Jak modernizacja oświetlenia może pomóc zakładom kosmetycznym sprostać wyzwaniom rynkowym?

Kategoria: Produkcja
3 min. czytania

Do tego wszystkiego dochodzą kwestie związane z rentownością produkcji, na które ogromny wpływ mają koszty energii. Zapotrzebowanie na energię w przedsiębiorstwach przemysłowych jest szczególnie wysokie ze względu na długi czas pracy i produkcji. Ma to negatywny wpływ na ślad węglowy i często prowadzi do wyższych kosztów energii.

Modernizacja i wybór właściwego rozwiązania oświetleniowego może pomóc zakładom produkcyjnym z branży kosmetycznej we wszystkich wyzwaniach, z którymi dzisiaj przychodzi im się zmierzyć.

Elastyczność miejsca pracy

Procesy produkcyjne w przedsiębiorstwach przemysłowych zmieniają się obecnie w coraz krótszych odstępach czasu. Ta sama przestrzeń musi regularnie spełniać różne scenariusze użytkowania i wymagania wizualne. Systemy oświetleniowe powinny charakteryzować się wysokim stopniem elastyczności, aby można je było szybko dostosować do zapotrzebowania produkcji, redukując do minimum przestoje. Nowoczesny system oświetlenia, pozwalający na szybkie i łatwe przenoszenie opraw bez użycia narzędzi pozwala zaoszczędzić czas i zredukować koszty dostosowania miejsca pracy.

Poziom natężenia oświetlenia, który automatycznie dostosowuje się do wykonywanego zadania, zapewnia zawsze idealne warunki do wykonywanej pracy.

Zrównoważone rozwiązania oświetleniowe

„Neutralność klimatyczna nie jest już kwestią wyboru, jest ponad wszelką wątpliwość koniecznością".  

Charles Michel, Przewodniczący Rady Europejskiej, lipiec 2020 r.

Określony przez komisję UE w październiku 2020 r. Zielony Ład to bardzo ambitne zobowiązanie UE do zmniejszenia wszystkich emisji gazów cieplarnianych (w tym emisji z budynków) o 55% do 2030 r. Jest to kamień milowy, który ma pomóc w osiągnięciu niemal zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 r.

Aby to osiągnąć, swoją rolę będzie musiało w tym odegrać oświetlenie budynków, ponieważ 13% emisji gazów cieplarnianych pochodzi z sektora budowlanego. Wyzwanie tym większe, że od 2020 r. emisja z sektora budowlanego wzrosła o 5%.

Wymiana oświetlenia na LED pozwala w znaczny sposób zredukować emisję CO2, obniżając zużycie energii. 

Mniejsze zużycie energii

Niskie zużycie energii jest w dzisiejszych czasach jedną z wymaganych cech systemu oświetleniowego. Wydajna technologia oświetleniowa i inteligentne wykorzystanie światła dziennego pozwala znacznie obniżyć koszty eksploatacji i przyczynia się do sukcesu biznesowego.

Wymiana oświetlenia na ledowe może zmniejszyć zużycie energii nawet o 50%. Inteligentne wykorzystanie czujników obecności daje możliwość dalszego zmniejszenia zapotrzebowania na sztuczne światło o 20 do 40%. Centralnie sterowane systemy zarządzania czasem zapewniają, że oświetlenie jest włączane tylko wtedy, gdy jest naprawdę potrzebne.

Dotyczy to przede wszystkim obszarów budynków, które nie są stale użytkowane. W obiektach przemysłowych są to na przykład magazyny, ciągi komunikacyjne, szatnie i pomieszczenia sanitarne. System sterowania oświetleniem umożliwia włączanie/wyłączanie oświetlenia i sterowanie nim w zależności od obecności.

Oświetlenie może być również ściemniane i sterowane w miejscach, do których dociera duża ilość światła dziennego bez obniżania komfortu dla pracowników. Czujniki światła dziennego przyciemniają oprawy w zależności od ilości dostępnego światła dziennego, gwarantując tym samym stały poziom oświetlenia.

Modernizacja oświetlenia

Sprzęt oświetleniowy w wielu zakładach produkcyjnych jest przestarzały. Utrudnia to pracę, zwiększa ryzyko popełnienia błędu, i zmniejsza wydajność i komfort pracy.

Z biegiem lat efektywność operacyjna starego systemu i związanych z nim komponentów – lamp, opraw i urządzeń sterujących – może zmniejszyć się o połowę z powodu zabrudzenia i starzenia się materiału. Zmniejsza się także dostępność komponentów do rozwiązań starego typu, szczególnie teraz, kiedy w życie wchodzi zakaz stosowania świetlówek T8 i T5 oraz świetlówek kompaktowych.

Dlatego szczególnie teraz warto rozważyć inwestycję w modernizację oświetlenia, inwestycję z największą stopą zwrotu, nawet już po 6 miesiącach.

Przemyślany i zaplanowany proces modernizacji wspólnie z doświadczonym partnerem pozwala dobrać system oświetlenia do wymagań zakładu produkcyjnego oraz wybrać wygodną formę finansowania inwestycji.

W Grupie Zumtobel od lat wspieramy naszych Klientów z branży kosmetycznej poprzez dostarczanie kompleksowych, innowacyjnych i energooszczędnych rozwiązań oświetleniowych, dostosowanych do potrzeb dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej oraz popytu rynkowego.

Skontaktuj się z nami już dziś i umów się na bezpłatny audyt oświetlenia.

tel: +48 22 856 74 31

info.pl@zumtobelgroup.com

Poznaj nasze marki:

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Artykuł promocyjny