Surowce kosmetyczne
PANTODIUM – Naturalna witamina B5 produkowana przez skórę

Witamina B5 – Korzyści dla skóry
Cząsteczka HERO – witamina B5, czyli kwas pantotenowy, daje wiele korzyści dla skóry. Od łagodzenia stanów zapalnych po przeciwdziałanie starzeniu się. Witamina B5 jest niestabilna w formule i dlatego w kosmetykach najczęściej stosowany jest jej prekursor – D-pantenol.
W laboratorium Codif opracowano pierwszy składnik, który pozwala skórze samodzielnie syntetyzować WITAMINĘ B5, i to w odpowiedniej dawce. Badacze Codif prowadzili prace naukowe w latach 2022 – 2024 i korzystając z narzędzi metabolomicznych wykazali zdolność mikrobioty skóry do codziennej produkcji witaminy B5 z fermentowanego ekstraktu z alg morskich, w dawkach fizjologicznych. Nasza mikrobiota zostaje przekształcona w narzędzie biotechnologiczne. Nazwano to Skinbiotech Factory. To odkrycie oznacza rewolucję w strategiach regeneracji skóry.
Źródłem inspiracji tego odkrycia stała się jednokomórkowa ogromna alga Codium Tomentosum o mocy regeneracyjnej, znana również jako alga „olbrzymiokomórkowa”, która należy do rodziny glonów syfonowych. Codium tomentosum przybiera formę rurek (lub syfonów) ułożonych w skomplikowane sieci, wszystkie są jedną komórką. Podczas, gdy większość komórek roślinnych i zwierzęcych mierzy się w mikrometrach, olbrzymia komórka Codium jest kilka milionów razy większa. Zdolność Codium do regeneracji, tj. szybkiej naprawy uszkodzonego miejsca, można wyjaśnić wysoką lepkością jej cytoplazmy i szybkim zamknięciem jej błony. Alga jest uprawiana i zbierana ręcznie. Jest następnie poddawana fermentacji i tak powstaje surowiec – PANTODIUM. Innowacyjność tego składnika została doceniona na targach In Cosmetics Asia 2024, na której zdobył medal brązowy w kategorii Innovation.
CELE DZIAŁANIA PANTODIUM
- DEJ i TGF-β: kluczowe pod kątem bliznowacenia – połączenie skórno-naskórkowe (DEJ) stanowi bezpośrednie wsparcie adhezyjne dla keratynocytów w skórze, wzmacnia proces regeneracji naskórka. TGF-β koordynuje rekrutację komórek, produkcję kolagenu i reorganizację tkanki bliznowatej.
- PODZIAŁ KOMÓREK = ETAP REGENERACJI: wymiana uszkodzonego naskórka poprzez aktywację podziału keratynocytów.
- RÓŻNICOWANIE KOMÓREK = ETAP KOŃCOWY: synteza białek adhezyjnych, lipidów naskórkowych i składników otoczki rogowej.
- DZIAŁANIE ŁAGODZĄCE: zmniejszanie mediatorów stanów zapalnych
Badania in vitro wykazały, że surowiec zwiększa syntezę komponentów DEJ: kolagenu IV i VII. DEJ jest niezbędny do odpowiedniego przebiegu procesu gojenia[i],[ii]. Jest to struktura kotwicząca pomiędzy naskórkiem a skórą właściwą, mediator komunikacji międzykomórkowej oraz platforma do migracji i różnicowania komórek naskórka.
Pantodium zwiększa również wydzielanie kluczowego w gojeniu się ran czynnika TGF-β[iii], [iv], który koordynuje rekrutację komórek, produkcję kolagenu i reorganizację tkanki bliznowatej, jednocześnie regulując stan zapalny i naprawę. Wspiera również podział i różnicowanie keratynocytów, przyspieszając znacznie proces regeneracji. Dodatkowo wykazuje działanie łagodzące, zmniejszając wydzielanie interleukin 1a i 8.
Badania in vivo wykazały silne działanie nawilżające już po pierwszym dniu stosowania. Po 7 dniach Pantodium restrukturyzuje i naprawia skórę. Dłuższe stosowanie wpływa na poprawę homogeniczności, kondycji i wygładzenia skóry. Zmniejsza wrażliwość, pieczenie i zaczerwienienie skóry wrażliwej i delikatnej (rys.1).



Pantodium stosowane w ilości 0,5 do 1% w produkcie do pielęgnacji codziennej nawilża suchą skórę, koi skórę wrażliwą i utrzymuje zdrową, promienną cerę. Zastosowany w ilości 1% w kremie do skóry delikatnej/uszkodzonej usuwa skazy, blizny potrądzikowe i nierówności. Balsam regenerujący zawierający 2% Pantodium poprawia proces gojenia się skóry.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Codif Technologie naturelle
[i] Schwartz, M. P., et al. (2017). „Cell-matrix adhesion and migration dynamics in tissue repair and regeneration.” Annual Review of Cell and Developmental Biology, 33, 1-29.
[ii] Rousselle, P., Montmasson, M., & Garnier, C. (2019). „Extracellular matrix contribution to skin wound re-epithelialization.” Matrix Biology, 75-76, 12-26.
[iii] Barrientos, S., Stojadinovic, O., Golinko, M. S., Brem, H., & Tomic-Canic, M. (2008). „Growth factors and cytokines in wound healing.” Wound Repair and Regeneration, 16(5), 585-601.
[iv] Wynn, T. A., & Barron, L. (2010). „Macrophages: master regulators of inflammation and fibrosis.” Seminars in Liver Disease, 30(3), 245-257.
Artykuł promocyjny
Dodatkowe informacje
Artykuł został opublikowany w kwartalniku „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 4/2024