Microbiome Stimuli Base – rewolucja w regulacji mikrobiomu skóry

Kategoria: Surowce kosmetyczne
2 min. czytania

Microbiome Stimuli Base jest biofermentem, który reguluje mikrobiom poprzez ograniczenie liczności patogenów oraz wpływa korzystnie na bakterie komensalne. Dzięki zastosowaniu surowca w kosmetyku pielęgnacja skóry osób ze skórą łuszczycową i atopową jest kompleksowa. Oprócz kluczowego dla tych kosmetyków nawilżenia, minimalizowana jest także odpowiedź immunologiczna wywoływana przez patogeny, które występują w mikrobiomie tych osób.

Atopowe zapalenie skóry, łuszczyca oraz egzema są ogromnymi problemami skórnymi na które cierpi spora część społeczeństwa.Pomimo różnych przyczyn oraz patogenezy, posiadają one jeden wspólny mianownik, którym jest patologiczny mikrobiom. Dominacja specyficznych gatunków chorobotwórczych na powierzchniach skóry atopowej i łuszczycowej powoduje wzmocnienie stanu zapalnego, co wpływa na wielkość oraz natężenie wykwitów, które są najdotkliwszym objawem tych schorzeń. Regulacja mikrobiomu wydaje się zatem naturalnym kierunkiem, który pozwoli  nie tylko pomóc w pielęgnacji skóry tych osób ale przede wszystkim podniesie jakość ich życia.

Microbiome Stimuli Base – rozwiązanie regulacji mikrobiomu osób chorych na łuszczycę egzemę i AZS.

Dobroczynne działanie biofermentów oraz postbiotyków nie jest jeszcze w pełni poznane i wykorzystane w kosmetykach. Spora część biofermentów kosmetycznych pochodzi z fermentacji roślin różnymi szczepami bakterii i drożdży, a ich właściwości wynikają zarówno z występowania w surowcu składników pochodzących z roślin i metabolitów danych drobnoustrojów. Microbiome Stimuli Base (INCI: Bifidobacterium/(Lactobacillus/Saccharomyces/Schizosaccharomyces/Zygosaccharomyces Ferment Filtrate) Ferment Filtrate), to bioferment pochodzący z konkurencji wielogatunkowej, który jest zupełnie nowym rozwiązaniem pozwalającym w bardzo skuteczny sposób wpływać na liczność danych grup mikroorganizmów na powierzchniach skórnych. Dzięki temu uzyskany zostaje efekt ograniczenia reakcji immunologicznej wywoływanej przez patogeny.

Mechanizm działania

Staphylococcus aureus, czyli gronkowiec złocisty jest jedną z bakterii dominujących na powierzchniach skórnych ludzi chorych na łuszczycę, egzemę i AZS. To właśnie on odpowiada za wzmacnianie reakcji immunologicznej, która powoduje rozrost wykwitów. Microbiome Stimuli Base ogranicza zdolność reprodukcyjną tego gatunku nawet o 80%, w porównaniu do warunków optymalnego wzrostu patogenu. Nawet niewielkie stężenie Microbiome Stimuli Base w kosmetyku (rekomendowane stężenia 2-20%) skutecznie ogranicza liczność gronkowca na powierzchniach skórnych, co pozwala nie tylko zmniejszyć wielkość wykwitów, ale również ograniczyć częstotliwość ich występowania. Zastosowanie surowca w kosmetykach jest szansą dla ludzi z dermatozami na poprawę kondycji skóry oraz jakości życia, która często przez te schorzenia jest pomniejszona.

Artykuł promocyjny

Dodatkowe informacje

Artykuł został opublikowany w kwartalniku „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 4/2023

Autorzy

  • dr inż. Magdalena Biesiadecka

    Prezes Orcideo Sp. z o.o.
    Dyrektor Centrum Badań i Usług Biomedycznych
    Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie