Kompleksowa pielęgnacja skóry trądzikowej

Kategoria: Surowce kosmetyczne
3 min. czytania

Kwas azelainowy to wyjątkowy składnik używany przede wszystkim do pielęgnacji cery trądzikowej. Przyjrzyjmy mu się więc bliżej. To substancja należąca do grupy nasyconych kwasów karboksylowych, w formie czystej ma postać białego proszku o bardzo słabej rozpuszczalności w wodzie (2,14 g/l). Naturalnie występuje w życie, pszenicy i jęczmieniu.

Rys.1 Klarowny żel z 15% kwasem azelainowym

Ten organiczny związek ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, włączając w to inhibitowanie wzrostu bakterii Propionibacterium acnes i Staphylococcus epidermidis odpowiedzialnych za rozwój trądziku. Kwas azelainowy wykazuje umiarkowaną aktywność keratolityczną, co pozwala na skuteczne usuwanie zrogowaciałych komórek naskórka wraz z nadmiarem sebum i ogranicza tworzenie czopów łojowych. Kolejną funkcją naszego bohatera jest inhibitowanie tyrozynazy, co ma wpływ na leczenie przebarwień, zwłaszcza umiejscowionych w naskórku.

Powyższe cechy sprawiają, że kwas azelainowy jest idealnym surowcem aktywnym w kosmetykach do pielęgnacji cery trądzikowej. Jego wielokierunkowe działanie pozwala na wyleczenie istniejących zmian skórnych i zapobieganie tworzeniu się nowych. Regularne usuwanie martwego naskórka, złogów łojowych, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości patogennych bakterii jest receptą na skuteczną poprawę stanu skóry trądzikowej. Istotną kwestią jest niewątpliwie stężenie stosowanego kwasu azelainowego. Im wyższe, tym aktywność preparatu będzie większa. Na rynku dostępne są produkty handlowe o zwartości 15, a nawet 20%. W tym momencie warto wspomnieć, że na drodze do wysokiej skuteczności preparatu mogą stanąć problemy natury technologicznej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kwas azelainowego, które różnią się od siebie czystością, granulacją (czysty kwas azelainowy to ciało stałe) czy stanem rozwinięcia powierzchni właściwej cząstek. Szczególną uwagę warto poświęcić surowcowi produkowanemu przez tajwańską firmę Corum, która oferuje kwas azelainowy także w jakości farmaceutycznej jako API.

Tab. 1 Formulacja klarownego żelu z 15% kwasem azelainowym

Azelaic Acid z Corum charakteryzuje się niezwykle wysoką czystością (99,5%) i małą średnicą cząstek (maksymalnie 15 mikronów). Pozwala to na wprowadzanie tego surowca proszkowego do receptury bezpośrednio po fazie emulsyfikacji. Wystarczy intensywne mieszanie, aby proszek rozpuścił się w emulsji. Co bardzo istotne, nawet przy dużym stężeniu nie wyczuwa się na skórze żadnych pozostałości. Emulsja jest rozprowadzana na skórze bez negatywnych efektów sensorycznych. Podobnie łatwo jest wprowadzić dużą dozę kwasu azelainowego z Corum do transparentnych żeli. W pierwszym etapie rekomendowane jest zrobienie premiksu z glikolem, a następnie połączenie z pozostałymi składnikami receptury. Benefity technologiczne i wysoka czystość produktu zdecydowanie wyróżniają Azelaic Acid z Corum na tle dostępnych zamienników.

Drugim, niezwykle ciekawym surowcem do pielęgnacji cery trądzikowej, jest opatentowany składnik Epi-OnTM, stworzony do ochrony skóry przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi i przyspieszający procesy regeneracji i gojenia naskórka.  Wykorzystuje mechanizm epigenetyczny do zwiększenia ekspresji genów odpowiedzialnych za modyfikację histonów – białek wiążących DNA.

W testach in-vitro wykazano, że Epi-OnTM działa ochronnie na histony, co poprawia trwałość chromatyny, głównego składnika chromosomów i nośnika genów. W praktyce oznacza to spowolnienie procesów starzenia biologicznego oraz degradacji tkanek. W teście qPCR Epi-OnTM został sprawdzony jako czynnik zwiększający ekspresję genów odpowiedzialnych za produkcje czynników wzrostu, takich jak: EGF, TGF-β1, TGF-β2, IGF1, VEGFA, które biorą udział w proliferacji i różnicowaniu fibroblastów i keratynocytów. Powyższe badanie wskazuje, że już 0,5% Epi-OnTM w sposób widoczny zwiększa ekspresję wymienionych czynników wzrostu. Surowiec aktywny jest odpowiedzialny również na migrację fibroblastów i keratynocytów, co ma niebywałe znaczenie w procesach gojenia ran.

Rys. 2. Test in-vitro na ludzkich keratynocytach (HaCaT): 0,05% Epi-OnTM zwiększa migrację keratynocytów o 153,9%
Rys. 3. Wyniki badania ex-vivo: przyspieszenie gojenia ran w obecności Epi-OnTM

Wyniki uzyskanie w testach in-vitro zostały sprawdzone w formie ex-vivo na wycinku skóry pochodzącej z osoby rasy kaukaskiej. Zmierzono szybkość gojenia rany po 3 dniach dla różnych stężeń Epi-OnTM. Efekty były bardzo zadowalające. W teście wykazano znaczne przyspieszenie gojenia rany wyrażone jako wielkość wytworzonej tkanki. Pokazano również, że szybkość ta jest zależna od stężenia.

Na koniec warto dodać, że Epi-OnTM wpływa również na stan zapalny poprzez inhibitowanie wydzielania prozapalnych cytokin IL-6 i IL-8.

Niewątpliwie Epi-OnTM to surowiec, który dzięki swojej aktywności jest w stanie przyspieszyć procesy gojenia i regeneracji skóry trądzikowej, która cierpi z powodu przewlekłych stanów zapalnych i ranek. Jest to też jeden z elementów pozwalających uniknąć blizn spowodowanych niewłaściwym traktowaniem skóry problemowej. Połączenie świetnych własności Epi-OnTM oraz kwasu azelainowego może być receptą na stworzenie efektywnego rozwiązania do pielęgnacji nie tylko cery trądzikowej.

Artykuł sponsorowany

Dodatkowe informacje

Artykuł został opublikowany w kwartalniku „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 1/2024

Autorzy