Johnson & Johnson Baby Powder zniknie ze sklepów w USA i Kanadzie

Kategoria: Aktualności Rynek kosmetyczny
2 min. czytania

Johnson & Johnson (J&J) zapowiedział, że zaprzestanie sprzedaży swojego pudru dla niemowląt na bazie talku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. J&J's Baby Powder jest kultowym symbolem marki od czasu jej wprowadzenia w Stanach Zjednoczonych w 1894 roku, jednak w ostatnich latach przeciwko firmie wytoczono serię pozwów konsumenckich o to, że jej talk zawiera azbest wywołujący raka.

(Źródło: Johnson&Johnson)

Już w 2018 r. Sąd w St Louis nakazał J&J wypłacić ponad 4 mld USD 22 kobietom, które oskarżyły markę Baby Powder o spowodowanie raka jajnika, na co firma obecnie apeluje. Natomiast na początku tego roku Sąd z New Jersey stwierdził, że toksyczne chemikalia w proszku dla niemowląt J & J przyczyniły się w znacznym stopniu do spowodowania rozwoju międzybłoniaka, rodzaju raka płuc, i nałożono grzywnę w wysokości 750 milionów dolarów.

J&J zawsze zdecydowanie zaprzeczał, że produkty na bazie talku zawierają azbest, i podważył decyzję amerykańskiego organu regulacyjnego FDA, jako powód podając wątpliwość wobec ważności przeprowadzonych testów na produktach talkowych firmy. W swoim oświadczeniu firma stwierdziła, że popyt na jej produkty dla niemowląt spadał w regionie z powodu zmian nawyków konsumenckich, ,,napędzanych przez dezinformację na temat bezpieczeństwa produktu”.

Firma J&J pozostaje niezachwiana w kwestii bezpieczeństwa talku Johnson's Baby, podając na poparcie swojej tezy, że liczne niezależne badania przeprowadzone na całym świecie potwierdzają bezpieczeństwo produktu. Na oficjalnej stronie johnsonsbaby.com.pl czytamy:

Rozumiemy obawy związane z informacjami, jakie pojawiły się niedawno w mediach. Jednak pragniemy Państwa zapewnić, że zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów stanowi dla nas absolutny priorytet, a za bezpieczeństwem talku kosmetycznego przemawiają wyniki wieloletnich badań naukowych. Od początku lat 90. ubiegłego wieku opublikowano wiele prac naukowych i wyników badań epidemiologicznych na temat talku i jego zastosowań do higieny części intymnych, które stwierdzały, że talk jest bezpieczny. W rzeczywistości badania Nurses’ Health Study (z 2010 roku) i Women’s Health Initiative Observational Cohort (z 2014 roku), jedyne dwa zakrojone na szeroką skalę badania prospektywne dotyczące talku i raka jajników, nie wykryły żadnego związku przyczynowego między talkiem i rakiem jajników.

Koncern nie powiedział, czy obecna sytuacja wpłynie na inne rynki.