Aktualności
Koncepcja „suchej fabryki” w L’Oréal Warsaw Plant
W ramach prowadzonych inicjatyw w L’Oréal Warsaw Plant zoptymalizowano programy mycia urządzeń produkcyjnych, uruchomiony został także innowacyjny proces mycia z wykorzystaniem pary technologicznej, który stał się procesem referencyjnym dla pozostałych fabryk. Tam, gdzie było to możliwe, wprowadzono recyrkulację wody, redukując jej straty np. poprzez instalację zamkniętych pętli wody w pompach próżniowych czy płaszczach platform produkcyjnych.
Kolejnym krokiem w realizacji idei „suchej fabryki” w fabryce L’Oréal w Kaniach, umożliwiającym ograniczenie zużycia wody i jej redukcję, była budowa Stacji Recyklingu Wody, tzw. „zielonego serca fabryki”. Inwestycja o wartości 4 milionów euro to główny projekt, wpisujący się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego (Circular Economy). Od marca 2020 roku stacja pozwala na oczyszczanie ścieków produkowanych w fabryce, a następnie odzyskiwanie wody o wysokim standardzie, która zostaje ponownie wykorzystywana w zakładzie do procesów około produkcyjnych. „Zielone serce fabryki” L’Oréal Warsaw Plant, która od 2018 roku jest partnerem Programu Water Management, miesięcznie odzyskuje 5500 m3 wody, co odpowiada 11 milionom półlitrowych butelek. Docelowo fabryka L’Oréal w Polsce będzie odzyskiwała do 8000 m3 czystej wody miesięcznie (16 mln butelek 0,5 l).
Uruchomienie projektu przyczyniło się do zredukowania zużycia wody o 40 proc. w porównaniu z rokiem 2005, przy jednoczesnym wzroście produkcji o 220%. Stacja Recyklingu Wody w polskiej fabryce ma kluczowe znaczenie dla realizacji zobowiązania Grupy L’Oréal związanego z ograniczeniem zużycia wody o 60% w 2020 roku, bo L’Oréal Warsaw Plant to największa fabryka Grupy pod względem liczby produkowanych sztuk produktów.
Koncepcja „suchej fabryki” zakłada, że L’Oréal Warsaw Plant stanie się fabryką „zero liquid discharge”, co oznacza brak emisji ścieków poza teren fabryki. To istotna inwestycja z punktu widzenia gospodarki wodnej w naszym kraju.
Jak działa Stacja Recyklingu Wody?
Proces odzyskiwania wody składa się z 4 etapów:
- Filtracja mechaniczna – w pierwszej kolejności cały strumień ścieków przepuszczany jest przez sito bębnowe, co umożliwia odfiltrowanie największych zanieczyszczeń stałych i zabezpieczy dalsze części instalacji przed zapchaniem i uszkodzeniem.
- Podczyszczanie fizykochemiczne – polega na dodaniu do ścieków surowych związków aluminium, które dzięki swoim właściwościom wiąże zanieczyszczenia zawarte w ściekach w tzw. „kłaczki”. W kolejnym etapie dodawany jest polimer, który pozwala połączyć zanieczyszczenia w jeszcze większe skupiska. Tak przygotowany strumień ścieków trafia do flotatora, gdzie przy pomocy rozpuszczonego w wodzie sprężonego powietrza kłaczki unoszą się na powierzchni, skąd mogą zostać zebrane w postaci osadu. Etap ten pozwala na oczyszczenie ścieków z wszystkich zawieszonych w nich zanieczyszczeń.
- Oczyszczanie biologiczne – podczyszczone ścieki trafiają do zbiornika zawierającego żywe kultury bakterii, które rozkładają pozostałe w ściekach zanieczyszczenia, zamieniając je na związki proste. Następnie ścieki wraz z osadem bakteryjnym trafiają na membrany ultrafiltracyjnej, gdzie zachodzi rozdzielnie wody oraz osadu. Osad zostaje zawrócony do zbiornika biologicznego, a woda kierowana jest na kolejny etap oczyszczania.
- Odwrócona osmoza – oczyszczona woda trafia na membrany odwróconej osmozy. Urządzenie to pozwala przy pomocy wysokiego ciśnienia i selektywnych membran usunąć z wody najmniejsze pozostałe w niej zanieczyszczenia, takie jak sole. Woda wychodząca z tego procesu jest wodą spełniająca standardy wody procesowej i może być ponownie wykorzystana. Zgodnie z standardami grupy L’Oréal może być przeznaczona do wszystkiego poza wodą produkcyjną i sanitarną.