Innowacje i trendy w produktach do stylizacji włosów

Kategoria: Badania i rozwój Premium
6 min. czytania

Kosmetyki stylizujące goszczą w codziennej rutynie pielęgnacyjnej wielu osób, a innowacje i trendy stają się inspiracją zarówno dla profesjonalistów branży fryzjerskiej, jak i przeciętnych konsumentów. Produkty do stylizacji włosów służą do wykończenia fryzury, dając zarówno efekt utrwalenia, jak i naturalnego blasku. Zgodnie z trendem minimalistycznego podejścia do stylizacji, fryzura powinna prezentować się schludnie i lekko, ale również być trwała przez wiele godzin, niezależnie od warunków zewnętrznych. Wśród produktów stylizujących znajdziemy kosmetyki dedykowane zarówno włosom prostym, jak i kręconym. Na półkach goszczą również kosmetyki modelujące brodę oraz różne formy fizykochemiczne produktów: od aerozoli, przez kremy, żele i pasty, aż po woski i mgiełki. Obecny trend związany z produktami zawierającymi składniki pochodzenia naturalnego wciąż trwa, mimo że coraz więcej świadomych konsumentów toleruje w produktach stylizujących obecność syntetycznych polimerów i silikonów. Akceptacja tych substancji wynika z chęci uzyskania pożądanych efektów w postaci gładkiej i lśniącej fryzury w możliwie jak najkrótszym czasie. W technikach stylizacji włosów powoli odchodzi się od modelowania ich przy pomocy bardzo wysokich temperatur, a dużą popularność zdobywają jedwabne wałki i papiloty, które pozwalają uzyskać podobne rezultaty bez nadmiernej ingerencji w kondycję włosów. Wśród kosmetyków naturalnych znajdziemy wiele produktów z wykorzystaniem biodegradowalnych składników pochodzenia naturalnego, które również skutecznie podkreślają i utrwalają fryzurę.

Wykorzystanie naturalnych zamienników syntetycznych polimerów

Ten artykuł dostępny jest w całości w kwartalniku Świat Przemysłu Kosmetycznego

Zakup prenumeratę
Poliwinylopirolidon (PVP) to powszechnie stosowany niejonowy polimer liniowy, zapewniający produktom do stylizacji efekt mocnego utrwalenia włosów. Ze względu na jego uniwersalność zastosowania, efektywność oraz łatwość wprowadzania do formulacji, jest substancją cenioną przez technologów. Syntetyczne pochodzenie PVP i PVP/VA, uniemożliwia jednak ich użycie w kosmetykach naturalnych.  Producenci surowców wyszli naprzeciw tym oczekiwaniom i stworzyli składniki pochodzenia naturalnego, które swoim działaniem przypominają syntetyczne odpowiedniki.

Poliwinylopirolidon (PVP) to powszechnie stosowany niejonowy polimer liniowy, zapewniający produktom do stylizacji efekt mocnego utrwalenia włosów. Ze względu na jego uniwersalność zastosowania, efektywność oraz łatwość wprowadzania do formulacji, jest substancją cenioną przez technologów. Syntetyczne pochodzenie PVP i PVP/VA, uniemożliwia jednak ich użycie w kosmetykach naturalnych.  Producenci surowców wyszli naprzeciw tym oczekiwaniom i stworzyli składniki pochodzenia naturalnego, które swoim działaniem przypominają syntetyczne odpowiedniki.

Przykładem naturalnego polimeru jest surowiec o INCI Sodium Polyitaconate. Korzyści, jakie niesie za sobą użycie surowca w formulacji, to m.in. redukcja elektryzowania się włosów, kontrola puszenia, dodanie objętości, utrwalenie fryzury i termoochrona [1]. Wykorzystanie tego biopolimeru w recepturze zapewnia również korzystne właściwości sensoryczne – nie skleja on i nie obciąża włosów, pozostawiając je miękkie w dotyku. Dużym ułatwieniem dla formulatorów kosmetyków jest fakt, że surowiec ten jest doskonale rozpuszczalny w wodzie, co umożliwia wprowadzenie go do różnych form produktów. Ze względu na jego skuteczność wielu producentów decyduje się na łączenie naturalnego polimeru z syntetycznymi, wzmacniając tym samym efekt kondycjonujący produktu gotowego.

Aktywacja i zdefiniowanie skrętu włosów kręconych

Włosy kręcone przez wiele lat były źródłem wyzwań dla ich posiadaczy, a na rynku brakowało produktów skierowanych do ich specyficznych potrzeb. Deficyt kosmetyków stylizujących zmuszał do domowych eksperymentów w celu wydobycia i utrwalenia naturalnego skrętu. W ostatnich latach rynek mocno rekompensuje kręconowłosym konsumentom powyższe zaniedbania. Na drogeryjnych półkach znajdziemy już nie tylko pianki i żele, ale również aktywatory i boostery w różnych formach fizykochemicznych.

Włosy kręcone są z natury suche i wysokoporowate, dlatego standardowe odżywki bez spłukiwania są w stanie je wygładzić i ograniczyć ich nadmierne puszenie. W celu osiągnięcia mocniejszego efektu zdefiniowanego skrętu, warto sięgnąć po emulsje zawierające kationowe kondycjonery i polimery, dzięki którym możliwe jest uzyskanie efektu podkreślonych i ujarzmionych loków. W kremach i aktywatorach skrętu spotkamy m.in. wspomniany wcześniej PVP oraz VP/VA Copolymer, który chroni przed niekorzystnym działaniem wilgoci, niwelując nadmierne puszenie  się włosów i wydłużając  trwałość stylizacji.

Produkty w formie żelu spełniają swoje funkcje stylizujące zarówno u krótkich, jak i długich włosów. W przypadku włosów o naturalnym skręcie, stosowanie żeli utrwalających może sprawić, że włosy są sztywne i pokryte wyczuwalnym filmem. Sztucznego efektu można pozbyć się poprzez mechaniczne ugniatanie loków, usuwając nieprzyjemną w dotyku warstwę. W żelach do stylizacji znajdziemy najczęściej dużą ilość modyfikatora reologii, np. Carbomeru, który oprócz zwartej struktury hydrożelowej produktu daje efekt mocnego utrwalenia. Syntetyczny zagęstnik może być zastąpiony równie skutecznymi, naturalnymi gumami (np. Cellulose Gum lub Xanthan Gum), które podczas wprowadzania do kosmetyku nie wymagają neutralizacji, co ułatwia proces produkcyjny. Wśród naturalnych biopolimerów do stylizacji włosów możemy wyróżnić np. hydrolizowaną skrobię kukurydzianą (Hydrolyzed Corn Starch), która oprócz działania konsystencjotwórczego wpływa również na kondycjonowanie i objętość włosów. W składzie  kremów stylizujących możemy znaleźć Pullulan – rozpuszczalny w wodzie naturalny polisacharyd, produkowany drogą fermentacji skrobi. Występuje on w postaci nierozgałęzionego, liniowego łańcucha polimerowego, który zawiera maltotriozę jako powtarzające się jednostki. W formulacji kosmetyku wpływa on zarówno na reologię produktu, jak i na efekt wygładzenia i utrwalenia fryzury [2].

Na rynku znajdziemy również pianki stylizujące włosy kręcone, z niestandardowymi pompkami pianotwórczymi. Powstała forma produktu możliwa jest dzięki dodatkom substancji powierzchniowo-czynnych o właściwościach pianotwórczych (np. Cocamidopropyl Betaine). Kosmetyk w takiej formie należy aplikować na wilgotne włosy, dokładnie rozprowadzając go na całej ich długości, a następnie odgnieść.

Produkty do modelowania włosów, oprócz składników odpowiedzialnych za utrzymanie fryzury, zawierają również substancje czynne, które dodatkowo odżywiają, chronią i nawilżają. Poniżej przedstawiono popularne składniki aktywne, którymi wzbogacane są receptury niespłukiwalnych produktów do włosów.

  • Hydrolizowane proteiny, czyli niskocząsteczkowe białka, które zostały poddane hydrolizie. W wyniku tego procesu doszło do zakłócenia ich struktury i wygenerowania mniejszych fragmentów peptydowych. W składach produktów stylizujących znajdziemy m.in. Hydrolyzed Rice Protein o właściwościach odżywczych, kondycjonujących i antystatycznych [3].
  • Filtry UV – ponieważ produkty do stylizacji włosów są kosmetykami niespłukiwalnymi, które nakładane są jako jeden z ostatnich etapów pielęgnacji, zastosowanie w nich ochrony przeciwsłonecznej jest jak najbardziej słuszne. W kremach stylizujących możemy znaleźć np. Ethylhexyl Methoxycinnamate, który ochroni kolor i zabezpieczy włosy przed zniszczeniami spowodowanymi nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne [4].
  • Ceramidy to naturalne lipidy występujące w strukturze włosa, wpływające na jego elastyczność i wytrzymałość. Jako składniki aktywne ceramidy wspomagają ochronę włosa przed utratą wilgoci, zwiększają również jego gładkość i połysk. W produktach modelujących możemy znaleźć np. Ceramide NP, Ceramide AP.
  • Sól morska – w mgiełkach stylizujących pełni rolę środka teksturującego, nadając włosom efekt plażowych fal. Produkty zawierające Maris Sal mogą pomóc w dodaniu włosom objętości, zachowując naturalność i lekkość fryzury.
  • Ekstrakty roślinne w produktach do stylizacji mogą zapewniać dodatkowe, potencjalne funkcje kondycjonujące, nawilżające, odżywcze. Do popularnych substancji pozyskiwanych z roślin należy m.in. ekstrakt z nasion lnu (Linum Usitatissimum Seed Extract), który wykazuje właściwości odżywcze i wzmacniające.

Efekt tafli

Lśniące, sypkie i gładkie włosy, bez wyraźnych uszkodzeń, tworzące taflę przypominającą powierzchnię wody, to powszechnie znane cechy zdrowych i zadbanych włosów. Konsument oczekuje, że produkty do pielęgnacji i stylizacji dadzą natychmiastowy i długotrwały efekt wygładzenia. Wśród trendów pielęgnacyjnych możemy znaleźć wodę lamelarną, która swoją efektywnością spełnia powyższe wymagania. Z technicznego punktu widzenia, lamele są strukturami złożonymi z konstrukcji ustawionych do siebie dachówkowo, co poprawia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Taka struktura przypomina łuski zdrowego włosa, które częściowo na siebie nachodzą, chroniąc włos przed utratą wilgoci, uszkodzeniami mechanicznymi i innymi czynnikami mogącymi negatywnie wpływać na ich kondycję. W przypadku włosów zniszczonych, łuski są uniesione ku górze, a pielęgnacja powinna dążyć do ich zamknięcia, które osiągnąć można poprzez stosowanie produktów pielęgnacyjnych o odpowiednim (kwaśnym) pH, bazujących na składnikach aktywnych i emolientach [5]. Technologia lamelarna oparta jest na innowacyjnych składnikach, dzięki którym możliwe jest ekspresowe uzyskanie efektu tafli poprzez wypełnienie uszkodzonych miejsc włosa. Są to najczęściej roztwory na bazie glikolu propylenowego oraz alkoholu, w których składzie znajdziemy ekstrakty roślinne, silikonowe kompleksy oraz kationowe środki powierzchniowo-czynne, dające efekt skondycjonowanych, wygładzonych włosów. Wśród produktów do stylizacji włosów znajdziemy również odpowiedniki powyższego trendu pielęgnacyjnego. Na rynku pojawiają się spraye lamelarne oraz mgiełki bez spłukiwania, które dyscyplinują włosy, przygotowując je do dalszego modelowania.

Rys. 1 Ogólna struktura terpolimeru silikonowego Silsoft Q [6].

W składzie takich roztworów możemy znaleźć tzw. inteligentne silikony, które regenerują włosy w miejscu ich uszkodzenia. Popularnym składnikiem tego typu produktów jest m.in. czwartorzędowy terpolimer silikonowy (np. surowiec Silsoft Q firmy Momentive). Surowiec ten występuje w formie mikroemulsji, która dodana do roztworu wodnego daje odczucie jedwabistych włosów, bez uczucia nadmiernej tłustości.

Podsumowanie

Obecnie na rynku kosmetycznym obserwuje się szeroki wybór produktów stylizujących, spełniających różne potrzeby i oczekiwania. Niezależnie od długości, rodzaju włosów i pożądanego efektu, możliwe jest znalezienie produktu dostosowanego do indywidualnych preferencji. Podążając za trendem kosmetyków naturalnych, można z powodzeniem odnaleźć skuteczne produkty, będące zamiennikiem wyrobów zawierających syntetyczne polimery i silikony.

Bibliografia

[1]      https://www.ulprospector.com/en/eu/PersonalCare/Detail/6485/1311221/AMAZE-SP

[2]       Ram Sarup Singh, Navpreet Kaur, Dhandeep Singh, Sukhvinder Singh Purewal, John F. Kennedy, Pullulan in pharmaceutical and cosmeceutical formulations: A review, International Journal of Biological Macromolecules,231, 2023.

[3] https://www.ulprospector.com/en/eu/PersonalCare/Detail/5736/2910539/SpecKare-HRP-Hydrolyzed-Rice-Protein

[4]       Maillan, P., UV protection of artificially coloured hair using a leave-on formulation. International Journal of Cosmetic Science, 24(2), 117–122, 2002.

[5]       https://www.wiadomoscikosmetyczne.pl/porady-kosmetyczne/pielegnacja-i-farbowanie-wlosow/jak-dziala-woda-lamelarna-2446325

[6]       https://www.ulprospector.com/en/eu/PersonalCare/Detail/2601/212112/SilsoftQ

Dodatkowe informacje

Artykuł został opublikowany w kwartalniku „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 1/2024

Autorzy