Aktualności
Jak wybrać najskuteczniejszy żel do higieny rąk – przewodnik marki Dr Szmich
Szczególna dbałość o czystość dłoni wpisuje się w nasze codzienne standardy bezpieczeństwa. Preparaty dezynfekujące, antybakteryjne i czyszczące na stałe zagoszczą w asortymencie drogerii, aptek i sklepów jako produkty, które zawsze powinniśmy mieć przy sobie. To praktyczna alternatywa dla mydła w sytuacjach, gdy jesteśmy w ruchu i nie mamy możliwości skorzystania z bieżącej wody.
Higiena rąk z zastosowaniem mydła to absolutna podstawa – mydło jest odpowiednie nie tylko do zabijania bakterii, ale także usuwania większych zanieczyszczeń, z czym nie zawsze poradzi sobie środek antybakteryjny w formie żelu czy płynu. Niestety zdarza się, że nie mamy możliwości umycia rąk wodą z mydłem, np. gdy przebywamy w miejscach publicznych czy podczas zakupów, wówczas warto wspomóc się środkiem antybakteryjnym. Konsystencja płynu lub żelu ułatwia jego równomierne rozprowadzenie po całej powierzchni dłoni, taka forma dezynfekcji pozwala zmniejszyć ryzyko przenoszenia patogenów.
Produkty do higieny rąk – na co zwrócić uwagę?
Postaw na preparaty biobójcze o potwierdzonej skuteczności.
W szerokiej gamie preparatów do higieny rąk dostępnych w powszechnej sprzedaży możemy wyróżnić dwie kategorie produktów: kosmetyki oraz preparaty biobójcze. Żele w kategorii kosmetyki mogą występować w wersji z alkoholem (ograniczają ilość bakterii na powierzchni skóry), a także bez alkoholu (oczyszczają i odświeżają skórę, lecz nie posiadają potwierdzonych właściwości antybakteryjnych). Kosmetyki czyszczące dłonie bez alkoholu mogą zawierać w swoim składzie substancje pomocnicze takie jak benzalkonium chloride czy chlorhexidine. Według CDC – Centers for Disease Control and Prevention, takie substancje, choć wykazują działanie antybakteryjne – nie są tak skuteczne jak alkohol etylowy lub izopropylowy i nie są rekomendowane, by używać ich jako alternatywa dla produktów z alkoholem. Preparaty bez alkoholu, zawierające wymienione wyżej substancje lub inne składniki, np. roślinne, takie jak olejek z drzewa herbacianego, nie gwarantują ochrony przez koronawirusem.
Preparaty biobójcze charakteryzuje to, że zawierają alkohol (zazwyczaj w stężeniu od 60-90%), ale w odróżnieniu od kosmetyków – posiadają rejestrację i pozwolenie na obrót produktem biobójczym. Ponadto, preparaty biobójcze zabijają bakterie, wirusy i grzyby, a nie tylko redukują ich ilość.
Produkty dezynfekujące z gamy Dr Szmich to preparaty biobójcze zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, będące pod nadzorem Ministra Zdrowia. Równie istotnym czynnikiem, który rzutuje na skuteczność żelu do rąk, odróżniając go tym samym od nieskutecznego preparatu, jest stężenie alkoholu. GIS i WHO zalecają, by używać produktów z minimalną zawartością 60% alkoholu. Jednocześnie należy pamiętać, że w tym przypadku więcej nie oznacza lepiej – z badań naukowców wynika, że stężenie alkoholu większe niż 80% może działać nieefektywnie z powodu ułatwionego procesu denaturacji białek mikroorganizmów. Optymalne 70% stężenie alkoholu etylowego zawarte w produktach Dr Szmich gwarantuje skuteczne działanie dezynfekujące skórę.
Jakie składniki produktów do dezynfekcji dłoni zadbają o kondycję skóry?
Używanie żeli i płynów antybakteryjnych na bazie alkoholu, mimo właściwości ochronnych, może doprowadzić do przesuszenia skóry i występowania podrażnień. Preparaty do dezynfekcji rąk z alkoholem, dzięki zawartości dodatkowych składników pielęgnujących, będą delikatnie regenerować i odżywiać skórę. Warto więc postawić na produkty zawierające składniki nawilżające i łagodzące, wykazujące dobroczynne działanie na kondycję dłoni. Formuła żeli dezynfekujących z gamy Dr Szmich została wzbogacona o D-pantenol, który działa regenerująco na uszkodzony i wysuszony naskórek oraz ekstrakt z aloesu, który nawilża, łagodzi podrażnienia, a ponadto wykazuje dodatkowe właściwości antybakteryjne. Aloes, jako jedna z najbardziej znanych substancji roślinnych o właściwościach pielęgnacyjnych, to popularny składnik dodawany do żeli dezynfekujących. Na rynku możemy spotkać też produkty z prowitaminą B5, ekstraktem z zielonej herbaty czy witaminą E. Należy jednak być czujnym na wyróżnione na opakowaniach popularne składniki aktywne i sprawdzić czy nie dominują w składzie, gdyż w przypadku preparatów do dezynfekcji najważniejsze są inne czynniki – stężenie i rodzaj alkoholu oraz uzyskanie przez produkt rejestracji w URPBWMiPL. Na to powinniśmy zwracać szczególną uwagę.
Zobacz także
- Dr Irena Eris SA na początku roku wsparła Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111
- JAK POWSTAJĄ KULTOWE PRODUKTY? – SEKRET JAKOŚCI POLSKIEJ MARKI BARWA
- Lush dziękuje swoim klientom za pomoc w osiągnięciu kwoty 100 milionów funtów, przekazanych na cele charytatywne