Naturalne neurokosmetyki

Kategoria: Surowce kosmetyczne
5 min. czytania

Dbanie o siebie i codzienne rytuały pielęgnacyjne mogą być jednym z czynników poprawy zdrowia psychicznego. Zrelaksowany stan umysłu z kolei może mieć pozytywny wpływ na wygląd skóry, ponieważ stres to dobrze znany induktor problemów skórnych.

Skóra odzwierciedla nasz stan emocjonalny, zdrowie i choroby, młodość oraz upływ czasu. Stanowi połączenie między mózgiem, a światem zewnętrznym. Jest źródłem neuroprzekaźników, hormonów i peptydów, uważanych wcześniej za domenę̨ ośrodkowego układu nerwowego. Badania wykazały, że komórki takie jak keratynocyty, melanocyty i fibroblasty produkują i wydzielają neuroprzekaźniki. Do tej pory odkryto ich ponad 200, z czego aż̇ 25 w skórze. Wiele neuroprzekaźników ma wpływ na samopoczucie, wygląd, prawidłowe funkcjonowanie, odczuwanie bólu, napięcie mięśni.

Neurokosmetyki

Dyskusja na temat neurokosmetyków, rozpoczęła się w roku 2007, podczas spotkania New York Society of Cosmetic Chemists (NYSCC). Uznano, że mamy do czynienia z nową kategorią preparatów kosmetycznych, które są zdolne wywołać reakcję ośrodkowego układu nerwowego w odpowiedzi na miejscowe działanie kosmetyku. Mimo, że termin „neurokosmetyki” funkcjonuje stosunkowo krótko, to śmiało można powiedzieć, że stanowią one bardzo szybko i dynamicznie rozwijającą się dziedzinę kosmetologii, korzystając zarówno z tajników medycyny naturalnej, jak i najnowszych technologicznych rozwiązań. Dobrze znane składniki odkrywamy na nowo przez analizę ich wpływu na poszczególne zakończenia nerwowe w skórze. Najnowsze badania pokazują, że stymulowanie zakończeń nerwowych takimi składnikami może mieć znaczący wpływ zarówno na regulowanie nastroju, jak i kondycję zdrowotną skóry. Mogą powodować przypływ radości i wyciszać negatywne emocje, jak i stany zapalne. Nie tylko nasz mózg, ale także komórki skóry mogą wytwarzać endorfiny  – nasze ciała mają własne „hormony szczęścia”. Tak samo jak podrażnienie i stan zapalny skóry może być wywołany przez układ nerwowy lub immunologiczny, tak witalność i regeneracja skóry mogą być pobudzone przez endorfiny.

TiMOOD™ neuroaktywna moc aby wyglądać i czuć się dobrze

W odpowiedzi na rosnący trend wellbeing, firma Mibelle Biochemistry stworzyła TiMOOD™

na bazie pieprzu timut, nepalskiego wariantu pieprzu Szechuan, który rośnie w nietkniętych nepalskich górach Himalajów. TiMOOD™ poprawia sieć neuronalną w skórze, a tym samym wspiera zdrowy wygląd i wyrównanie kolorytu. Ponadto pozytywnie wpływa na nastrój i samopoczucie osób zestresowanych, co zostało ocenione za pomocą niewerbalnego testu neuropsychologicznego EmoCompass® zastosowanego po raz pierwszy w dziedzinie neurokosmetyki. TiMOOD™ chroni neurony w skórze przed starzeniem, zwiększa proliferację keratynocytów i uwalnianie dopaminy istotnej dla mikrokrążenia i funkcji barierowych skóry. W ten sposób wspiera zdrową i świeżą cerę.

Przeprowadzone badania kliniczne na panelu 43 ochotników (40-61 lat) odczuwających stres i/lub dyskomfort w swojej skórze potwierdzają skuteczność TiMOOD™:

 • Stężenie 0,1% ekstraktu pieprzu timut doprowadziło do znacznego zwiększenia liczby neuronów czuciowych i zwiększenia długość neurytów
 • 28 dniowa kuracja TiMOOD™ ma pozytywny wpływ na dobre samopoczucie emocjonalne, pomagając zestresowanym ludziom czuć się bardziej zrównoważonymi i zrelaksowanymi
 • TiMOOD™ zwiększa równomierność kolorytu skóry. Następuje wzrost blasku o 13%, redukcja zaczerwienienia o 12%, a cera jest zdrowsza o 21%.

 

Happybelle-PE – Fitoendorfiny dla młodzieńczego blasku skóry

Kolejną bardzo ciekawą propozycją od Mibelle Biochemistry jest surowiec Happybelle-PE. Kompleks fitoendorfin z ekstraktu z pieprzu mnicha, który oferuje podwójne podejście przeciwstarzeniowe: dobrze wyglądać i czuć się dobrze od wewnątrz. Happybelle-PE zapewnia intensywne nawilżenie, pozostawiając skórę gładką i promienną. Ultra-przenikający system podwójnego wektora skutkuje szybką i silną aktywnością Happybelle-PE. Składnik chroni przed połączonym stresem wewnętrznym i zewnętrznym porównywalnie ze znanymi hormonami szczęścia.

Badania kliniczne potwierdziły jego działanie:

 • Nawilżenie skóry zostało zwiększone o 28%
 • Jędrność skóry zwiększyła się o 19%
 • Nastąpiła redukcja głębokości zmarszczek kurzych łapek o 10% po 14 dniach i o 22% po 28 dniach
 • Zwiększyła się  produkcja i wydzielanie kolagenu I i III

 

CHRONO_DETOKS – Energetyzator dobrego samopoczucia

Świadomy konsekwencji, jakie niesie nowoczesny styl życia i zainspirowany Ajurwedą GREENTECH zidentyfikował andrografolid jako silną cząsteczkę biologiczną przeciwdziałającą zaburzeniom rytmu okołodobowego i zaprojektował CIRCALYS®, chrono-detoks poprawiający samopoczucie, energetyzujący składnik aktywny dzięki działaniu neuroendokrynnym i psychobiologicznym.

CIRCALYS® rewitalizuje i chroni skórę. Żywotność komórek wzrosła o 33%, homeostaza skóry o 89%, a uszkodzenia DNA zostały zredukowane o 51%. Wzmacnia połączenie osi mózg-skóra związane z pozytywnymi emocjami i tym samym zapobiega starzeniu się skóry. Ma istotny wpływ na modulatory stresu i nastroju, związane z homeostazą skóry i procesy przeciwzapalne: OXYTOCIN +31%, ENDOCANNABINOID +29% do 68%, ENDORPHIN +26% do +55%

Podczas badań klinicznych na panelu ochotników pracujących w systemie zmianowym zaobserwowano redukcję worków pod oczami o 28%, redukcję cieni pod oczami o 13% i redukcję zmarszczek w okolicach oczu o -21%. Uczestnicy testu na podstawie badania samooceny stwierdzili znaczna poprawę blasku skóry (+75%) oraz znaczne wygładzenie (+75%). Zdecydowana większość z nich bo aż 88% stwierdziła, że ich skóra stała się bardziej zrelaksowana i wypoczęta.

Ocena stanu psychicznego ankietowanych pokazała bardzo zbliżone rezultaty, jak po modułowych zajęciach jogi – wzrosło uczucie dobrego samopoczucia, a uczucie stresu oraz jego skutki uległy zmniejszeniu.

Pozytywne starzenie rozpoczyna się teraz!

We współpracy z DEINOVE GREENTECH opracował oryginalną metodę wytwarzania biomasy i otrzymywania ekstraktu z Sphingomonas hydrophobicum. Ich celem było uzyskanie surowca wzmacniającego architekturę skóry i spowalniającego skutki upływu czasu działając na kluczowe procesy biologiczne. HEBELYS to substancja aktywna utrzymująca piękno skóry w wieku dojrzałym i pozytywnie wpływająca na równowagę nastroju i samooceny.

HEBELYS zapobiega starzeniu się komórek przez działanie na kluczowe markery starzenia:

 • zmniejsza ekspresję p21Waf1 (-58%) białka, które indukuje uszkodzenia komórek prowadzące do zatrzymania cyklu komórkowego
 • zmniejsza ekspresję p16INK4a (-20%) białka, które ogranicza obrót komórkowy w skórze właściwej
 • ogranicza ekspresję ß-galaktozydazy (-78%)

Badania na panelu ochotników potwierdzają jego działanie:

 • Zmniejsza peroksydację lipidów, a tym samym chroni przed agresją oksydacyjną -34%.
 • Zmniejsza ekspresję czynników prozapalnych: cytokin IL-8 (-32%) i chemokin IL-6 (-33%).
 • Poprawia integralność skóry dzięki zwiększonej syntezie neokolagenu +6%.
 • Zwiększa ekspresję versican, proteoglikanu odgrywającego kluczową rolę w zapewnieniu sprężystości skóry.
 • Zwiększa ekspresję fibryliny +22%, która umożliwia adhezję różnych składników macierzy zewnątrzkomórkowej i odgrywa kluczową rolę w produkcji cytokin i czynników wzrostu. Poprawia w ten sposób właściwości biomechaniczne skóry.
 • Sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna +12% (zmierzono za pomocą Cutometer®).
 • Zwiększa izotropię +14%.
 • Zaobserwowano wzrost samooceny o ponad 10% a poprawa nastroju o 9%.

Kierunek rozwoju jaki obierają firmy z branży kosmetycznej, jak i liczne badania potwierdzają znaczenie neurokosmetyków. Wkład, jaki wnieść one mogą w poprawę samopoczucia i wyglądu sprawia, że z pewnością warto zapoznać się bliżej z rozszerzającą się ofertą i samemu przekonać się jak zadbana skóra może obniżyć poziom stresu i poprawić samopoczucie.

 

Materiał promocyjny