Nauka bez granic, czyli międzynarodowa konferencja PTCK i IFSCC „SCIENCE FOR PERSONAL CARE & BEAUTY - recent findings on cosmetology”

24 kwietnia 2023 roku prawdopodobnie nie było na świecie drugiego miejsca, w którym spotkaliby się tak licznie naukowcy pracujący w obszarze chemii kosmetycznej. To w Polsce, w Warszawie, w Hotelu InterContinental spotkało się ponad 120 uczestników międzynarodowej konferencji „Science for Personal Care and Beauty - recent findings on cosmetology”. Wydarzenie zorganizowało Polskie Towarzystwo Chemików Kosmetologów (PTCK) wraz z International Federation of Societies of Cosmetic Chemists (IFSCC).

Goście konferencji wysłuchali wystąpień prelegentów z Australii, Brazylii, Korei Południowej, Japonii, Meksyku, Stanów Zjednoczonych, a także silnej reprezentacji Europy – naukowców z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski.

Prelegentami konferencji byli eksperci branży kosmetycznej z całego świata – zarówno przedstawiciele środowisk naukowych, jak i biznesu. Wśród nich – architekci sukcesów kosmetycznych marek globalnych, a także twórcy innowacyjnych przedsięwzięć polskiego pochodzenia. Podczas konferencji przedstawione zostały najnowsze wyniki badań naukowych z dziedziny chemii kosmetycznej.

Wystąpienia podzielone zostały na cztery bloki tematyczne:

  • nadchodzące wyzwania regulacyjne dla branży kosmetycznej
  • technologia – przyszłość receptur kosmetycznych
  • ochrona skóry – kluczowe aspekty
  • ocena bezpieczeństwa – szanse i wyzwania

Konferencję otworzyli dr Tony Gough (Innospec) - Prezes IFSCC oraz dr Anna Oborska - Prezes PTCK.

W pierwszej sesji konferencji, poświęconej nadchodzącym wyzwaniom prawnym dla przemysłu kosmetycznego, głos zabrała Dr Anna Oborska (PSPKD/PTCK), która omówiła kluczowe zagadnienia zielonej transformacji i przyszłych wyzwań dla przemysłu kosmetycznego. Dr Andrea Weber (Babor/lFSCC) omówiła kwestię potwierdzania deklaracji marketingowych, a dr Marta Pawłowska (ACC/PTCK) swoje wystąpienie poświęciła nanomateriałom i możliwościom ich szerokiego zastosowania w recepturze kosmetyków a także kwestiom legislacyjnym z nimi związanym. Eva Ramos (Fuller Cosmetics/lFSCC) przedstawiła przegląd rynku kosmetycznego w krajach regionu Ameryki Łacińskiej i jego najważniejsze uwarunkowania prawne.

Druga sesja konferencji dotyczyła technologii i przyszłości receptur kosmetycznych. Elisabet Norberto (Comercial Quimica Massó/lFSCC) omówiła wyzwania związane z tworzeniem receptur opartych na mineralnych filtrach przeciwsłonecznych, natomiast Robert McPherson (Lubrizol/lFSCC) mówił o naturalnym zwiększaniu stopnia złożoności fitochemicznej w ekstrakcjach z surowców roślinnych przy użyciu wysoce wydajnej, mało szkodliwej dla środowiska i zrównoważonej techniki ekstrakcji nadkrytycznej wodą. Dr Sungho Lee (Sunjins Beauty Science/lFSCC) przedstawił podstawowe zasady ochrony przeciwłonecznej, posługując się prostymi modelami matematycznymi a dr Tomako Sekine (Shiseido/lFSCC) opowiedziała o technologii produkcji emulsji pielęgnacyjnych zawierających cząstki stałe.

Trzecia sesja dotyczyła ochrony skóry i jej kluczowych aspektów. Dr Katarzyna Pytkowska (Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie/PTCK) przedstawiła najnowsze odkrycia w zakresie fizjologii skóry i włosów oraz ich wpływ na rozwój receptur kosmetycznych. Dr Małgorzata Miastkowska (Politechnika Krakowska/PTCK) mówiła o nowych systemach dostarczania substancji czynnych do skóry, możliwych do zastosowania w kosmetykach, a dr Isabelle Castiel (L'Oreal/lFSCC) omówiła korzyści dla skóry wynikające z ochrony przed długofalowym UVA. Sylwia Poradzisz i dr Diana Kurkowska (BioTeam/PTCK) przedstawiły nowe podejście do pielęgnacji poprzez włączenie aspektów związanych z mikrobiotą skóry. Prof. Tomasz Kobiela (Politechnika Warszawska/PTCK) mówił o biotechnologii w kosmetyce: czy biotechnologia jest lepsza od natury?

Czwarta sesja dotyczyła oceny bezpieczeństwa - możliwości i wyzwań. Dr Nicola Lionetti (Labanalysis/IFSCC) przedstawił ocenę bezpieczeństwa (wytyczne UE), dr Iwona Białas (cosmetoSAFE Consulting/PTCK) mówiła o stanie wiedzy w zakresie alternatywnych testów dla celów oceny bezpieczeństwa kosmetyków, a Ewelina Drelich (ED Consulting/PTCK) omówiła wyzwania związane z oceną bezpieczeństwa produktów kosmetycznych przeznaczonych dla pacjentów onkologicznych.

W konferencji uczestniczyło ponad 120 osób, reprezentujących liczne ośrodki akademickie oraz biznes.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że agenda, którą zaproponowaliśmy, spotkała się z tak ogromnym zainteresowaniem i frekwencją – powiedziała podczas konferencji dr Anna Oborska. – To była szczególna okazja do zaprezentowania w międzynarodowym środowisku wysokiego poziomu nauki na polskich uczelniach i w polskich firmach kosmetycznych, a także mocnej pozycji całej branży kosmetycznej. Hasło promujące PTCK: „Tu nauka spotyka się z biznesem” w pełni oddaje atmosferę tego spotkania.

Polscy Eksperci, którzy wystąpili w roli Prelegentów i Reprezentantów PTCK:

  • Dr Iwona Białas
  • Ewelina Drelich
  • Prof. Tomasz Kobiela
  • Dr Diana Kurkowska
  • Dr Małgorzata Miastkowska
  • Dr Anna Oborska
  • Dr Marta Pawłowska
  • Sylwia Poradzisz
  • Dr Katarzyna Pytkowska
  • Prof. Tomasz Wasilewski

Autorzy mieli możliwość przedstawienia swoich badań oraz informacji o wielu nowościach naukowych o dużym znaczeniu praktycznym. Konferencja stanowiła doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów pomiędzy specjalistami z zakresu chemii kosmetycznej.

Patronami konferencji byli:

  • Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD)
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie (WSIiZ)
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Konferencję patronatem medialnym objęły najważniejsze media branżowe:

  • Biotechnologia
  • Chemia i Biznes
  • Przemysł Kosmetyczny
  • SOFW Journal
  • Świat Przemysłu Kosmetycznego
  • Wiadomości Kosmetyczne
  • Wirtualne Kosmetyki

Konferencja „SCIENCE FOR PERSONAL CARE & BEAUTY - recent findings on cosmetology”, to pierwsze międzynarodowe spotkanie, którego zorganizowanie możliwe było dzięki członkostwu PTCK w IFSCC.

- Składam ogromne podziękowanie Prezydium IFSCC, a w szczególności prezesowi - dr Tony’emu Gough oraz dyrektor generalnej – Mary Lynn Halland, którzy przyjęli nasze zaproszenie do zorganizowania w Warszawie spotkania Prezydium, a także zgodzili się współorganizować konferencję – mówi dr Anna Oborska. – Dla członków władz IFSCC był to niejednokrotnie niemały wysiłek organizacyjny. Podróżujący do Warszawy Prelegenci pokonali łącznie ponad 72 000 km.

Uwadze Państwa polecamy kolejne wydarzenia - IFSCC 2 razy w miesiącu organizuje doskonałe webinary, które prowadzą zarówno prelegenci, których mogli Państwo spotkać w Warszawie, jak i inni naukowcy z całego świata. Udział w webinarach dla członków stowarzyszeń będących członkami IFSCC – w tym PTCK - jest wolny i bezpłatny.

Kosmetologom i chemikom kosmetycznym polecamy także publikacje IFSCC o charakterze naukowym i technicznym. Znajdą je Państwo w KOSMET (www.kosmet.com) - to najbardziej wszechstronna na świecie internetowa baza danych, specjalizująca się w informacjach z obszaru nauki i przemysłu kosmetycznego. KOSMET koncentruje się na nauce i technologii kosmetycznej, dermatologicznej, toksykologicznej oraz publikacjach naukowych związanych z kosmetyką.

Tych z Państwa, którzy nie dołączyli jeszcze do PTCK, a byliby zainteresowani - serdecznie zapraszamy. Prosimy o kontakt z Agnieszką Sobkowiak | tel. 881 361 611 | [email protected], która udzieli Państwu wszystkich niezbędnych informacji.

 

O PTCK

Polskie Towarzystwo Chemików Kosmetologów (PTCK) zostało utworzone w roku 2021, w odpowiedzi na liczne pytania i zapotrzebowanie zgłaszane przez osoby związane z przemysłem kosmetycznym i środowiskami akademickimi.

PTCK od roku 2022 jest członkiem IFSCC. Istnienie towarzystwa, które łączy ludzi nauki ze środowisk akademickich z ludźmi nauki działającymi w przemyśle, jest bardzo potrzebne obu sferom. Tu nauka spotyka się z biznesem!

Udostępnij materiał w

Zobacz aktualne wydanie

Nowości kosmetyczne

  • 4474

    Naturalna pielęgnacja skóry malucha. Opieka, która koi i wspiera

    Skóra noworodka to ta najdelikatniejsza i wymagająca najbardziej troskliwej opieki już od pierwszych dni życia. Dwa kluczowe wyzwania, jakie stoją przed opiekunami maluchów, to zapewnienie skórze dziecka optymalnych warunków dla rozwoju naturalnej odporności oraz zapobieganie podrażnieniom. Jak twierdzą eksperci, równie ważna, jak dobór najlepszych składników, jest wiedza na temat potrzeb skóry dziecka. Czytaj dalej

  • 4473

    LIMITOWANE NOWOŚCI ZIAJA NA LATO

    Energetyczne, odświeżające, lekkie, szybko wchłaniające się i poręczne. Do tego wegańskie i z wysokimi indeksami naturalności. Arbuz i mirabelka - to nasi przyjaciele w nadchodzącym letnim sezonie. Czytaj dalej

  • 4469

    Olejek do ust od Your KAYA - efekt glow i dogłębne nawilżenie gwarantowane

    Your KAYA, rozszerza swoją kosmetyczną ofertę o nowość – olejek do ust z efektem glow. Nowy produkt pozostawia na ustach błysk tafli o pobudzającej zmysły woni toffi. Aż chce się je malować, wąchać i całować! Czytaj dalej

  • 4468

    Kwas laktobionowy, pantenol i alantoina. Łagodzące trio do kąpieli malucha

    Kąpiel niemowlaka to jeden z najważniejszych i najprzyjemniejszych rytuałów... ale także element pielęgnacji, który jest kluczem do zdrowia oraz komfortu dziecka w pierwszych dniach życia. Kosmetolodzy wskazują na składniki łagodzące i nawilżające jako must-have w codziennej kąpieli malucha – a zatem na pantenol, alantoinę i niezawodny kwas laktobionowy. Czytaj dalej

  • 4467

    Jak szybko zapuścić włosy? Najlepsze sposoby polecane przez trychologa

    Długie, gęste włosy od zawsze były symbolem piękna i atrakcyjności. Dlatego nie dziwi fakt, że wiele osób pragnie zapuścić je w jak najkrótszym czasie. Każdy z nas ma unikalny cykl wzrostu włosów, który determinowany jest przez genetykę, styl życia, stan zdrowia, codzienne nawyki oraz inne czynniki. Niektórzy cieszą się szybkim przyrostem, osiągając długie kosmyki w krótkim czasie, podczas gdy u innych ten proces może potrwać o wiele dłużej. Ważne jest, aby zachować cierpliwość w trakcie zapuszczania włosów. Czytaj dalej

  • 4466

    Lato 2023 – najmodniejsze cięcia, kolory i stylizacje włosów

    Wymarzone zagraniczne wyjazdy, muzyczne festiwale i długie, wieczorne, wyjścia – to wszystko czeka nas latem i na wszelkich tego typu okazjach pragniemy wyglądać spektakularnie, w zgodzie z aktualnymi trendami. Jak kształtują się te dotyczące włosów? Strzyżenie, koloryzację i stylizację łączy w tym sezonie jedno hasło – naturalność. L’Oréal Professionnel Paris podpowiada, jak wykorzystać ten trend i podkreślić naturalne piękno włosów, by uzyskać najbardziej efektowny rezultat. Czytaj dalej

  • 4465

    Odpowiednia higiena podczas miesiączki to wyraz troski o swoje zdrowie

    Tradycyjne produkty do higieny podczas menstruacji mogą podrażniać, powodować infekcje, przynosić ból, dyskomfort, problemy z zajściem i utrzymaniem ciąży, a także powodować poważne choroby. Dlatego wybór odpowiednich środków higienicznych jest niezwykle ważny dla kobiet. Kiedy stosujemy organiczne i certyfikowane podpaski, tampony lub wkładki GingerOrganic nasze miejsca intymne mają kontakt tylko z czystą, organiczną bawełną i niczym więcej, bez substancji chemicznych, chloru, dioksyn oraz alergizujących składników zapachowych. To najlepszy wybór dla naszego zdrowia i komfortu. I wyraz troski o siebie. Czytaj dalej

  • 4460

    Naturalne kosmetyki dla dzieci 4organic Kajko i Kokosz - zabawa w kąpieli

    Dzień Dziecka już za parę dni. Nowe warianty naturalnych kosmetyków dla dzieci 4organic Kajko i Kokosz sprawią, że kąpiel staje się ciekawą zabawą. Czytaj dalej

  • 4459

    Yope świętuje premierę "Małej Syrenki" Disneya

    Z okazji kinowej premiery „Małej syrenki” Disneya marka YOPE promuje produkty do włosów z serii Bounce. Czytaj dalej

  • 4458

    Soczysta truskawka w domowym SPA dla włosów. Pielęgnacja w stylu królowej lata

    Truskawka to królowa pierwszych dni lata – soczysta, pachnąca i pełna witamin. Kochamy truskawkę! Eksperci podpowiadają, że nasze włosy także doceniają bogactwo, jakie niesie ze sobą ten słodki owoc. Truskawka w domowej pielęgnacji włosów oznacza oczyszczenie, wzmocnienie i perfekcyjną rewitalizację. Tak samo skuteczna, jak smaczna…. Naturalnie! Czytaj dalej

  • 4457

    Gdy pojawi się intymny problem

    Jakie mogą być przyczyny dolegliwości okolic intymnych? Jak im zaradzić i jakie warto zastosować preparaty, aby zażegnać problem? Czytaj dalej

  • 4456

    Perfumy CHOPIN – nowa odsłona strony internetowej marki

    Strona internetowa Chopinperfumes.com zyskała nowe oblicze. Nowa odsłona strony związana jest z premierą kolekcji perfum dla kobiet marki Chopin, których ambasadorką jest Natalia Kukulska. Wody perfumowane Chopin Perfumes dla niej i dla niego to olfaktoryczna interpretacja kompozycji Mistrza, z których każda opowiada własną historię i tworzy wiele różnych warstw emocji. Czytaj dalej

  • 4454

    Mądrość Matki Natury dla przyszłych i obecnych mam

    Matka natura, tak jak i YOPE wie, co dobre dla jej dzieci. Linia pielęgnacyjna MAMA CICA powstała w odpowiedzi na potrzeby kobiet w ciąży i mam niemowlaków. Każdy z produktów czerpie z regeneracyjnych właściwości naturalnych składników, potwierdzonych badaniami naukowymi. Czytaj dalej

  • 4453

    Wcierki w pielęgnacji PEH. Proteiny i humektanty w naturalnych mgiełkach

    Rynek beauty oszalał na punkcie świadomej pielęgnacji włosów. Skrót PEH pojawia się w wypowiedziach trychologów i kosmetologów ekstremalnie często. I słusznie! Odpowiedni balans protein, emolientów oraz humektantów to bowiem podstawa zdrowego i pięknego wyglądu fryzury. Eksperci podpowiadają, że w przypadku pielęgnacji PEH nie powinniśmy zapominać o naturalnych wcierkach. Czytaj dalej

  • 4452

    Zdrowa opalenizna

    Lekko przybrązowiona skóra, ale jędrna, elastyczna i nawilżona. Bez poparzeń, bez przebarwień. Tak wygląda zdrowa opalenizna. Jak ją osiągnąć? Czytaj dalej

Czytaj inne

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

  •  http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
  •  http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
  •  http://www.kosmetyczni.pl/
  •  https://wsiiz.pl/
  •  http://www.kosmetyki-detergenty.pl/