

Oferta Grupy PCC

Grupa PCC posiada w swojej ofercie szereg produktów wytwarzanych w oparciu o surowce pochodzenia naturalnego, do których zaliczane są, m.in.:

 • ROSULfan A MB (Ammonium Lauryl Sulfate) – anionowy surfaktant, stosowany głównie jako środek do higieny osobistej. Główną zaletą produktu jest zachowanie właściwości myjących i pieniących nawet w obecności nadmiernej ilości sebum. Wytwarza także gęstą i stabilną pianę, czego wynikiem jest otrzymanie drobnych oraz równomiernie rozprowadzonych pęcherzyków powietrza. Zgodnie z normą ISO 16128 jest to produkt w 100% pochodzenia naturalnego w przeliczeniu na węgiel odnawialny. Posiada certyfikat ECOCERT COSMOS. Ponadto wytwarzany jest na bazie oleju z ziaren palmowych pozyskiwanego ze zrównoważonych i certyfikowanych plantacji olejowca gwinejskiego (Elaeis guineensis Jacq.), zwanego inaczej palmą olejową. Produkt zaliczany jest w związku z tym do oferty Grupy PCC objętej certyfikatem RSPO w wariancie MB (Mass Balance – www.rspo.org).
   
 • ROKAmina K30 MB (Cocamidopropyl Betaine) – amfoteryczny surfaktant, stosowany jako składnik środków myjących do skóry i włosów. Charakteryzuje się dobrymi właściwościami pianotwórczymi w szerokim zakresie pH i twardości wody. Ponadto w kontakcie z anionowymi środkami powierzchniowo czynnymi, takimi jak SLS, SLES obniża ich drażniące działanie na skórę i przejawia zdolność do zwiększania objętości piany oraz poprawy stabilności produktów. Posiada międzynarodowy znak jakości ECOCERT. Ponadto jest wytwarzana na bazie oleju z ziaren palmowych pozyskiwanego ze zrównoważonych i certyfikowanych plantacji olejowca gwinejskiego (Elaeis guineensis Jacq.), zwanego inaczej palmą olejową. Produkt zaliczany jest w związku z tym do oferty Grupy PCC objętej certyfikatem RSPO w wariancie MB (Mass Balance – www.rspo.org).
   
 • EXOsoft PC35 MB (Potassium Cocoate) – anionowy surfaktant, który posiada doskonałe właściwości pianotwórcze i stabilizujące pianę. Znajduje zastosowanie, m.in. w żelach pod prysznic, szamponach, preparatach do golenia, czy też mydłach. Potassium Cocoate to produkt pochodzenia naturalnego, charakteryzujący się 100% zawartością węgla odnawialnego w cząsteczce. Ten produkt będzie idealnym wyborem dla preparatów niezawierających siarczanów i może być traktowany jako alternatywa SLES / SLS. W składzie produktu nie ma środków konserwujących.
   
 • ROKAtend LS MB (Sodium Lauroyl Sarcosinate) – anionowy środek powierzchniowo czynny o bardzo łagodnym działaniu na skórę. Surfaktanty aminokwasowe są uznawane za jedne z łagodniejszych środków powierzchniowo czynnych, które można znaleźć na rynku. Badania potwierdzają również, że są one hipoalergiczne i niekomedogenne. Ponadto nadają uczucie długotrwałego komfortu i miękkości skóry. Sprawiają również, że włosy są miękkie i jedwabiste. ROKAtend LS wykorzystywany jest w środkach do mycia ciała oraz włosów. Produkt ten wytwarzany jest na bazie oleju z ziaren palmowych pozyskiwanego ze zrównoważonych i certyfikowanych plantacji olejowca gwinejskiego (Elaeis guineensis Jacq.), zwanego inaczej palmą olejową. Produkt zaliczany jest w związku z tym do oferty Grupy PCC objętej certyfikatem RSPO w wariancie MB (Mass Balance – www.rspo.org).

W kosmetyki oparte na surowcach pochodzenia naturalnego należy zaopatrzyć się u sprawdzonych dostawców, posiadających certyfikaty potwierdzające pochodzenie użytych surowców. Wszystkie produkty wymienione powyżej zaliczane są do grupy środków powierzchniowo czynnych naturalnego pochodzenia. PCC EXOL SA należy do liderów w produkcji związków powierzchniowo czynnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka kładzie ciągły nacisk na umacnianie swojej pozycji na rynku, poprzez wprowadzanie do oferty kolejnych produktów oraz stawiając na coraz nowsze technologie.

 

 

 

Szczegółową ofertę można znaleźć na www.products.pcc.eu