Jak wykorzystać inteligentne technologie, by zaproponować konsumentom kosmetyki bezpieczne nie tylko dla skóry czy włosów, ale także środowiska?

Kategoria: Surowce kosmetyczne
4 min. czytania

Rewolucja ekologiczna trwa już od przeszło 30 lat, znacząco wpływając na sposób prowadzenia działalności przez polskie przedsiębiorstwa. Safic-Alcan wierzy, że sposób prowadzenia i rozwijania firmy jest równie ważny, jak wyniki finansowe oraz jakość produktów i usług. Jako stałe ogniwo w łańcuchu wartości Safic-Alcan umożliwia swoim klientom i zleceniodawcom dostęp do innowacji, gwarantując prowadzenie działalności jako dystrybutor w sposób odpowiedzialny. Wizją jest bycie rozpoznawanym jako czołowy dystrybutor specjalistycznych surowców z autentycznym oraz głęboko zakorzenionym zaangażowaniem w zrównoważony rozwój. Jest to składnik strategii biznesowej firmy, która określa  kulturę ciągłego doskonalenia, innowacji i odpowiedzialności. Dział kosmetyczny Safic-Alcan reprezentuje na terenie kraju wielu uznanych producentów surowców kosmetycznych, którzy od lat cieszą się zaufaniem polskich klientów. Nasi kluczowi kontrahenci już dawno mają świadomość swojej odpowiedzialności klimatycznej i nieustannie kładą nacisk na bezpieczne, przyjazne środowisku procesy produkcyjne.

Bohaterka nr 1 – biofermentacja

Jednym z pierwszych biofermentowanych składników był Neossance™ Squalane — najlepszy i najczystszy skwalan, pochodzący z odnawialnej brazylijskiej trzciny cukrowej. Oprócz tego, że jest etyczną i zrównoważoną opcją dla emolientów, Neossance Squalane zapewnia doskonałe korzyści przeciwstarzeniowe oraz wiele innych benefitów.

Analiza cyklu życia (LCA) wykazuje lepsze korzyści trzciny cukrowej w porównaniu ze skwalanem pochodzącym z oliwek w trzech kluczowych obszarach:

  • Niski ślad węglowy: wspólna lokalizacja młyna oraz zakładu biofermentacji minimalizuje ślad węglowy. Odpady z wyciskania soku z trzciny cukrowej są wykorzystywane do produkcji energii odnawialnej.
  • Efektywne wykorzystanie gruntów: mniej niż 0,1% gruntów ornych pod uprawę trzciny cukrowej może zaspokoić 100% światowego zapotrzebowania na skwalan. To 585 razy mniej ziemi niż skwalan pochodzący z oliwek!
  • Minimalne zużycie wody: proces produkcyjny zużywa 52 razy mniej wody niż skwalan pochodzący z oliwek.

Bohater nr 2 – upcykling

 Innowacyjny zestaw technologii chemicznych przystosowanych do przekształcania surowców odnawialnych w wysokowartościowe produkty specjalistyczne opracowała firma P2 Science. Producent wykorzystuje zintensyfikowane procesy naśladowania chemii natury w produkcji odnawialnych surowców kosmetycznych. Klucz do tego sukcesu został odnaleziony w biomasie terpenów pochodzących z lasów certyfikowanych przez FSC – firma przekształca pozostałości pulpy drzew iglastych w bezpieczne, biodegradowalne i wielofunkcyjne produkty pod nazwą Citropol oraz CitroVisc. Politerpeny charakteryzują się podobnym profilem eteru dimetylowego, dzięki czemu mają identyczną funkcjonalność jak silikony, lecz dodatkowy, rozgałęziony alkil pozwala na ich skuteczną biodegradację. Tym sposobem w portfolio P2 znajdziemy:

  • naturalne, płynne emolienty o niskiej i średniej masie cząsteczkowej
  • zamienniki silikonów o wysokiej lepkości, nawet  10000 cps!
  • kompleks emolientów i kondycjonerów do włosów
  • naturalne i ekologiczne zamienniki do wazeliny czy masła shea
  • utrwalacz i nośnik zapachów

Cioteczna siostra biofermentacji – oleo-eko-ekstrakcja

Opatentowana koncepcja oleo-eko-ekstrakcji to technologia, za pomocą której uzyskuje się unikalne, ultra-wartościowe, stabilne substancje olejowe. Oleoactif® to dzieło Anne Rossignol-Castera – francuskiej inżynierki, specjalizującej się w chemii lipidów. Gama Oleoactif to połączenie roślin i olejów roślinnych, która produkowana w cyklu zamkniętym opatentowaną, ekologiczną i wysoko wydajną metodą, promuje wyjątkowe surowce. Jest to czysto fizyczny, wieloetapowy proces, w którym do ekstrakcji używane są nośniki, takie jak oleje i tłuszcze roślinne, by stabilizować cząsteczki ekstrahowane z roślin. Ich złożone kompozycje przynoszą skórze wiele korzyści: kwasy tłuszczowe, mikroelementy (witaminy – tokoferole), skwalen, a także niezmydlające się witamina E, fitosterole, karotenoidy… Oleje w tym przypadku odgrywają rolę nie tylko nośnika, ale są integralną częścią powstających składników aktywnych, nie są one eliminowane podczas procesu. Rośliny są naturalnym surowcem bogatym w interesujące związki takie jak fenole/flawonoidy, karotenoidy, likopen, terpeny, woski, sterole, witaminy, tłuszcz, alkohole. Metoda oleo-eko-ektrakcji pozwala na pozyskiwanie surowców z kwiatów, liści, owoców, skórek owoców, kory, możliwości są nieograniczone.

Niski ślad węglowy – sięgnij po lokalne inspiracje!

SurfactGreen to pierwsza francuska firma, która oferuje naturalne, biodegradowalne i nisko toksyczne surfaktanty i kondycjonery. CosmeGreen to wyroby tworzone z rzepaku i buraków pochodzących ze Wschodniej Europy. Wszystkie użyte surowce w procesie produkcji są biodegradowalne i nie powodują reakcji alergicznych. Wytwarzanie surowców nie jest konkurencyjne dla produkcji żywności. COSMEGREEN™ ES 1822+, to w pełni naturalny, nowatorski, łatwy w recepturowaniu, a także wysoce skuteczny kondycjoner do włosów. Aktywność składnika jest zbliżona do popularnego Behentrimonium Chloride, jednak CosmeGreen jest 80 razy mniej toksyczny dla środowiska!

Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, możliwe jest zmniejszenie wpływu produkcji przemysłu kosmetycznego na środowisko naturalne. Jest to kwestia o kluczowym znaczeniu dla

poszanowania planety i jednocześnie wypełnienia zobowiązania wobec środowiskowego filaru zrównoważonego rozwoju. Każda nowa inicjatywa, którą podejmują w tym zakresie producenci surowców kosmetycznych, a także wyrobów gotowych, przynosi wymierne korzyści i możliwości.

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 1/2023

Artykuł promocyjny