Kompleksowa oferta urządzeń do kontroli jakości i produkcji dla przemysłu kosmetycznego

Kategoria: Aktualności Jakość i bezpieczeństwo
5 min. czytania

Oferta ta uwzględnia różne produkty końcowe (od lakierów do paznokci i szminek, przez szampony i żele, do podkładów i cieni do powiek) i jest skierowana zarówno do producentów kosmetyków białych, jak i kolorowych. Bazując na ponad 20-letnim doświadczeniu na rynku aparatury laboratoryjnej i pomiarowej, zdefiniowano trzy grupy urządzeń przeznaczonych dla przemysłu kosmetycznego:

  • mieszalniki i dyspergatory,
  • urządzenia do pomiaru parametrów fizycznych i aplikacji,
  • mierniki parametrów wizualnych (spektrofotometry barwy, kabiny świetlne, połyskomierze i hazymetry).

Mieszalniki i dyspergatory dla uzyskania najlepszych parametrów produktu

Pierwszą grupę stanowią mieszalniki i dyspergatory firmy VMA-Getzmann. Szeroki wybór urządzeń sprawia, że znajdują one zastosowania w takich procesach jak wytwarzanie suspensji, emulsji czy homogenizacja przy produkcji kremów, past czy lakierów. Rozwiązania te dostępne są w wersjach laboratoryjnych, półtechnicznych oraz na pełną skalę produkcyjną – umożliwiają najdokładniejszą dyspersję materiału, co istotnie wpływa na cechy produktu końcowego, takie jak siła krycia czy wysycenie barwnikiem. Proces dyspergowania prowadzący do rozdrobnienia cząstek w materiale powoduje zwiększenie wydajności produktu i poprawia jego jakości. Zdjęcia poniżej przedstawiają ten sam produkt (lakier do paznokci) przed oraz po zastosowaniu narzędzi dyspergujących VMA-Getzmann.

Opis zdjęcia
fot. 1 Produkt przed i po obróbce narzędziami do mieszania i dyspersji firmy VMAGetzmann (różnica w rozdrobnieniu i rozprowadzeniu cząstek w materiale)

Dodatkowo szeroki wybór opcji wyposażenia dyspergatora pozwala na dobranie odpowiedniego sprzętu do wymagań produkcyjnych takich wyrobów jak lakiery (w tym hybrydowe), błyszczyki, kremy czy szminki. Stopień zdyspergowania kontrolujemy rutynowo prostym, lecz precyzyjnym grindometrem.

Mierniki właściwości fizycznych produktu – pomiar lepkości, gęstości i aplikacja materiału

Druga grupa rozwiązań to szeroki wachlarz urządzeń do badania właściwości fizycznych materiału ciekłego, jak wiskozymetry rotacyjne – byko-visc i kubki pomiarowe do oceny lepkości, sprzęt niezbędny do powtarzalnej aplikacji próbki – aplikatory ręczne i automatyczne oraz karty testowe – byko-charts. Urządzenia pochodzące z oferty renomowanego niemieckiego producenta BYK-Gardner zyskały zaufanie sektora kosmetycznego na całym świecie i stosowane są w Jakość i bezpieczeństwoch największych koncernów, głównie przez wzgląd na ich wszechstronność. W ofercie odnajdujemy zarówno wiskozymetry do produktów od wysokiej do niskiej lepkości, jak i warianty o różnym wyposażeniu, które ułatwiają pracę w laboratorium.

Pomiar połysku, barwy i transparentności – kompleksowe oprzyrządowanie

Trzecią grupę urządzeń stanowią przyrządy do badania parametrów wizualnych firmy BYK-Gardner. Dla produktów kosmetycznych kluczowe są takie parametry jak połysk, barwa i pigmentacja. Jednakowa jakość każdej partii produktu odgrywa istotną rolę dla konsumenta i aby ją zagwarantować oraz obiektywnie porównywać nowe produkty z istniejącymi, niezbędne jest zdefiniowanie wartości numerycznych dla parametrów wizualnych wraz z tolerancjami. Wartości te są następnie kontrolowane w codziennej produkcji i w całym łańcuchu dostaw surowców oraz produktów końcowych.

Ofertę urządzeń do kontroli parametrów wizualnych w przemyśle kosmetycznym otwierają połyskomierze z rodziny micro-gloss. Urządzenia te zyskały swoją renomę dzięki doskonałej powtarzalności i odtwarzalności pomiarowej oraz łatwości w obsłudze. Dla przemysłu kosmetycznego rekomendowane są modele: micro-TRI-gloss – umożliwiający pomiar w trzech geometriach (dla produktów matowych do wysokich połysków) oraz micro-gloss XS – z małym oknem pomiarowym. Połysk jest nie tylko jednym z parametrów wizualnych, które powinno się kontrolować, ale ma też duży wpływ na postrzeganie barwy. Jednoczesna kontrola barwy i połysku ma ogromne znaczenie, gdyż wygląd przedmiotów wyznaczają najczęściej oba te parametry. Zależność ta spowodowała stworzenie urządzenia do jednoczesnego pomiaru barwy oraz połysku – spektrofotometru spectro2guide. Spektrofotometry barwy spectro2guide dzięki wbudowanemu połyskomierzowi pozwalają na pomiar obydwu parametrów, a dodatkowo są to jedyne urządzenia na rynku z możliwością pomiaru fluorescencji. Następnym zagadnieniem są pomiary barwy z efektem specjalnym (został on szerzej omówiony w poprzednim wydaniu „Świata Przemysłu Kosmetycznego”, w artykule pt. „Po co nam te kąty?”). Wygląd produktu z efektem specjalnym, np. lakieru typu metalic lub perła, zależy od kąta obserwacji oraz warunków oświetlenia, a zatem do dokładnej charakteryzacji takiej powłoki należy zastosować spektrofotometr mierzący barwę pod sześcioma kątami oraz określający efekt i jego natężenie. Uzyskanie takich pomiarów umożliwia urządzenie BYK-mac i – jedyny, dostępny na rynku spektrofotometr mierzący barwę pod sześcioma kątami i opisujący efekt metaliczny za pomocą parametrów skrzenia oraz ziarnistości.

Opis zdjęcia
Fot. 3 Spektrofotometry BYK-Gardner – jednokątowy spectro2guide z wbudowanym połyskomierzem oraz sześciokątowy BYKmac i z pomiarem parametrów skrzenia oraz ziarnistości

Oprócz pomiarów za pomocą spektrofotometrów ważna jest również ocena wizualna zmiany barwy w zależności od rodzaju oświetlenia. Użycie kabiny świetlnej do symulowania różnych warunków oświetlenia pozwala ocenić kolor oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo odrzucenia produktu na różnych etapach kontroli jakości. Firma Eurotom oferuje szereg modeli kabin świetlnych, by zapewnić stałe zdefiniowane warunki oświetleniowe i uniezależnić ocenę barwy od wpływu środowiska.

Ofertę urządzeń do kontroli jakości w przemyśle kosmetycznym zamyka sprzęt do pomiaru transparentności – Haze-gard i. Hazymetr ten stosowany jest w Jakość i bezpieczeństwoch i działach R&D w celu badania efektu rozmycia (blur) wykorzystywanego w produktach kryjących niedoskonałości cery.

Opis zdjęcia
Fot. 4 Akcesoria do pomiaru produktów kosmetycznych w formie proszków, mazi i past

BYK-Gardner dla przemysłu kosmetycznego

Pomiar produktów kosmetycznych stawia jednak wiele wyzwań – materiały płynne, pastowate lub sproszkowane mogą zanieczyszczać optykę instrumentu, podczas gdy małe i zakrzywione powierzchnie są trudne do zmierzenia. Oferta firmy BYK-Gardner zawiera pełne rozwiązanie ze specjalnie zaprojektowanymi akcesoriami do bezdotykowych pomiarów cieczy, past, proszków, a nawet małych i zakrzywionych próbek. Akcesoria te dostępne są do pracy z połyskomierzami i spektrofotometrami. Dzięki nim można bez trudu badać zarówno mokre wymalowania (maski do pomiaru), jak i gotowe produkty (za pomocą specjalnych uchwytów na szminki i sztuczne paznokcie).

Kolejną zaletą pracy z urządzeniami firmy BYK-Gardner jest fakt, iż wszystkie mierniki współpracują ze smart-chart – jednym oprogramowaniem do analizy danych i SPC (statystycznej kontroli procesu). Dzięki temu unika się zakupów i szkoleń wielu pakietów oprogramowania, redukuje czas i pracę związaną z analizą danych. Dodatkowym atutem tego oprogramowania jest możliwość tworzenia i zarządzania standardami cyfrowymi będącymi niezbędnym narzędziem kontroli jakości w epoce przemysłu 4.0.

mgr inż. Barbara Bidzińska

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 3/2020