Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego – działania w czasie pandemii COVID-19

Kategoria: Aktualności
3 min. czytania

Za nami burzliwy czas związany z wybuchem pandemii COVID-19, gwałtownymi decyzjami i działaniami rządu w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Początek był trudny dla wielu firm z branży kosmetycznej, ze względu na liczne ograniczenia eksportu, trudną dostępność surowców i zalecenia różnych form izolacji społecznej. Dużym wyzwaniem jest także działanie w warunkach, w których nie jesteśmy w stanie określić ile ten nadzwyczajny stan potrwa – czytamy na stronie PSPKD.

(image: Freepik.com​)

Pośród obecnych działań i celów Stowarzyszenia są:

  • Walka z COVID-19
  • Wsparcie dla firm członkowskich poprzez dostarczanie im aktualnych informacji prawnych i technicznych
  • Identyfikacja głównych barier i trudności, przed którymi stoją przedsiębiorcy z branży kosmetycznej i detergentowej
  • Wspólny głos branży kosmetycznej i detergentowej w procesie stanowienia prawa na czas kryzysu pandemicznego
  • Propozycje zmian prawnych w celu zapewnienia ciągłości
  • dostępności produkcji produktów niezbędnych do przeciwdziałania pandemii koronawirusa

Natomiast do głównych sukcesów można zaliczyć całkowite zniesienie ograniczeń eksportowych kosmetyków o działaniu antybakteryjnym i środków do dezynfekcji, wprowadzenie elastycznego rozwiązania w pracy na liniach produkcyjnych (zapewnienie ściśle określonej odległości pomiędzy pracownikami, a tam gdzie nie jest to możliwe – stosowanie środków ochrony osobistej), wywalczenie tzw. “Szybkiej ścieżki” rejestracji produktów biobójczych do dezynfekcji oraz tymczasowe zwolnienie z alkoholu etylkowego z podatku akcyzowego.

Stowarzyszenie udziela również bieżącego wsparcia dla firm członkowskich. Udziela m.in. indywidualnych konsultacji w kwestiach regulacyjnych i technicznych, wydaje Certyfikaty Wolnej Sprzedaży (FSC) oraz organizuje szkolenia online, dotyczące tarczy antykryzysowej, szybkiej ścieżki rejestracji produktów biobójczych czy produktów z pogranicza kosmetyki i środków biobójczych.

Ponadto PSPKD aktywnie współpracuje z Ministerstwem Rozwoju i Ministerstwem Zdrowia. Ministerstwo Rozwoju przygotowuje obecnie różne scenariusze zarządzania kryzysowego COVID-19. Stowarzyszenie wspiera Ministerstwo w pozyskaniu danych z branży kosmetycznej i detergentowej. Natomiast firmy członkowskie Stowarzyszenia przekazały władzom informacje o łańcuchach dostaw przedsiębiorstw do przyszłej analizy w procesie decyzyjnym i zarządzaniu kryzysowym. Stowarzyszenie, na wniosek Ministerstwa Zdrowia, przekazało do Ministerstwa wykaz producentów preparatów do dezynfekcji rąk, którzy są gotowi do podjęcia produkcji na zamówienia administracji.

W podsumowaniu działań PSPKD czytamy również:

Do tej pory nie podjęto żadnych formalnych działań na rzecz ograniczenia działalności zakładów produkcyjnych. W ramach planu awaryjnego władze pracują nad różnymi scenariuszami zarządzania kryzysowego związanymi z trwającym epidemicznym kryzysem COVID-19. Stowarzyszenie wystąpiło do Ministerstwa Rozwoju z wnioskiem o uznanie branż kosmetycznej i detergentowej, w tym produktów biobójczych, za branże o znaczeniu strategicznym oraz o zapewnienia ich funkcjonowania w każdej sytuacji. Na początku pandemii Stowarzyszenie przygotowało szczegółową instrukcję z zasadami bezpieczeństwa i zaleca jej wdrożenie w zakładach pracy – instrukcja została rozpowszechniona wśród firm członkowskich w celu wsparcia
ich w awaryjnej sytuacji związanej z COVID-19. Stowarzyszenie we współpracy ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców zebrało najlepsze praktyki dotyczące zasad bezpieczeństwa w kryzysie COVID-19 w celu opracowania zestawu zasad / instrukcji dotyczących bezpiecznego miejsca pracy – program o nazwie #powrotydopracy ma ułatwić bezpieczny powrót do pracy w różnych branżach.

 

Źródło: PSPKD